Aleister Crowley

Hempatia Soma iGrow Hemps garden

kanehbosem

Rehabilitacija kanabisa !!!
Banovan
12.10.2006
619
46
48
najvjerojatnije je mislio da je radio rituale sa žrtvama, u kojima se pušta krv, pa prema tome sotonjara.
to sam i ja čuo.
 

dziba

Aktivan Član
22.01.2007
203
12
0
Kaneh, druze, ja sad nevidim u cemu je nesporazum. Dali tebi nije jasno nesto u vezi autora ili zelis da testiras nase znanje u vezi njega? Svako treba da stvori sopstveno misljenje tako sto ce uzeti I procitati, razmisliti, primeniti… Eto ja sam stavio deo teksta da ljudi vide o cemu je rec I nisam hteo da dajem svoj sud da neuticem na druge, ali onda se pojavilo par njih koji su dali sud na pogresan nacin. I to bi bilo uredu da nema drugih koji ce citati I koji ce mozda steci pogresan utisak zahvaljujuci tim predrasudama, a to jesu predrasude jer je ocito da nisu citali I da nemaju razumevanja.
Posle sam napisao da covek govori o nacinima za sticanje iskustva, a pokusao sam da objasnim kako to iskustvo nije znanje na nacin koji to ljudi obicno shvataju vec dozivljaj jedne sire percepcije nase realnosti. Ako I ovo zvuci zbunjujuce pojednostavicu… Nacin za projektovanje svesti u eternu, astralnu, mentalnu “realnost”. On je iz svog iskustva dao sud o dozivljenoj “realnosti” tih nivoa svesti. El sad treba da dajem ja svoj sud o njegovom sudu? Ne, neka onaj koga zanima sam prouci, a onaj koga nezanima preskoci I zdravo!

Njegova dela imaju veliku vrednost, a to dali je bilo nekih zrtvovanja je toliko sporedno I beznacajno u poredjenju sa tim o cemu je sam covek svedocio da stvarno nije za neku ozbiljniju diskusiju…


Da je imao bolesan smisao za humor, to da. Tako je provocirao one koje nisu razumeli njegov rad. Pisao je o "zrtvovanju" ali ne u bukvalnom smislu...
Ja sam postovao njega kao jedan od mnogih puteva za sirenje znanja... Ni meni se, licno, nesvidjaju svi ti "obredi" odnosno procesi vezani za "magiju" ali ima tu kada se cita izmedju redova bitnijih stvari koje se mogu izvuci... Ja se nebavim tim stvarima i taj deo me nezanima...
 

pecko88

Aktivan Član
26.04.2008
235
4
18
45
Znaci ovako..
Prvo sotjim iza toga sto sam postao prvi put, da stojim iza svoga potpisa...
Poceo sam ga citati ovih dana za da bi mogao da vidim o cemu je rjec.
Plus i ova diskusija me vodi da zakljucim jedno.
A to je, da je covek bio sa naprednim shvacanjima, ali njegove knjige sprema mene su pune gluposti, barem 99%..
E sada, da se je drukcije izrazio, mozda bi prica bila druga..

Pozdrav...:thumb:
 

dziba

Aktivan Član
22.01.2007
203
12
0



Ko je bio Aleister Crowley?

Edward Alexander Crowley rodjen je 12. oktobra 1875. god., u Engleskoj. Skolovao se na Trinity Koledzu, Cambridge, gde je promenio ime u Aleister. Bio je izuzetno obrazovana osoba i tokom zivota bavio se mnogim stvarima. Bio je deo evropskih umetnickih i avangardnih krugova; primera radi, Somerset Maugham je, isnpirisan njime, napisao svoj roman The Magician. Osim toga, bio je uspesan alpinista, igrac saha, graficki dizajner, osvajac zenskih srca, boem, jogi, uspesan autor brojnih proznih i poetskih dela (uvrsten je i u antologiju The Oxford Book of English Mystical Verse), aktivista u borbi za ljudska prava, boem i mag. Moralisti ga i danas optuzuju za satanizam i “sveopsti moralni nihilizam”; medjutim, Aleister Crowley je samo bio “umetnicki” produkt svoga vremena i, u neku ruku, predstavlja sasvim lep primer pozne viktorijanske dekadencije. Crowley je cesto napadan i zbog koriscenja droge ali pri tome “dusebriznici” zaboravljaju da napomenu jednostavnu cinjenicu, a to je da je njemu droga bila prepisana kao sastavni deo medicinske terapije. Naime, droga je pocetkom proslog veka bila cest i legitiman deo medicinske prakse i nije bila kriminalizovana niti oznacena kao stetna, tako da mu je lekar propisao takvu terapiju zbog problema sa disajnim putevima. Da je ziveo nekoliko desetina godina kasnije Crowley bi, verovatno, postao pop zvezda (uostalom, The Beatles su ga na omotu Sgt. Pepper's Lonely Hearts Club Band i stavili medju najslavnije licnosti proslog veka). Ipak, iako je bio svestran umetnik, danas je on poznat uglavnom po tome sto je bio mag i mistik.



Svoje prvo spontano misticno iskustvo dozivljava 1896. god., prilikom posete Stokholmu. Dve godine kasnije cita knjige o alhemiji i magiji, nakon cega srece ljude iz Zlatne Zore u koju biva Iniciran. Upoznaje Allana Benneta i Mathersa, te postaje njihov ucenik. Nedugo posle toga nastaje rascep u Zlatnoj Zori i Crowley od strane Mathersa u Parizu biva Iniciran u Adepta. Te iste godine odlazi u Meksiko gde postaje Mason 33°. U Meksiku izvodi i svoje enohijanske eksperimente. Sledece godine, 1902., odlazi na Cejlon gde ga Allan Bennet uci jogu. Postaje budisticki kaludjer i postize znacajne duhovne rezultate. Putuje po Aziji nakon cega se vraca u Evropu gde postaje deo tamosnjih umetnickih i avangardnih krugova (npr. u Rimu saradjuje sa August Rodinom). Gerald Kelly, koji je kasnije postao Predsednik Kraljevske Akademije, upoznaje ga sa svojom sestrom Rose i to poznanstvo se, posle rekordno kratkog vremena, pretvorilo u brak. Tokom njihovog boravka na Cejlonu Rose je zatrudnela. Na povratku u Englesku zaustavili su se u Kairu.



Tokom njihovog boravka u Kairu, Crowley je posredstvom Rose primio misticni spis koji je danas poznat kao Liber Al vel Legis (Knjiga Zakona) i koji je osnov Theleme kao metafizickog sistema. Tokom sledecih godina Crowley je primio jos neke Svete Spise i reformisao Zlatnu Zoru u Astrum Argentum. U Sahari, 1909. god., prelazi Bezdan i postize stepen Majstora Hrama. Sledece godine srece Leilu Waddell i zajedno u Engleskoj javno izvode Eleuzijske rituale. Nekoliko godina kasnije Theodor Reuss posecuje Crowleya, Inicira ga u Ordo Templi Orientis i postavlja ga za britanskog vodju Reda. Tokom svog boravka u Moskvi Crowley, inspirisan ruskom liturgijom, pise Gnosticku Misu koja je danas centralni, javni i privatni, ritual Ordo Templi Orientisa. Nedugo nakon prvog svetskog rata Crowley na Siciliji osniva Opatiju Theleme odakle ga Mussolini proteruje 1923. U narednim godinama evropska stampa ga besomucno napada kao “najgoreg coveka na svetu”, no to ga nije omelo da u tom periodu napise neke od svojih najvaznijih knjiga. Crowley je do kraja svog zivota ostao Internacionalni Vodja Ordo Templi Orientisa. Umro je prirodnom i mirnom smrcu u Engleskoj 1. decembra 1947.
http://www.geocities.com/sanctum_sanctorum_oto/crowley.html
 

pecko88

Aktivan Član
26.04.2008
235
4
18
45
dziba...ti ko da si se zaljubio u crowleya...
Slaim se samo...LOL

Znaci mislim da bi bilo bolje da diskusiju okrenemo u pravcu o tome sto je on napisao u svojim knjigama.
Kao na primer ovo:
15) Every force in the Universe is capable of being transformed into any other kind of force by using suitable means. There is thus an inexhaustible supply of any particular kind of force that we may need.
On ovde govori o "force" koje u prevodu oznacava "moc"..
A u stvari pravilna definicija ovog njegovog tvrdenja je:
Svaka "energija" u univerzumu se moze pretvoriti u bilo koji drugi vid "energije"....

Mislim da on koristi razne sinonime kako bi podrzao svoje definicije i "nasocio" misljenje citatelja ka onome koje on zeli..
 

dziba

Aktivan Član
22.01.2007
203
12
0
Drago mi je da si se okrenuo ka konstruktivnoj strani... Moras priznati da ono prvo nije bilo na mestu...
Radi se o sledecem (ovo je moje misljenje):
On govori o Eternom svetu i vezi sa fizickim svetom. Da bi pravilno razumeo "force" moras sagledati to iz pravilne percepcije... Sile koje suptilno "vladaju" fizickim svetom mogu se iskusiti u punoj snazi u etrenom, odnosno astralnom svetu. Da bi to ucinio moras ovladati nekom od tehnika dostizanja istog. Npr. meditacijom i "spustanja" u trans ili Out of body metodom, kroz san, ili pak nekim ritualom (sto je ozloglaseno i mnogo zbrke nastaje oko toga, meni se licno nesvidja ta metoda). Iz ove "nase ljudske" perspektive to stvarno nema smisla tumaciti i jasno je zasto ostaje neshvaceno...

Vidi temu Out Of Body za vise detalja...
 

pecko88

Aktivan Član
26.04.2008
235
4
18
45
Sve u redu...
Citao sam dosta o out of body expirience, isto tako sam procitao i tvoj zadnji postani tekst koji podrzavam i mislim da je veoma dobar.

Ali rjiec je u tome sta crowley je te "moci" a ne sile (F u fizici) koe sto on naziva "force" aplicirao u realnom svetu na nacin na koji njemu odgovara da bi podrzao svoje teorije.

Note. Napisao sam F za sile iz fizike, jer tako smo obelezavali ovde u MKD, kod vas moze da je drukcije..

Pozdrav...:)
 

dziba

Aktivan Član
22.01.2007
203
12
0
Sada cu morati malo da se posluzim Franz Bardonom:

Theory
The Elements:
The philosophy of Elements is, obviously, a human construct. It is
one way in which we humans have attempted to describe the workings of the
universe. But even though it is a human construct this does not negate the fact
that it describes a real thing. To my mind, it is a description that works well.
It gives me a tool by which I can work with the actual forces that it tries to
describe. Granted, it is imperfect and does not exactly match the reality of
things, but then again, an exact match would be impossible.
The forces that underlie the Elements do exist regardless of whether
or not we try to describe them and regardless of whether or not humans are
around to perceive them.
There are two very important things to keep in mind when working
with the Elements. First is that the Elements are not the same as the physical
phenomena whose names they share. For example, the Element Fire is not the
same as the physical phenomena of fire. The names of the Elements are derived
through the "law" of analogy. This means that the Element Fire possesses
many of the characteristics of physical fire, such as expansiveness,
heat, brightness, and the ability to transform what it touches.
All to often the student falls into the trap of drawing too close a relationship
between the Elements and their analogous physical phenomena. This
tends to obscure the deeper significance of the Elements and should, therefore,
be avoided.
Second in importance regarding the Elements is the fact that in our
physical realm, the Elements never act alone. All physical things are a combination
of the Elements. For example, the physical phenomena of fire is not
composed solely of the Fire Element. Instead, physical fire is composed of all
four Elements working together (plus the fifth -- Akasha). A physical thing
may show a predominance of one Element over the others, but it still contains
all four.
The Elements exist in their pristine, separate sense only in the most
rarified reaches of the astral and mental planes.
The Electric and the Magnetic Fluids:
Bardon does not write extensively about the Electric and Magnetic
Fluids in the Theory section of IIH. He does, however, speak of it in the ten
Steps and in his other books, especially KTQ and Q&A. But in no one spot
does he clearly and exhaustively define these terms.
Probably the first question that arises is what does he mean by
"Fluid"? By Fluid, Bardon indicates an energy or essence that manifests mo31
tion and handles in a manner similar to water. Both Fluids are dynamic
things. IIH teaches the student how to manipulate or wield these Fluids, form
them into whatever shape is desired and impregnate them with any corresponding
wish.
These two Fluids are the primal polarity and are effective in every
plane of existence. The Electric Fluid is the positive, expansive pole and the
Magnetic Fluid is the opposite negative, contractive pole. As with a physical
magnet, these poles cannot be separated -- they are manifest through the continuum
that unites them in their eternal embrace. Both forces are equal and
interdependent, and have been described in every culture in one way or another.
At the highest level, these poles are expressed through the two faces of
The One.
The Fluids are the root of the Elements Fire and Water. This is why,
in the course of IIH, the student looks within the Fire Element for the Electric
Fluid and within the Water Element for the Magnetic Fluid. It is in fact, difficult
for the student to at first differentiate between the primary Elements and
the Fluids. But there is a difference -- it's just difficult to explain.
Within the Fire Element, the Electric Fluid is found in the Fire's expansiveness,
heat and light. The Magnetic Fluid is found within the Water's
contractiveness, cold and darkness. The Magnetic Fluid gives form to the
Electric force and everywhere in our world, they act in unison. The Fluids are
the two primal forces and the Elements are their extensions or modifications.
Each of the Elements can be said to have a specific ElectroMagnetic
charge. The Fire Element is predominantly Electric and the Water, Magnetic.
The Air represents a balance of the two Fluids (the continuum which connects
these two poles) -- the perfect hermaphrodite, capable of accepting the influence
of either Fluid. The fourth pole of the quadrapolar magnet, Elemental
Earth, represents the combined action of these three ElectroMagnetic charges.
This is often difficult for the novice to understand. It requires careful
consideration to see how, at a philosophical level, the combination of parts
can sometimes equal more than the sum of its parts. In this case, the amplification
of effect occurs because the parts which combine are each dynamic
things. Their dynamism makes them interactive and together, they make
something new which does not exist at the level of their independent parts.
Thus the Elemental Earth contains not only the Electric and Magnetic balance
of Air, but also the raw polarities of Fire and Water. Together, they work in a
dynamic, rhythmic and cyclic manner. It is the combination and interaction of
these three dynamic parts that causes things to manifest solidity in each of the
three mediums or substances (Mental, Astral and Physical).
The serious work with the Fluids doesn't begin until the eighth Step
of IIH, so there is little point in listing too many correspondences for the Flu32
ids here. Between now and Step Eight, you'll have plenty of time to become
familiar with the Fluids on your own. In the mean time, here are a few notes
from Bardon's own comments as relayed by his direct students in the book
"Questions and Answers" --
MENTAL: "The Electric Fluid fills abstract
thoughts with pure Electric Fluid, warmth, expansion and dynamics. The
Magnetic Fluid fills them with pure Magnetic Fluid and the opposite attributes.
For example, the Electric Fluid expresses itself through its attributes in
willpower, while the Magnetic Fluid expresses itself in the antipole of the
will, that is, in manifested belief, an aspect of the productive universal
power."
ASTRAL: "Clairvoyance is an Electric ability of the
astral body; clairsentience and psychometry are Magnetic abilities."
PHYSICAL "If we are under the influence of the
Electric Fluid, then the Fire Element is more effective in us. In this case we
feel hot, or we are active to higher degrees, we work more diligently, and
therefore we are internally satiated with the Fire Element. Through the increased
influence of the Magnetic Fluid we perceive coldness; should the
Magnetic Fluid become satiated within us, elimination increases."
"On the surface of the human body, the ElectroMagnetic
Fluid is effective as radiating life-magnetism. The right side of the body
is (in the case of a right-handed person) the active or Electrical side, whereas
the left side of the body is passive or Magnetic. The opposite is the case with
a left-handed person.
"The Electric Fluid, through its expansion, causes radiating electrons on the
inside of every body [i.e., physical thing], which on the other hand are attracted
by the Magnetic Fluid of the earth. [This explains "gravity".] The
Electric Fluid is located in the Inner of everything created, therefore also in
the center of the earth, while the Magnetic Fluid is effective on the surface of
the earth an on everything created. . . The Electric Fluid produces the acids
in all organic or inorganic bodies or substances from a chemical or alchemical
point of view, whereas the Magnetic Fluid is effective in an alkaline manner."
Needless to say (but I'll say it anyway), the Electric and Magnetic
Fluids are not the same thing as the physical phenomena of electricity and
magnetism. While they are analogously related, they are not the same. The
physical phenomena of electricity and magnetism are each primarily caused
by their corresponding Fluid but they are not purely one or the other Fluid --
they are each composed of the four Elements with a corresponding polarized
predominance of either Fire or Water.
It is impossible for me to describe what it feels like to accumulate
and project the Fluids. The only way to gain this insight is through direct experience,
the key to which is to take careful note, in your daily life, of the
qualities I described above and look for them, especially as you work with the
Elements.

Celu knjigu "A Bardon Companion" mozete skinuti ovde: http://www.abardoncompanion.com/ABardonCompanionBook.pdf
 

dziba

Aktivan Član
22.01.2007
203
12
0
pecko88 je napisao(la):
Ali rjiec je u tome sta crowley je te "moci" a ne sile (F u fizici) koe sto on naziva "force" aplicirao u realnom svetu na nacin na koji njemu odgovara da bi podrzao svoje teorije.

Mislim da je redosled malo drugaciji....
mislim da je on svoje teorije zasnovao na iskustvu apliciranja "forces" u realnom svetu.
a nevidim kako drugacije i moze biti...
Razumem da ti zelis reci da je on negde pogresio ali mislim da je ovaj svet dovoljno sirok da bi bilo mesta i za njegovo objasnjenje...
 

pecko88

Aktivan Član
26.04.2008
235
4
18
45
dziba, nemoj me razumeti pogresno, ali ovaj drugu post je mnogo bolji od prethodnog, onog veeeeeelikog..
Probao si objasniti svojim recima, an samo copy i paste...
To prema meni ne ide tako..
Kako bi se sada ti osecao da bi neko ko ne misli na nacin Crowley-a da bi ti pastao celu danasnju fiziku ??
Jel bi mogao zavrsiti sa citanjem u razumnom vremenu i dao pravi odgovor onome koji je postao ???

Ali kako i da je, sada bas nemam vremena, pa cu onaj veeeeliki tekst procitati malo kasnije, pa cu vidjeti sta si hteo reci.

Pozdrav... :p
 

dziba

Aktivan Član
22.01.2007
203
12
0
Taj veliki post ima dole link na kojem se moze naci izvor teksta.
Mislim da je bolje da ljudi procitaju iz prve ruke nesto sto ja nebih umeo da objasnim tako dobro...
Peace, druze moj, jedni drugima treba da pomazemo i to je ono sto ja radim...
 

EXARP

Aktivan Član
10.12.2006
488
66
48
50
Tekstova o Magici itd ima i na našeme(hrvatski i srpski) tako da se netreba tlačit engleskin kome slabije ide.

OK, ajmo dalje:

@Rafazi Pihe
Je, kanneh je u pravu; karikira san govor i psovke "vjernika" koje se redovoto čuju kad pedivni, Bogom dani vjernivci, izlaze ni manje ni više, nego sa mista obožavanja istog.
Divota, a? Fucn licemjerje.

@Kannehbosem
Istina je da je Crowley izjavio da je u svojoj karijeri Magičara žrtvovao na tisuće, ne, na desetke tisuća djece i da će ih nastavit i dalje žrtvovati.
Ovo je izazvalo velike kontroverze, koje su završile suđenjem. Na suđenju je ispala apsolutna komedija. Aleister je idalje tvdio da je žrtvovai da će dalje žrtvovati, a njegova obrana je sve dalje izazivala optužbu da podastre dokaze. Dokaza, naravno nije ni bilo.
Ali je istina da ih je žrtvova na miljone.
Svaka spoznaja, svako iskustvo, svaka pobjeda,poraz itd. gledano iz magičkog kuta, jesu dijeca...djeca nastala međuigrom Čovjeka koji stremi gore i Boga koji stremi dolje.
TAko nastala "dijeca" moraju biti "žrtvovana" i vračena nazad...u ono "Ništa" iz kojeg je emanira njihov arhetip. U suprotnom, ako tu "djecu" zadržimo zase, onda imamo situaciju tzv. "Crne magije".
Malo je komplicirano (i suludo,bome) ali to bi značilo non-stop živit u sustavu u kome prktički ne ostavljaš nikakav uspjeh, poraz, dobro ili loše samo za sebe.
Univerzum će odgovorit na iskrene zahtjeve tražitelja, ali "rezultati" ne pripadaju tražitelju osobno.
Koliko god da su "tražitelju" mili i dragi rezultati koji su ga npr. pogurali, popravili karijeru itd, on/ona ih mora "vratit". Raditi bez očekivanja nagrade.
Nadan se da san uspija objasnit.

I nebi miša Gnozu i Magiku. Gnoza je vjerovanje na osnovu Znanja. Znači da bi se vjerovalo u Boga, treba ga prvo spoznati, osjetiti, doživiti itd. Magika je jedan od sustava pomoću kojeg se može doći do Gnoze.

@vrtlar
Nije bija sotonjara, bar ne u klasičnom današnjem sustavu. Sotonistička crkva je ustanovljena dosta poslin njegove smrti.
A to da se bavija svakakvim ritualima, da je obaša cili svit (skoro) i proučija bilo koji oblik lokalnog znanja, jebiga, je.
Bavija se i energijama koje bi se mogle okrakterizirati "sotonskima". Iz perspektive u kojoj se još uvažava taj masscontrole program Sotona.exe. Osobito oko Krščanskih središta, a bome i Muslimani svoga Šejtana za trku imaju. Ako se ne promini mišljenje, biče rata ta atatataa :hotpants: Baphomet, Pan, Šiva... sve je to "sotona" ispod 1000 maski.

@Pecko & Dziba
A normalno da ih je aplicira. Ako nešto radi, primjeniš. A njegova je "svha" bila uspostavit taj Zakon Theleme. Nevidin zašto nebi čovjek koristio to šta je ovlada određenim "forces" u cilju svog daljnjeg razvoja na putu prema samoostvarenju?

A sta se tice ovog velikog teksta vidin da je Burdon, i poznat mi je tekst. No koment :icon_wink:
 

putnik

Banned
Banovan
10.06.2008
4
0
0
38
nije li isus rekao da ako ne postanemo kao djeca da nećemo ući u kraljevstvo nebesko.

atributi djeteta(istinskog): ponizna srca, skromna, ne svadja se, ući iz svega, ne voli nepravde, samilostan pogled, ne traži svoje...

kao što su ljudi prije žrtvovali(sjetite se kajinove i abelove žrtve) bogu najbolje od onoga što su imali, tako je i crowley žrtvovao najviše ljudske vrline životu kojeg je "shvaćao".

još je rekao isus: kako želimo da nam drugi čine, tako neka i mi činimo njima.
a ja još nisam primio odgovora od vas u vezi onih riječi.
bez da razumijem te riječi neću shvatiti kako se postaje nagual.

a nečete ni vi.
 

vrtlar

Aktivan Član
21.11.2007
194
10
18
41
dziba je napisao(la):
ako "biti sotonjara" znaci protiviti se zakonima crkve onda sam i ja sotonjara. Jer zato su i njega proglasili "sotonjarom". Nije bilo lepo otvarati ljudima oci, pogotovo kada je trebalo skupiti jos puno zlata i porobiti ostatak sveta koji nije bio pod kontrolom...

procitao sam magiku i to je moj stav... hvala lijepo, netrebam druge da mi govore sta da mislim.
 

EXARP

Aktivan Član
10.12.2006
488
66
48
50
Eo, mali uvod u knjigu koja je Aleistera lansirala ka "najopakijeg čvjeka na svijetu" :icon_wink:
A pisano je 1938...
Riješenje mogučih "urota" :icon_confused:
KNJIGA ZAKONA

(tehnički nazvana LIBER AL vel LEGIS
SUB FIGURA
CCXX
kao što je predana od
XCIII = 418
za
DCLXVI)

An IViii Sol in Aries 21. ožujak 1995. e. v.

"The Book of the Law", prvi put objavljeno u Londonu, 1909-1910. e. v., u knjizi "The Holy Books of Thelema".

Ovo izdanje temelji se na privatnom izdanju Ordo Templi Orientis, London, 1938. e. v.

U V O D

I

KNJIGA

1. Ova Knjiga bila je diktirana u Kairu između podneva i 13 sati tri uzastopna dana, 8, 9. i 10. travnja 1904. godine. Autor je sebe nazivao Aiwass i tvrdio je da je "poslanik Hoor-paar-kraata", tj. da je glasnik onih sila koje sada vladaju Zemljom, a što će biti kasnije objašnjeno.
Kako je mogao dokazati da je on zaista biće superiornije bilo kojem u ljudskoj rasi i time ovlašteno da govori s autoritetom? Očigledno je morao pokazati ZNANJE i MOĆ kakvu ni jedan čovjek do sada nije posjedovao.
2. On je pokazao svoje ZNANJE ponajviše upotrebom šifri i kriptograma u određenim odjeljcima kako bi naznačio skrivene činjenice, uključujući neke događaje koji se tek trebaju dogoditi, a kojih ni jedno ljudsko biće ne može biti svjesno; tako da dokazi njegove tvrdnje postoje u samom rukopisu. Ti su dokazi neovisni o bilo kakvom ljudskom svjedočenju.
Proučavanje ovih odjeljaka zahtijeva najvišu učenost da bi bili objašnjeni; potrebne su godine intenzivne posvećenosti. Veliki dio još uvijek treba proučiti, ali dovoljno je otkriveno da bi se opravdala njegova tvrdnja; i najskeptičniji um je prinuđen priznati njenu istinitost. Ovu je materiju najbolje proučio Majstor Therion, kojeg su godine napornog istraživanja dovele do prosvjetljenja. S druge strane, način izražavanja je u većem dijelu Knjige čudesno jednostavan, jasan i energičan. Nitko je ne može pročitati, a da ne bude dirnut u samu srž svoga bića.
3. Više nego ljudska MOĆ Aiwassa iskazana je utjecajem njegovog Gospodara i Knjige na stvarne događaje, a povijest u potpunosti podržava ovu tvrdnju. Svi uvažavaju ove činjenice, ali one bivaju bolje shvaćene uz pomoć Majstora Theriona.
4. Detaljno izvješće o događajima koji su doveli do diktiranja ove Knjige, sa faksimilom rukopisa i esejom Majstora Theriona, objavljeni su u "Ekvinociju Bogova".






II

UNIVERZUM

Ova Knjiga objašnjava Univerzum.
Osnovni elementi su Nuit, Prostor, tj. sveukupne mogućnosti svih vrsta, i Hadit, bilo koja točka koja ima iskustvo tih mogućnosti.
(Ova ideja je radi literarnih pogodnosti simbolizirana egipatskom boginjom Nuit, ženom nadnijetom kao Svod Noćnog Neba. Hadit je simboliziran krilatom Kuglom u srcu Nuite.)
Svaki događaj je spajanje jedne monade sa jednim od njenih mogućih iskustava.
"Svaki muškarac i svaka žena je zvijezda", tj. skup takvih iskustava, koja se stalno mijenjaju sa svakim novim događajem, koji utječu na njega ili nju svjesno ili nesvjesno. Svatko od nas na taj način posjeduje svoj vlastiti univerzum, no to je jedan te isti univerzum za sve nas, budući da uključuje sva moguća iskustva. Ovo podrazumijeva proširenje svijesti, da bi uključilo sve ostale svijesti.
Na našem sadašnjem nivou, objekt koji vi vidite nikada nije isti kao i onaj kojeg ja vidim. Mi zaključujemo da je isti zato što se vaše iskustvo podudara s mojim u toliko točaka da su stvarne razlike u našem opažanju zanemarljive. Na primjer, ako prijatelj hoda između nas, vi mu vidite samo lijevu stranu, a ja desnu; ali mi se slažemo da je to isti čovjek, mada se razlikujemo u tome što vidimo od njegovog tijela i što znamo o njegovim osobinama. Ovo uvjerenje o istovjetnosti jača kako ga viđamo češće i bolje upoznajemo. Osim toga, nitko od nas ne može uopće ništa znati o njemu osim općenitog dojma koji je ostavio na naše umove.
Gore navedeno je krajnje grub pokušaj da se objasni sustav koji pomiruje sve postojeće škole filozofije.


III

ZAKON THELEME

(Thelema je grčka riječ za Volju, i ima istu brojčanu vrijednost kao Agape, grčka riječ za Ljubav).
Knjiga Zakona daje jednostavan kodeks ponašanja.
"Čini što ti volja i to neka ti bude sav Zakon".
"Ljubav je zakon, ljubav pod voljom".
"Nema zakona nad Čini što ti volja".
To znači da se svaka od nas zvijezda treba kretati po svojoj pravoj putanji, kao što je označeno prirodom našeg položaja, zakonom našeg rasta, impuslom naših prošlih iskustava. Svi događaji su podjednako zakoniti i teoretski dugoročno gledano svi su neophodni za sve nas. Ali u praksi, samo je jedan čin zakonit za svakog od nas u bilo kojem trenutku. Stoga se Dužnost sastoji u odluci da iskusimo pravi događaj od jednog do drugog trenutka svjesnosti.
Svaki čin ili pokret je čin ljubavi, sjedinjenje sa jednim ili drugim djelićem "Nuite". Svaki takav čin mora biti "pod voljom", izabran tako da ispuni, a ne da osujeti istinitu prirodu bića.
Tehnike za postizanje ovoga moraju se proučiti u "Magici", ili se dobivaju putem osobnih uputstava od Majstora Theriona i njegovih imenovanih pomoćnika.


IV

NOVI EON

Treća glava Knjige Zakona teška je za razumijevanje i može biti vrlo odbojna većini ljudi rođenih prije datuma njenog primanja (travanj 1904. godine).
Ona nam govori o karakteristikama Doba u koje smo sada ušli. Površno gledano, one izgledaju zastrašujuće. Već vidimo neke od njih sa užasnom jasnoćom. Ali, nema razloga za strahovanje!
Ona objašnjava da određene goleme zvijezde (ili agregati iskustava) mogu biti opisane kao Bogovi. Svaki od njih se stara o sudbini ove planete za period od 2000 godina (trenutak prelaska iz jednog perioda u drugi stručno se naziva Ekvinocij Bogova). U povijesti svijeta, koliko sa točnošću možemo znati, poznata su nam tri takva Boga: Izida, majka, kada je Univerzum bio shvaćan kao da jednostavno izrasta iz nje; taj period je obilježen matrijarhalnom upravom.
Slijedeći period koji je obilježen Ozirisom, ocem, započeo je 500 godina prije Krista. Tada je Univerzum bio zamišljen kao katastrofičan, a ljubav, smrt i uskrsnuće su smatrani metodama pomoću kojih se izgrađivalo iskustvo. To se podudara sa patrijarhalnim sustavima.
Sadašnje doba je Horusovo, djeteta, u kojem opažamo događaje kao stalni rast: u kojem su sadržani elementi obje prijašnje metode koje nisu nadiđene slučajno. Ovaj sadašnji period uključuje prepoznavanje pojedinca kao jedinke društva.
Mi ostvarujemo sebe onako kao što je objašnjeno u prvim odlomcima ovog eseja. Svaki događaj, uključujući i smrt, je samo dodatno proširenje našeg iskustva, slobodno i voljno izabrano od nas samih, i samim time također unaprijed određeno.
Taj "Bog", Horus, ima stručan naziv: Heru-Ra-Ha, i predstavlja kombinaciju bogova blizanaca Ra-Hoor-Khuita i Hoor-Paar-Kraata. Značenje te doktrine se može proučiti u knjizi "Magika". (On je simboliziran kao Sokoglavi Bog na prijestolju.)
On vlada sadašnjim periodom od 2000 godina, počevši od 1904. godine. Posvuda se njegova vladavina ukorjenjuje. Razmotrite nestajanje osjećaja grijeha, porast nevinosti i neodgovornosti, čudne promjene reproduktivnog instinkta sa tendencijom ka biseksualnosti ili dvospolnosti, djetinjasto povjerenje u napredak povezano sa velikim strahom od katastrofe, protiv koje smo još uvijek napola bezvoljni poduzeti mjere predostrožnosti.
Razmotrite porast diktatura, jedino mogućih onda kada je razvoj morala tek u začetku, i prevladavanje infantilnih kultova kao što su komunizam, fašizam, pacifizam, manija zdravlja, okultizam u skoro svim oblicima, i religije sentimentalizirane do točke praktičnog izumiranja.
Razmotrite popularnost kinematografa, radija, sportske prognoze i igara na sreću: sve sama sredstva za umirivanje svadljive djece, bez imalo svrhe u njima.
Razmotrite sport, djetinjasta oduševljavanja i srdžbe koje izaziva; čitave nacije uznemirene zbog prepirke među igračima.
Mi smo djeca.
Kako će se ovaj Novi Eon Horusa razvijati, kako će Dijete rasti, na nama je da odredimo, rastući i sami u skladu sa Zakonom Theleme, pod prosvjetljenim vodstvom Majstora Theriona.


V

SLIJEDEĆI KORAK

Demokracija podrhtava.
Svirepi fašizam, kokodačući komunizam, podjednako obmanjujući, poludjelo skaču po cijeloj zemaljskoj kugli.
Oni nas okružuju.
Oni su abortivni porodi Djeteta, Novog Eona Horusa.
Sloboda se ponovo pokrenula u maternici Vremena.
Evolucija ostvaruje svoje promjene anti-socijalističkim načinima. "Abnormalan" čovjek koji predviđa trend vremena i inteligentno se prilagođava okolnostima ismijavan je, progonjen, i često uništavan od krda. Ali, kad kriza dođe, on i njegovi nasljednici su oni koji prežive.
Nad nama je danas opasnost do sada neviđena u povijesti.
Pojedinca se ograničava na sve više i više načina. Razmišljamo na način svojstven krdu. Rat više ne ubija samo vojnike; on ubija sve bez razlike. U suštini je komunistička svaka nova mjera svih demokratskih i autokratskih vlada. To je uvijek ograničavanje. Prema svima nama se odnose kao prema imbecilnoj djeci. Trgovinski zakon, saobraćajni zakon, nedjeljni davež, cenzura; oni nam neće dopustiti ni da po volji pređemo ulicu.
Fašizam je poput komunizma, i povrh toga nepošten je u pogodbi.
Diktatori zatiru svu umjetnost, književnost, kazalište, glazbu, vijesti, koje im ne odgovaraju; ipak, svijet se kreće samo uz pomoć bljeska genija. Krdo će biti uništeno u masi.
Uspostavljanje Zakona Theleme jedini je način da se sačuva sloboda pojedinca i da se osigura budućnost rase.
Riječima čuvenog paradoksa Comte de Fenixa: Apsolutna vlast države mora biti u funkciji apsolutne slobode svake individualne volje.
Svi muškarci i žene pozvani su da surađuju sa Majstorom Therionom u ovom, Velikom Djelu.


O. M.
 
09.07.2008
9
0
0
55
Zabljak 1992 je napisao(la):
Pa pocecemo da promovisemo okultiste i satanizam na vutra org. nemojte mnogo je.

OK, no Crowley se ovde sasvim lepo uklapa, mislim na ovaj sajt, pošto je kao primarno pisac i pesnik, pisao čitave ode marihuani i hašišu. Lepo ljudi ostavili i linkove da se to skine ... mislim da je čak knjiga sa njegovim tekstovima na tu temu, uz dodatak Bodlerove poeme o hašišu , izašla u Beogradu u izdanje Esotherie.