Alpha blue 1 LED - moj prvi u pokušaju

Hempatia Soma iGrow Hemps garden

Trulyo

Aktivan Član
Poznanik Foruma
01.02.2019
1.029
5.347
258
Dakle, napokon da pročitam stotine postova, pola ne shvatim, pola pobrkano u glavi, ali krenem jer ako ne krenem - opet ću odustati. :D

Prije nekoliko dana sam bacio neke sjemenke (ostale od neke loše vutre) u vatu, napreskokce, neke pustile korijen i zezam se njima dok ne složim ovaj box.

Dakle, ovaj ormar - visina 150cm, širina 42cm, dubina 48cm - unutarnje mjere. Ukupno 0,20m2 površine ili 0,30m3 obujam.



Unutra ću obložiti folijom za poklone ili mylar, ili folija za zaštitu autošajbe ili slično.

Jučer sam nabrzinu sklepao postolje za grla - za 9 kom, još srednju prečku povariti moram.


Standardno, visite će na vrhu na nekom nosaču, da mogu korigirati visinu.

Unutra ide 9 LED žarulja 9-11W, ovisi o fazi, ali na kraju planiram udarati sa 9x11w - inače te 11w imaju tako oko 1000-1100 lumena. Baziram na 4000K, a sastrane dodajem što uspijem nabaviti. Dakle išao bih probati bez full spektar grow light žarulja made in ebay.

Ako će zafaliti, imam i par 12W žarulja, ali i u lokalnom dućanu 20W led žarulja (40kn).

Dolje 1 rupa za pasivni ulaz zraka sa mrežicom za zaštitu protiv neovlaštenih ulazaka gamacida, a gore kupaonski vent 110-120mm, koji danas kupim. Ništa specijalno. Za miomirise nemam neke probleme, ovaj ormar će biti u jednoj vanjskoj prostoriji, mogu složiti odušak na tavan, tamo ništa nema osim osa.

Termometar sad imam analogni, a čekam digitalni sa mjeračem vlage (neki mali), i PH metar made in ebay.

Temperatura preko noći u toj prostoriji (noćas) je bila 15 C. Preko dana oko 18-20, kad je toplije logično i nešto više. Jedino mi to predstavlja "brigu" jer nisam siguran koliko LED rasvjeta uopće digne temperaturu pošto ne "grije" baš kao obična žarulja. Pošto planiram na 20-4 držati, možda ova 4 sata bude točno preko dana da ne padne puno temperatura. Nezz, testirat ću kroz vrijeme.

A biljka? Pa čekam Royal Dwarf Automatic - vidim da je dosta lagan, ne raste velik, brz, čisto da uđem u štos sa uzgojem.

I mali pogled na ove domaćice u pc kučištu gdje ih držim na životu sa 3x11w LED 4000k.


Inače su bile na prozoru, zato su tako izrasle bez listova, teško da bude išta od toga. Tj imale su duplo manje listove, ali evo 4 dana u pc kučištu i povećale su se. Ova velika je preživjela svega boga, prije neki dan sam ju stavio van na sunce, pa je pala skroz, sad ima potporu bla bla...Ako bude šta od njih kroz 2-3 tjedna, odu papa u polje u jednu šumicu, pustit ih da se bore same sa sobom, uz poneko zalijevanje.
 

Trulyo

Aktivan Član
Poznanik Foruma
01.02.2019
1.029
5.347
258
Znači za poludit.Kupio vent, sve što mi treba osim folije.Nigdje ništa za diy,a u Zg još neću 2-3 tjedna.Međutim,imam doma jako tvrdu aluminijsku foliju, ali je sa jedne strane bijela, a sa druge reklamna (iz tvornice).Jel bolje ova folija i bijela strana ili da alu stavim dok ne nađem šta mi treba? Čak ni ove folije za šajbe nema...Uzet ću ovu iz pc kučišta jer danas planiram sve prebaciti u ovaj ormar i zbuksat to. :D
 

Prilozi

  • IMG_20200429_161152.jpg
    IMG_20200429_161152.jpg
    175,4 KB · Pregleda: 32

Trulyo

Aktivan Član
Poznanik Foruma
01.02.2019
1.029
5.347
258
Evo riješeno, barem privremeno, ostaje mi još 10-tak dana da posložim kako treba, dok mi ne dođe sjemenje i krenem sa automatom.

Struja - iskreno nije mi se dalo to nešto fensi šmensi spajati, išao sam na jednostavnost i funkcionalnost i sigurnost, jer realno sve je secret. Čak je i okvir uzemljen :D

Iako bi morao promjeniti još jedan kabel jer imam od 0,50 - 1,5 kvadrata, a cijeli sustav sa ventilatorom troši 0,5A maks, ako ću imati 99W rasvjetu (99w + 12W ventilator). Dovoljno je i ispod pola kvadrata, ali želim sve na 1,5 kvadrata čisto radi moje glave.


U nedostatku folije, polijepio sam ovu bijelu za prvu ruku, a moram još bolje graničnike složiti pošto sve visi na jednoj žici pa da bude u centru.

Dolje lijevo je pasivni upuh.


Trenutno vent spojen da se gasi kad i rasvjeta...Također tu planiram staviti razvodnu kutiju i unutra sve spojeve.


Ovo je ventilator, nije bilo većih, totalno sam ograničen kupovanjem dok traju zabrane.
Inače isti imam već godinu dana kod šanka, odlično radi, znao je nekad raditi po 2-3 dana dok su bili godišnji odmori i dok se duvalo po kući, a dosta je tih.

Kad stavim rupu na dolje na ulaz zraka, osjetim da "vuče".


I prebačene ove domaćice koje ću probati podignuti pa van sa njima.


Trenutno je unutra 7 žarulja, 2x11 + 5x9= 67w 4000k i dvije su 3000k - 50cm od dna, cca 40cm od biljaka.

Trenutno je 45000 luxa na dnu, 35000 u visini biljaka.

Jel ovo dovoljno za vegetaciju ili da stavim svih 9 i što više?

Brine me temperatura, sad je 15 stupnjeva. Ta prostorija pleše kako je vrijeme vani, tako unutra do cca 20-22 stupnja. Kad je vani 30, unutra je i dalje 20-22.

Kad je vani 15-unutra je 15.

Piše za ovo sjeme da je "cold climate", šta god to znači i igra ulogu.

Možda da stavim u sredinu CFl žarulju da podigne temperaturu, ili jednostavno onu crvenu za grijanje boxova za piliće? hahahah

Eto prijedlozi i kritike su poželjni,pa si bolje posložim dok ne dođe sjeme.
 
08.09.2014
26
96
13
Između jave i sna
Super ti je box, LED rasvjeta kolko god da je hladna svejedno će ti grijati nešto prostor, budeš vidio nakon par dana, ali msilim da ti temperatura neće biti problem, e sad ja da pitam, pošto niti sam sebi nisam jasan zašto sam ja to isto napravio, radi čega si išao na tako visok box? Koliko biljki planiraš unutra imati? na kojem režimu dan/noć će ti raditi? + savjet regulatora svijetla si stavi jer budeš izludio ručno ako budeš palio gasio, uglavnom sretno ti bilo! Sretan Grow!
 

Trulyo

Aktivan Član
Poznanik Foruma
01.02.2019
1.029
5.347
258
Hvala svima. Imam regulator, mehanički, sad je na 18-6, ali to je radi ovih domaćica koje mi služe za testiranje da vidim jel će to rasti šta. :D

Automat planiram 20-0 držati cijelo vrijeme.

Visoki box? Pa nisam imao manji ormar, a da je u dobrom stanju, a nije mi se radilo iz nule nešto. Planiram samo automate, dakle ništa preko metar, a ovaj koji dolazi je manji. Pa ne smeta visina prostora, svjetlo tak ik tak dolje ode - gore se niti ne vidi na ventu da svijetli, i barem imam prostora za manevriranje. :D

Vent ću staviti kad dođe vrijeme za pravu biljku.

Jel mi ima smisla uopće stavljati foliju "iznad" rasvjete? Po meni nema,a više od 100cm neću ići. Ova bijela na kraju je čist oke.

Brijem da svjetlo neću regulirati sa podizanjem, nego ću ga staviti odmah gore višije i pod teglu staviti cigle ili slično - da bude višije, pošto svaki put ga treba učvrstiti da ne bi žarulja došla u doticaj sa folijom...
 

Trulyo

Aktivan Član
Poznanik Foruma
01.02.2019
1.029
5.347
258
Velika domaja je mrela, ali ove dvije su od prekucer dosta prosirile.Plus treca je izasla van, sad cu vidjet po njoj kako joj odgovara rasvjeta, jer ove dvije su takoder dosle sa prozora sa manje sunca, pa su zato izduzene.Temperatura na tegli (ispod svjetla) je 17-19 stupnjeva, danas i jucer.Ocito im ne smeta sto je niza, ali tu ne mogu pomoci dok ne dode toplije vrijeme.Nadam se da kroz 10 dana dode sjemenje i ostali gadgeti da mogu pravu stvar staviti unutra.Biti ce jos neke preinake, ali tek iduci tjedan. Planiram vent dodatno izolirati da se jos manje čuje, rijesiti pravu brtvu na vrata, struju do kraja i to je to, nikakve dodatne kemije. :D
 

Prilozi

  • IMG_20200502_095905.jpg
    IMG_20200502_095905.jpg
    240,8 KB · Pregleda: 25

Trulyo

Aktivan Član
Poznanik Foruma
01.02.2019
1.029
5.347
258
Ove dvije cure i dalje rastu, tj. šire svoje listove, i pomalo se debljaju. Zbog problema što su počele rasti na prozoru tj malo svjetlosti, izdužene su, pa sam ih jučer dotrpao do vrha tegle čisto da budu čvršće. Iza mala desna je proklijala, lijeva još ne. Inače ove iza su korijen iz sjemena (u vati) pustile tek nakon 10 dana, a ove prve dvije nakon 2 dana, možda je u tome stvar što sporo izviru iz zemlje. Čekam dig. termometar jer mislim da ovaj analogni ne radi dobro - brijem da je 2-3 stupnja veća temperatura unutra.

Nego - jel vi tegle bušite sastrane? To mi je frend preporučio da je dobro napraviti 10-tak rupa sastrane u krug, da imaju više zraka. Problem je jedino što voda odmah curi van, pa se bilje napajaju "odozdo", no to im ne smeta baš.

Nadam se da do 15.5. dođe sjeme iz Slo, i da stavim automata unutra.
 

Vutra Dzanki

Naduvani Član
01.11.2019
929
2.592
163
32
Amsterdam
Srecno kolega, lepo to tebi ide, vidi se da primenjujes procitano u praksi, jedan mali savet slike mozes da upload direktno na forum preko "Prilozi datoteke" dugmeta, lakse ti je a i trunku bezbednije.
 
  • Sviđa mi se
Reactions: Trulyo

Vutra Dzanki

Naduvani Član
01.11.2019
929
2.592
163
32
Amsterdam
Forum ima dodatak koj ti brise sve bitne podatke o slici kad je upload, to mozes i sam proveriti tako sto ces skinuti neciju sliku pa desni klik na nju > Properties > Details(na windowsu), a imas i programe na netu koji su free i mogu to da urade za tebe, zovu se "exif eraser" al to ako si ultra paranoja. Najbolje je da radis onako kako tebi najvise odgovara, gledas svoja posla, drzis jezik za zubima, nemas veze sa komercijalom i bezbedan si :)
 
  • Sviđa mi se
Reactions: 0Marac0 and Trulyo

Trulyo

Aktivan Član
Poznanik Foruma
01.02.2019
1.029
5.347
258
Hvala ti, nikakva komercijala, samo za moje nepce, a nitko ne zna osim mene. Čak niti pas. :)

Oke, onda ću ubuduće dizati datoteke preko foruma.
 
  • Sviđa mi se
Reactions: Vutra Dzanki

Trulyo

Aktivan Član
Poznanik Foruma
01.02.2019
1.029
5.347
258
Vidim razliku kaj znaci kad sjeme izade na svjetlu kako treba, tj vec je sad stabilljka deblja nego na ove dvije koje vec 10 dana rastu. Nego, njima je previse svjetla?? Bile su na cca 23cm od lampu, sad sam ih stavio na 33cm. I na ovih 23cm imam 70000 luxa.Na 7 lampi i 67w. Neki dan sam ocito na krivom mjestu izmjerio luxe...
 

Prilozi

  • IMG_20200504_165636.jpg
    IMG_20200504_165636.jpg
    220,5 KB · Pregleda: 26
  • IMG_20200504_165709.jpg
    IMG_20200504_165709.jpg
    530,4 KB · Pregleda: 27

Trulyo

Aktivan Član
Poznanik Foruma
01.02.2019
1.029
5.347
258
Ljudeki - ništa ne bude od uzgoja dok ne riješim problem sa temperaturom...Jednostavno preslabo tih 7 LED-ica grije, više od 18-19C (dok je bilo toplo) nisam dobio. A tko zna kad će pravo toplo vrijeme doći.

Možda da skratim visinu boxa? Sad je 150cm, da ga stavim na 110 cm? Onda bi u ovih 40cm smjestio ventilator i prigušivač i jednostavno zatvorio tih 40cm da bude kao poseban box. Ostala bi mi 110cm visina na širinu od 42cm i dubinu 48cm, tu bi mogao do 70cm terati uzgoj.Pitanje koliko bi topline uopće dobio. Možda da barem 2cm stiropor polijepim, smanjim upuh - nisam pametan. Trenutno je ispuh 90mm, upuh 120mm, do opet preko 1/3 upuha je stavljena duct tape pa je prigušen...

Stvarno ne znam, sve imam riješeno (koliko toliko), čekam termometar,hidrometar, ph metar, menke...A mene temperatura muči.
 

Prilozi

  • IMG_20200506_070532.jpg
    IMG_20200506_070532.jpg
    130 KB · Pregleda: 16
  • Sviđa mi se
Reactions: Badi and .i.

.i.

Radioaktivan Član
03.05.2018
1.486
7.999
258
bunar
www.vutra.org

Baci oko ako vec nisi, grijanje je puno lakse rijesiti nego hladjenje, glineni pitar i jedna obična sijalica nekad odrade posao, pet shopovi imaju grijace za aqvarije ili terarije itd...
 
  • Sviđa mi se
Reactions: Badi

Trulyo

Aktivan Član
Poznanik Foruma
01.02.2019
1.029
5.347
258
Ne bih kemijao sa posudama i žaruljama. Eventualno grijač ali sa termostatom i na zasebno napajanje neovisno o timmeru.
 

FatOne

Budi dobar, da bi bio sretan!
Poznanik Foruma
09.10.2016
1.642
7.505
258
Jedna stvar sto se tice temperature, nije toliko bitna temperatura zraka, koliko temperatura substrata/zemlje. Ima dosta ljudi koji su to potvrdiliu boxu im je bilo i do 15°c, akorijen su drzali iznad 20 i nije bilo nikakvih problema. Mozes uzet onu obicnu grijacu foliju za reptile stavit na pod, na to keramicku poplocicu, na to teglu i greje ti pot. Sve te folije vise manje dolaze sa regulatorom/termostatom. ima ih raznih dimenzija i snaga. Ne treba ti nista previse jako. A i sve dok ti je temp zemlje oko 20°c je dobro.Uskoro ce te muciti previsoka temperatura ko i sve nas. Ide leto a do zime imas vremena smisliti kako ces..

EDIT: Evo o cemu pricam.
 

Trulyo

Aktivan Član
Poznanik Foruma
01.02.2019
1.029
5.347
258
Dodem danas doma - 15C. Stavim 2cm stiropor-digne se za 1C. Popizdim i stavim obicnu sijalicu 100W - sad je 19-20C. Jel smeta ta sijalica unutra? Sastrane je. Ostavio bih tako dok ne dode bolje vrijeme.Plus - danas uzeo foliju za poklone - dosta je sjajna.Jel to oke za na stiropor dok mi je dode prava folija? :D
 

Prilozi

  • IMG_20200506_180626.jpg
    IMG_20200506_180626.jpg
    226,6 KB · Pregleda: 31

FatOne

Budi dobar, da bi bio sretan!
Poznanik Foruma
09.10.2016
1.642
7.505
258
Ostavi stiropor takav kakav je, on je bjeli. Reflektira do 85% svijetla sto je odlicno, a s folijama samo problemi. Zarulja ne smeta nista, ali trosi dosta (naravno gasis je dok je mrak bilju.)
 
  • Sviđa mi se
Reactions: Badi