Alternaria

Hempatia Soma iGrow Hemps garden

opa cupa

fuckin' Petrolhead
Administrator
04.03.2012
7.994
34.358
2.598

Što je Alternaria?​

Alternaria je gljiva iz obitelji Pleosporaceae , skupine gljivičnih vrsta koje predstavljaju prijetnju većini biljaka, uključujući i vutru . To je gljiva koja može dugo preživjeti u tlu, osobito ako na mjestu uzgoja postoji organska tvar koja se raspada.
5256538940_b4c5b1cedd_b-910x728.jpg
mikroskopski prikaz

Od alternarije obolijevaju i ljudi ( Alternaria alternata ), dapače, procjenjuje se da je oko 15% stanovništva više ili manje alergično na ovu gljivicu. Općenito se povezuje s bronhijalnom astmom i alergijskim rinitisom (popularno zvanom peludna groznica), a može uzrokovati i probleme s kožom .

Trenutno su poznate 44 vrste ove gljive, uključene su u procese truljenja i nalaze se u populaciji gljiva gotovo svih zemalja. Procjenjuje se da najmanje 20% poljoprivrednih gubitaka uzrokuje Alternaria.

Razvoj i razmnožavanje Alternaria​

Maksimalni razvoj micelija Alternaria događa se pri temperaturama koje se približavaju 27°C. Gljiva razvija konidije (spore) od 19-23 ºC , a one se raznose vjetrom i vodom. Ove spore prisutne su na razini atmosfere gotovo cijele godine i uzrokuju, kako smo rekli, alergijske probleme kod velikog dijela stanovniša

foto6.jpg
Početak napada Alternaria (izvor: Cannabis Magazine)


Konidije se mogu smjestiti na razini donjih dijelova biljke, dijelova osjetljivih na infekcije , razvit će se i prodrijeti u epidermu lista. Gljiva preživljava u organskim tvarima koje trunu, ali i u ostacima zaraženog lišća. Posebnu pozornost treba obratiti tijekom stakleničkih usjeva, gdje temperature i vlažnost mogu brzo porasti. U slučaju ponovne uporabe supstrata ili u slučaju sumnje, uvijek će biti bolje kupiti nove vrećice i tako osigurati da koristimo tlo bez patogena.

Iako, kao i većina gljiva , zahtijeva visoku vlažnost za svoj razvoj i razmnožavanje, najbolje uspijeva kada uvjeti variraju od suhoće do vlage. Kao i kod svih gljiva, biljke će se morati nadzirati, posebno tijekom razdoblja kiše ili dnevne rose, koristeći fungicid kao što je propolis kao preventivnu mjeru.

Simptomi i oštećenja alternarije​

Gljiva se ne može vidjeti golim okom, tako da ćemo samo moći promatrati štetu nastalu na lišću (ili deblu) naših biljaka.

Alternaria stvara suhe , nekrotične, smeđe, sive ili crne mrlje na listovima biljke (obično na donjim). Ove mrlje, koje mogu biti veličine do 2 cm u promjeru, mogu pokazivati koncentrične (kružne) tragove uzrokovane izmjenom svjetla i tame, tvoreći "prstenove" na lišću, ali i aureolu ili žućkasti rub (kloroza ) . Te se mrlje ponekad mogu osušiti i otpasti ostavljajući rupu u lišću.

Normalno je rast ovih pjega ograničen većim lisnim žilama, iako se mogu spojiti i formirati vrlo velika područja infekcije . U tom će slučaju gubitak lišća (defolijacija) biti veći, a moguće je i smrt biljke.
foto1.jpg
List kanabisa napadnut alternarijom (izvor: Cannabis Magazine)

Iako se općenito Alternaria razvija na lišću, stvarajući pjege koje smo opisali, također često napada debla mladih biljaka , stvarajući mrlje sivkasto smeđe boje (obično u području kontakta sa supstratom). ) i uzrokuje truljenje koje može ubiti biljku nosilicu. Pjege na deblu također mogu imati koncentrične prstenove , iako to nije tako uobičajeno kao pjege na lišću.

Biljke napadnute nematodama ili biljke koje su podvrgnute velikim razlikama u dušiku i kaliju - uzrokovane lošim tlom ili slabom upotrebom hranjivih tvari - ili posađene u supstrat koji je previše vlažan imaju veću vjerojatnost da će biti napadnute od Alternaria. Moguće je uočiti crne točkice na zadacima koji su konidije odgovorne za razmnožavanje gljive (proizvodnja spora). U nekim slučajevima, kao što je slučaj s rajčicama ili krumpirima, može napadati i plodove , stvarajući karakteristične zaobljene crne točkice.

Prevencija i kontrola alternarije​

Poznavajući mjesece maksimalne aktivnosti gljivice (ožujak, travanj, svibanj i drugo razdoblje u rujnu i listopadu) možemo planirati preventivni program protiv alternarije . Kao i uvijek, moramo održavati pravilnu higijenu , kako tijekom uzgoja na otvorenom, tako i u indoor-u , uklanjajući sve ostatke biljnih tvari koje se raspadaju.

Nemojte pretjerano zalijevati biljke , niti previše natapati supstrat i koristite odgovarajuću ventilaciju koja će pomoći da se ova gljiva drži podalje od naših usjeva. U slučaju da ima ostataka ili zahvaćenih biljaka, najbolje rješenje uvijek će biti spaliti ih, poštujući naravno sigurnosna pravila za ovu vrstu manipulacije.


Ako se ne otkrije epidemija i u slučaju da se želi spriječiti napad alternarije, preporuča se prskanje biljaka prirodnim fungicidom poput poljske preslice, na primjer, ili nekoliko ovih proizvoda (idealno bi bilo da se sve primjenjuju naizmjence) svakih 10-15 dana .

Ako se odlučimo za korištenje kemijskih proizvoda, Maneb ili Mancozeb su fungicidi širokog spektra koji se općenito koriste za ovu vrstu problema. Zineb, Clorotalonil ili fungicidi na bazi bakra (bakrov hidroksid, Zineb+bakrov oksiklorid, bordoška mješavina) su drugi učinkoviti kemijski fungicidi. Ali kao i uvijek, preporučamo upotrebu kemijskih proizvoda samo u krajnjem slučaju , u slučaju da su sva druga moguća rješenja bila neuspješna, izbjegavanje tretmana tijekom cvatnje i uvijek pridržavanje savjeta za uporabu koje ćete pronaći u uputama .

izvor alkemija