Amaterski vodic za indoor uzgoj

Hempatia Soma iGrow Hemps garden
01.09.2022
18
34
13
24
Pozdrav ljudi,
Danas sam skinuo žarulju i vidio ovo na njoj ,možda je netko imao iskustva sa ovim ,
što se tu dogodilo?
,pretpostavljam da je to možda i povezano sa problemima koje sam imao sa lišćem . Malene sam premjestio van na sunce dok ne dođe nova LED panela nemam drugog izbora 8203474B-9480-4957-9169-B97DBF070659.jpeg 583F4337-5064-4DA7-A935-60ECE228847D.jpeg
 

Chilliman420

RIP
Banovan
07.02.2017
293
473
63
Meni to izgleda kao da je prsnula kap vode na vrelu žarulju i da je staklo krenulo pucati od razlike u temperaturi, ali nije puklo do kraja jer je ta "kap" vode isparila...
 
  • Sviđa mi se
Reactions: PoofPass
01.09.2022
18
34
13
24
judi imam pitanje , ako se netko razumije dobro u LED
Namjeravam naručiti jeftiniju LED Full spektar sa 312 LED dioda
Crvenih 204
- Plavih 72
- Bijelih 24
- Infra Crvenih 4
- Ultra Ljubičatih 4
- Narančastih 4

e sad čitao sam nešto o količini dioda i bojama ali se bas i ne razumijem pa me zanima jel ovo dobar raspored ,hoće li to biti dobro za normalan rast ? 68A17DD7-50BD-4038-BCF4-B0DFA0B357F0.png
 

Prilozi

  • 866C243F-F2BE-4361-AFE0-E4064AB345C2.jpeg
    866C243F-F2BE-4361-AFE0-E4064AB345C2.jpeg
    174,2 KB · Pregleda: 15
Poslednja izmena od urednika:
  • Sviđa mi se
Reactions: Chilliman420

Chilliman420

RIP
Banovan
07.02.2017
293
473
63
Bit će to uredu za početak, ali zaboravi na snagu koja piše, to su 1w ledice, koliko ledica toliko Watta na 100% snage, računaj da najčešće se koristi 80% snage za Max pa ono kažem nije loše za početak, ali nije ni top proizvod...
 
  • Sviđa mi se
Reactions: PoofPass
18.10.2016
135
240
43
Pozdrav svima!
Nažalost još nisam krenuo u svoj prvi grow, ali imam u planu u šestom mjesecu ako bude išlo sve po planu, pa prvo da vidim ima li smisla uopće to što sam zamislio.
Idemo redom, lokacija bi bila u podrumu koji kao i svaki ima vlage, ali nije strašno, isti se može dosta dobro zračiti otvaranjem vrata , ali svakako imam u planu staviti i odvlaživač zraka. Jel ta lokacija ok za biljozu da uspije? Hoće li izdržati preko ljeta tamo ili mi je bolje nekada u rano proljeće ju staviti? Podrum je preko zime naravno leden jer se ne grije, a preko ljeta je ugodno za biti u istom.
Druga stvar koja me zanima je operma.
Ako sam dobro pohvatao čitajući forum trebam sljedeće, a odluka je pala na:
Piratebox 90x90x180cm
Rasvjetni set sa Hempatie 400 W HPS Agro Digital Lumatek (žarulja, prigušnica i reflektor) Treba li mi i cooltube ili može bez toga?
Od ventilacije nisam siguran što uzeti za to pa vas molim pomoć (karbon filter obavezan)
Digitalni tajmer s relejom
Hydro termometar
Jesam li još nešto zaboravio ili je to to načelno?
Što se tiče sjemenki imam u planu staviti tri komada Royal Gorilla od Royallqueenseeds jer su deklarirane na 6-8 tjedana, a kako mi je prvi grow jedva ću dočekati da vidim što sam napravio.
Za kraj me zanima koliko je sigurno to sve ostaviti da radi bez nadzora? Tamo ne živim, ali bi odlazio barem jednom dnevno odraditi oko boxa što treba.
Imajte u vidu da apsolutno nemam pojma što radim osim što sam vas čitao po forumu, pa ako sam nešto krivo shvatio i zamislio molim vas za ispravke i sugestije :)
 

Mravak

Aktivan Član
Poznanik Foruma
19.05.2020
462
2.567
143
space
Nacelno ok... Vlaga ce ti biti problem 100% znaci odvlazivac...ili bolje klima neka pa si rjesio sve i omogucio si grow skoro kroz cijelu godinu, sto se tice HPS -a kolege se bolje razumiju 400w mislim da bi bio cooltube obavezan u tako niskome boxu ja bih osobno isao na led... Manje problema s temp/manje struje trosi/ sigurnije za ostavit bez nadzora svakako.

Edit: ventilacija mora biti ozbiljna min 600m2 + jaci filter, mislim da sam malo i rekao :confused: :rasta:
 
Poslednja izmena:

0Marac0

Poznanici Foruma
Poznanik Foruma
01.05.2017
2.074
15.578
358
Za kraj me zanima koliko je sigurno to sve ostaviti da radi bez nadzora? Tamo ne živim, ali bi odlazio barem jednom dnevno odraditi oko boxa što treba.
Imajte u vidu da apsolutno nemam pojma što radim osim što sam vas čitao po forumu, pa ako sam nešto krivo shvatio i zamislio molim vas za ispravke i sugestije :)
Ima automatiziranih boxeva,a član si od 2016.pitaš osnovno pitanje,koje je na forumu svaki dan!
Pirate box je šala i u podrumu uz turbinu če ti stvorit microrupice koje propuštaju svjetlo. Pitaš za HPS,pa ako to nije objašnjeno 100ak puta,malo sam rekao:)
Royal Gorilla od Royallqueenseeds jer su deklarirane na 6-8 tjedana
Imaš više dnevnika .....ja sam ju uzgojio 4 ili 5 puta i ispod 9 tjedana nema šanse!
Teško češ nači strain ispod 8 tjedana i to je premalo!
Nemoj kod preprodavača(Hempatie) čitat koliko cvate i postotak thca,jer u večini slučajeva,lažu....
Screenshot_2023-05-04-17-14-02-620_com.android.chrome.jpg i postotak thca su poduplali!
 
18.10.2016
135
240
43
Nacelno ok... Vlaga ce ti biti problem 100% znaci odvlazivac...ili bolje klima neka pa si rjesio sve i omogucio si grow skoro kroz cijelu godinu, sto se tice HPS -a kolege se bolje razumiju 400w mislim da bi bio cooltube obavezan u tako niskome boxu ja bih osobno isao na led... Manje problema s temp/manje struje trosi/ sigurnije za ostavit bez nadzora svakako.

Edit: ventilacija mora biti ozbiljna min 600m2 + jaci filter, mislim da sam malo i rekao :confused: :rasta:
Klima mi je neizvediv pothvat definitivno, tako da probam sa odvlaživačima i svakodnevnim zračenjem podruma.
Razmišljao sam već i o LED rasvjeti, ali onda bih išao na 200 w zbog cijene.
Ovako nešto gledam https://www.hempatia.hr/growbox/kit-box/set-growbox-200-w-lumatek-led
Tu imam sve ako se ne varam potrebno, dodam još jedan vent i od opreme par stvarčica, i spreman sam ili još nešto fali?



Ima automatiziranih boxeva,a član si od 2016.pitaš osnovno pitanje,koje je na forumu svaki dan!
Pirate box je šala i u podrumu uz turbinu če ti stvorit microrupice koje propuštaju svjetlo. Pitaš za HPS,pa ako to nije objašnjeno 100ak puta,malo sam rekao:)

Imaš više dnevnika .....ja sam ju uzgojio 4 ili 5 puta i ispod 9 tjedana nema šanse!
Teško češ nači strain ispod 8 tjedana i to je premalo!
Nemoj kod preprodavača(Hempatie) čitat koliko cvate i postotak thca,jer u večini slučajeva,lažu....
Pogledajte prilog 472674 i postotak thca su poduplali!

Iskreno, ne znam što znači automatizirani box, a moje pitanje se odnosilo može li se išta dogoditi, tipa požar i sl. uslijed neispravne opreme.
Lijepo sam napisao da jako malo znam, a forum ne čitam svaki dan, niti imam vremena sve detaljno pregledavati, što je ujedno i razlog posta koji sam ovdje napisao, u nadi da ću što više informacija koje će mi biti od pomoći dobiti na jednom mjestu.
Kod Hempatie ću vrlo vjerojatno sve kupovati, pa bi onda i sjeme tamo, a što se tiče vremena cvatnje idem po logici da ako za jednu piše 10, a za drugu 8 tjedna, da bi po nekoj logici ova druga trebala biti prije gotova, ali kada definitivno krenem u realizaciju proučim i o pojedinoj sorti po netu naravno.
Što se tiče samo procesa planirao sam pratiti sve po vodičima na forumu, te pogledati koji dnevnik, ali želim prvo početi pa proučavati korak po korak sve, kako mi što dođe na red, jer mi je previše informacija sve čitati odjednom.
 
  • Haha
Reactions: 0Marac0

0Marac0

Poznanici Foruma
Poznanik Foruma
01.05.2017
2.074
15.578
358
a što se tiče vremena cvatnje idem po logici da ako za jednu piše 10, a za drugu 8 tjedna, da bi po nekoj logici ova druga trebala biti prije gotova
Loša ti je logika!
Hempatia kupuje sjeme u seed banci ili ti kod breedera. Znači,ako Royal Queen seeds napiše,da cvate 8-10 tjedana,kako misliš da če ove iz Hempatije prije završit,kad su to sjemenke iz Royal Queen seedsa!!?
Vodiš se logikom,a Hempatija nije seed banka. Razlika je između preprodavača i samog breedera,ali ti se onda drži logike!

Čekaj,ti pitaš jel se HPS može zapalit u vlažnom podrumu bez ventilacije?
Naravno da može!
 
  • Sviđa mi se
Reactions: RAOZA. and Wendigo

Wendigo

Blackamas Foot
Poznanik Foruma
15.02.2021
1.336
9.887
256
, u nadi da ću što više informacija koje će mi biti od pomoći dobiti na jednom mjestu.
Ali imaš ih na jednom mestu :) pišeš u temi "Amaterski vodič za unutrašnji uzgoj", to je upravo to mesto koje ti treba!
Zapravo ceo ovaj forum je to mesto :)
Razumem da ti je sve konfuzno, i da pokušavaš da ukačiš gde, šta, kako - ali zapravo tražiš da neko sad izdvoji par sati i napiše ti kilometarski post o nečemu što već svuda piše, a svakako ti neće biti ništa jasnije, jer iste će stvari napisati :D

, ali želim prvo početi pa proučavati korak po korak
Ne budi nestrpljiv. Jasno je da želiš što pre zapalili svoje, ali neko osnovno predznanje moraš imati, ili će ti grow gotovo sigurno biti ispod proseka

Najsigurnija opcija je da uzmeš mentora :)

Ajd' sretno dalje!
 
  • Sviđa mi se
Reactions: Mravak and 0Marac0

0Marac0

Poznanici Foruma
Poznanik Foruma
01.05.2017
2.074
15.578
358
Najsigurnija opcija je da uzmeš mentora
Iz ovog razloga,nitko ne želi biti mentor. Mentor bi trebao učit osnove uzgoja i dalje uz grow,pomagat da član brže shvati i krene sam. Tada dođe samopouzdanje i dr.stvari.....
Ova pitanja oko opreme,postavljeno je 50ak puta minimalno!
Da ne shvatiš krivo,ja ti pišem iz najbolje namjere. Stvar je u tome,da ti nitko u par rečenica ne može sve objasnit i pokrit sve što se može dogoditi!
Meni je drago kad vidim,da ljudi žele sami uzgajat,ali kad nemamo uvjete, jednostavno ne može i jbga:)
 
  • Sviđa mi se
Reactions: Bizzzo and Wendigo
18.10.2016
135
240
43
Loša ti je logika!
Hempatia kupuje sjeme u seed banci ili ti kod breedera. Znači,ako Royal Queen seeds napiše,da cvate 8-10 tjedana,kako misliš da če ove iz Hempatije prije završit,kad su to sjemenke iz Royal Queen seedsa!!?
Vodiš se logikom,a Hempatija nije seed banka. Razlika je između preprodavača i samog breedera,ali ti se onda drži logike!

Čekaj,ti pitaš jel se HPS može zapalit u vlažnom podrumu bez ventilacije?
Naravno da može!

Nisi me skonto, hempatia mi je samo shop preko kojeg ću kupiti sve, a sorte uspoređujem po njihovoj stranici međusobno od onoga što imaju u ponudi.
Znam da to nisu 100% točne informacije, ali kada odlučim sigurno na koju sortu idem, onda pogledam što piše na stranici od proizvođača sjemena, ali gledao sam za sada samo koliko je kod njih napisano da cvjeta, pa tako i uspoređujem po sortama.

Što se tiče HPS-a, da, a s obzirom na odgovor onda mi isti definitivno otpada jer box ne bi bio na lokaciji gdje živim.
Pretpostavljam da je LED dosta sigurniji po tom pitanju, tako da mi je onda jedina opcija LED, i to bi onda išao na 200 w Lumatek najjeftiniji model za 300 eura,a box 80x80x160.

Ali imaš ih na jednom mestu :) pišeš u temi "Amaterski vodič za unutrašnji uzgoj", to je upravo to mesto koje ti treba!
Zapravo ceo ovaj forum je to mesto :)
Razumem da ti je sve konfuzno, i da pokušavaš da ukačiš gde, šta, kako - ali zapravo tražiš da neko sad izdvoji par sati i napiše ti kilometarski post o nečemu što već svuda piše, a svakako ti neće biti ništa jasnije, jer iste će stvari napisati :D


Ne budi nestrpljiv. Jasno je da želiš što pre zapalili svoje, ali neko osnovno predznanje moraš imati, ili će ti grow gotovo sigurno biti ispod proseka

Najsigurnija opcija je da uzmeš mentora :)

Ajd' sretno dalje!

Ima jako puno informacija i 100 stranica u temi za čitanje, a stvarno nemam ni vremena ni strpljenja sve prvo čitati, nego želim krenuti od nečega pa postepeno gledati što mi treba.
Tražio bih i mentora, i sve još dodatno proučio, samo da krenem od nečega, a prvo moram biti siguran da su uopće navedeni uvjeti koje sam spomenuo ok za ono što sam naumio, jer nažalost dugi prostor nemam ,te koliko će me ta avatura koštati jer nemam ništa od opreme, pa čak ni kalić za biljku. :)
Vjerujem da se ima što tu napisati, ali tražim u kratkim crtama samo odgovor jel mi ideja ok ili ne, a ne da mi se pišu litanije što kako treba u detalje.
Sve u svemu, hvala na odgovorima.
 

Wendigo

Blackamas Foot
Poznanik Foruma
15.02.2021
1.336
9.887
256
stvarno nemam ni vremena ni strpljenja sve prvo čitati,
Onda se ne možeš baviti ovim hobijem nažalost. Strpljenje je ovde najbitnije, bez čitanja sa razumevanjem i napredovanja nema ništa od toga.
Nisu nikakve litanije, nego previše stvari treba da ti se objašnjava zaboga, zato uzmeš mentora neka te vodi (ako ima ko želi)
Da, ideja je u načelu dobra.
Ne, bez čitanja, i to detaljnog, teško da ćeš izbaciti nešto na taj način (polu-automatozovani grow koji obilaziš povremeno) - ali vidi, ti najbolje znaš :)
 
31.10.2022
47
128
33
37
Citam gore unazad i iz situacije u kojoj se nalazim , bukvalno razumem i jednu, ali i drugu stranu . Sa jedne strane materijala ima jako puno( sto je odlicno)
ali isto tako ponekad ljudi iz naseg profila pomalo zalutaju u svemu tome . Moram priznati .
Meni iskreno to i ne ubija strpljenje vec pojacava zelju, no problem opet dodje iz nelagodnosti i nesigurnosti jer prvi put radis nesto . I na tom putu
je mnogo odluka za doneti :) . Mogu da dodam da ponekad kada procitam razne stvari sto ovde , sto na drugom mestu , opet ostanu neka pitanja .
E zato sam cak razmisljao da se usudim i bez mentora , jer jednostavno meni licno ne bi bilo nikako prijatno da postavljam sva pitanja i podpitanja koja imam .:))
 

Wendigo

Blackamas Foot
Poznanik Foruma
15.02.2021
1.336
9.887
256
I treba :)
Meni je prvi indoor u životu bio prilično dobar, i glede kvaliteta i glede prinosa - ali jedno dva, možda i tri meseca sam pre toga čitao i gledao tih par klipova što je bilo u ono vreme :D pokušavao da shvatim - i opet pravio neke greške , ali to je upravo to: grešaka će biti, treba ih samo smanjiti na minimum.
Mišljenja sam, a verujem da će se pojedine kolege složiti, možda i većina - ako prvo pikneš seme, pa dok biljka raste učiš šta joj treba - to je prečesto put u propast..
Neka osnova se mora znati
- koliko im svetla treba po kv metru, koji spektar se može koristiti
- šta tačno biljke rade, šta je fotosinteza, transpiracija, kako uzimaju nutrijente, čemu koji element služi, kad se dodaju
- ventilacija, zašto mora krošnja uvek da se mrda, koliko je jaka turbina koju planiraš (treba 60 ciklusa izmene po satu, dakle svaki minut komplet vazduh da se promeni u boxu je idealno), filter..
- kako prepoznati probleme, kako ih sprečiti da se pojave
Itd
I to je bukv nešto najosnovnije..a samo o tome ima da se piše kilometra trista teksta :)
Dakle,
Skuvaš kafu, smotaš spravu, sedneš, čitaš, gledaš, upijaš
Evo ovo je meni baš pomoglo kad sam počinjao, jeste mator video (tada i nije bilo mnogo drugih, danas hvala Bogu možeš da biraš između milion na temu indoor gajenja) ali Jorge je legenda ovog hobija, i valja se uvek podsetiti onih koji su prvi utabali stazu kojom sada svi hodimo :)

Koga mrzi da čita, eto :)
Kultni Cervantesov "Grow Bible", sa svim osnovama opisanim vrlo lepo
 
31.10.2022
47
128
33
37
Upravo se to desava i u toj sam fazi . Citam , citam , citam , gledam spravcice koje bi mi pomogle . Upijam , upijam kolko mogu . Iskreno meni je prezanimljivo , a
svakako iam jos uvek vremena . Osecam se super u celokupnom planiranju i neverovatno uzbudjeno . Jako puno izazova je tu pred mene , no polako...
Logisticki cu moci da podrzim ili da se bolje izrazim finansijski to lepo , zdravlje boze da iam vremena koliko i sada , pa polako...
Materijal cu da pogledam svakako ! i hvala na svakom savetu i podrsci ! Prezadovoljan sam kolicinom informacija na forumu i iam puno jos sta da pogledam i citam.
Dnevnici su nepresusan izvor iskustva tako da kazem. Ili pre reci znanja , neceg sto mogu da pokupim . @Wendigo
 
  • Sviđa mi se
Reactions: 0Marac0