Animacija

Hempatia Soma iGrow Hemps garden

marko42o

Aktivan Član
28.02.2016
105
492
63
Pa eto otvaram temu o animaciji, tj crtanim filmovima i o svemu kaj se veze na to. Nadam se da ce bit barem nesto ljudi zainteresirano da bas i ne pricam sam sa sobom jel :)

mene prvenstveno zanima izrada crtica.. u zadnje vrijeme radim na takvom jednom projektu gdje sam se naso sasvim slucajno, bez previse vremena za istrazivanje i ucenje, jednostavno sam uso u to pa kud me odnese.. u vrlo kratkom roku sam naucio neke osnove, cisto da mogu izanimirat basic kretnje na ekranu i za sad to ide sve lijepo. Inace, crtam u photoshopu, a animiram u anime studiju..

Nadam se da ce mi neko moc dat odgovor na pitanje, postoji li neki nacin da se postigne grafika animacije kao u starijim crtanima (tipa simpsons, beavis and.butthead..) bez crtanja na papir svakog keyframea? S.obzirom da sve radim sam, nov sam u ovom, 1400 crteza za minutu(ako se ne varam) crtica mi se cini ko sizifov poso hahah pisite, pitajte, dijelite..kaj god
 

-BäR-

-skill from hill-
Poznanik Foruma
13.01.2016
734
5.256
233
Čudna šuma
Ima za tablet aplikacija/animatora,jednostavnih,samo treba imati kakav mocan tablet da to renderira... Igrao sam se animiranjem pred desetak godina na kompu i to u nespretnom paintu sam crtao a u movie makeru slagao slikice,mislim da imam jos neke crtice negdje ...
To je spor ali ako volis to raditi zabavan proces ali nema potrebe za 24 fps,ako imas dobru pricu i talent za crtanje,dovoljno je i desetak slicica po sekundi ;)
 
  • Sviđa mi se
Reactions: marko42o

Farmer

Poznanici Foruma
Poznanik Foruma
12.03.2008
378
685
93
40
Sorry frend al tablet je samo tablet , interface , input uredjaj , poput tipkovnice ili misa , ne renderira on nista , to obavljaju cpu i gpu :p
Glede fps-a , tradicionalno se radi 24 slicice u sekundi, medjutim trik je da se crta svaki drugi (ili rjedje treci) frame, te se izmedju iskopiraju ili blendaju susjedni, tako da efektivno imas za nacrtati 12 slicica po sekundi animacije. Ak je akcija brza onda i svih 24 ;)

Inace @marko42o - ak te zanima malo ozbiljnija animacija pogledaj si Adobe AfterEffects ili sad sto imaju Adobe Animate, koji je dizajniran samo za 2d animaciju i koliko vidim zamijenio sad vec pomalo pokojni Flash.
 
  • Sviđa mi se
Reactions: -BäR-

marko42o

Aktivan Član
28.02.2016
105
492
63
@1310 crtic je u nekakvoj "zavrsnoj fazi", jos nije nigdje uploadan, ali i kad bude cisto sumnjam da bi ljudi koji su ukljuceni u to htjeli se nac exposed na forumu :( mozda neki vutra.org crtic bude uskoro hahah

ti bi crtani bez crtanja :) i jos da bude retro
eh nije bas da nebi crto, al mislio sam da mozda postoji neki moderniji nacin sa crtanjem na kompu.. ipak nam je tehnologija napredovala jel
 
  • Sviđa mi se
Reactions: -BäR- and 1310

-BäR-

-skill from hill-
Poznanik Foruma
13.01.2016
734
5.256
233
Čudna šuma
to obavljaju cpu i gpu
Koji su u tabletu,zar ne? Nisam mislio na profesionalni tablet za crtanje nego ovaj klasični sa androidom ili kojim već OSom,na njima se može fora crtati i animirati al bar ovaj moj nije dovoljno jak ni za par sekundi animiranog materijala da renderira u jednu datoteku... ili sam ja nešto krivo razumio :whato::...

Našao sam jedan od svojih crtića,ovaj je napravljen u paintu i moviemakeru pred 12 godina... Nije klasičan crtić nego više slikovnica sa glazbenom podlogom,ali eto,to su bili moji počeci u tim vodama...
Edit: Koga interesira ima na ovom yt kanalu još par mojih pjesma i spotova za istu,nekoć mi je bilo zabavno zapaliti i onda se igrati muzikom i videom,čisto za sebe i svoju dušu :p...
https://www.youtube.com/channel/UCt7VpdjtJoWHoMxoDn4ZdmQ/videos?feature=hovercard
 
Poslednja izmena:

marko42o

Aktivan Član
28.02.2016
105
492
63
@-BäR-! postoje tzv tableti za crtanje, spoje se na komp i posebnom olovkom crtas po njihovom touchpadu a rezultat gledas na ekranu, nesto slicno ko touchpad na laptopu samo uvecano. znaci nemaju u stvari funkcije ko obican tablet nego se koriste ko virtualni papir. vjerovatno je farmer mislio na to ;)

a ovo je genijalno hahaha jesi se malo duze zadrzo u animaciji ili si ubrzo odusto ?
 
  • Sviđa mi se
Reactions: Farmer and -BäR-

-BäR-

-skill from hill-
Poznanik Foruma
13.01.2016
734
5.256
233
Čudna šuma
Znam da ima,kad sam govorio to,fokus mi je bio na moj jadni tablet na kojem sam pisao i sa kojim sam probao animirati al neide :(...
Imam i mali tabletić (spaja se na komp) sa olovkom (koju sam izgubio) koji služi samo za crtanje al mi je bio neprecizan i bezveze pa sam odustao od njega...
esi se malo duze zadrzo u animaciji ili si ubrzo odusto ?
Nisam odustao,samo je palo sve to u drugi plan. To je hobi kojem se treba posvetiti par sati dnevno... Kad si napravim svoj kat na kući onda si mogu kupiti sve te gadgete i opremu za animiranje,produciranje i naravno jedan box u kutu kao izvor za inspiraciju :watch: ...
 
Poslednja izmena:

Farmer

Poznanici Foruma
Poznanik Foruma
12.03.2008
378
685
93
40
Da, mislio sam na tablet koji se samo prokljuci preko usb-a ... jbg nismo se razumjeli , ugl. ima ih svih vrsta i kvaliteta, naravno wacom-ovi prednjace al zato i kostaju. Ima ih ko plocica ili sa lcd ekranom al svi imaju samo funkciju misa. E sad, ovi "tableti" na koje smo danas navikli uglavnom mogu posluziti za crtkaranje al su neprecizni i bez podrske za pritisak, a iako imaju da i procesor i graficku , tj. cijeli komp u malom , nitko to ne koristi za nekakvo renderiranje i kalkulacije jer su zbog dimenzija jednostavno ograniceni sa resursima.
Cak i neki ultra napredni poput wacomovog mobile studia (zovu ih jos i Pen Computer) , isto tako sluze samo za crtanje i eventualno 3d sculpting, al svejedno se nemoze mjeriti sa prosjecnom desktop masinom u pogledu brzine (iako taj tablek kosta prek 2k eura :D ).
Uglavnom nabavis si obican usb tablet za 50-100€ koji je i vise nego precizan i osjetljiv i miran si .
 

-BäR-

-skill from hill-
Poznanik Foruma
13.01.2016
734
5.256
233
Čudna šuma
Ovaj tablet od kojeg sam odustao je bio velicine A5 formata,kostao je oko 30e pred 10 godina i bas nije valjao,sad su vjerujem puno bolji tableti nego prije...
Da sad opet krecem animirati,radio bih u slojevima,pozadine u jednoj tehnici a likovi i ostalo sto se krece bih na green/blue screenu napravio pa ih montirao...
 

Farmer

Poznanici Foruma
Poznanik Foruma
12.03.2008
378
685
93
40
Ja imam ovog i skroz sam zadovoljan, mada necrtam bas toliko puno i povremeno zbrush.

Intuos Draw Small (cca 60-70€)
ctl490w_galleryimage_10_600x600_emea.jpg


I tu nazalost prestaju Wacomi u tom cjenovnom rangu.

Vece varijante naglo dizu cijenu.
Intuos Art (150-200€)
Intuos Pro (250-350€)

Nazalost nemam nikakvih iskustva s drugim markama osim Wacoma , al vrijedilo bi malo proguglati jer cujem da ima dobrih alternativa.

Primjera radi Huion iz koreje , cujem da su im tableti poprilicno dobri i znatno jeftiniji , pa baci oko ...
https://www.huiontablet.com/