Anksioznost i depresija

Hempatia Soma iGrow Hemps garden

Stipe

Urednik
Moderator
20.03.2014
12.263
35.803
2.698
Weed California USA
Smanji kolicinu i preskoci koju uljnu terapiju. I kod mene se jave takvi simptomi kad pretjerujem. Cak i Shark shock CBD oce napraviti to ako pretjeram. Jednostavno se uhvatim u depri razbijajuci glavu i brinuci se o totalno nebitnim stvarima. E onda cekam da me pusti marihuana pa je sve ok :) Ili zapalim neku drugu sortu.

Mozda probati neki sativa dominant hibrid pa probas biti aktivan na njoj. Meni se pokazalo ok. Nikako bit statican na sativama jer previse razmisljas i svasta nesto pa moze bit i trigger za panic attack :) Ne sve, tako da ces morati probat vise njih.
Dosta takvih manifestacija uzrokuju odredjeni kanabinoidi, ali u isto vrijeme je prilicno individualno ;)
 
Poslednja izmena:
20.03.2015
2
0
1
63
Zahvaljujem na savetima. Sad mi je lakše kad vidim da se i kod drugih to dešava. Jasno je i meni da sam preterao sa količinom. Medjutim držao sam se preporuka gde za lečenje kancera (pre svih od Rika Simsona), a tu se insistira da se za nekih 5 sedmica dostigne dnevna doza od 1ml i da se tako nastavi još 2 meseca i to sa što većim procentom THC. Pošto ovako ne ide poslušaću vaš savet. Napraviću pauzu, smanjiti količinu, a pokušaću i da nabavim neku novu sortu. Pitam se da li bi imalo pozitivnog efekta ako bih uz ovo ulje koje sam kozumirao uzimao i posebno kapi sa CBD koje se mogu legalno kupiti?
 

CilI

Habanero Maya Red
Banovan
24.10.2012
5.179
7.241
258
54
Texas,USA
Napravi cepice i uzimaj analno, lakše ćeš podnositi. Pij dzus od pomarance, limunadu da ublaži nuspojave. Kod konzumiranja nesto pojedi, neko jelo. Ne treba puno.Sve se može ako znaš kako. U ulje mjesaj koji cbd hibrid.

Treba se informirat, onda nemaš takve probleme.
 

bozga

Ninja poljoprivrednik
Poznanik Foruma
08.07.2007
906
550
113
Ne sjećam se
Htio bih se uključiti u ovu temu jer sam sam imao problema sa tjeskobom, pogotovo socijalnom tjeskobom, a također imao sam i dvije epizode depresije. Da ne ulazim u svoje razloge, reći ću samo par stvari kako se moguće riješiti depresije i tjeskobe. Vjerojatno ste čuli slične savjete i ja ću neke ponoviti, a napisati što je meni pomoglo.
Moderna medicina vjeruje kako su psihička stanja poput tjeskobe i depresije bolest koju treba liječiti.
S time se slažem djelomično, tjeskoba i depresija može biti vrsta bolesti, ali jednako tako rekacija na okolinu i uvjete u kojima se živi.
Može biti stanje receptora u mozgu koji su promijenili način primanja i proizvodnje određenih neurotransmitera (dopamin, serotonin, gaba, glutamin, adrenalin, noradrenalin, oksitocin i ostali) uzrokovan endogeno, znači od tijela, a mogu biti i egzogeni, dakle vanjski uzroci.
Prva stvar kod rješavanja tjeskobe nisu benzodiazepamini (Xanax, Normabel, Lexaurin) niti antidepresivi (Seroxat, Prozac, Zoloft, Venlafaxin i sl.) već lociranje stanja koja proizvode tjeskobu i depresiju. Benzodiazepamini su ok kratkoročno i za trenutnu eliminaciju tjeskobe, ali dugoročno nikako i također ista stvar sa SSRI antidepresivima. Treba se riješiti uzrok, a ne baviti se posljedicama.
Prva i najvažnija stvar bi trebala biti slikati mozak. Dakle, otići kod doktora i tražiti uputnicu za slikanje mozga, CT. Tamo će se vidjeti aktivnost mozga, koji dijelovi rade dobro, koji ne rade dobro. Da li mozak ima previsoku aktivnost ili prenisku aktivnost. I jedna i druga, preniska i previsoka aktivnost mogu biti uzrok tjeskobe ili depresije. Naći stručnog doktora koji će vidjeti što radi dobro, a što ne. Zatim krenuti s oporavkom. Ponavljam, naći dobrog doktora.
Za oporavak najbitnije je:

1. Intenzivna fizička aktivnost
2. Meditacija
3.Ispravna prehrana
4. Suplementi i ljekovite biljke
5. Glazba

Najvažnija je fizička aktivnost jer će nakon dobre fizičke aktivnost tijelo proizvoditi endorfine tj. opoidne spojeve koji stvaraju ugodu, a to je prirodna reakcija na bol. Fizička aktivnost je najbolji lijek za depresiju. Mozak treba kisik da radi optimalno. Bez dovoljno kisika neće dobro funkcionirati. Najbolje je raditi cardio vježbe, dakle, trčanje, plivanje, hodanje...
Druga vrlo važna stvar je najmanje pola sata dnevno umiriti se, svjesno disati i opuštati. Nakon 6 tjedana svakodnevne meditacije mozak će se kompletno oporaviti od tjeskobe.
Ispravna prehrana temeljena na dobrom unosu kvalitetnih ugljikohidrata, dovoljno bjelančevina i dobrih masti. Izbjegavati rafinirane masti, samo prirodna ulja i masti.
Suplementi poput ribljeg ulja,l- theanina, picamilona, esencijalne aminokiseline. Efekti od ribljeg ulja se osjećaju tek nakon nekoliko tjedana. Biljke poput ashwaghande, šisandre, cordyceps, sve adaptogene biljke.
Glazba naravno radi čuda.

Što se tiče kanabisa u liječenju tjeskobe i depresije to je metoda pokuša i promašaja. CBD neće osobu koja je sklona tjeskobi spasiti od tjeskobe nego specifična vrsta kanabisa s određenim omjerom drugih kanabinoida i terpena. Imam puno iskustva s uzimanjem CBD-a i CBD se pokazao da samo stišava učinak THC-a. Vrste kanabisa s visokim postotkom CBG-a rade čuda za tjeskobu. CBD blokira THC zapravo i samo smanjuje doživljaj THC-a. CBD po sebi je čudotovoran i puno efektivniji od THC-a dugoročno, ali potrebno ga je uzimati kao sprej na nos tj. intranzalno. No doze bi trebale biti nekoliko stotina mg i za sad to je pre skupo.

Glavni psihoaktivni kanabinoid, THC je agonist CB1 receptora. Što znači da potiče aktivnost tog receptora, za njega se "zakelji" i onda receptor šalje signale neuronu. CBD je antagonist tj. inverzivni agonist, djeluje suprotno od THC-a dakle "zakelji" se za receptor i ne potiče ga na aktivnost i dakle neuron miruje. Što znači da ako se liječi tjeskoba, treba uzimati visoke doze CBD-a od 200 - 600 mg dnevno, a 1000mg, jedan gram CBD-a je više stotina dolara što znači da to baš nije neka sretna opcija za liječenje. CB1 receptor je povezan s jednom skupinom neurona, u mozgu, kralježnici i periferijskim tkivima, a CB2 s drugom skupinom neurona u imunosnom sustavu. Razni kanabinodi mogu djelovati kao pozitivni i negativni alosterni modulatori a to znači da mogu djelovati na ponašanje određenih receptora - napraviti ih da bolje ili lošije reagiraju na kanabinoide. CBD djeluje na CB1 i CB2 receptore i s drugoročnom upotrebom može napraviti čuda za upalna stanja jer ima veći afinitet prema CB2 receptorima koji su u imunosnom sustavu, dakle može umiriti podivljali imunosni sustav i ne stvara toleranciju jer djeluje kao antagonist na CB receptorima. Antagonisti nasuprot agonistima blokiraju receptore na neuronima i kad su receptori blokirani, niču novi receptori i neuron na kraju ima više slobodnih receptora i eću gustoću.

Ono što je važno ovdje je da ostali kanabinoidi imaju veliku ulogu u utjecaju kanabisa na stanja poput depresije i tjeskobe i da bi se uspješno liječila ova stanja, treba točno odabrati specifičnu sortu koja će imati željeni učinak. Sorte s visokim postotkom CBD-a dobre su za upalna stanja i bolju sedaciju, ali sorte s visokim CBG-om djeluju anksiolitički.
Problem opet ovdje je TOLERANCIJA, već nakon nekoliko dana kronične upotrebe THC-a CB1 receptori postaju regulirani, tj. internalizirani, povlače se u svoj neuron i tako ima manje slobodnih receptora i efekt je slabiji. Kronična upotreba kanabisa i tolerancija smanjuju broj CB1 receptora na neuronu i dokaz za to je tolerancija, a dugoročna deregulacija i internalizacija kanabinoidnih receptora povlači druge promjene u mozgu, internalizaciju GABA receptora koji su zaduženi za opuštanje, pojačava se veza između dopaminskih i serotoninskih veza, te se također smanjuje NMDA aktivnost tj. glutaminska aktivnost. Glutamin je zadužen za neuroplastičnost i memoriju i radi smanjenja glutaminske aktivnosti se pojavljuju nuspojave poput zaboravljivosti i problema s memorijom. Smanjenje GABA aktivnosti se može očitovati kao tjeskoba, iritabilnost ili impulzivnost kad se naglo prestane s kanabisom.

Zaključak je da kanabis treba upotrebljavati medicinski i povremeno za najbolji učinak jer kronična upotreba mijenja kompletnu sliku funkcioniranja mozga. Možda zvuči grubo i nevjerojatno, ali to je dokazano u mnogim znanstvenim studijama. Zato je najbolje kanabis upotrebljavati kao vrstu reći ću "sakramenta" posebnog doživljaja, a ne impulzivno pušiti kao cigarete. Tako se postiže najbolji učinak. Najbolje 3-4 puta mjesečno. Ili konzumirati druge kanabinoide koji nisu agonisti svakodnevno, ali za sad kao što sam rekao, to je preskupo.
Još da kažem, rješenje depresije i tjeskobe je u tome da se radi na sebi intenzivno, vježbanjem, meditacijom, ispravnom prehranom, dodavanjem suplemenata i drugih biljaka koje će regulirati kompletni sustav tijela i dovesti ga u ravnotežu. To je kompleksna stvar i ne postoji "magčni metak". Treba raditi na mnogo polja. Sve psihičke tegobe rezultat su nebalansiranog sustava cijelog tijela, a očituju se u živčanom sustavu. Ovime ne kažem da je upotreba kanabisa loša za čovjeka, naravno da je korisna, no kao i sve ostalo, previše ili premalo nečega stvara probleme. Ako netko treba savjet kako skršit tjeskobu ili depresiju slobodno me kontaktirajte na PM.
Sretno! :D
boz :sun2:
 

Blader

Poznanici Foruma
Poznanik Foruma
06.03.2015
1.324
4.894
188
Svaka čast @bozga za ovaj post. :respect:

Prava riješenja ne dolaze preko noći, nego treba biti rad na svim poljima. Psihičko tijelo, fizičko tijelo, okolina, hrana, ali pogotovo psihičko jer čovjek može biti u nuklearnom reaktoru, a opet biti sretan ;)

Nebalansiran sustav je dobro za reći ili zamislimo rijeku sa svojim pritocima, problemi su blokade ili brane. One nastaju zbog psihičkih ili fizičkih čimbenika.
 
  • Sviđa mi se
Reactions: bozga

bozga

Ninja poljoprivrednik
Poznanik Foruma
08.07.2007
906
550
113
Ne sjećam se
Kako je ovaj post dobio dosta pozitivnih reakcija i dobio sam nekoliko PM malo ću još objasniti neke stvari koje nisam spomenuo u postu prije.
Još samo da kažem nešto o regulaciji CB receptora. Kanabinoidni receptori su rekao bih "najžilavija i najfleksibilnija" grupa neurona (živaca). Oni se vrlo lako mijenjaju i reguliraju za razliku od drugih skupina neurona poput recimo serotoninskih ili opoidnih. Problem s recimo ovisnosti koja se tiče opijata je u tome što jednom kad su opoidni receptori iznimno agonizirani nekim opoidnim drogama, oni su ireverzibilno internalizirani i stvaraju naglu toleranciju i ovisnost i ne vraćaju se u svoje prvotno stanje. Zato je ovisnost o opoidima najgora. Serotoninski receptori se najmanje reguliraju, njih je vrlo teško mijenjati, "najumreženiji" su na neki način. Dopaminski receptori se također lako reguliraju, no oni su nekako "najkrhkiji" i mnoge droge koje djeluju na dopaminske receptore mogu stvoriti snažnu ovisnost. GABA receptori su glavni za opuštanje, no oni su također dosta "žilavi" poput kanabinoidnih ali kanabinoidni su daleko najfleksibilniji. Nikotinski receptori su recimo slični dopaminskim i jako su dobro umreženi s dopaminskim sustavima i zato nikotin stvara jaku ovisnost jer nikotin izaziva navalu dopamina makar djeluje na sasvim drugi sutav, na nikotin-acetilkolinski receptor.

Stoga kanabinoidni sustav je nekako najfleksibilniji sustav i dugoročna konzumacija kanabisa mijenja biokemiju mozga kad je osoba pod utjecajem i dok tijelo i jetra ne metabolizira ostatke, no vrlo brzo nakon prestanka upotrebe oni se ponovno reguliraju, u svega nekoliko dana do dva tjedna ovisno o dozi i živčani sustav se vrlo brzo vraća u normalno stanje. Zato i kanabis ne uzrokuje nikakve dugoročne posljedice, ne uzrokuje ovisnost već su simptomi prestanka vrlo blagi i nestaju u roku od par dana. Nemoguće je "spržiti mozak" od kanabisa, dok recimo od heroina ili kokaina je to vrlo moguće. Ipak, svakodnevna upotreba kanabisa za sobom će povući druge sustave da se reguliraju i prilagođavaju, ali to nikad neće biti kao što je slučaj s drugim suspstancama jer kako sam rekao, kanabinoidni sustav je vrlo stabilan i fleksibilan i vrlo brzo se obnavlja i dovodi u homeostazu. Postoje lijekovi koji se zovu "selektivni ihibitori ponovne pohrane kanabinoida" no oni vrlo brzo naprave totalni kaos u sustavu jer kanabinoidni sustav ima najefikasniju ponovnu pohranu kanabinoida. Zato je puno bolje koristiti kanabinoide koji su agonisti (THC) ili antagonisti (CBD) pošto se kanabinoidni sustav najbrže regulira.

Antidepresivi djeluju na ponovnu pohranu serotonina u sinapsama, dakle međuprostoru između receptora na neuronima. Oni djeluju tako da se serotonin koji neuron proizvodi i ponovno "siše" natrag u drugi neuron dulje ostaje u sinapsi. Znači da serotonin duže ostaje u prostoru između sinapse i time je serotoninski prijenos pojačan, zato se zove "reuptake inhibitor", antidepresiv blokira te male "pumpice" za serotonin koje bi bez antidepresiva brže usisavale serotonin natrag u svoju membranu.
Tako da antidepresivi nisu per se loš lijek jer ne potiču oslobađanje serotonina poput droga (lsd, psilocin, mdma) i time iscrpljuju zalihe serotonina nego rade sa serotoninom koji je prirodno prisutan u sinapsi. Pošto je serotoninski sustav "najtvrdokorniji" antidepresivi neće ništa značajno promijeniti dugoročno u cijelom živčanom sustavu i zato su sigurni i odobreni of FDA. Ne kažem da su lsd, mdma i psilocin loše droge, no agoniziranje serotoninskih sustava može dovesti do iskustva koja preplavljuju svijest intenzivnim osjećajima i uvidima i treba biti oprezan s dozama i čekati da neuroni ponovo naprave novu zalihu serotonina npr.

Benzodiazepamini djeluju pak na GABA sustav. Oni su agonisti GABA 1 receptora kao što je THC na kanabinoidnim receptorima i pošto su agonisti, njihova intenzivna i dugoročna upotreba će smanjiti broj GABA receptora i može stvoriti toleranciju i ovisnost jer je taj sustav drugačiji od kanabinoidnog. GABA sustav se sporo regulira tako da prevelika upotreba benzića nije također sretna kombinacija za rješavanje tjeskobe. Kad se prekine s uzimanjem njih nakon dugog roka, simptomi se ponovo mogu pojaviti i to još gori nego što su bili u početku tzv. rebound effect.

Što sad na kraju dovraga napraviti?

Znanost napreduje i otkriveno je mnogo toga o tome kako radi živčani sustav, no nažalost znanost još nema pojma kaj se tu događa jer je mozak toliko isprepleten, umrežen i čak oni koji nemaju neke dijelove mozga mogu normalno funkcionirati jer mozak je plastičan, drugi dijelovi vrlo lako mogu preuzeti ulogu dijelova koji fale. Kako naštimati naš organ u glavi da budemo uvijek dobro raspoloženi i da nikad ne osjećamo tjeskobu? To je nemoguće, jer mi nismo kruti stroj nego puno finiji biološki sustav. Tjeskoba je potrebna jer nam govori da nešto radimo krivo. Depresija je također potrebna jer govori istu stvar ili možda govori da drugi rade nešto krivo u što mi ne vjerujemo...

Na kraju, mala doza depresije i tjeskobe je potrebna da preživimo, to je neki mehanizam preživljavanja, traženja pažnje, traženja pripadanja, empatije, ljubavi na kraju. Ako su stanja tvrdokorna, vrijeme je da počnete mijenjati navike i stvoriti život koji vam odgovara. Navike čine karakter... Biti hrabri i boriti se za ono u što vjerujete. Uzimati lijekove samo kad su iznimno potrebni. Ja sam ljut na liječnike što donesu svoju nekakvu dijagnozu i kažu uzimaj ovo stalno i bit ćeš izliječen. To naravno ne može biti ispravni način liječenja jer će se živčani sustav prilagoditi novoj suspstanci i uvijek će težiti biti "ono što je", radi se o fluidnom sustavu koji se mijenja, obnavlja, regulira, ima svoja stroga pravila. Znači budite svoji i jasni i izgrađujte se na način koji odgovara najviše vama i stvorite svoja pravila. Ako ste zapeli negdje po putu u depri ili tjeskobi, nađite put koji vas veseli i pritom nemojte biti ni previsoko ni prenisko, nego taman :D
Psiha je fenomen koji proizvodi naš mozak, koji proizvodi svijest. Slično kao što TV proizvodi sliku na TV. Ako ne valja program, promijeni film!

Peace
boz :sun2:
 
27.01.2016
2
0
1
Ljudi sve je to lepo. Al dal može neko u par reči da predloži neku sortu koja se pokazala najbolje u lečenju anksioznosti i depresije? Da znam od prilike sa kojom sortoma da počnem pa da nastavim. I da @bozga nisam razumeo sta je bolje za depresiju i anksioznost CBD ili THC?
 

H2O888

Poznanici Foruma
Banovan
Poznanik Foruma
27.12.2011
1.546
3.338
188
ima od mandale i fem,white bhutanese i purple paro valley koj je po opisu otporan na sve,i prisutan je CBG u obje
 
11.05.2015
3
3
3
Cisto da se i ja malo nadovezem jer prodjoh kroz jednoipogodisnju torturu tjeskobe, "trnjenja", blage asocijalnosti i sl. (na moje insistiranje blage inace je trebalo biti teske asocijalnosti).

Ne mogu pricati o canabisu kao lijeku/pomoci u ovakvim situacijama, to prepustam onima koji su prozivjeli to, probali, znaju mnogo vise o samom canabisu itd.,
Veliki sam pobornik citanja i ucenja iz KOMPETENTNIH clanaka o nekom problemu, i uvijek to radim, a kada se prica o problemu anksioznosti to je po meni definitivno kljuc regulisanja ovog poremecaja.

Osobe koje ne shvataju problem koji imaju mnogo teze se suocavaju sa ovim poremecajem od onih koji ga pazljivo prouce.

Moje zapazanje iz licnog iskustva ali i znajuci zivotnu pricu nekih prijatelja iz okoline koji su mi se povjerili u jednom trenutku je da anksioznost cesto "napada" u situacijama kada osoba posle dugog perioda stresa (bilo da je to posao, gubitak voljene osobe, nasilje...) dodje u situaciju gdje vise ne mora mnogo brinuti, takoreci ravan. Tada i osjecaj da se nesto desava u osobi dodje najvise do izrazaja, jer, Boze moj, ne vidim razlog zasto da brinem a osjecam se zgrceno (dok kod stresa na poslu taj grc biva normalan, jelte, pa ljudi zanemaruju i pokusavaju "plivati" dalje).

Osnova anksioznosti je dakle: Organizam usled nekog poremecaja (vrlo cesto akumuliranog stresa) umjesto stanja opustenosti prihvata stanje napetosti kao podrazumjevano (default-no).

Ali da ne duzim mnogo ovde, ono sto je meni pomoglo da se detaljno informisem o poremecaju je ovaj sajt: www.anksioznost.net. Na vrlo jednostavan nacin je objasnjeno sve sto se treba znati, od prirode poremecaja do nacina kako se PRIRODNO izboriti sa njim.

Nadam se da ce post pomoci. Peace! :sun2:
 

H2O888

Poznanici Foruma
Banovan
Poznanik Foruma
27.12.2011
1.546
3.338
188
slazem se da je bolje to prebolit,i onda izabrat sortu,al ne vjerujem da ce itko duvat a da mu cini gore u tom trenutku,nek svak proba s pomno izabranom sortom,pa ako mu je gore nek ostavi za bolje dane;)
 
  • Sviđa mi se
Reactions: L0oD and dokTHoriCa

bozga

Ninja poljoprivrednik
Poznanik Foruma
08.07.2007
906
550
113
Ne sjećam se
Svatko može birati, anksioznost i depresija se mogu liječiti na razne načine ili biljkama ili farmaceutskim ljekovima.
Nekad nije samo do osobe nego do okruženja. Netko tko živi okružen ljudima koji su depresivni lako može postati depresivan ili tjeskoban.
Netko tko je cijeli dan u zatvorenom prostoru, nema posao ni novac, nema dobro društvo ili ima neke obiteljske probleme, u lošoj fizičkoj kondiciji lako može upasti u takva stanja.
Na ovoj stranici anksioznost.net piše da bi se ljudi trebali "prepustiti" tjeskobi.
Kad netko ne može progovoriti riječ, kad se preznojava i osjeća srce u grlu i ima mentalnu blokadu u glavi i osjeća strah, zašto bi se osoba tome trebala prepustiti? To nije prirodno i protiv razuma je.
 
11.05.2015
3
3
3
@bozga

"Svatko može birati, anksioznost i depresija se mogu liječiti na razne načine ili biljkama ili farmaceutskim ljekovima."


Jedino oko cega se ti i ja slazemo u iznad napisanom postu.

"Nekad nije samo do osobe nego do okruženja. Netko tko živi okružen ljudima koji su depresivni lako može postati depresivan ili tjeskoban.
Netko tko je cijeli dan u zatvorenom prostoru, nema posao ni novac, nema dobro društvo ili ima neke obiteljske probleme, u lošoj fizičkoj kondiciji lako može upasti u takva stanja."


Kontradiktoran si ili koristis copy/paste bez citanja, odgovoricu citiranjem tebe od ranije sa cim se u potpunosti slazem:
"Psiha je fenomen koji proizvodi naš mozak, koji proizvodi svijest. Slično kao što TV proizvodi sliku na TV. Ako ne valja program, promijeni film!"
Matematika je prosta, ako neko racionalno razmislja, slusa svoje tijelo i um uocice problem vrlo brzo i shodno tome reagovati.

"Na ovoj stranici anksioznost.net piše da bi se ljudi trebali "prepustiti" tjeskobi.
Kad netko ne može progovoriti riječ, kad se preznojava i osjeća srce u grlu i ima mentalnu blokadu u glavi i osjeća strah, zašto bi se osoba tome trebala prepustiti? To nije prirodno i protiv razuma je."


Ne izvlaci stvari iz konteksta kako bi samo postao nesto ili kontrirao. Da bi razgovarali na ovu temu sajta koji je spomenut moras sjesti i PAZLJIVO procitati sve clanke koji su napisani tamo.
Konkretno u ovom slucaju oko "prepustanja" tjeskobi sabotirao si uzgled receno KLJUCNU stvar koja vodi ka boljem sutra za osobu koja ima poremecaj i lagano si propustio dva vrlo bitna koraka koja prethode tome. Ako pazljivo procitas clanak o ozdravljenju shvatices i koja.

EDIT:
Mada je pozeljno da se navedu i ovde zbog ostalih
  1. Suočavanje sa simptomima
  2. Prihvatanje simptoma
  3. Prepuštanje simptomima
  4. "Neka vreme odradi svoje"
Mora biti jasno svakom, NE POSTOJI instant rjesenje za ovaj poremecaj, osoba mora uloziti ogroman trud i rad na sebi da dodje do 3. koraka i da se lagano korak po korak prepusta tjeskobi (pojasnicu i to malo kasnije u primeru kada stignem).

Ako nije tajna @bozga, koliko dugo si imao/imas ovaj poremecaj?

P.S. Ukoliko neko sa simptomima cita ove postove generalno, ukoliko je situacija kriticna (kolabiranje i sl.), prije bilo kakve intervencije na svoju ruku mislim da je posjeta strucnjaku obavezna kako bi se tacno znalo da li je u pitanju anskioznost ili depresija (ili pak nesto trece) i o kom stepenu je rijec, jer je razlika u pristupu individue a cesto i izbora terapije ogromna (mali primer: anksiozna osoba sa blazim poremecajem juri, vrlo cesto energicno, i zeli se osjecati bolje dok je srednje/teze depresivna osoba bezvoljna i smatra da joj vise nema pomoci).
 
Poslednja izmena:
  • Sviđa mi se
Reactions: leksa9983

bozga

Ninja poljoprivrednik
Poznanik Foruma
08.07.2007
906
550
113
Ne sjećam se
@doktorica ne patim od ovih poremećaja jer sam ih uspješno riješio tako da se NISAM prepustio simptomima nego ih izliječio zahvaljujući kanabisu, drugim biljkama i lijekovima. Ako želiš više informacija kako sam to napravio, slobodno pročitaj moj prvi post u ovoj temi. S postom iznad ne slažem i nemam namjeru dalje raspravljati jer sam napisao ono najbitnije.
 
  • Sviđa mi se
Reactions: pop corn and šaran
11.05.2015
3
3
3
@bozga Procitan je taj post ranije, nemam ja na njega nista dodati, to je lijepo napisano, ali je to jedan od pristupa naravno, pomoci ce nekom nadam se, kapiram da si to napisao inspirisan zeljom da podijelis svoje iskustvo te da informises druge sa tim problemom i pomognes im. Isti slucaj je i kod mene.

Iz svog iskustva te naknadnog iskustva onih koje sam uputila na pomenutu stranicu mogu reci da je bilo djelotvorno.

Iskreno, ako si ti ok sada u svakom pogledu, onda mi je nebitno imas li namjeru dalje raspravljati, nisam ni ja neki ljubitelj toga.
Razumijem i da je ovo prevashodno vutra forum, i tvoji postovi su prilagodjeni tome, osobe koji citaju ovu temu zele znati kako da pomognu sebi koristeci canabis.

Peace @bozga! :)
 

Ana Marija

Aktivan Član
19.07.2015
75
358
53
Depresija je posljedica i treba liječiti uzrok.
Opisati cu moje iskustvo s depresijom i tjeskobom. Pokušat cu sto kraće i jednostavnije.
Meni je pomoglo treniranje emocionalne inteligencije. Tko ne zna sto i kako neka progugla.
Kada spoznas sebe i svoju ulogu u svemu onda skontas da su uloge nametnute i da je tvoja prava i istinski iskrena uloga da jednostavno živiš taj život koji je tako jednostavan i pun boja, mirisa i osjećaja.

Da nije bilo xanaxa i zolofta, a ponekad i onog nečeg za spavanje, jedno određeno vrijeme bi bilo nepodnošljivo za izdržati.

Pravi uzrok depresije je u nama. Treba se okrenuti terapiji lijekovima i kanabisom (ovisi sta je pristupačnije) ali samo kao pripomoć, ono da te drži na povrsini da ne potones do kraja. Ali nikako, niti lijekovi niti kanabis nisu rijesenje.
Emocionalna inteligencija je čudo.

Pozz.
 

Maksimilijan2

Aktivan Član
10.02.2015
253
412
63
Meni je pomoglo samo upoznavanje depresije, čitanjem o tome i što više shvatanje istoga i nadasve prihvatanje tog obolenja...rekao sam sam sebi ok to je to, sad idemo gledat kako to prvo držati pod kontrolom ( lekovi, okolina... ) a zatim lagano pokušati se izvlačiti iz toga, i biti svestan da može potrajati i godinama.
 

Blader

Poznanici Foruma
Poznanik Foruma
06.03.2015
1.324
4.894
188
I ne treba gledati na to na način - ja imam probleme, nisam normalan. Puno toga je nesvjesno u nama čući, nije ni blizu da mi to počnemo osječat.

Naprimjer da nam ljudi pričaju iza leđa loše o nama, i mi toga nismo svjesni, ne bi se ni osječali loše. Kada osvjestimo osječamo se loše. Na pravi način nadrastemo to i više nas ne mući.

Izgleda kao da smo na početku kad nismo osječali ništa u vezi toga, ali postanemo puno jači i svjesniji. Sam osječaj samog sebe je bogatiji, sve se razvija. Od tijela , do psihe pa i dalje ;)...

Ovako je meni rekao jedan jako mudar čovjek za takve situacije...

Ti si u bačvi i guraš iznutra rukama i nogama se boriš i pokušavaš je puknit, umjesto da sačekaš da narasteš i ona če se raspuknit sama.

Puno njegovih rečenica sam prepoznao tek nakon 5-10 godina i u svemu je bio u pravu šta se tiće mene.

Moram i dodat šta se tiće tog prepuštanja. To je jedina metoda koja izbacuje probleme vani. Kroz raznu kulture je upakirana u različita imena i rituale. Anksioznost i tjeskoba su slične kada nam stolica na anus želi izaći vani, a mi je stišćemo natrag jer to nije normalno da drugi vide.
Psihička crijeva su jako jako duga i puno toga čemo kroz prepuštanje, prihvačanje i otpuštanje morati izbacit vani. Ljekovi koji će umrtvit crijeva su samo privremeno riješenje bili biljni ili sintetski.

Ono šta se pojelo mora izaći vani. Bile to dobre emocije koje želimo zadržati ili ružne koje želimo prvo sebi sakriti pa onda od drugih. Onaj koji sve počisti i dalje se hrani ali izbacuje prirodno u roku i još naraste kroz to i nauči. Umjesto da smo dinamika mi smo skladište, i kad netko počne čistit svoju kuću i da kažem da se cijeli zasere onda kažemo nije normalan, a on korak bliže normalnosti ili sinkronizaciji sa ritmom cijelog orkestra. ;)
 
Poslednja izmena:
  • Sviđa mi se
Reactions: jan_du and H2O888

Garo

Banned
Banovan
14.02.2016
19
8
3
28
Procitao sam sve postove,pa hajde da i ja svoje iskustvo napisem.Bilo je to ovako.Imao sam jako tezak dan,ceo dan sam bio na nogama (radio sam) .Samo jednom sam jeo cini mi se ili nikako ,dosao sam u lokalni kafic tu sam zatekao drustvo ,popio sam jedno 2piva (kajem se cijeli zivot) .Frend je izvadio joint i zamotao e sad joint kao joint mislim ono sta bih mogao ocekivati ? Nisam mislio da je u njemu "bomba" pitao me je ocemo u krug ,ja sam rekao nego sta brate vuci.On je povukao 2,3dima i ono bio je "normalan" ,bar je normalno izgledao .Ja sam povukao pola srednjeg suklja/dima i jos jedan ono bas veliki punim plucima.Od jednom mi se pocelo sve vrtiti ono kao nikad njih 3 za stolom mi se spojilo u jednog ocni kapci ili kako to da nazovem su mi postali teski sve mi je postalo tesko izvrnuo sam se na stolici .Samo znam da su mi oci postale teske.Oni su me nosili do wc-a ja sam se cijelo vrijeme tripovao rekao bih sa razlogom da umirem poceo sam moliti boga i Allaha sve moguce svetce koje sam u tom momentu znao .Molio sam ih da me vode na hitnu rekao sam ja umirem .Gotovo je umirem samo sam rekao ,oni su me odveli kod drugog frenda koji je bio sam u kuci.Legli su me na krevet,ja sam zaspao kao nikad.On je dezurao cijelu noc pored mene gledajuci jeli normalno spavam.Ujutro sam se probudio mislio sam da sam sve to sanjao_On mi je ispricao cijelu pricu sta mi se desilo...Prijatelj koji mi je zamotao joint koji je pusio isto mi je rekao da je kupio ono sranje od kojeg su mnogi umirali klinci (vijerovatno znate svi) sa trafike nebih se moglo reci da je trava ne znam ni dan danas kako se strucno zove mislim da je osvjezivac zraka.Znam da je u toj nekoj kesici/vrecici ,mislim znam da je crno-bele boje i da ima neki lik na njoj.Danima (mjesec dana ) nisam pusio travu nisam se usudio nista zapaliti.Prijatelj koji je smotao joint mi se danima izvinjavao...Ali dobro hvala bogu sve je "dobro proslo" ,bar je tako izgledalo posle nekih mjesec dana.Ja i dalje nisam nista pusio travu,nista ama bas nista.Proslo je nekih mjesec i nesto dana ne znam tacno koliko ,isao sam sa tetkom koju vidjam jedanput u sto godina i sa njenim sinom na picu.Sve je bilo u redu cijeli dan je ono tekao fino_Od jednom su me poceli hvatati trnci u glavi i opasni tripovi (ni dan danas ne znam jesu to tripovi ili Speed (droga) ,kako speed sad vidicete u narednim recenicama.Ja sam od jednom izletio iz restorana i poceo se tripati da ne duljim imali smo skakljive zivotne teme.Dosao sam do bolnice .Izmijerili su mi visok tlak ili kako li je vec to bilo.Dali su mi 1-2 inekcije za smirenje.Dali su mi 2tablete da popijem jednu pre spavanja jedno ujutro ,ne znam ni sam koje su bile.U glavnom u tom nalazu je pisalo da postoji mogucnost da sam bio pod utjecajom narkotika Speed ili kako li vec mislim da je bio speed.Nakon toga jedno mjesec ipo dana sam ja svaki 3dan isao na hitnu imao sam trnce u glavi i tripove da ce me mozdani strefiti.Dodjem na hitnu oni mi tamo kazu kako je vjerovatnost da me mozdani strefi ista kao i da se avion srusi na mene.E sad on meni izmjeri tlak i sve to bude ,5 oni me tamo smiruju i sve to.Ali uvijek isti simptomi svaki 2 dan trnci u glavi i osjecaj da ce me mozdani strefiti (bojim se jednostavno za zivot ,mislim da ce mi se nesto dogoditi) .I tako prodje mjesec dana ,ili mjesec i pol mene je to proslo,nisu me nikako slali kod psihijatra/psihologa i slicno.Ali svaki put kad bih pomislio na jednu temu koja me je dovela do ovakve reakcije mene bih poceli trnci u glavi i tripovi.Hvala bogu to je sve proslo.Nisam imao nikakve zvukove u glavi prividjanja,znakove epilepsije ili slicno .Dan danas ne znam jeli mi netko stvarno podvalio speed ili je to od onoga sranja sa kioska ,prije mislim da je od "osvjezivaca zraka" .E sad sta je ne znam volio bih misljenje od ovoga gospodina jer vidim da puno toga zna ,citajuci njegove postove.Eto cisto da znam na cemu sam da nadjem neku utjehu u misljenju @CilI ako nije problem ?