Anksioznost i depresija

Hempatia Soma iGrow Hemps garden

hazeri

.
Banovan
25.01.2016
7.664
34.463
2.598
Bojim se da ce tema otici u krivom smijeru.
Bas suprotno Opa.Otici ce u drugom smjeru ako neki provokatori pocnu pametovati.Meni bas na forumu fali ovakvih razgovora koje vode ljudi sa normalnim odgojem i intelektom,daje smisao i dobre informacije.Razumijem tvoju brigu i cijenim informacije koje dajes:respect:
Pa sam znas da ti upadam svako toliko sa pitanjima;)
 

-BäR-

-skill from hill-
Poznanik Foruma
13.01.2016
734
5.256
233
Čudna šuma
Neznam baš koliko je duhovnost diskutabilna,koliko samo možemo iznositi svoje stavove i iskustva po tom pitanju ali svakako interesantna tema za sudjelovati u njoj :)
Evo lajk pa se nadam da će tema zaživiti i da ću biti pozvan :p
 

Kalu022

Banned
Banovan
24.03.2018
2
0
1
Caoo ljudi :D imam problem za novu godinu pojeo sam oko 20 bona u roku od 3 dana,doziveo sam da mi se zatvorio zeludac od tad imam problem sa glavom imam strahove kako ce mi se nesto desiti,paranoje od nicega,kad se zavarim mislim da cu da umrem nikad mi se to nije dogodilo,depresije non stop razmisljam o nekim nebulozama,cist sam od tad...e sad hteo bih da cirnem madam ali i dalje je prisutan taj strah da ce nesto mi se desi,ako neko ima neki savet bilo sta sto bi mi omoglo da shvatm sta mi se koji k desilo bio bih zahvalan jako...aa te paranoje traju vec dugo istipovao sam se od tog trena pfff,imao sam osecao kao da cu se ugusiti,imao sam napade panike kao srcee krene da mi lupa,trnem mislim da cu srcani i mozdani da dobijem...sad mi je okej ne drmaju me dok se ne pecnem :D molim nekog iskusnog ko zna o cemu pricam hvala svima :( moze u inbox moze i ovde samo daj neko neko iskustvo...mislim da cu izludim...
 
Poslednja izmena:

Stipe

Urednik
Moderator
20.03.2014
12.262
35.798
2.698
Weed California USA
imao sam napade panike
sve sto si naveo je skolski primjer napadaja panike. a ova depresija izmedju je obicno tjeskoba ili zajedno sa depresijom. oce to tako uz paniku.
nemas sto puno napravit osim trpit tih 10-15min kad te odvali. neces umrijet niti ce se sto desit. a sa vremenom ces nekako naucit hendlat ili stopirat prije nego krene. a mozda i ode samo od sebe, mozda i ne.
vutra oce potencirati napad panike tako da oprezno. cbd sorte ili neke ugodne indike su ok. neke sative i ovo sa ceste je recept za napad panike :D
...to ti je sad skola i pouka kad si bio dovoljno glup da pojedes tolko tih sranja. dobro si proso ;)
 

Kalu022

Banned
Banovan
24.03.2018
2
0
1
sve sto si naveo je skolski primjer napadaja panike. a ova depresija izmedju je obicno tjeskoba ili zajedno sa depresijom. oce to tako uz paniku.
nemas sto puno napravit osim trpit tih 10-15min kad te odvali. neces umrijet niti ce se sto desit. a sa vremenom ces nekako naucit hendlat ili stopirat prije nego krene. a mozda i ode samo od sebe, mozda i ne.
vutra oce potencirati napad panike tako da oprezno. cbd sorte ili neke ugodne indike su ok. neke sative i ovo sa ceste je recept za napad panike :D
...to ti je sad skola i pouka kad si bio dovoljno glup da pojedes tolko tih sranja. dobro si proso ;)
Hvala,znam da je to ta anksioznost i to sve :D ali dali bi ja sad mogao to cirnuti,posto opet mdma stimulise ta tri hormona za srecu i ostalo ali u umerenoj kolicini?
 

Stipe

Urednik
Moderator
20.03.2014
12.262
35.798
2.698
Weed California USA
Ja sam ti reko sto se tice napadaja panike. A ti radi sa svojim mozgom sto zelis :) Na krivom si forumu ako te zanima kemija.
12. Stop hemijskim drogama
Vutra.Org propagira obrazovanje ljudi u vezi Marihuane kao i legalizaciju iste. Iako na našem sajtu možete naći par tekstova o hemijskim drogama, strogo je zabranjeno (pogotovo na forumu) bilo kakvo diskutovanje u vezi hemijskih droga jer to može loše uticati na reputaciju našeg sajta, a mi to ne želimo. Kršenje ovog člana pravilnika povlači moderaciju vaših poruka pa čak i trajno banovanje sa foruma.

https://www.vutra.org/threads/pravilnik.10131/
 
15.06.2019
1
0
1
47
Htio bih se uključiti u ovu temu jer sam sam imao problema sa tjeskobom, pogotovo socijalnom tjeskobom, a također imao sam i dvije epizode depresije. Da ne ulazim u svoje razloge, reći ću samo par stvari kako se moguće riješiti depresije i tjeskobe. Vjerojatno ste čuli slične savjete i ja ću neke ponoviti, a napisati što je meni pomoglo.
Moderna medicina vjeruje kako su psihička stanja poput tjeskobe i depresije bolest koju treba liječiti.
S time se slažem djelomično, tjeskoba i depresija može biti vrsta bolesti, ali jednako tako rekacija na okolinu i uvjete u kojima se živi.
Može biti stanje receptora u mozgu koji su promijenili način primanja i proizvodnje određenih neurotransmitera (dopamin, serotonin, gaba, glutamin, adrenalin, noradrenalin, oksitocin i ostali) uzrokovan endogeno, znači od tijela, a mogu biti i egzogeni, dakle vanjski uzroci.
Prva stvar kod rješavanja tjeskobe nisu benzodiazepamini (Xanax, Normabel, Lexaurin) niti antidepresivi (Seroxat, Prozac, Zoloft, Venlafaxin i sl.) već lociranje stanja koja proizvode tjeskobu i depresiju. Benzodiazepamini su ok kratkoročno i za trenutnu eliminaciju tjeskobe, ali dugoročno nikako i također ista stvar sa SSRI antidepresivima. Treba se riješiti uzrok, a ne baviti se posljedicama.
Prva i najvažnija stvar bi trebala biti slikati mozak. Dakle, otići kod doktora i tražiti uputnicu za slikanje mozga, CT. Tamo će se vidjeti aktivnost mozga, koji dijelovi rade dobro, koji ne rade dobro. Da li mozak ima previsoku aktivnost ili prenisku aktivnost. I jedna i druga, preniska i previsoka aktivnost mogu biti uzrok tjeskobe ili depresije. Naći stručnog doktora koji će vidjeti što radi dobro, a što ne. Zatim krenuti s oporavkom. Ponavljam, naći dobrog doktora.
Za oporavak najbitnije je:

1. Intenzivna fizička aktivnost
2. Meditacija
3.Ispravna prehrana
4. Suplementi i ljekovite biljke
5. Glazba

Najvažnija je fizička aktivnost jer će nakon dobre fizičke aktivnost tijelo proizvoditi endorfine tj. opoidne spojeve koji stvaraju ugodu, a to je prirodna reakcija na bol. Fizička aktivnost je najbolji lijek za depresiju. Mozak treba kisik da radi optimalno. Bez dovoljno kisika neće dobro funkcionirati. Najbolje je raditi cardio vježbe, dakle, trčanje, plivanje, hodanje...
Druga vrlo važna stvar je najmanje pola sata dnevno umiriti se, svjesno disati i opuštati. Nakon 6 tjedana svakodnevne meditacije mozak će se kompletno oporaviti od tjeskobe.
Ispravna prehrana temeljena na dobrom unosu kvalitetnih ugljikohidrata, dovoljno bjelančevina i dobrih masti. Izbjegavati rafinirane masti, samo prirodna ulja i masti.
Suplementi poput ribljeg ulja,l- theanina, picamilona, esencijalne aminokiseline. Efekti od ribljeg ulja se osjećaju tek nakon nekoliko tjedana. Biljke poput ashwaghande, šisandre, cordyceps, sve adaptogene biljke.
Glazba naravno radi čuda.

Što se tiče kanabisa u liječenju tjeskobe i depresije to je metoda pokuša i promašaja. CBD neće osobu koja je sklona tjeskobi spasiti od tjeskobe nego specifična vrsta kanabisa s određenim omjerom drugih kanabinoida i terpena. Imam puno iskustva s uzimanjem CBD-a i CBD se pokazao da samo stišava učinak THC-a. Vrste kanabisa s visokim postotkom CBG-a rade čuda za tjeskobu. CBD blokira THC zapravo i samo smanjuje doživljaj THC-a. CBD po sebi je čudotovoran i puno efektivniji od THC-a dugoročno, ali potrebno ga je uzimati kao sprej na nos tj. intranzalno. No doze bi trebale biti nekoliko stotina mg i za sad to je pre skupo.

Glavni psihoaktivni kanabinoid, THC je agonist CB1 receptora. Što znači da potiče aktivnost tog receptora, za njega se "zakelji" i onda receptor šalje signale neuronu. CBD je antagonist tj. inverzivni agonist, djeluje suprotno od THC-a dakle "zakelji" se za receptor i ne potiče ga na aktivnost i dakle neuron miruje. Što znači da ako se liječi tjeskoba, treba uzimati visoke doze CBD-a od 200 - 600 mg dnevno, a 1000mg, jedan gram CBD-a je više stotina dolara što znači da to baš nije neka sretna opcija za liječenje. CB1 receptor je povezan s jednom skupinom neurona, u mozgu, kralježnici i periferijskim tkivima, a CB2 s drugom skupinom neurona u imunosnom sustavu. Razni kanabinodi mogu djelovati kao pozitivni i negativni alosterni modulatori a to znači da mogu djelovati na ponašanje određenih receptora - napraviti ih da bolje ili lošije reagiraju na kanabinoide. CBD djeluje na CB1 i CB2 receptore i s drugoročnom upotrebom može napraviti čuda za upalna stanja jer ima veći afinitet prema CB2 receptorima koji su u imunosnom sustavu, dakle može umiriti podivljali imunosni sustav i ne stvara toleranciju jer djeluje kao antagonist na CB receptorima. Antagonisti nasuprot agonistima blokiraju receptore na neuronima i kad su receptori blokirani, niču novi receptori i neuron na kraju ima više slobodnih receptora i eću gustoću.

Ono što je važno ovdje je da ostali kanabinoidi imaju veliku ulogu u utjecaju kanabisa na stanja poput depresije i tjeskobe i da bi se uspješno liječila ova stanja, treba točno odabrati specifičnu sortu koja će imati željeni učinak. Sorte s visokim postotkom CBD-a dobre su za upalna stanja i bolju sedaciju, ali sorte s visokim CBG-om djeluju anksiolitički.
Problem opet ovdje je TOLERANCIJA, već nakon nekoliko dana kronične upotrebe THC-a CB1 receptori postaju regulirani, tj. internalizirani, povlače se u svoj neuron i tako ima manje slobodnih receptora i efekt je slabiji. Kronična upotreba kanabisa i tolerancija smanjuju broj CB1 receptora na neuronu i dokaz za to je tolerancija, a dugoročna deregulacija i internalizacija kanabinoidnih receptora povlači druge promjene u mozgu, internalizaciju GABA receptora koji su zaduženi za opuštanje, pojačava se veza između dopaminskih i serotoninskih veza, te se također smanjuje NMDA aktivnost tj. glutaminska aktivnost. Glutamin je zadužen za neuroplastičnost i memoriju i radi smanjenja glutaminske aktivnosti se pojavljuju nuspojave poput zaboravljivosti i problema s memorijom. Smanjenje GABA aktivnosti se može očitovati kao tjeskoba, iritabilnost ili impulzivnost kad se naglo prestane s kanabisom.

Zaključak je da kanabis treba upotrebljavati medicinski i povremeno za najbolji učinak jer kronična upotreba mijenja kompletnu sliku funkcioniranja mozga. Možda zvuči grubo i nevjerojatno, ali to je dokazano u mnogim znanstvenim studijama. Zato je najbolje kanabis upotrebljavati kao vrstu reći ću "sakramenta" posebnog doživljaja, a ne impulzivno pušiti kao cigarete. Tako se postiže najbolji učinak. Najbolje 3-4 puta mjesečno. Ili konzumirati druge kanabinoide koji nisu agonisti svakodnevno, ali za sad kao što sam rekao, to je preskupo.
Još da kažem, rješenje depresije i tjeskobe je u tome da se radi na sebi intenzivno, vježbanjem, meditacijom, ispravnom prehranom, dodavanjem suplemenata i drugih biljaka koje će regulirati kompletni sustav tijela i dovesti ga u ravnotežu. To je kompleksna stvar i ne postoji "magčni metak". Treba raditi na mnogo polja. Sve psihičke tegobe rezultat su nebalansiranog sustava cijelog tijela, a očituju se u živčanom sustavu. Ovime ne kažem da je upotreba kanabisa loša za čovjeka, naravno da je korisna, no kao i sve ostalo, previše ili premalo nečega stvara probleme. Ako netko treba savjet kako skršit tjeskobu ili depresiju slobodno me kontaktirajte na PM.
Sretno! :D
boz :sun2:
Moze pliz preporuka nekog dobrog doktora kojem mogu pokazati slike mozga
 

Trulyo

Aktivan Član
Poznanik Foruma
01.02.2019
1.029
5.347
258
Ekipa pitanje, u vezi antidepresiva Brintellix (vortioxetine).
Inace sam pusio vutru godinu i pol bez prekida, ali popodne/navecer za opustanje.
Kako sam poceo sa AD, nisam pusio tjedan dana, i sad samo vikendom.

Treci tjedan je kako pijem depresiv,prosle su nuspojave, a vikendom kad zapalim - prva me stvarno jako udari i dugo drzi, rekao bi duze nego bez depresiva. I ne smeta mi.

Problem koji i dalje imam je spavanje, imam nesanicu od kako sam na depresivima, odspavam 4h u komadu i dalje nema sanse, probudim se i mucim se sa snom. Inace nisam neki spavac, 6-7h tjedno, vikend malo vise, ali mi sad fali sna jer se bavim sportom i jos jednim hobijem.
I kad se zareda 3-4 sana loseg sna, bas sam fizicki ubijen od nespavanja.

Sad sam na tome da opet svaki dan zapalim prije spavanja, jer uz thc uvijek normalno odspavam. Tj. thc sam i poceo koristiti radi sna i problema sa stresom.

Citam da problemi mogu biti ovisno o osobi, a kako vidim da mi nista depresiv ne utjece na pusenje i mozak - probat cu zapaliti koju vecer cisto da vidim jel ce i dalje thc pomagati za san.

Netko iskustva sa kanabisom i depresivima?
 
  • Sviđa mi se
Reactions: sale82ful

sale82ful

Drug Član
Poznanik Foruma
18.12.2013
2.641
10.742
358
Koji AD su u pitanju?
Nemam neka iskustva sa takvim tabletama (prosle sedmice psihijatrica mi propisala diazepam) poslije jedne takve sam spavao kao top, ali iduci dan nisam bio sposoban za ništa. Danas sam bio kod nje da prijavim da mi to ne odgovara.

Godinama vučem nesanicu, ali se sve pogoršalo u zadnje 3 godine na psihičkoj bazi (ne bih u detalje, tragedija u pitanju)

Vutra mi daje samo neki polu-san, ono zažmirim sat-dva ali bude mi i to dovoljno. Po iskustvima drugih, mislim da bi ulje bilo pun pogodak.
Ali ja do toga ne mogu doći, niti imam mogućnosti napraviti u trenutnoj situaciji.
 
  • Sviđa mi se
Reactions: Saša443 and Trulyo

Trulyo

Aktivan Član
Poznanik Foruma
01.02.2019
1.029
5.347
258
AD je Brintellix, 5mg, 1x na dan.

Probudio sam se nocas 3-4 puta ali bio iscrpljen pa brzo zaspao, jucer zapalio laganu pljugu prije spavanja.

Najgore mi kad se probudim u 3-4h u noci, umoran sam ko konj, gledati nemogu kako sam umoran i nikak zaspat, mozak kuha.
 
  • Sviđa mi se
Reactions: sale82ful

Stipe

Urednik
Moderator
20.03.2014
12.262
35.798
2.698
Weed California USA
ajd manite se takvih glupih i opasnih pitanja i komentara. cannabis nije antidepresiv ni inhibitor pohrane serotonina.
nisu svi ljudi isti, nemaju svi iste probleme i dijagnozne i ne utjecu ni lijekovi ni vutra isto na svakoga. neki mogu rijesit depresiju bez icega, neki samo sa antidepresivima a neki ne mogu uopce pa naprave suicid. ... ili godinama "zive" u depresiji gdje bi narjadje da uopce ne zive.
depresija nije prehlada da mozete davati takve nonšalantne primitivne komentare.... tipa, sta ce ti lijekovi ili to je sve u glavi..... ono zapali jednu... "nemoj bit depresivan".
depresija je opasna bolest/stanje.... iliti tihi ubojica. ne znas sta je gore... prolazit kroz depresiju ko zombi ili oplakivat osobu koja si je oduzela zivot zbog depresije.
Zasto si uopce krenuo piti AD kraj ovog naseg cvijeta?
iz istog razloga zbog kojeg potrganu ruku ne lijecis čajem od kamilice nego popijes analgetik i odes u bolnicu da te pokrpaju i stave gips dok ne zaraste.
umoran sam ko konj, gledati nemogu kako sam umoran i nikak zaspat, mozak kuha.
ako ti vutra pomaze kod spavanja.... rokaj vutru. ako ti ni to ne pomaze..... bolje je trazit tablete za spavanje da se odmoris nego bit u deprivaciji sna.
ne velim da su tablete zdrave i da ih treba jest ko bombone.... al dugotrajna deprivacija sna je puno opasnija od bilo kojih tableta. isto kao sto je i depresija puno opasnija od antidepresiva.
 
Poslednja izmena:

Čupčupava

Poznanici Foruma
Poznanik Foruma
04.07.2012
2.059
15.646
358
Ako te 5mg diazepama tako slomi, možda ti alternativa i pomogne, treba probati sve, nesanica je grozna stvar i grozno utiče na organizam.. Sve češće čujem da se neko bori sa tim, ovde samo predlažem nemam pojma o nesanici i njenom lečenju..
 
  • Sviđa mi se
Reactions: sale82ful

Pantagan

Form
Poznanik Foruma
11.05.2015
3.361
17.040
398
Nemam iskustva sa depresijom ali znam da bi kod problema sa spavanjem pasiflora mogla bit od pomoći...