Antidepresiv?

Hempatia Soma iGrow Hemps garden

Beyond

Vutra Veteran
07.08.2006
1.948
335
0
38
Depresije su jedne od najboljih stvari koje su mi se dogodile u životu zato jer su me uvjek poteknule da pitam pravo pitanje koje je "zašto su one nastale?" i da vidim odgovor koji je uvjek do sad glasio "zbog sranja u tvojoj glavi, egoizma i laži, neispunjeno očekivanje, vezivanosti za (potpuno nevažan) cilj koji nije ostvaren... itd", uglavnom uvjek je to zbog potpuno debilnih, nevažnih, materijalističkih očekivanja i zbog načina razmišljanja koje me naučila ova sjebana zastranila civilizacija. SVA BOL proizlazi zbog laži u našim glavama, moj duh p prirodi nije sposoban patiti, laži u mojoj glavi čine da patim. Vidite, mi smo uvijek trgovci, uvijek dok dajemo i ulažemo očekujemo nešto za uzvrat i kad nam nije uzvračeno onda patimo... to se najbolje može vidjeti u ljubavi.
Vidite, mi nismo savršena bića, stvoreni smo i bili smo savršeni, ali sada mi smo sjebana bića glava punih iskrivljenih obrazaca razmišljanja i punih laži i šuma.

Prava sreća bez patnje će biti jedino kada dajete a ne očekujete ništa za uzvrat, to je tkz. NEUVJETNA LJUBAV. I svako tko će reči da se može iscrpiti davanjem i da moramo i primati, to je SRANJE. Mi imamo toliko ljubavi u svom srcu da možemo obskrbiti svako biće u ovoj našoj galaksiji pa i više, jer smo stvoreni za to. ljubav je jedino istina, sve ostalo je laž i sva patnja proizlazi iz laži.
I zato sam beskrajno zahvalan svojim depresijama jer su me potakle da progledam, znam da su one reakcija mog integriteta na laži koje moj um slijedi.

Sve što će mi ikad trebati imam unutar sebe, i sve što će me ikad usrećiti je širenje toga prema van. Zašto da se vežem za izvore drugih ljudi? zašto da me dira dali me netko prihvaća ili ne, dali me tko kuži ili ne? I don't care
(dziba najbolje kuži stvari)

inspiriran: Miguel Ruiz, Carlos Castaneda
 
30.06.2008
30
1
0
37
možda je moguće da se naš odnos prema okolini promjeni, a dal je moguće da se odnos okoline prema nama promjeni, to je mnogo veći problem
 

dziba

Aktivan Član
22.01.2007
203
12
0
Weedrane, to je to, slazem se... Cekamo kada ces da se aktiviras, take your time...
Travoljube, znam da je malo teze za prihvatiti ovo, ali kada se promeni odnos prema okolini menja se i odnos okoline prema tebi... Dokaze i razloge zasto je to tako je tesko dati ali iskustvo govori da je tako...
 
30.06.2008
30
1
0
37
mijenja se i odnos okoline prema tebi, to ja ne sporim, samo se to dešava presporo, zato sam ja radije promijenio okolinu na neko vrijeme dok se nisam do kraja oporavio, da nisam to mogo napravit, nebi dobro završilo
 

pecko88

Aktivan Član
26.04.2008
235
4
18
45
Prema meni, Depresija = Slab Ego.
Tako da onima koji nikako ne mogu da izddju iz depresije preporucujem da sve sto ih depresira/nervira oteraju u PM i postanu potpuni egoisti (ali nemojte zauvek, jer.....).
Mozete pitati svakog psihijatra da je nervoza mnogo bolje psihicko stanje od depresije.
I nemojte se brinuti, koliko i da postanete nervozni, nervoza ne moze trajati za uvek, jer smo ipak ljudi i oprastamo jel da....

Ali ponekad kao sto su derugi rekli depresija je veoma dobra.

Ajt pozdrav za sada ...:ludaci_lol:
 

elephant0r

Vutra Veteran
17.09.2007
1.495
60
0
39
1.1

Osnovna premisa zena jest da je najviša istina nedokučiva logičkom umu. Moguće je jedino intuitivno ju spoznati. Kada se to dogodi, doživljava se satori (na kineskom wu). Carl Gustav Jung je definirao satori kao : ''proboj svijesti koja je ograničena egom u obliku jastva koje je ne-ego.'' To je stanje svijesti u kojem su okovi razuma razbijeni i stvarnost se doživljava u njenoj punoći. Satori je zauzimanje novog gledišta na život, ne može se objasniti, ne može se prenijeti drugom koji ga nije doživio. Drugim riječima, satori koji se može objasniti nije pravi satori. Razlog tome leži u činjenici da satori kao i zen nema sadržaja koji se može obuhvatiti ili dokazati intelektom. To je vrsta unutarnje percepcije stvarnosti. To nije promjena sadržaja, već pogleda na sadržaj.
''Prije zena čovjek je čovjek, a planine su planine; tokom zen studija stvari postaju kompliciranije. Nakon prosvjetljenja čovjek je čovjek i planine su planine, samo malo iznad zemlje.'' Da bi se postigao satori, čovjek mora prevazići ideju sebe kao ega zatvorenog u vreću kože. Da bi to postigao treba sagledati u sebe. U djelu Zen i samuraji D.T.Suzuki piše: ''Učenje nije teško a ni slušanje nije teško, ali ono što je zaista teško je postati svjestan onoga što imaš u sebi i biti u stanju to upotrijebiti kao svoje. Ova samospoznaja poznata je kao 'sagledavanje unutrašnjosti vlastitoga bića', a to je satori. Satori je buđenja iz sna. Buđenje i samospoznaja i sagledavanje unutrašnjosti vlastitoga bića – to su sinonimi!''
Alan Watts govoreći o zenu, opisuje ga kao zrak, za koji znamo da je dio nas, i da smo mi dio njega, no unatoč tome mi ga ne možemo uhvatiti. Kada je Duchamp uzeo zrak iz Pariza u malu bočicu taj zrak je prestao biti zrak Pariza. Jednako tako uzmemo li morsku vodu u kantu ona prestaje teći, umiri se, no kada se izlije, ona nastavlja ponovo teći. To je osnovna premisa taoističkog mišljenja iz kojeg je zen preuzeo ideju da je najviša istina nedokučiva logičkom umu. Tu ideju su budistički svećenici koji su došli iz Indije u Kinu objeručke prihvatili. Život se ne može prigrabiti, već samo doživjeti. Kineski i japanski umjetnici kada slikaju prirodu oni je ne žele prigrabiti, već prenijeti trenutak koji se nikad više neće ponoviti.
Slika svijeta ljudi Dalekog istoka je drugačija od one koju imamo mi na Zapadu. Drugačiji pristup ontološkim pitanjima i drugačija epistemološka rješenja čine veoma bitnu razliku u odnosu na zapadnoeuropsku tradiciju. Drugačiji odnos naspram svijeta implicira kao uzrok drugačiju estetiku. Zapadnoeuropska tradicija izgrađena je na logosu, dok je kultura Dalekog istoka utemeljena na ''intuitivnoj viziji''. Zapadnoeuropski čovjek spoznaje svijet posredstvom jezika. Kako Alan Watts kaže zapadnjak pokušava ''vodu stvarnosti'' uhvatiti mrežom intelektualnih pojmova, ali nikada ne uspijeva. Uvijek postoji taj osjećaj da nismo sve rekli. Naše razumijevanje svijeta zamagljeno je jezikom u kojeg vjerujemo kao nekad u Boga. Nietzche kaže da je "filozof uhvaćen u mreže jezika". Mi vjerujemo u jezik, da bi to ilustrirao citirat ću francuskog psihoanalitičara Jaquesa Lacana: ''Moja devojka nikako ne može da me prevari, jer u trenutku kada je sa drugim, ona nije moja nego njegova.'' Filozofija Zapada je pojmovno mišljenje i kao takvo suštinski je povezana s jezikom. Naše razumijevanje svijeta temelji se na logosu i upravo u tome počivaju naše teškoće pri razumijevanju Istoka. No, i Zapad i Istok nalaze se pri uvidu da je sve postojeće prolazno. Lao Tzu i Buda na Istoku, kao i Heraklit na Zapadu ukazuju na prolaznost svjetovnih stvari. Međutim, Zapadnoeuropska filozofija je tražila postojanost u promjeni koje je pronašla u Platonovim idejama, Aristotelovom prvom nepokretnom pokretaču, te u Hegelovom apsolutnom duhu. Dok u Descartovom cogito, ergo sum svjedoči o onom postojanom Ja iza svih stvari. To je ono Ja za kojeg Kant kaže: ''Ono ja koje može moći pratiti sve moje predstave''. Istočni filozofi su u tom pogledu radikalniji i oni kažu da iza svih predstava i osjećaja nema postojanog Ja. Nema objekta i subjekta. Ja je samo iluzija uz pomoć koje se pokušavamo spasiti u svijetu promjena. Sama misao je ona koja misli. Misao je sama sebi svrha.


1.2

Kroz povijest umjetnosti zapadne civilizacije ističe se težnja ka boljem predočavanju stvarnosti pomoću novih tehnologija, dok na Istoku ne vidimo tu težnju, on ne želi prikazati vanjštinu već suštinu predmeta kojim se bavi.
Zen želi apsolutnu slobodu - slobodu lišenu svih okvira. Razum je samo jedan instrument spoznaje, stoga mu zen ne daje prednost. On je dobar sluga, ali loš gospodar. Suzuki govoreći o logici piše: ''U logici ima traga naporu i boli ; logika je samosvjesna. Tako je i s etikom koja je primijenjena logika na životne činjenice. Etičan čovjek čini hvalevrijedna djela, ali ih je on cijelo vrijeme svjestan, a osim toga često može misliti o nekoj budućoj nagradi. Zato možemo reći da je njegov um uprljan, a nikako čist, ma koliko da su njegova djela objektivno ili društveno dobra. Zen to prezire. Život je umjetnost, i poput savršene umjetnosti treba zaboraviti sebe; ne smije biti niti traga naporu ili bolnom osjećanju. Prema zenu, život treba živjeti kao što ptica leti kroz zrak ili kao što riba pliva u vodi. Čim se pojave znakovi tumačenja, čovjek je osuđen, nije više slobodno biće.''
U ovom citatu možemo primijetiti još jednu ideju zena, a to je da prava umjetnost sebe nije svjesna. O tome će biti više riječi kasnije, ali valja napomenuti da je to jedna od karakteristika koja će obilježiti njujoršku likovnu scenu 40-ih i 50-ih godina u umjetnosti apstraktnog ekspresionizma. Djeluje se zbog djelovanja, proces je bitan, ne konačno djelo.
Po zenu besmisleno je i nepotrebno kontrolirati prirodu. Kada se spozna vlastita priroda (satori), tj. nepostojanje subjekta i objekta, vanjskog i unutarnjeg svijeta, već sveobuhvatnost jednog procesa, djeluje se u skladu s prirodom koja nije ni unutarnja, ni izvanjska. Zen učitelj kaže: ''Djeluj, ono što radiš može biti i ispravno i pogrešno; jedno i drugo je dobro.'' Kada nema podvojenog uma, nema se što kontrolirati i čovjek djeluje u skladu s prirodom. Kontrola vodi ukočenosti, a zen prezire ukočenost. Ne djelovati je u redu, djelovati je u redu, ali predomišljati se što napraviti je najgora moguća solucija. Trenutak odlazi, nema vremena za predomišljanja.
Da bih ilustrirao ovu tvrdnju citirat ću jednu zen priču: ''Kad se priđe hramu Obaku u Kyotu, mogu se vidjeti riječi urezane iznad vrata: ‘Prvotni princip’. Slova su neuobičajeno velika, a svi koji vole kaligrafiju dive im se kao istinskom remek-djelu. Napisao ih je Kosen prije dvjesto godina. Kad ih je učitelj crtao, činio je to prvo na papiru, a radnici su ih uvećali i izrezbarili u drvetu. Dok je Kosen crtao slova, uz njega je bio jedan drzak učenik koji mu je napravio nekoliko litara mastila i nije propuštao priliku da iskritizira njegov rad.

- To ne valja, rekao je Kosenu nakon prvog pokušaja.

- Kakav je ovaj ?

- Loš. Lošiji nego prethodni, izjavi učenik.

Kosen je strpljivo iscrtavao list za listom, sve dok se nisu skupila osamdeset i četiri ‘Prvotna principa’, još uvijek bez učenikove pohvale.
A kada je mladić izašao na nekoliko trenutaka, Kosen pomisli: ‘Sada je prilika da izbjegnem njegovo kritičko oko’, pa slobodna i neometana uma napisa na brzinu: ’Prvotni princip.’

- Remek - djelo, izjavi učenik.''
 

elephant0r

Vutra Veteran
17.09.2007
1.495
60
0
39
1.3

Ponukani ovom pričom, mogli bi pomisliti da je bit zena u brzini. To nije točno. Suzuki prije nego što bi odgovorio na neka pitanja šutio bi po minutu i više. Zen nije brzina, već stanje ne-uma. Kao što primjećujemo u priči, Kosen je u trenutku slobode uma od vanjskih utjecaja, napisao remek-djelo. Isto se moglo desiti da nije bilo učenika koji ga ometa i da je pisao duže vremena, no činjenica stoji da je Kosenova osobnost bila ometana utjecajima izvana i njegova prava priroda se nije mogla izraziti. Trenutak oslobođenja dogodio se kada se njegov um umirio. Oslobođenje se očitovalo neposrednom i spontanom akcijom.
Zen je beskompromisan u zahtjevu za neposrednošću i spontanosti. Kako jedna zen pjesma kaže:

''Mjesec nema namjeru da bilo kamo baci svoju sliku;

Niti jezero izražava želje da mu Mjesec bude gostom.''
Za razliku od Zapadne estetike koja je izrasla u duhu platonističke estetike, zen estetika je izrasla u duhu taoizma, gdje se smatra da je čovjek integralni dio prirode, što znači da se priroda ne usvaja, već doživljava i prezentira u svojoj ljepoti. Priroda nema grešku koju bi čovjek trebao ispraviti, već ona je sama po sebi dovoljna takva kakva je. Stoga kamenje u unutrašnjosti japanskih vrtova nije izrađeno ljudskom rukom, već je pomno selektirano. Nakon selekcije gotovo nema obrađivanja kamenja, eventualno se blago obradi, no u osnovi postavljaju se takva kakva jesu. Kada je čovjek shvatio da nema razlike između njega i prirode, da je sve jedan proces, nije bilo potrebe mijenjati vanjštinu. To ne znači da je neće mijenjati, ali razlika je u tome mora li to učiniti ili ne. Ako mora to učiniti, to onda nema veze sa zenom. Zen se izražava u svakom trenutku u životu i pomisao da se mora izraziti je kao da jarcu dodajemo bradicu. Priroda je savršena takav kakva je, život je takav kakav je i trik u životu je hoće li se to prihvatiti ili ne. Podvojeni um vidi probleme, čovjek s iskustvom satorija nema što vidjeti, on doživljava.
Ima jedna priča o Sen No Rikjuu, najvećem majstoru čajne ceremonije, koja ilustrira ideju jednostavnosti i sklada s prirodom.''On je otišao, sa svojim sinom, da pogleda baštu nekog poznatog umetnika čajne ceremonije. Sin se divio drvenoj kapiji obrasloj mahovinom, koja se otvarala na stazu što je vodila ka čajnoj kolibi sa slamnatim krovom. Ali otac je rekao :‘Ne slažem se sa tobom. Ta kapija je očigledno doneta iz nekog udaljenog planinskog hrama, uz neminovne troškove. Gruba pletena kapija koju bi napravio seljak iz istog mesta dala bi ovome mestu zaista smiren i usamljen izgled, a ne bi nas uznemiravala pobuđujući misli o teškoćama i troškovima. Sumnjam da ćemo ovdje zaista naći veoma osećajnu i zanimljivu čajnu ceremoniju.''


2.1 Općenite crte


U mnogim religijama umjetnost se gotovo smatra kao ilustracija važnije ili više duhovne strane života. Međutim, u zenu umjetnost je sredstvo potrage za satorijem. Zen želi da vidimo umjetnost kao put koji vodi ka buđenju i oslobođenju od ega. Zen želi da dođemo u kontakt sa unutrašnjim radom našeg bića, bez traženja utočišta u egu ili u eksternim i nadnaravnim stanjima i iskustvima. Uspoređujući Istočnu i Zapadnu estetiku Alan Watts smatra da na Zapadu umjetnici žele podrediti prirodu svojoj volji, organizirajući je u racionalne okvire, dok na Istoku umjetnik prihvaća prirodu kakva jest i želi predstaviti njenu suštinu. Istočnog umjetnika ne interesira fotografsko prikazivanje predmeta, već prikazivanje njegove suštine ili duha. On je fasciniran svijetom, te ne pokušava ovladati njime, već ga doživjeti. On se divi tom svijetu, toj misteriji, području ljepote i iluzije koju pokušava prenijeti na platno. Zapadni umjetnik pomoću tehnike pokušava kreirati iluziju oblika stvarnosti dok istočni, dakle, ukazuje na njenu suštinu. Bitno je ono što se ne vidi, ne ono što se vidi. Cijeli koncept istočne umjetnosti bazira se na sugestiji onog što se nalazi iza oblika, jer ljepota nije oblik, već ono što on izražava. U tome možemo naći odgovor na manjak potrebe ka boljim tehničkim rješenjima koji bi im omogućili ''realnije'' prikazivanje oblika. Njih ''realnost'' ne zanima, oni su obuzeti duhom, a duh se ne može prikazati, već sugerirati. No, mora se naglasiti da ova razlika između zapadne i istočne umjetnosti nije potpuna i više je povijesna nego suvremena, jer u današnje vrijeme granice se gube. Pošto je Japan morao otvoriti svoje granice pred prijetnjom američkih topovnjača 1867. g., Amerikancima, a potom i ostalom svijetu, obostrani utjecaj bio je neizbježan. Taj događaj će omogućiti europskim umjetnicima koji nisu bili zadovoljni postojećom umjetničkom situacijom u zapadnoj Europi, poglavito u Francuskoj, da se upoznaju s japanskim drvorezima koji su znatno drugačiji od onog što je akademizam tog vremena poučavao.
Zen umjetnik sugerira bit estetskog objekta na najjednostavniji i najneposredniji način. Unutar njegova sustava reprezentiranja, bilo što može postati objekt stvaranja. Kao što vidimo u haiku poeziji najjednostavnija slika je najpoželjnija, od žabe na listiću do kapljice vode. Bilo kakav zvuk može postati glazba, dok se u slikarstvu objekt izražava s najmanje moguće poteza. No, da bi umjetnik mogao naslikati objekt u njegovoj biti, on mora potpuno shvatiti prirodu objekta kojeg slika, njegovu buda prirodu. To je težak dio. Tako se mogu shvatiti čuvene zen poruke: ''Postani bambus…postani bor…postani ždral.'' Iako je tehnika vrlo bitna, ona je nepotpuna bez unutrašnje spoznaje objekta kojeg slika. No, kao što ćemo vidjeti iz slijedeće priče, kada se bit predmeta spozna, akcija umjetnika često je vrlo spontana.

2.1.1

Kineski car je jednom prilikom naručio od jednog umjetnika sliku omiljene koze. Slikar je pitao za kozu, kako bi je mogao prostudirati. Prošle su dvije godine i car je postao nestrpljiv te je zahtijevao da mu se koza vrati, što se i učini. Nakon što je slikar zanijekao caru da je dovršio sliku koju je imao naslikati, uzeo je kist i povukao osam spontanih poteza kistom, koji su ostali zapamćeni u analima kineskog slikarstva kao najbolji prikaz koze.
Zen umjetnost ne pokušava stvoriti iluziju ''realnosti.'' Ono napušta prikazivanje ''realnosti'', i bavi se umjetnim prostornim vezama koje su dizajnirane na način da ponukaju čovjeka na razmišljanje o onome što je iza ili iznad stvarnosti. Ono što treba naglasiti je da jednostavnost zen umjetnosti leži u činjenici da kad se želi istaknuti suština objekta, on se mora lišiti svih stvari koje su nepotrebne i mogu skrenuti um s puta. Tome služe koani u zen treningu. Možemo zaključiti da jednostavnost kojom je prožeta zen umjetnost proističe iz spoznaje suštine objekta kojeg je umjetnik odlučio prikazati. Jednostavnost nije sama sebi svrha - njena svrha je ukazati na suštinu objekta, koji se ne može spoznati racionalno, već intuitivno. Tako npr. u Ikebani, umjetnosti aranžiranja cvijeća, svaki list, cvijet ili grana koji nisu nužni se odstranjuju; u haiku pjesmi izostavlja se svaka riječ koja nije apsolutna nužna, dok u sumi-e slikarstvu izostavlja se svaki potez ili mrlja.

Porijeklo ove težnje ka jednostavnosti leži u budističkoj doktrini o Sunjati (praznini). To je po budistima sveobuhvatna praznina koja sadrži potencijal za ''deset tisuća stvari''. Prazninu se ne smije shvatiti kao pojam, jer pojmovno mišljenje neće pomoći pri njenom shvaćanju. U pitanju je neposredna, intuitivna spoznaja temelja čitavog postojanja. Umjetnik čistog, smirenog uma, stvara iz praznine. On je sam medij kroz koji se iskazuje praznina. On je sam nevažan. Ne postoji umjetnik koji stvara, postoji samo stvaranje. Ne postoji kreativan umjetnik, već kreativnost. Njezino ispunjavanje materijalom koji nije potreban sužava njene mogućnosti i vodi čovjeka u stranputicu. U umjetnosti, ideja praznine se iskazuje u nedorečenosti. Bitna je sugestija. Ostavljajući štogod nedorečenim prepušta se promatraču da upotpuni ideju. Time neko remek-djelo uvlači gledatelja u sebe, dokle god se ne stope u jedno. Gledatelj postaje dio djela, kao što djelo postaje dio njega. Praznina je tu zbog gledatelja, poziva ga da uđe i do vrha ispuni svoju estetsku emociju.
 

elephant0r

Vutra Veteran
17.09.2007
1.495
60
0
39
2.1.2

Kada bi se objekt prikazao vizualno identičan svom pandanu u realnosti, potaknuo bi divljenje tehnici prikazivanja, što nije cilj ove vrste umjetnosti. Na Zapadu nam se često događa da se divimo tehničkim postignućima svakakve vrste, od umjetnosti nadalje, ali divljenje ne pokreće um ka intuitivnom istraživanju kojem teži zen. Kada se divimo objektu, naša pažnja je usmjerena ka njemu i njemu samo, što je greška po zenu. Zen teži ka intuitivnoj spoznaji stvarnosti, obilježje tog stanja je um koji Japanci nazivaju mushin(ne-um) ili munen(ne-misao). U mushinu um ne zastaje ni na jednom objektu, on je poput vode koje teče i nikada se ne zaustavlja.
''Pas, Budina priroda,
Iskazivanje savršeno i konačno.
Pre nego što kažete 'ima' ili 'nema',
vi ste mutav čovjek na licu mesta.''
S toga zen umjetnost ne zamara um afektivnim doživljavanjem, već potiče ka intuitivnom spoznavanju, ka kontemplaciji i nadasve doživljavanju. Tehnička vještina muti um, zamara nas mislima ''Kakva sjajna izvedba?'', ''Kako je to napravio?'' itd. Kao što možemo primijetiti um je vezan u spletkama o zamršenosti tehnike, nije slobodan da shvati suštinu objekta. Vezan je na površini, i time atrofiran za shvaćanje vječne istine koja prožima sam predmet. Kroz zen umjetnost se ne opisuje realnost kakvu je mi vidimo, već buda priroda koja je prožima.
Za zen umjetnike ljepota je nešto trenutačno i vječno prolazno. Simbol takvog razmišljanja je ladolež, cvijet koji cvjeta u Japanu. Njegov život traje jedan dan i upravo u tome je njegova ljepota. Njemu se mora diviti u prvom procvatu ranu ujutro, kad se sunce diže. Poslijepodne njegovih cvjetova više nema.
Život protječe kroz sve objekte u svakom trenutku, i bit je u tome da se bude u harmoniji s vječnom prolaznošću. Vrijednost sadašnjeg trenutka se ne može izmjeriti, već samo doživjeti. Ljepotu vječnog trenutka ne treba kvariti mislima o prolaznosti.
''Bor živi hiljadu godina,
a ladolež samo jedan dan;
ali oboje ispunjavaju svoju sudbinu.''
Zanimljiva je jedna anegdota o razgovoru između Lu Genga, viskog činovnika dinastije Tang, i zen učitelja Nansena. Činovnik je citirao Sodja, poznatog učenjaka iz prijašnje dinastije:
''Nebo i zemlja i ja istog smo korijena,
Sve stvari i ja jedne smo iste supstance.
i nastavio: 'Zar to nije najznačajnija izjava?'
Nansen je pokazao posjetiocu na biljku u cvatu, u vrtu, i rekao: ''Ljudi ovog svijeta gledaju ovo cvijeće kao da sanjanju.''



2.1.3

Ova priča pokazuje stav zen budizma prema estetskim objektima iz prirode. Ljudi ne znaju kako da gledaju cvijet, udalje se od njega, ne identificiraju se sa cvijetom, već ga promatrajući pokušavaju shvatiti. U tom pogledu postoji dihotomija, onoga tko gleda i samoga cvijeta. U ovoj anegdoti primjećujemo neiskrenost, izvještačenost koju zen prezire. U zenu bi rekli za ove stihove da previše smrde na zen, previše su izvještačene, to nije prava stvar. Slično se može reći za Zapadne romantičare. Oni su previše udaljeni od stvarnog svijeta, plutaju u nekom mističnom izmišljenom svijetu ubijajući težnju čovjeka za neposrednim i jednostavnim izražavanjem, jer nadasve čovjek žudi slobodi koja se izražava prirodno i spontano.


Izvor
http://zen_i_umjetnost.bloger.hr/post/11/806016.aspx
 

Yami_Raziel

Aktivan Član
18.01.2007
633
160
63
Taoism ~ Men do not mirror themselves in running water, they mirror themselves in still water. Only what is still can still the stillness of other things.
 

pecko88

Aktivan Član
26.04.2008
235
4
18
45
Weedran je napisao(la):
predobro, mislim da ću se baciti na proučavanje zena :)
Mislim da neces uspjeti prouciti ih, mozes ih samo ljubit i nista vise...:icon_mrgreen:

A ono sta sam rekao za ego i depresiju...
Mislio sam na one koje nikako ne mogu izaci iz depresije da samo na pocetku budu egoisti, kako bi mogli da se koliko toliko "probude" i produze dalje.

Pozdrav...:ludaci_lol:
 

dziba

Aktivan Član
22.01.2007
203
12
0
LucidDream je napisao(la):
Koliko se vec dugo vuce pitanje...Sta je na prvom mestu,INTEGRITET ili ego?
Godine i godine za to pitanje,misljenja i filozofiranja,dogadjaji,rapsrave...i nista od toga da dovede ka odgovoru...
Nekad mislim da treba dovesti argumente s obe strane,nekad ne...


Sa neke "udaljene" tacke gledista, pozicije nase vise svesti koju imamo ali nismo trenutno fokusirani na nju, mozda je ovo iskustvo ljudskog stanja, ega, nesto gde smo svesno dosli u potrazi za novim iskustvom, jer ovo jeste jedinstveno iskustvo. I mozda je upravo zato tesko "objasniti" nekom pojedincu da se on nalazi u stanju lazi, jer njegov integritet ZNA i zeli da ego obavi svoju "misiju". Kao kada se jedno iskustvo ponavlja vise puta, njegov intezitet slabi i ono postaje monotono, pa postoji teznja da se ide u nova iskustva i tako stalno... Ali kada se jednom istrosi taj "izvor zadovoljstva iz iskustva ega" prirodno tezimo ka daljem zadovoljstvu nekih "sirih polja" i tada covek moze da napusti svoj ego, ali tek kada ga je ispunio do kraja...
Jednom, pre spavanja, lezao sam u krevetu i polubudan poceo da tonem u san... Kazem polubudan jer nisam bio u potpunoj svesti ali nisam se ni prepustio snu... Nakon "normalnih" efekata napustanja svog fizickog tela nisam se nasao u inerciji astralnih desavanja vec sam se nalazio u nekom stanju potpunog mira i zadovoljstva, ali pre svega razumevanja za svoje sadasnje stanje. Nesto neopisivo. To je bilo "mesto" koje sam prepoznao kao moje izvorno stanje, koje je "bilo tu pre ovog sadasnjeg iskustva" i tamo gde cu se vratiti. Imao sam osecaj da sam "kod kuce". U takvom stanju je moje "ja" zelelo da ostane zauvek, posto nezeli da napusti taj superiorni osecaj ali moj "integritet" ili neko moje "vise ja" je imalo potpuno razumevanje za postojanjem mene u ovom ljudskom obliku. Vreme koje sam proveo "tamo" se nemoze izmeriti, moze biti 10 sekundi, a moze i sati... Nakon toga sam se probudio sa neverovatnim osecajem zadovoljstva i razumevanja i lezao sam sa osmehom neko vreme... Bilo mi je jasno da je sve u redu.
Naravno, taj osecaj nije dugo trajao, ali u meni se desila neka promena jer mi je urezan osecaj da postoji smisao i da mogu slobodno da se prepustim zivotu... Wherever it may take me...
Ja sam samo posetio to mesto, ali verujem da ima mnogih "majstora" koji su u konstantnoj vezi sa tim stanjem svesti i koji mogu da daju resenje za sve te nase "muke"... ali oni to nerade. Zasto? Jer znaju da je sve u redu. I sa ovim se vracam na pocetak i pitanje:
LucidDream je napisao(la):
Koliko se vec dugo vuce pitanje...Sta je na prvom mestu,INTEGRITET ili ego?
Godine i godine za to pitanje,misljenja i filozofiranja,dogadjaji,rapsrave...i nista od toga da dovede ka odgovoru...
Odgovora ima ali ga neces cuti od drugih, mozes ga jedino sam naci... Jer oni koji nam mogu odgovoriti znaju da nema smisla da to rade...
 

LucidDream

Miran dečak
26.02.2007
1.239
110
88
43
@Slonce Izvandredan tekst brate...Stvarno podstice radoznalost i zelju za vise znanja...mozes malo napisati o treningu zena?otvori temu za to ako hoces,ipak ovo nije skladna tema za to...

@dziba Zadovoljan sam tvojim komentom...veoma zadovoljan...Shvatam koliki je put od pitanja do odgovora i koliko je tesko preci preko njega...ali opet,nikad necu znati sta je ako ne pokusam...