Antiglobalizacija - Anarhizam

Hempatia Soma iGrow Hemps garden

JaSamZa

Aktivan Član
29.12.2006
202
7
0
40
psihonaut.org
kanne, puno toga je napisano o puno toga :D.. ne da mi se èitat toliko tekstova jer se odmah u startu ne slažem s njima. ok, proèitat æu ih, ali to ne znaèi da æe to iti malo utjecati na moje mišljenje.

jedina moja poanta je da naiðem na razumijevanje na to moje mišljenje, što je ipak malo teža stvar, ali opet lakša od èitanja brdo tekstova na netu ;) (ne kažem da ih neæu proèitat, ali ne odmah).

Kažeš najvažniji ljudi koji su imali utjecaja na anarhiju.
Takav podatak me ne zanima, jer anarhija nije nešto na što se može utjecat, to se ili dogodi ili ne dogodi. Tako nešto mislim (razmišljam)...
 
14.02.2007
3
0
0
33
un1v4c.anarhija.org
Lepo je sto se ovde pominje anarhizam, evo imate sad jos jednog anarhistu na forumu ;) Da pojasnimo malo sta, pre svega anarhizam, predstavlja .... Za pochetak jedan citat Kropotkina:

Na osnovu istorijskih, političkih i ekonomskih činjenica, kao i na osnovu lekcija najnovije istorije, anarhisti i anarhistkinje su formirali/e svoje shvatanje o društvu, potpuno različito od svih političkih partija koje teže da državnu vlast uzmu u svoje ruke.

Mi društvo zamišljamo kao organizam, u kome odnose između njegovih članova ne određuju zakoni (nasleđe istorijskog ugnjetavanja i minulog varvarstva), niti vladaoci (izabrani ili po nasledstvu), već slobodna saglasnost, kao i navike i običaji, takođe slobodno prihvaćeni. Međutim, ti običaji ne bi morali da se pod uticajem zakona i sujeverja okamenjuju i pretvaraju u nešto nepokretno. Oni treba da se neprekidno razvijaju i primenjuju na nove zahteve života, na progres nauke i pronalazaštva i na razvoj sve razumnijeg i uzvišenijeg drušvenog ideala.

Onda nema vlasti koje bi drugima nametale svoju volju. Nema vladavine čoveka nad čovekom. Nema nepokretnosti u životu, već umesto toga - postoji stalno kretanje napred, čas brže čas sporije, kao što je u životu prirode. Takav je ideal anarhije.

Petar Kropotkin je (bio) ruski teoretichar anarhizma. Sa sajta ASI mogu se preuzeti odlomci iz njegovog dela "Anarhija" koju je CLS shtampao (papirnato izdanje se moze naci u vecim knjizarama) :

Sindikalizam i anarhizam ( .PDF - 113KB )
Anarhija (jos uvek nije dostupno, bice uskoro)

I josh CLS izdanja:
EMIL PUŽE: "DIREKTNA AKCIJA"
ARTUR DŽ. MILER: KAKO OMOGUĆITI ANARHISTIČKU REVOLUCIJU?

Anarho-feministicki manifest - Nema anarhizma bez feminizma.. Nadam se da znate pravo znacenje feminizma.

Silvija Dzunja - Anarho-sindikalistkinje (tekst objavljen i u casopisu Zene na delu)

Veoma zanimljiv clanak o Tolstoju

Takodje jos jedno delo moze biti zanimljivo: Mihail Bakunjin - Autoritet, Bog i Drzava (sa drenik-ovog foruma).

NE znachi da se ja ili bilo koji drugi anarhista slazemo sa svim ovim sto su pisali pisci iznad. Po meni svako je iod njih imao po nesto sto mi se nije svidelo. Kod anarhista su uvek postojale dosta razlicite ideologije (npr. anarho-komunisticka i anarho-individualisticka) koje su cinile jednu ...

Toliko od mene za sad.
 
S

San Pedro de Peyote

Guest
Nekad kao klinac sam bio anarhista, a onda sam naisao na jednu studiju o Gandhiju i tamo saznao( on rekao licno) da je on Prosvjeceni Anarhista i taj naziv mi se dopao. Potom sam negdeje deset godina kasnije naisao na termin Sinarhija otprilike 10 godina prije Synergie kao termina. Proucavajuci razne oblike udruzivanja i aktivnosti ljudi u organizacijskom smislu, nasao sam da je Sinarhija najbolji oblik. Jos bolji oblik je dao Osho Rajneesh - Meritokratija - "znaci da samo oni ljudi koji su obrazovani za odredjenu oblast mogu glasati za ljude u toj oblasti".
 
07.03.2007
23
1
0
40
Znaèi prema tome sama globalizacija je korak bliže sprovoðenju anarhije
:idea:

Mozda i jest - vidi 'Empire' od Antonia Negrija i Michael Hardta iz 2001 (jednog od kljucnih licnosti talijanskih autonomista, namjestenim procesom proganjan u italiji, pobjegao u francusku, kasnije se predao, Foucault za njega kaze "Isn't he in jail simply for being an intellectual?" ) - imas link na pdf na infoshop.org pod 'libertarijanski marksizam' (sto nije posve tocan opis, likovi su poststrukturalisti, postmarksisti) - http://infoshop.org/texts/empire.pdf . Neko mi je reko da je izasao i u prijevodu. Imaju i novu, kazu citkiju knjigu 'Multitude' iz 2004, mislim da nije prevedena niti dostupna na netu (hocu reci legalno - izuzev p2p, irc...), zasad..

Bilo je mnogo inspirativnih lijevokomunistickih dogadjanja ovog i kraja proslog stoljeca i nakon stvarno izuzetnog klasicnog i spanjolskog anarhizma , i sto vise citam cijelo to podrucje identifikacije s ovima ili onima mi se vise cine ko sektaska natezanja nego ikakve supstancijalne razlike - u ranijem periodu kao sto su luksemburgizam, komunizam savjeta u njemackoj, situacionisti, a aktualno, autonomisti i naravno zapatiste te amorfna masa 'altglobalista'. Od suvremenih ideja koje je labelaju anarhistickim, Bookchinova socijalna ekologija je vrlo zanimljiva, kao i djela Hakima beya, no primitivisticka struja medju ekoanarhizmom mi je vrlo neuvjerljiva, a 'anarho'kapitalisticka mi okrece zeludac...

Takodjer, gotovo svi poststrukturalisti (npr Foucault, Deleuze, spomenuti Negri, prije koji dan umrli Baudrillard...),naginju u ovom smjeru, i baziraju se na cini mi se mnogo dosljednijoj i temeljnoj kritici fundamentalnih mitova i struktura ove civilizacije modernzma (logocentrizam, hiperstvarnost, kraj povjesti, binarne opozicije, mitologija otkrivanja skrivene Istine, Znacenja, Utopije, progres, psihickih bolesti, edukacije, medicinskih ustanova, drustva discipline etc).

Takodjer fascinantno je vidjeti prisutnost droga kao katalizatora takvih profound promjena - tako Foucault predaje u Berkeleyu i tamo uzima Orange Sunshine (neko rece u referenci na Orange Sunshine '2 great things came from Berkeley, LSD and BSD, and we dont think thats a coincidence' :) ), Deleuze&Guttieri u 'A Thousand Plateaus' spominju peyotle iskustva..

Bas sam se nedavno fascinirao primjecujuci kako su politicki pokreti fermentirali obicno crosslinked kako su 'blizu' npr vec navedenom sirem kompleksu i antipsihijatri i beatovci etc...
 

hah

15.02.2007
25
4
0
Joj bas se nado da cu ja otvorit takvu temu...

Bravo univac
ipak mi je favorit Bakunin medu anarhistima

mogli ste biti na anarhistickom sajmu odrzavao se u beogradu i zagrebu bila su prilicno zanimljiva predavanja...
drago mi da je tolko ljudi otvoreno takvoj politickoj ideji, jel inace ljudi su puni predrasuda prema anarhizmu...