Astronomija i kvantna fizika

Hempatia Soma iGrow Hemps garden

sale82ful

Drug Član
Poznanik Foruma
18.12.2013
2.641
10.742
358
Ne bitno... nikog ja ne forsiram... Samo sam mislio temu otvorit i da vidim ima li zaintresovanih... nista vise... (temu necu otvorit)
 

shaolin monk

Aktivan Član
15.12.2016
942
6.818
233
otvori temu, ljude većinom ne zanima kamenje a k tome još i divove, dobra bi bila tema, previše slučajnosti za život, a temi se može prići s raznih strana.
 
  • Sviđa mi se
Reactions: sale82ful

sale82ful

Drug Član
Poznanik Foruma
18.12.2013
2.641
10.742
358
ak ispalis elektron u zid pa on nestane i pojavi se na drugoj strani, e to je vec interesantno :D
Da, a jel znas da jedan elektron glumi dvojicu, to jest, jedan prodje na dvoja vrata, e to ti je kvantna fizika, i znam o tome, nije za sprdnju...
(Imate temu... jeste, mrtva tema ima joj 10 godina)
 
Poslednja izmena:

Stipe

Urednik
Moderator
20.03.2014
12.263
35.803
2.698
Weed California USA
ko je reko da je za sprdnju. double slit i particle duality :D odlicno stivo da ti mozak zakuha. i quantum tunneling.
EffetTunnel.gif

elektron i prepreka
 

sale82ful

Drug Član
Poznanik Foruma
18.12.2013
2.641
10.742
358
Citao...:)
Nista tamo nema cudno. :D

Ima cudno to da ne mogu da objasne kako jedna cestica bude na dva mjesta istovremeno. Dakle, po tome ispada da je teleportacija moguca. ( naravno ne u onom obliku koji mi prizeljkujemo)
Vec smo uspjeli teleportovati cestice na 600km udaljenosti, ali pod odredjenim pravilima.
:)
 

sale82ful

Drug Član
Poznanik Foruma
18.12.2013
2.641
10.742
358
Ako sam dobro skontao, oni su gore na mjesec odnijeli sjeme koje je proklijalo?
Kako citam u tekstu, planiraju u buducnosti uzgajati hranu za buduce misije u svemiru poput putovanja na Mars. Meni je nejasno da li ce, i kako radijacija da utice na te usjeve?
Ili ce to biti na neki nacin zasticeno?
 

Papa Romeo

barba non facit philosophus
Prijatelj Foruma
30.03.2011
1.204
6.198
258
https://www.laguna.rs/n535_knjiga_carobna_pec_laguna.html
Jedna lagano svarljiva knjiga vezana uz temu. Ono sto je "Bukvar" za prvake u skoli, ona je za prve korake u Astronomiji i Fizici. Markus je sve slikovito opisao, s puno razumijevanja materije i bez lupetanja pojmova i pojava, koje mnogi nadrinaucnici lupetaju, a ni sami nemaju pojma o cemu.

Procitah u nekom od linkova, o gasenju svemira, pa u nekom drugom, o zaledjivanju vremena!!!

Vjerujem da je energija neunistiva, ali mijenja pojavni oblik. Vjerujem da, bez kretanja nema ni energije. Zakljucujem da je pojam vremena uslovljen kretanjem i da bez kretanja vremenska dimenzija nema smisla, niti potrebe za postojanjem.

Kazu:
"Riječ je o modelu svemira koji zadovoljava uvjet bezgraničnosti; takav da prostor i vrijeme jesu konačni, ali se zatvaraju u sebe bez rubova ili granica. Model je briljantno rješenje jer objašnjava da u kritičnom trenutku singularnosti Velikog praska vrijeme prelazi u prostornu dimenziju, pa je odjednom moguće primijeniti kvantnu fiziku i tijekom tog razdoblja. Najvažnije je to da su tijekom godina znanstvenici shvatili da ovakav model ne opisuje samo jedan nego beskonačno mnogo univerzuma."
Ovo prelazi u sferu Metafizike i Alhemije.

Mora se uspostaviti ravnoteza izmedju umnog i fizickog rada. Previse umnog i ocas posla si zalutao u dubine iz kojih je jako tesko isplivati.
Dajte ljudi malo sklekova, zgibova, cucnjeva, nabijte podjeki zulj na rukama, pustite koju grasku znoja, nemojte biti budale - opipajte nesto!
 

Stipe

Urednik
Moderator
20.03.2014
12.263
35.803
2.698
Weed California USA
Ako sam dobro skontao, oni su gore na mjesec odnijeli sjeme koje je proklijalo?
u svojoj mikroklimi isto ko i na iss-u.
Meni je nejasno da li ce, i kako radijacija da utice na te usjeve?
kolko citam usjevi nisu problem koliko utjecaj radijacije na sjeme. sto na proteine, sto na dnk.
Ili ce to biti na neki nacin zasticeno?
mora bit. barem sto se tice prostora bez atmosferske zastite. vec je neko vrijeme ta tema ne testiranju. za full zastitom unutar labosa 90% sjemena je klijalo. na vanjskoj strani iss-a su isto stavili sjeme da bude izlozeno svemiru i samo sa UV zastitom. 80% je bila klijavost. bez uv zastite 3% :D
i kolko sam skuzio testiraju sjeme biljaka koje ima genetsku redundanciju tj. sa vise kopija gena, tako da ako pokoji bude sprzen biljka ima backup :D

bilo je i hrpa testova oko cernobila, mozda i jos traju pa su gledali ponasanje biljaka u visokoj radijaciji. ima nekih manjih promjena al nista stasno.
bilo je biljaka na zemlji davno kad je radijacija bila puno visa nego sad tako da ostaje jos pitanje rasta biljaka u nezemaljskom tlu, na marsu npr.
 

Papa Romeo

barba non facit philosophus
Prijatelj Foruma
30.03.2011
1.204
6.198
258
Prosto obozavam ove novinske clanke ciji bombasticni naslov govori jedno, a sam tekst nesto sto veze s naslovom nema.
Zbog ovakvih, pompeznih, naslova i jadnih tekstova, bez ikakvog udjela kvalitetnijeg sadrzaja, mnogi ljubitelji Astronomije nemaju, ama bas, nikakvu zelju da bilo sta procitaju na tu temu.

Svako ko se iole zanima za Astronomiju mora imati viziju osnovnih principa po kojima vaskoliki Svemir funkcioniste.
Uprosteno gledano, ono kako nasih 5 ljudskih cula vide i dozivljavaju svemir, mozemo svesti na - kretanje nekakve vrste materije kroz prostor, uz postojanje sila koje to kretanje po svojoj prirodnosti uslovljavaju.
U tekstu se govori o pretpostavci da je "Oumuamua" (svetinejebem) moguce "solarno jedro" iliti pogonski dio neke raspadnute svemirske letjelice, koja ne vodi porijeklo sa Zemlje.
Uzmemo li u obzir da Univerzumom upravljaju 4 fundamentalne sile, namece nam se pitanje, koja od njih bi pogonila jedro solarnog tipa?
 

shaolin monk

Aktivan Član
15.12.2016
942
6.818
233
Neil DeGrasse Tyson je jednostavno objasnio gibanje tijela koje ulazi u naš sunčev sustav u videu, nekada je komentirao sf filmove pa su se naljutili na njega.
 

.i.

Radioaktivan Član
03.05.2018
1.486
7.999
258
bunar
www.vutra.org
@Papa Romeo čini mi se da je to riješeno
U prirodi postoje četiri temeljne sile – gravitacijska, jaka nuklearna, slaba nuklearna i elektromagnetska. Standardni model fizike čestica poučava da se sve u svemiru sastoji od osnovnih dijelova, tzv. fundamentalnih čestica kojima upravljaju spomenute četiri sile.
Sunčeva jedrilica (ili solarno jedro) je oblik pogona svemirskih letjelica, koristeći tlak elektromagnetskog zračenja Sunca ili lasera, za potisak jako tankog ogledala, do velikih brzina. Godine 2010. IKAROS je bila prva svemirska letjelica koja je koristila taj pogon.

IKAROS sonda sa Sunčevim jedrom u letu (umjetnički prikaz)

Umjetnički prikaz svemirke letjelice Cosmos 1 u orbiti
 

Stipe

Urednik
Moderator
20.03.2014
12.263
35.803
2.698
Weed California USA
Clanak mi je vise neki clickbait nego nesto koristno. Hrpa teksta u kojem se nista ne kaze.
Princip solarnog jedra je ful jednostavan, ko jedro i vjetar tako kod ovog spigla i fotoni.
Iako fotoni nemaju masu, imaju energiju i moment koji se prenese na solarno jedro usred sudara :)

I bome su vec dosadni sa omuamuom. Ne znam zbog cega bi to imalo ikakve veze sa bilo kakvom drugom civilizacijom. Stijena koja je dosla od pitajboga odakle i putuje vjerojatno miljardama godina. Iako se krece oko 100 000 km/h, i dalje je puno pre sporo za bilo koji oblik prijevoza ili cega vec. Ne zn se ni odakle je doslo van nase galaksije a najbliza polugalaksija je 25 000 svijetlosnih godina od nas i jos par miljardi godina lutanja po milky wayu..... ili netko ima viska vremena, ili je obican kamen u prolazu :D
ono kako nasih 5 ljudskih cula
ima ih barem 3 puta vise od 5 :) 5 "osnovnih" cula i jos 10-15 malo manje osnovnih jednako bitnih :D napredovali smo nesto od aristotela hehehh