Auto Blueberry Houseplant seeds, DIY LED - 90W (60W real), PC box - karton kutija

Hempatia Soma iGrow Hemps garden

Zlochika

Aktivan Član
26.08.2016
309
796
93
Seme: Auto Blueberry Houseplant seeds,
Svetlo: DIY LED - 90W (60W real), royal blue & deep red (vegetacija)/ full spectrum & deep red (cvetanje)
BOX: PC box - karton kutija
Zemlja: Florabella
Pot: Sadnja - kantica 2 litra, presađivanje u žardinjeru 50x20x15cm (procena, stalo oko 12 lit. zemlje)
Đubrivo: Vegetacija ništa (nova zemlja), cvetanje "Blumi", "Fertico bloom"... videćemo šta još... trudim se da bude "Budget grow"
Trening: LST
Ostalo: Termo/Higrometri (kineski), uskoro stiže pH metar, ventilacija - aktivno uduvavanje preko 10cm PC ventilatora

Ovu semenku sam stavio na klijanje kada sam mislio da mi je druga biljka iz započetog grow-a neka genetska nakaza koju ću počupati brzo. Ali, ispostavilo se da dobro napreduje tako da će ovaj blueberry dobiti svoj dnevnik.

Stavljena 14.11. na klijanje u papirni ubrus, na tanjir, pokriveno aluminijumskom folijom, kod TV-a (lepo prijatno toplo). Isklijala sutradan - klica 5mm i odmah stavljena u zemlju. Kotiledoni izbili dva dana kasnije, a dane života joj brojim od 18.11.

Prve dane života provela ispod 4 LED sijalice (220V) od 5W "kupovne" snage
https://www.aliexpress.com/item/E27...32610890256.html?spm=2114.13010708.0.0.pJENuB
Sasvim dovoljno, na udaljenosti od 10cm, lepo i bez strečovanja pregurala prvu nedelju života.
22.11. 22-11.jpg 24.11. 24-11.jpg 25.11. 25-11.jpg

Presađena 28.11. u final pot, PVC žardinjeru koja knap staje u kartonsku kutiju od PC kućišta, na jednom kraju je – kako bi je LSTirao tj. vezivao i obarao na drugu tokom rasta.

Box – kartonska kutija od PC-ja (L50xW20xH40cm), obložena iznutra reflektujućom folijom za podno grejanje.
Svetlo LCD 10x deep blue od 3w, 10x royal blue od 3w, 15cm od biljke
Ukupno realno 10,8V x 3A = 32,4W, podešeno putem CC/CV regulatora
https://www.aliexpress.com/item/1pc...32686351317.html?spm=2114.13010608.0.0.0jfpR3
Napajanje PC PSU gura i svetlo i ventilator.
29.11. 29-11.jpg 30.11. 30-11.jpg 01.12. 01-11.JPG 02.12. 02-12.jpg
Danas joj je 14. dan života i odlično napreduje, internode su joj jako kratke (nema streča) - što znači da joj svetlo perfektno odgovara.
Blueberry je jedna od najmanjih sorti, tako da verujem da će uz dobar LST moći da izgura 70 dana (koliko proizvođač deklariše) u ovom mom BOX-u.
 
Poslednja izmena:

irieman

Voodoo Chile
Prijatelj Foruma
28.03.2013
2.661
11.876
358
Socotra Island
eelslap.com
Sve si uradio kako treba ,biljka lepo izgleda ,deluje da joj prija svetlo ...
Pazi na temperaturu i vlagu unutra pa eventualno dodaj neki pc vent unutra ako ga imaš gde .Mislim da će ti cela ekipa na forumu reći da je kartonski boks u najmanju ruku neozbiljna stvar ,pa ti želim svu sreću ,da prođe bez problema i da imaš svoj dim na kraju .Pazi na struju ,instalacije i tako to .
 
  • Sviđa mi se
Reactions: Nogud

Zlochika

Aktivan Član
26.08.2016
309
796
93
@irieman
Hvala na brizi za struju instalacije i sl... Vrlo sam ozbiljno sve razmotrio pre nego što sam počeo ovu "igru".
Ne znam da li si primetio ili ne, ali SVE u box-u je povezano na PC PSU. I najmanji kratak spoj "izbacuje" iz igre napajanje, a samim tim i sve povezane potrošače.
Ventilator za ventilaciju je povezan (aktivno uduvavanje), i taj način ventilacije hladi panel koji je na "plafonu" (topao vazduh ide gore i ka napolje - kao dimnjak).
Ima mesta za unutrašnji ventilator, i biće ubačen vrlo brzo (naravno, i on će biti povezan na PC PSU).
 

Zlochika

Aktivan Član
26.08.2016
309
796
93
U dnevnik idu i fotke boksa i rasvjete, svega, gladne oči.
He, he... znam ja šta koga i zašto zanima... mada je ovo što ću sada napisati off-topic za dnevnik uzgoja.
Vodili smo diskusiju oko PC PSU kao napajanja strujom za svetla i sve drugo ostalo, pa da vidiš kako sam to "iskemijao" ;)

Close up... PC PSU DELL... regulator napona i struje (kutijica za CC/CV modul skinuta samo za slikanje...)
Napajanje.jpg
Ventilator priključen na crvenu kao (-) i žutu kao (+), napon 6,58V... taman da radi tiho ali efikasno za ovako malu zapreminu.
Ventilator.jpg inače može i narandžasta kao (-), dobije se 8,33V Ventilator2.jpg
Sve zajedno
BOX.jpg
LED svetlo, paralelno 3X3 od 3W royal blue (kao u 10W LEDu) + 2X4 od 3W deep red.
Pružen napon od 10,8V / 600mA po grani.
Crvenima dato 2,7V po diodi, plavima 3,6V (jbg kompromisi...)
Svetlo.jpg
I jedna odozgo... drveni štapići služe kao nosači panela (lako se izbuši više ili niže kroz kutiju)
Odozgo.JPG
@1310 Je li sad OK?
 

1310

Aktivan Član
Banovan
14.04.2014
3.800
15.242
398
Meni je to super, imaš svoj stil , o_O nažalost ne razumijem struju pa u neki komentar ne ulazim, efikasnost ću sa zanimanjem pratiti kao i kod ostalih kreativca u ovoj domeni. Vrlo uredno si elektroniku sastavio, kad pronađeš pravi omjer plavih, crvenih i ostalih dioda ako ih bude za očekivati je konkretniji boks ;) (kod mene isto taj proces traje, nece dugo)
 

Zlochika

Aktivan Član
26.08.2016
309
796
93
Ova kutija inače nije trebalo da bude BOX za kompletan grow, već je služila za druge dve (Jack Herrer i Northern Lights) u prve 3 nedelje života (lepo stanu 2 kvadratna pota). Ali kako sam napisao, posle 2 nedelje sam rešio da za svaki slučaj "piknem" još jednu na klijanje.
Na moju sreću, onaj "mutant" je pokazao snagu i potencijal (vidi temu "Mentor Stipe"), tako da blueberry mora da ostane ovde.
Postavio sam fotografiju biljaka sa mesec dana na mojoj DIY LED panel temi.

Sa druge strane, verujem da mnogo nas zanima (ja sam prvi među njima) kako može da se uradi budget grow, tj. da se dođe do svog dima bez previše ulaganja.
Sve u ovom grow-u i box-u (računajući i rasvetu i elektroniku - koja će ostati za naredni put, i seme) košta dvadesetak EUR.

Evo slike od jutros... krenuo je 5. sprat, a biljka nje viša od 10cm... ima da bude bomba...
15.JPG
A ko ima dobro oko, vidi levo list čiji vrh se "pocepao" i krenuo u stranu :)
 
  • Sviđa mi se
Reactions: Mo1, senor and 1310

Zlochika

Aktivan Član
26.08.2016
309
796
93
03.12. 3.JPG 04.12. 4.JPG 05.12. 5.JPG 06.12. 6.JPG
Raste 6. sprat...
Pokušavam da ih fotografišem iz istog ugla radi praćenja rasta, ali to već postaje nemoguće... beže iz kadra ;)
Inače, listovi su zeleni, mesnati i nabijeni kao da gajim kaktus (verovatno blueberry genetika).
Na rubovima listova je odsjaj od blica, nema žutog uživo.
Za sada ništa đubrenje, samo zalivanje - svaki 3-4. dan u prazan deo pota... neka koren juri tamo...
 

Zlochika

Aktivan Član
26.08.2016
309
796
93
Update... mene je uvek zanimalo koliko brzo biljke rastu...
07.12. 7.jpg 08.12. 8.jpg 09.12. 9.jpg
LST započet savijanjem glavnog stabla, kako bi donji listovi dobili više svetla.
Trenutno savijena pod uglom od 45 stepeni. Čekam da poraste još malo, inače će listovi dodirivati zemlju.
Biljka je jako "nabijena", ima 7 spratova a visinu od max. 15 cm. Kao bonsai...
Iz tih razloga, svetlo podignuto za 5 cm (da vidim malo streča).
Žuti rubovi po listovima mi se pojavili nakon zalivanja. Dok ne raširi svoje grane, zalivanje će biti redukovano. Đubrivo nije dodavano.
Pojavili se prvi pistili...
 

Squerlz

F'ing squles greasy bastards
06.07.2011
534
856
113
Posavetuj se ti sa mentorom oko tih zutih rubova kako da ih se resis nebi valjalo da stoje tako dugo ... Lepo si sve spakovao i lepo napreduju inace i zelim ti srecan grow :)
 

Zlochika

Aktivan Član
26.08.2016
309
796
93
@Squerlz posavetovao sam se sa mojim mentorom Stipe, i utvrdili smo da postoji problem :( Problem se manifestuje i kod mladih listova, već posle par dana krene da žuti vrh a zatim idu i rubovi (kao opaljeni upaljačem).
Pretpostavka K-deficiency (što i odgovara simptomima), zbog pH vode (nekorigovano).
Rubovi listova kao i sami vrhovi su žuti (liči i na nutrient burn, što bi i bilo da sam bilo nešto u vodu dodavao - ali nisam).
Predložen flush, pa potom prihrana.
11.12. 11.jpg 12.12. 12.jpg 13.12. 13.jpg
Pre flusha, pregledana biljka i utvrđeno da svi listovi koji se nalaze ispod onih u "prvom planu" (mladi listovi na bočnim granama) nemaju nikakvih promena, što me je navelo da pomislim i na LED burn. Ova biljka raste pod kombinacijom "royal blue" i "deep red" a ne pod "full spectrum". Verovatno je njihova efikasnost (PAR) mnogo veća tj. bolja, pa su na udaljenosti od 15 cm napravili ovu štetu.
Urađen flush sa 7 litara vode po principu "pH metar bez pH metra".
Zamenjeno svetlo sa onime čime sam imao (5x25W corn LED warm white) i 4x5W(?) E27. Čekam da mi stigne "full spectrum".
Trenutno stanje se stabilizovalo. Na novim listovima nema oštećenja. Na starim listovima se oštećenja ne šire (mada će ti listovi sigurno kasnije prvi otpasti).
14.12. 14.JPG 15.12. 15.jpg
Fotografije imaju drugačije boje i kontrast pod novim svetlom.
Veliko hvala mom mentoru @Stipe na pomoći u ovom grow-u.:thumb:
 

Zlochika

Aktivan Član
26.08.2016
309
796
93
Borovnici je danas mesec dana zato je dobila photo session...
IMG_20161218_104249.jpg IMG_20161218_104328.jpg IMG_20161218_104423.jpg 27.JPG
Bočne grane polako izbijaju sa strane, tako da LST stupa na snagu punom silinom.
Glavno stablo je već polegnuto skoro horizontalno, tako da bočne idu prema svetlu.
Izgorele listove sam nagurao na dole, kako bi nove grane dobile maksimum svetla.

Inače, smrdulja miriše čak i mojoj ženi koja inače ne oseća ništa.
Kaže - kad je izvadiš napolje (da uradim LST) miriše cela soba.
A ona ko bonsai.

I dalje svetlo 5X25W corn LED warm white. Lepo je odreagovala na njih.
Prepravio sam moje "module" na 3:1 (deep red : royal blue), ali me je, pošteno rečeno, strah sada da ih vraćam nazad da nešto ponovo ne krene naopako - sad kada se oporavila u potpunosti.
Mislim da bi to u ovom trenutku potpuno uništilo ovaj grow.

Danas dobila 2 litra punu dozu fertico bloom sa vodom korigovanom limunskom kiselinom.
Pratimo efekat "goriva" i reakciju biljke.
Ako sve prođe kako treba - vraćamo LED na scenu.
 
Poslednja izmena:
25.12.2015
87
173
33
Ja imam dvije biljke ispod full spectruma 70*3w. Blue mistic rqs ima probleme sa liscem (isto kao tvoje, i jos gore) pa opet na samom smo kraju i ispada da joj to toliko i ne smeta koliko lose izgleda na oko.
AK47 je dosta bolje i dalje do berbe premda bi po deklariranom trebali završiti isto. Hocu reci da ispada da je to zutilo na listovima dosta do genetike.
Nema druge nego saditi, gledati i uciti. To su valjda cari led diy-a.

Pratim, sretno
 
  • Sviđa mi se
Reactions: putry and Zlochika

Zlochika

Aktivan Član
26.08.2016
309
796
93
Borovnica je od poslednjeg slikanja prosto poludela.
Sve bočne grane su izbile na svetlo i krenule na gore.
Glavno stablo već ima skoro 30cm i skroz je polegnuto (pitam se kako ću da zalivam kasnije???).
LST svakog dana. Imam više žica nego grana u saksiji. Mala kutija, pa se svaki cm štedi i racionalizuje.
Vraćen LED u igru. Za sada ne vidim znakove burn-a (drugi dan).
Slike sutra...
@Ekserter I ja sam posadio Jack Herrer i Northern Lights ispod mog DIY led-a. Jedna dominant sativa druga dominant indica. NL već formira budove, a JH cveta lagano i 50% je viša od NL.
 
Poslednja izmena:

Zlochika

Aktivan Član
26.08.2016
309
796
93
Evo fotografija od danas, nakon LST-a
IMG_20161222_134252.jpg IMG_20161222_134520.jpg IMG_20161222_134322.jpg IMG_20161222_134332.jpg
A izbile i pistile...
IMG_20161222_134420.jpg
LED vraćen nazad, trenutno na 20x3W full spectrum. Ne vidim nikakvih oštećenja na listovima.
Uspeo sam na jedan blok da spakujem 20 komada. Da li se greje - ne toliko da ne može u ruku da se uhvati... pretpostavka 45-50C. Ako je verovati proizvođačima, ispod 50C će trajati 50.000 sati.
Ma i ako crkne neka, zameniću... imam sad u rezervi.
3W full spectrum su baš postale džabe...