Auto Parmesan indoor

Hempatia Soma iGrow Hemps garden
20.03.2017
25
55
13
35
Pozdrav vutrasi!

Lurker sam vec neko vrijeme, a sad mi treba neki savjet. Par rjeci o meni. Imam nekih 10-tak sadnji iza sebe, i volim experimentisati. Gajim samo za sebe, tako u malom stilu, i vise mi je vazno neke nove stvari isprobati nego veliku zetvu ubrati. Kao korisnik uzivam vutru u malim dozama po cjeli dan, ili imam periode kao trenutno gdje se detoxiram, i tu sam ono posebno zdrav i cist (nepusac). Procjenjujem sebe kao pocetnika sto se tice sadnje.

Posto je prodavac imao samo jednu vrstu sjemena Auto Parmesan od Victory Seeds nisam imao izbora. Auto sorte nisam do sada sadio tako da bi za koji savjet od vas bio jako zahvalan. Sto se tice setup-a ovaj put sam se odlucio za 4xLED reflektor (od bagera) koji imaju 4x48W i navodno po reflektoru nekih 3800 lumena i spektrum je pretezno plav (iako kad ruku priblizim vidi se da je lila, tako da ima nekih crvenih talasnih duzina, ali ne puno). Za pocetak sam ih smjestio u mali sator 60x60x120 i do sada sam zadovoljan, ali posto nikad nisam radio sa Auto Parmesanom tesko mi je procjeniti jeli dobro ili nije. Danas je 14 dana od kako sam sjeme stavio da klija. Vec sljedeci dan je proklijalo (Day1) a nakon sljedeca 2 dana i niklo (Day3). Inace koristim Hesi gnojivo 50% od onoga sto je preporuceno. Zaljevam obilno kad se zemlja skroz osusi - drenaza je dobra. Imam turbinu za dovod i takodje za odvod vazduha (sa ugljicnim filterom). Stavio sam jos koju sliku da bi vi to mogli bolje predpostaviti.

Dan1
Day1_512.png
Reflektor
Day1_1_512.png
Dan3
Day3_512.png
Dan7
Day7_512.png
Dan14
Day14_512.png
Dan14 pojedinacno
Day14_1_512.png


Sta me interesuje:

1. Prodavac mi je rekao da one automatski prelaze u cvjetanje nakon 2 sedmice vegetacije. Moje pitanje bi bilo da li to mogu da produzim za neke 2 sedmice ako ostavim svjetlo na 18/6? Razlog je sto iduceg vikenda putujem 2 sedmice i ne bi ih htio slati u cvjetanje (mjenjati setup svjetla, sator, itd.) i onda odputovati. Djevojka ostaje ovdje i ona zna gnojivo pomjesati i zaliti ali ako bi se nesto desilo ne bi znala intervenisati.

2. Ako se moze vegi produziti, da li da topiram biljke? Sa normalnim biljkama sam par puta topirao i imao sam dobre rezultate. Sa Auto ne znam. Takodje iako se vegi ne moze produziti, dali da topiram?

3. Osim ovih LED reflektora imam jos jednu 600 NDL inkl. CoolTube, ali je ovaj 60x60 sator mal za nju. Do sada sam jednostavno stavio biljke u prostoriju (imam mjesta u podrumu) i lampu iznad njih. To nikad nije bilo optimalno za klimu iako o rezultatima se ne mogu pozaliti. Ipak razmisljam sutra mozda jedan veci sator da kupim, i tu bi bilo moje pitanje da li bi 120x120x200 sator bio OK za 600W NDL? Planiram uvjek 4 biljke saditi - ne uvjek Auto (svaki put neku novu vrstu uzmem kao experiment).

Eto, to je to. Nadam se da nisam neka pravila foruma prekrsio, i da mi ko moze dati neki savjet.

Pozdrav svim vutrasima!

PS: Koja su pravila za datoteke (rezolucija ili velicina u bytes)? To nisam mogao naci, a ne bi bilo lose da znam da bi sljedece slike bile malo bolje. Hvala!
 

huana.meri

Banned
Banovan
30.11.2010
1.110
7.467
258
soopertoping je riješenje ako želiš produžit vegu na automatima, a mislim i jedini način...odi u temu od čilija o sooper topiranju, čak mislim da imaš još možda 2-3 dana kad je najbolje da ih soopertopiraš...
tema nije teška i metoda je jednostavna, ako danas sjedneš i proštudiraš, shvatit češ sve gdje i kako odrezati...
u galeriji vanjskog uzgajanja sa koment. u posljednjih 5-6 stranica imaš moje bebe, automate, nađi ranije postove i slike gdje se moje kao male baš vide nakon reza kako izgledaju, no moram naglasiti da su mene vegetaciju produžili i automati koje sam obično topirao, pa sad ti kako želiš...čili ti je ovdje među jačim sopertoperima, a ima ih i još iako sad baš ni nepada na pamet niko, weedetix također čuksung za te stvari....
sretno
:puuuh::
 

Stipe

Urednik
Moderator
20.03.2014
12.262
35.798
2.698
Weed California USA
1. drzi na 20/4 ili 24/0, supertopiraj ako zelis....a ostalo je na biljci. tesko da mozes previse manipulirati cvjetanjem kod autosa
2. to je vise osobna stvar. al ako vec radis hst, radije odi na supertopiranje
3. 120x120 i je za 600w hps, cooltube ti ne treba, stavi dobar otvoreni reflektor ili hood ako vec moras ventilirati.
4. 120 120 je idealan za 4 foto biljke
5. 1.5-2mb max velicina datoteke. tako nesto.

Sretan grow :)
edit: je, malo pre kasno za bilo kakve hst treninge.
 
Poslednja izmena:

hazeri

.
Banovan
25.01.2016
7.664
34.463
2.598
Mislim da si zakasnio za supertopiranje jer trebas topirati kada treci kat krene u razvoj.Naime,topirar treci kat i jedan dio drugog kata,to produzi vegetaciju za 15-ak dana ali i ne mora,nije pravilo..
Moj savijet bi bio lst glavne grane kada dodu do petog,sestog kata,pustiti bocne da se uravnaju sa glavnom....e da..tada si vec kuci sa godisnjeg:D
Ajd pomalo i sretno:thumb:Dobri su automati,brzi rast,debeli topovi...imaju cari;)
 
  • Sviđa mi se
Reactions: PatrickVerrazzano
20.03.2017
25
55
13
35
@huana.meri
Hvala, citam o tom supertopiranju. Dobro da sam pravovremeno upitao.

@Stipe
Hvala, do prije 3 dana sam ih imao na od prilike 20/4 ( ovisno kad se probudim :D ). Sad sam ih vratio na 22/2. Je li OK ako ih supertopiram i odmah prebacim u veci sator pod 600hps? Ili da cekam jos jednu sedmicu pod ovim svjetlom poslje topiranja? Za cooltube i otvoreni reflektor sam predpostavljao, hvala.

@hazeri
Hvala, evo slike od najmanje i od najvece. Male da topiram, velike ostaviti? (Naprjed je najmanja a pozadi najveca). U automate sam se vec zaljubio.

Day14_2.png

Jos dva pitanja.

1. Saksije su nekih 20x20x30. Dali da presadjujem prije cvjetanja u vece ili najbolje da ostavim?
2. Da li ima smisla da 2 vece supertopiram a dvije manje ostavim da normalno rastu? Ili obratno.
 
20.03.2017
25
55
13
35
hahaha hvala hazeri, maloprije sam to procitao. Ove dvije manje tek pocinju treci kat, a drugi je tako mal da ga ne bi mogao ni uhvatiti. Tako da sam odlucio dvije velike ostaviti, i tvoj savjet iz prijasnjeg posta sljediti, a dvije male cu sutra topirati. Kazem, sve mi je do experimentisanja, i nije presa ako ne uspije. Takodje cu kad uzmem veci sator sljedece sedmice presaditi u vece saksije. Objavim update ovdje. Hvala puno!
 
  • Sviđa mi se
Reactions: hazeri

huana.meri

Banned
Banovan
30.11.2010
1.110
7.467
258
cijela akcija ovdje dok me nema....po meni, možeš sve, i s.t. i topanje i lst....
a i imaš kilometara u nogama, pa nemoj paničarit, šta god da napraviš biće cveća, :razvaljen::
 

No Joke

Predvodnik Krda
Poznanik Foruma
10.09.2012
5.084
17.174
398
42
Tacna
Ja reko čoek riban sir Parmesan uzgaja, kad ono vutra :upiii:.
Lijep setup :thumb:. Ak nisi još stavi slobodno 600w žarulju, simpa su ti reflektori, samo što je to nedostatno lumena kad raspodijeliš na četiri biljke, pogotovo kad su u pitanju auto sorte. Automatici vole hrpu lumena i bolje im dati što više odmah u startu da se lijepo zvegaju, pa će biti i bolji urod. Što se tiče presađivanja, neznam kolika ti je litraža tih saksija koje koristiš, ak su 12l. ni nemaš potrebe presađivati, dostatno je to za autose. Vjerujem da neće procvijetati za dvije sedmice od klijanja kao što su ti rekli, pogotovo ne u indoor uvjetima, računaj negdje 3-3,5 sedmice, tako ako imaš u planu presađivanje gledaj da ga odradiš čim prije jel auto sorte baš nevole presađivanje u cvatu i zna im biti dosta stresno.
Sretno i navijam da budu lijepe Parmesanke ;)
 
  • Sviđa mi se
Reactions: nexus777
20.03.2017
25
55
13
35
Proucavao sam sinoc dugo Cillovu metodu supertopiranja, i nakraju i da sam skontao ne bi mogao sprovesti jer je sve tako malo. Osim toga ta asimetrija od 3 grane bi me morila citav grow, jer uzivam u ljepoti prirodnog oblika biljke. I posto mi djavo nije dao mira topirao sam jednostavno 3. kat i ostavio citav 1. i 2. Tek je poceo nicati (oko par milimetara), i nadam se da sam ga dobro uhvatio. Znaci dvije velike nisu dirane a dvije male normalno topirane, pa cemo vidjeti hoce li u sirinu ili u p. materinu. Takodje sam biljke priblizio lampi jer je zahladnilo. Prednost vise malih LED je temperatura, koja je na direktnoj povrsini lampe oko 35°C (dobar pasivni aluminijski hladnjak). Par cm od lampe mjerim na listovima nekih 20-tak °C. Vidjecemo. Sto me je uvjek smetalo kod HPS u ovoj fazi je strasno nizak dio plavih talasnih duzina i velika potrosnja, a neman MH, dako da cemo vidjeti sta ce ovdje ispasti. U svakom slucaju zadovoljan sam razvojem do sada.

@huana.meri
Ma ima cvjeca uvjek vise nego sto treba, tako da je prioritet na experimentisanju :D

@No Joke
Hvala! Lumeni su po reflektoru, znaci ima nekih 15.000 od 192W. Ne zvuci bas nesto ako mozes 90.000 od 600W ali kao sto sam gore objasnio mislim da je spektrum bolji za ovu fazu od HPS. Sljedeci put mozda pokusam MH. Litrazu si pogodio 20x20x30 = 12l, ipak ako sredim veci sator prije cvjetanja presadicu u ca. 40x40x40. I odgovaralo bi mi da vegi traje 3-3,5 sedmice, vidjet cemo.

Topiranje - markirano je odkinuto
Day15_1_topoff.png

Lampe priblizio
Day15_2.png

Temperatura na listovima
Day15_3_temp.png

Pozdrav!
 

Corleonev

Aktivan Član
03.09.2016
511
1.637
163
Sicily
haha inace se ne preporuca topiranje automatika, ali eto sad cemo na tvom growu vidit teoriju u praksi :) ja bi ti savjetovao da radis lst na biljkama jer urod je veći s tim treningom,ono sto je hazeri rekao.. i kupi si analogni tajmer koji automatski pali i gasi svjetla ( stavi ili 20/4 , 18/6, 17/7) ali kako ga stavis neka bude a ne da je svaki dan drugo..sretno do kraja ;)
 
20.03.2017
25
55
13
35
@Corleonev
Naravno imam tajmer na 22/2 trenutno. Prvu sedmicu dok ne proklijaju palim kad se probudim. Da, vidjecemo teoriju u praksi iako ovo nije bas optimalno svjetlo - puno relevantnije rezultate bi dobili sa nekim standardnim svjetlom, ali ipak ko zna, vidjecemo. Ovi reflektori su me privukli zbog dobrog hladnog spektruma i nabavne cjene od <50EUR za 6 komada. Dobro su pasivno hladjeni tako da sam sada skroz primakao biljke i ipak su ispod 25°C. Javim ako bude nesto novo.

Biljke priblizene
Screenshot_2.png
 
20.03.2017
25
55
13
35
Vozdra vutrasi - time podrazumjevam i cure naravno - da se nebi ko uvrjedio ;)

Evo mali update, tri svjetla nakon zadnjih slika, znaci prije svjetla dana broj 18. Po meni se sve razvija kako treba. Ima i koja anomalija na onim koje nisam sjekao, ali ne vjerujem da je sto im je lose nego naprotiv - rastu i gdje ne treba. Slobodno recite ako previse spamam slikama.

Dan prije 18. svjetla
Day18_1.png

Day18_2.png
Ne topirana 1

Day18_NotTopped_1.png

Day18_NotTopped_1_2.png
Anomalija: na donjim katovima pocinju rasti neki listovi koji cini mi se ne trebaju biti tu. Izlgedaju malte ne kao zelene kuglice, skovrdzani. Te ostatke cupam, jer mi nemaju bas smisla. Jeli imao neko nesto slicno?

Day18_NotTopped_1_Anom.png
Ne topirana 2

Day18_NotTopped_2.png

Day18_NotTopped_2_2.png
Anomalija: Prvi kat nisu 2 x 1 grana, nego su izbile dvije lijepe simetricne sa obe strane. Znaci prvi kat ima 4 stana :D Svidja mi se. Jeli imao neko nesto slicno?

Day18_NotTopped_2_Anom.png
Topirana 1

Day18_Topped_1.png

Day18_Topped_1_2.png
Topirana 2

Day18_Topped_2.png

Day18_Topped_2_2.png

Nadam se da je sve kako treba. Ne izgleda mi kao da ima dovoljno materijala za LST? Sta mislite, dali da dvije velike pocinjem vezati, jer veceras putujem, i sljedecih 10 dana od toga nista nece biti?

Drugo pitanje je oko rezima. Sada vozim 20/4. Sta ako pocnu cvjetati? Prebaciti na 12/12? Naravno, gnojivo prebaciti na cvjetanje, ali svjetlo mi bas nije jasno.

Inace, hvala na dosadasnjoj podrsci!

Pozdrav!

PS: PROBAM IMA SAT VREMENA NA RAZLICITE NACINE DODATI SLIKU ALI IDE UVJEK U GRESKU. BEZ OBZIRA KOJI VPN (BEZ NJEGA NECU), I BEZ OBZIRA KOJA VELICINA. STETA, INACE PERFEKTAN FORUM.

PPS: Nakon sto sam objavio odgovor i onda ga uredio, uspjeo sam i slike staviti...
 
Poslednja izmena:

hazeri

.
Banovan
25.01.2016
7.664
34.463
2.598
ima dovoljno materijala za LST
jer veceras putujem, i sljedecih 10 dana od toga nista nece biti?
Sta ako pocnu cvjetati? Prebaciti na 12/12?
Ne.
Ufff..nije bas pravo vrijeme
Ne,ostavi 20/4
Anomalija: na donjim katovima pocinju rasti neki listovi koji cini mi se ne trebaju biti tu.
Ostavi se corava posla i pusti ih da zive;):thumb: