Autoflower cannabis - moja impresija, ugao i put

Hempatia Soma iGrow Hemps garden

Barbarossa

tata brada
Poznanik Foruma
20.12.2014
2.688
26.638
1.058
Jugoistočno odavde
Već duže vreme uzgajam uglavnom Autoflower sorte i više zaista ne mogu naći nijedan valjan argument koji bi me ubedio u bitnije prednosti fotoperiodnih biljaka u odnosu na autoflower cannabis. Znam, reći će mnogi: autosi su niski, manji; fotoperiodne su potentnije, možeš vegetirati koliko ti volja, štedimo struju...ali ja sam se zaljubio na prvi pogled i to je to. Mada, ono što mnoge growere opredeljuje za uzgajanje fotoperiodnih sorti, je upravo ta mogućnost da se više igraju, kontrolišu biljku, skidaju klonove i maltene drže je u životu dokle god im je volja. Dok sa autosima igra traje kratko ali slatko i mora se biti jako fokusiran da se za tako kratko vreme izvuče maksimum potencijala iz njih. I nema se vremena za popravni. U slučaju manjih grešaka i pogrešnog tretmana, autosi su veoma sposobni da se sami izbore i bez posledica nastave sa razvojem, ali kod većih propusta, ukoliko dođe do vidljivih problema, oni će prilično jasno to pokazati kroz urod i veličinu biljke na kraju. Ali ukoliko mu ugodite na pravi način, autos će vas nagraditi sa mnogo lepog, velikog i lepljivog cveća. Meni je priča o Autoflower cannabisu fenomenalna, jer je otkrivanjem Ruderalisa na neki način došlo do mogućnosti da se spoje najbolje osobine sve tri vrste (sativa, indika, ruderalis), pa smo tako od Indike i Sative dobili pre svega dobru potenciju, a od Ruderalisa imunitet i unutrašni sat koji besprekorno određuje dužinu života biljke, bez obzira na dužinu trajanja dana. Dakle, sve ove vrste u različitim kombinacijama, dale su Autoflower cannabis koji daje odlične rezultate u indooru i pravi je proždrljivac svetlosti, jer svoje nabolje osobine pokazuje ukoliko dobija preko 20 sati svetla, a šta više, mrak mu uopšte ne treba, pa iako ih držite 24 h na svetlu nećete pogrešiti. Za razliku od fotoperiodnih autosi uglavnom ne reaguju na manje ph fluktacije, pa se većina neće buniti i kad se zalivaju vodom sa česme bez korigovanja pH, ali mnogo je bolje i sigurnije korigovati pH izmedju pH 6.5 i pH 7, jer u kiselijoj zemlji autosi znaju da pokažu znake nedostatka mikroelemenata, pre svega Magnezijuma. Nekako mi se čini da su Auto sorte nepravedno u senci fotoperiodnih i mislim da je neophodno da shvatimo da su prosečni i loši rezultati koje često srećemo, posledica pogrešnog uzgajanja, a ne genetske predispozicije ovih biljaka. U suštini moramo shvatiti jednu stvar: autosu treba dobar zalet i širok put sa što manje krivina da nesmetano dođe do cilja. Ona kratka vegetativna vazaDakle, postoje tri osnovne stvari koje su od presudnog značaja za to, a to su dobra zemlja, voda i svetlost. Da bi ostvario taj dobar start koren mora da "lebdi" i s lakoćom se širi u zemlji, što znači da zemlja mora da bude rastresita i postoji više varijanti mixeva koji prijaju Autoflower sortama. Meni je lično najbolja kombinacija Florabelle (potgrond H), perlita, zeolita i coco chipsa (60%20% 10% 10%). Ovakva kombinacija biljci pruža mogućnost snažnijeg vegetativnog rasta i brže dostizanje punog potencijala. Zeolit u zemlji ima sposobnost da "štedi" hranljive stvari, tj. da ih dozira kako biljci bude potebno, tako da dodavanje N uopšte nije neophodno a može i da škodi zbog prekratke vegetacije i već prisutne hrane u zemlji. Prečesto obilno zalivanje usporiće biljku, ali i zbog dodataka u zemlji koji zadržavaju vlagu, bolje je praviti duže pauze izmedju zalivanja. Autoflower je gutač svetla i što ga više i duže ima to će vam na kraju biti zahvalniji. Lično ih uzgajam na neprekidnom svetlu, i što se priinosa tiče i brzine sazrevanja, to je način broj 1 za mene. Ali najzastupljeniji je režim svetlosti 20/4h, koji takođe daje vrhunske rezultate, dok su, činimi se, biljke za nijansu izduženije. Dakle, autos se može uzgajati na režimu 12/12 pa do 24/0 bez problema, s tim što će razlike u prinosu biti znatno primetne. Takodje mnogi prave grešku koristeći suviše male potove, s obzirom na činjenicu da autosi imaju potencijal za veliki i jak koren. I posude ispod 10L nisu adekvatne za uzgajanje Autoflower cannabisa ukoliko želimo da iskoristimo pun potencijal biljke, mada u skladu sa mogućnostima i veličinom prostora za uzgajanje normalno je da se koriste i manji potovi.
Ono što takodje podstiče pun potencijal biljke je Lst (low stress training), koji daje mogućnost i nižim granama da dobiju maksimum, koje u svom kratkom životu nemaju vremena da čekaju i da se kvalitetno razviju ako su u senci i daleko ispod glavnog vrha. Takođe je potvrđeno da se na autosima može primenjivati i Hst (high stress training) ali to nije moj način i ne bih znao da komentarišem. Ove biljke su prilično izdržljive i dobro podnose kako niže, tako i visoke temperature. Najbolje im paše temperatura izmedju 26-28c i vlažnost vazduha od oko 50% tokom celog growa.
Prihrana Autoflower-a je takođe bitan segment od koga mnogo što šta zavisi jer veoma je bitno da biljka dobije dobije prave količine djubriva kada su joj potrebe za to najveće. Lično ponekad preterujem sa djubrenjem, ali najbolji rezultati budu kada se biljci povećava učestalost djubrenja kako se približava kraju, a pre samog kraja potpuno obustavi. Sa pola doze početkom cvetanja, bez povećavanja količine do kraja i postepenim intenziviranjem djubrenja, rezultati su prilično dobri. Ukratko o svemu, i ako se na ovu temu može mnogo dodati...biće dana!
U autoflower cannabis sam se zaljubio na prvi pogled i uzgajam uglavnom samo njih. Ovde sam ukratko preneo svoju impresiju, pristup i lično iskustvo, ne da bih nekome sugerisao da je ovakav pristup jedini ispravan i najbolji, već da bih sa forumom podelio nešto što me ispunjava, o čemu razmišljam, što volim, a zapravo nemam s kim da podelim, osim sa vama ovde. Živeli. :)
 

Barbarossa

tata brada
Poznanik Foruma
20.12.2014
2.688
26.638
1.058
Jugoistočno odavde
Hvala kume. : ) E vala, prolupao sam ko stara veš mašina, al bar sam se raspisao!;) Nisam mislio na to da ih niko ne uzgaja, šta više, uzgajaju ih mnogi primetio sam. Mislio sam generalno na status autoflowera u svetu cannabisa, koji se u poslednje vreme znatno popravio, ali i dalje postoji degradirajuće mišljenje o autosima kod mnogih growera, kao o nekoj "instant" varijanti koja vređa nihov growerski ego, bez obzira što ih i sami uzgajaju. :) Ali čini mi se da polako, po svim karakteristikama mogu da pariraju fotoperidnim, bez obzira što se u out-u, ne mogu porediti u veličini i količini. :)
 
Poslednja izmena:

1310

Aktivan Član
Banovan
14.04.2014
3.800
15.242
398
Bravo Barbarosa i hvala na jos jednom zanimljivom, koristnom i lijepo srocenom tekstu. Auteke uzgajam u malom vrtu okruzen susjedima, velika je to prednost kad biljku sakrijem iza jagode, salim se, nisu bas tako mali ali za igru skrivaca idealni.
 

1310

Aktivan Član
Banovan
14.04.2014
3.800
15.242
398
smells, ovog ljeta TD od DP i nefretite. na TD mi je odlicno uspio Cillov toping i FIM, sa FIM tehnikom na jednoj biljci sam dobio 6 grana od pedlja, punih masivnih,kompaktnih vrhova. Nef je izrasla cca 50 cm s velikim dabelim glavnim vrhom, nazalost 2 dana visoke vlage u sredini ljeta bilo je dovoljno za pljesan i ode glavni vrh, ostale grancice stigle su do kraja i dale jako dobar dim, vise mi se svidio od TD. Htio sam reci da posadeni medu cvijecem ili povrcem postaju gotovo nevidljivi.
 
08.10.2015
112
114
43
Lipo napisano i ka da si mene pita šta da napišeš, super mi je ovaj tekst jer baš mislim u idućem growu posadit samo autose. Izvuć šta više i držat na režimu 18/6, mislim da mi je to ok radi potrošnje i uroda + LST obavezno i topiranje. Tu si u nekom dijelu napisa da su osjetljivi na djubrenje ako pretjeraš, i da, ja sam pretjera, po svijetlila je odma, ali ona gura po svome i ništa je ne ometa. Bravo kapetane ,sve si reka.
 

Wizdom

I know that I know nothing
05.12.2014
449
1.293
143
Autoflowers all the way. Evo jedna tablica hranjenja za "pun potencijal" jednog autoflowera, ovo sam skupio sa nekog stranog foruma ne sican se ni ja kojeg. Ne mora bit bio bizz, moze se nać nekakva vaga i sa ostalim gnjoivima.
bio bizz feeding shedule.jpg
 

No Joke

Predvodnik Krda
Poznanik Foruma
10.09.2012
5.084
17.173
398
42
Tacna
Što se tiče autosa radio sam ih i in i out, sve lijepo rečeno @Barbarossa :thumb:. Kako radim samo out u zadnje vrijeme počeo sam da ih gotivim više nego foto, a od ponekih autosa se da izvući vani i preko 300 grama uz dobru prehranu i malo truda, u to sam se i sam uvjerio ;) . Tako da se nebih složio s ovima tu koji vele da su mali, nisu, ima ih svakakvih. Većinom autosi kojima treba više od 12 tjedana u outu ispadnu monstrumi i vega im je dost duža nego kod ovih malih automata, prcmoljaka što bi ja reko :) .
 
Poslednja izmena od urednika:
29.11.2015
59
143
33
Ma primjetio sam ja i još prije da je Barbarossa pirat pjesničke duše...
I ja sam isto na automaticima od početka,slažem se sa svim izrečenim u postu a mislim da režim svjetla najbolje radi na 20/4 ili 18/6 najviše zbog vlage koja ide prema gore po mraku a pod svjetlom je korjen povlači nazad (unutarnji uzgoj).
 
  • Sviđa mi se
Reactions: trevor and Stanaccc