Automatizacija boxa pomocu Tellstick Net uredjaja

Hempatia Soma iGrow Hemps garden

nerp

thc pozitivan
Poznanik Foruma
21.01.2015
1.220
6.424
258
Mlecni Put
Home automation ili kuca na klik, sustina je ista: bezicno upravljanje uredjajima koji
rade na struju... kontrolisati ih na daljinu, sa telefona, sa desktopa/laptopa sa drugog kraja kontinenta.
Ili programirati da tako da se pod odredjenim uslovima sami pale ili gase.

U ovom tekstu cu obraditi ono sto nas najvise zanima, a to je automatizacija paljenja i gasenja svetla u boxu, paljenje/gasenje odredjenih ventilatora kada temperatura (dal dole u boxu, dal' na samom listu) postigne odredjenu temperaturu. A obradicemo i paljenje klima uredjaja, ukoliko ga imate u istoj prostoriji, a radite indoor u leto.

Sustinu celog sistema cine predajnici koda (tellstick net), senozr vlage i temperature, i primaoci koda tj. "bezicne uticnice" koje pale/gase uredjaje po slanju koda sa tellstick net odasiljaca.
Tellstick net je pored odasiljaca i prijemnik vrednosti sa temp/hum senzora. Sistem radi na 433.92Mhz.

Slika tellstick neta:
https://www.m.nu/tellstick-net-p-465.html
tellstick_net_new1-600x600.jpg
Slika uticnica::
https://www.m.nu/fjarrstrombrytare-3x2300w-vitsilver-nexa-pb3vit-p-158.html
20150628_111226.jpg

Slika temp/humidity senzora.:
https://www.m.nu/inne-termometer-luftfuktighet-lcddisplay-tellstick-rfxtrx433ekompatibel-p-1753.html
20150628_111106.jpg

Slika andoird aplikacije (Telllive remote stick):
https://play.google.com/store/apps/details?id=com.jds.telliveremote.lite&hl=en

Slika historya temperature u boxu kad su bile biljke u njemu
(potrebna reg. na sajt Tellmon, ako hocete da gledate graphove historya, tellmon sam preuzima push podatke sa vaseg telldus naloga):
history-tellmon.png

Kao sto vidite gore na slici, prijemnik uticnica je nista drugo neko obican strujni bridge ili relej (ima ih od 500-3500W jacine) kome predjanik TSnet salje ON ili OFF komandu, da li rucno i preko aplikacije na telefonu, preko telldus live sajta, ili se pale/gase kada se postigne neki uslov koji ste postavili (tipa temp na listu je >31C, pali ventilatore). Uz taj uslov dodate ako hocete i <24c, gasi ventiraltore).
Bitno je da ne kupujete dimmer utikac, jer to nam nikako ne treba.

POstoje gotovi kitovi (tj. 3 uticnice i daljinac (koji nam ne treba za ovaj tekst) u kojim dobijate tipa 3 pametne uticnice, proizvodjac je NEXA i kompatibilni su sa Tellstick Netom. Mnogo su jeftiniji nego kad ih kupujete ponaosob.
Svaka od uticnica ima od 3 pa do 6 memorijskih mesta, tako da mozete da ih kontrolisete i preko daljinaca koji nekada dolaze u kitu uticnica, direntno preko npr. magnetnih senzora za vrata i prozore, i naravno preko tellstick neta :)
Nas u ovom tekstu zanima samo kontrola preko tellstick neta i na tome cu se zadrzati.

A sad idemo Idemo na glavno,
prvo sto uradite po raspakivanju Tellstick Neta je da ga ubodete u struju, i LAN kabl povezete sa ruterom koji ima stalni izlaz na net.
Uradite aktivaciju uredjaja na telldus live sajtu (trazice da se registrujete na njega) i sacekajte 10 minuta da sve legne, popusite jednu pljugu u medjuvremenu. :)
Potom odite na telldus live sajt, ulogujte se i idite na my locations, tu napraviti novu lokaciju stiskom na dugme +, nazovite je kako hocete.

Na trenutak odite pod sensors i vidite da li pravilno cita senzore, imenujte ih ponaosob pod edit, proverite jel cekirana prva kolona "show in list" i save.
Pod my sensors bi trebao da pokaze vrednosti sa imenom koje ste dali. Sa senzorima smo gotovi, za sad.

MY DEVICES:
Idite pod "my devices" i na + dodajte novi uredjaj (sve u slikama):
select-type.png
---------------------------------------------
add-new-device-wizard.png
device-model-self-learning on-off.png
dodajte ime uredjaju:
device-enter-name.png
Na sledecem prozoru malo zastanite i procitajte sta pise...
device-learning.png
--------------------------------------------
... jer dok je gornji prozor otvoren, potrebno staviti uticnicu u "learning mode". Nekada je to prvih 6 sekundi po bodenju u struju, nekada imaju mali prekidac koji drzite 1 sek cackalicom tj. u svakom slucaju kada LED krene da trepti znaci da je ceka svoj learning code od tellstick neta (tj. pritiskanjem gore na dugme learn sa slike TSNet ce poslati kod, a prijemnik ako ga primi u sledecih 6 sekundi ce da klikne 2 puta, sto je potvrda da je uspesno programiran. Kada zavrsite, pod "my devices" bi trebalo ovako nekako da izgleda:
pregled-my-devices.png


SCHEDULER:
Sada idemo gore na dugme scheduler, tu cemo isprogramirati da se svetlo pali u 20h, a gasi u 12h u podne.. svaki dan, za period vegetacije 16/8.
scheduler-lampa-on-20h.png
---------------------------
scheduler-lampa-OFF-12h.png
----------------------------------------------
Scheduler-view-zavrsena-lampa.png
-------------------------------------------
Ne zaboravite da stiklirate svaki dan u nedelji da bi program palio/gasio lampu svaki dan.
Uradite za svaki uredjaj koji zelite da kontrolisete isto (lampa i ventilator koji ce da radi dok god je svetlo upaljeno mozete lopovom staviti na jednu pametnu uticnicu, i ovaj program je dovoljan onda).

EVENTS:
Sa druge strane zelimo da neki drugi ventilator se pali samo po potrebi, tj. kada je vruce mnogo, ili da se gasi kad je temp OK.
Npr. neki ventilator(i) koji ce sluziti da brzo skinu temperaturu, npr da bije po vrhovima ili da to budu usis/izduv ventovi.

Znaci, kada ste dodali sve uredjaje na nacin kao na slikama, te napravili schedule za lampu...vreme je da idemo gore na "events" gde cemo programirati uslove npr. pali da ventilator ako senzor 1 predje iznad 31C, a gasi kada padne ispod 24C (temperature su navedene radi primera, neka svako nadje svoj donji i gornji treshold.
event-name.png

event-toolbox.png

events-namestanje.png

events-namestanje2.png

events-namestanje3.png

ovako izgleda kada zavrsite sa programiranjem paljenja... events-namestanje4.png

Sada to isto napravite jos jednom, ali sa OFF akcijom tj. da ugasi pomocni ventilator, a uslov da bude kada temp padne recimo bude ispod 24C.

Isto to mozete uraditi i za vlagu... iznad koliko da pali uduv/izduv, i na koliko vlage da gasi...

Takodje, mozete i klima uredjaj utaknuti u pametnu uticnicu (bitno je da prilikom iskljiucivanja klime iz zida ostane u on modu, jer ce po "dolasku struje kroz uticnicu" nastaviti program koji je pre n"nestanka struje" bio aktivan. Klima uredjaj recimo dodbro dodje kada temperature ili vlaga bude nesnosna za biljku tokom leta.. stavite tipa ako box temp predje 26c da upali klimu, da kada padne ispod 20c da je ugasi..

Ovako izgleda interfjes Telldus live servera:
Telldus-live.png


Za kraj CENA, sve navedeno gore, mozete poruciti najpovoljnije sa www.m.nu a evo je korpa sa svim gore nabrojanim:

Sva-aparatura-cena.png

Sustina svega gore opisanog je da pored ovakvog sistema marite samo za zalivanje i prihranu, za ostalo se brine automatika. :)
 
Poslednja izmena:

PowerSeed

fuckin' admin
Urednik
Administrator
15.10.2006
22.849
44.457
3.198
Bekaa Valley
bravo frend :clap::
zaista je lepo kad se neko malo potrudi i napise sta zna, da neke ideje, podeli iskustvo. slobodno ovakvih tema sto vise, da podelimo znanje i iskustvo, to je zapravo funkcija foruma
 
  • Sviđa mi se
Reactions: Smak420 and Prater

Stipe

Urednik
Moderator
20.03.2014
12.263
35.803
2.698
Weed California USA
Odlicno nerp :respect:
Nije to samo automatika nego i statistika i evidencija podataka iz boxa.
Vjerujem da se za za jos nesto novaca moze rijesit i automatsko zaljevanje/gnojenje i ph korekcija. Sa onim dozatronima.
Thumb up
 
  • Sviđa mi se
Reactions: nerp

nerp

thc pozitivan
Poznanik Foruma
21.01.2015
1.220
6.424
258
Mlecni Put
Da Stipe,
nisam hteo da mnogo sirim temu u prvom postu, ali sada bih vec mogao :)
...zalivanje recimo, moglo bi se nesto uraditi od elektromagneta sa starih ves masina.
Ako sam dobro shvatio, ti ventili otvaraju vodu kada im se pusti 220V napon, a zatvaraju vodu kada nema struje.
Istestirati (izmeriti stopericom) koliko sekundi treba da napuni posudu od npr. 4l (prosecno zalivanje 20l posude, svaka 4 dana) pa naprogramirati na Telldusu da uradi ON u 20.00:00, a OFF u 20.00:40 (lupam napamet).

Naravno, taj iz ves masine ako radi na nekoj drugoj struji,
sigurno se moze naci neki vodeni elektrovenitil na 220v.

EDIT:
Eh, da je naci nesto na 220V a da radi LST, pa ne bih ulazio u box 3 meseca :D
 

Stipe

Urednik
Moderator
20.03.2014
12.263
35.803
2.698
Weed California USA
Ja sam mislio bas na gotov proizvod vec. Postoje digitalni dozatroni. Imas van boxa spremnike za vodu, gnojivo i ph-. Na dozatronu namjestis kolko cesto, u koje vrijeme i koju kolicinu vode i gnojiva. Za ph ima sonda i isto ukucas koji ph zelis a on onda izracuna kolko ph- tekucina da ubaci prilikom zaljevanja. Full automatski sistem ali nisam gledao dal postoji nesto sto bi mogao vezat za internet. Al sto duze razmisljam o tome shvacam da je to puno novaca posto dozatroni nisu jeftini a tu jos treba i cijevi i pumpe i tako to.
Mozda pojednostavnit to sve sa obicnim elektro ventilom i pumpicom vode pa sve to testirat kako kazes.
 
  • Sviđa mi se
Reactions: nerp

Himalaya

.!. .!.
Urednik
Moderator
10.08.2012
6.675
35.012
2.598
11
Himalaya
www.vutra.org
Nerp svaka cast na tutu :)
Na dozatronu namjestis kolko cesto, u koje vrijeme i koju kolicinu vode i gnojiva
Ma meni to ne zvuci nikako dobro,jer bi tu imo stalno neka stimanja oko vremena zalijevanja.Biljka ne uzima vremenski isto hranu pa da sad mozes recimo staviti svaki treci dan da se zalijeva. Ili bi moro svakih recimo 10tak dana mijenjati vrijeme hranjenja.
A i tu se gubi neki smisao uzgoja,bar ja tako gledam na to :)
 
  • Sviđa mi se
Reactions: nerp and Stipe

Stipe

Urednik
Moderator
20.03.2014
12.263
35.803
2.698
Weed California USA
Ma je, komplicirano je malo to. Te dozatore sam vidio u outdooru i rade savrseno....al za indoor bi to bilo mozda too much. Iako kad biljke porastu je jednostavnije. Meni je cijeli grow bilo svaka 3 dana zaljevanje. Dalo bi se sve, samo pitanje je volje i novaca.
Pa tema je individualna, ni meni to nije gust growanja ali nekome je to mozda i uvijet a mozda i veselje :D
 
  • Sviđa mi se
Reactions: ljakse and nerp

Bizzzo

https://twitch.tv/vutraorg
Urednik
Moderator
11.02.2008
7.429
30.048
2.718
twitch.tv
To te ja pitam. Ja ti skidam kapu. Suvisno je da nesto nadopisujem, ovo je u principu tema koja ide u nedogled. Igrom slucaja sam imao prilike raditi na izradi softvera za "Pametne kuće". Jedan daljinski uredjaj s kojim se gasi tv. Klima. Zatvara prozor. Ako se otvore vrata boksa sms poruka na telefon da su otvorena. RFID na proizvodima u mini frižidera. I tako to. Nadam se da ova tema nece stati ovdje. :) :respect: još jednom od mene.
 
  • Sviđa mi se
Reactions: nerp

nerp

thc pozitivan
Poznanik Foruma
21.01.2015
1.220
6.424
258
Mlecni Put
Hehe taj rad.
Na linku sa kraja prvog posta u temi se mozete videti sta je ssve u ponudi od 433MHz opreme :)

Treba ti magnetni senzor sa tog shopa, pa ako neko otvori box tog sekunda ti se posalje sms (ili mejl) sa trentnim feedom sa ip camere, upali sva svetla u kuci i upali utikac nazvan "sirena 220v"

Ali ja se uopste ne zezam sada... jer sam takvo nesto slicno vec programirao.. :)
Naime, vec posedujem 20-tak uticnica, 2 uzidna prijemnika, 2 outdoor waterproof uticnice, 6 sijalicnih grla E27, 4 senzora pokreta, 2 magnetna kontakta, 2 meraca temp/vlage, 3 meraca samo temperature.
Naravno, sve gore nabrojano je bezicno i kompatibilno sa Tellstick Net uredjajem.

A na sve uticnice/grla je nakaceno:
- 2 x Ta pec
- Bojler 2kW
- 2 x industrijske crvene sirene na 220V :)
- 2 x klima uredjaj
- 1 x aparat za hladjenje/grejanje vode
- humidifier
- ostala oprema za indoor uzgoj
- 2 x sirene na 220V
- gomila svetala po kuci i reflektora

Ko je skapirao pricu iz prvog posta moze da zamisli sta sve moze da se automatizuje pored navedene opreme.

Scenariji koje sam dosad napravio (pored indoor uzgoja) su DIY alarm bez alarma :), kao i ostali vezani za security i svakodnevni komfor, ali ne znam jel pametno ulaziti u detalje o tome...
 

mario339

Medical Grower
Urednik
Grow Support
26.08.2012
2.148
8.324
258
Ovo mi je projekt koji cu sigurno odraditi u buducnosti jer uz automatizaciju i hydro mogucnosti su neogranicene... veliki :respect: od mene i javim se kad se odlucim za slaganje jedino meni je zanimljivija automatizacija bez interneta
 

nerp

thc pozitivan
Poznanik Foruma
21.01.2015
1.220
6.424
258
Mlecni Put
@mario339
Moze i bez neta, uredjaj se zove Tellstick Duo, i sve radi lokalno, ali je potreban 24/7 komp (ili raspberry Pi) jer se veze USB kablom.
Internet veza je neophodna samo u slucaju da sa udaljene lokacije kontrlises uredjaje i citas temperature itd.

Tellstick Duo koristim na drugoj lokaciji gde obitavam, a pomocu njega i programa Eventghost je moguce uraditi sve moguce scenarije, cak i 10000X kompleksnije nego sto mozes preko Telldus live portala. Ja licno koristim PC server koji inace snima kamere i mora biti upaljen 24/7, tako da su Telldus Win program i Eventghost koji izvrsava scenarije stalno upaljeni u pozadini.
 

mario339

Medical Grower
Urednik
Grow Support
26.08.2012
2.148
8.324
258
Ja cu ici bez neta nije mi potrbno kontrola sa udaljenosti bitno mi je samo da mi odrzava uvjete u boxu na zeljenoj razini a ovakva oprema to radi savrseno jedino sto sam ja totalni glupson za takvu tehnologiju al nisam znao ni o uzgoju nista pa se naucilo ;)
 

Lazarus Led

Poznanici Foruma
Poznanik Foruma
04.04.2015
1.400
3.305
188
I meni je odmah palo na pamet da se može na daljinski i zalijevati pomoću e. ventila. Čak napraviti i dozer za štimanje ph za koji ćeš naravno i podatke dobiti. Čak se može napraviti i dozer za dodavanje djubriva. To bi bio grow "posadi i ne otvaraj do branja", hahahaha...

Edit: Makaze sa e. motorima koje će raditi toping (ovo je bila šala)
 
  • Sviđa mi se
Reactions: nerp and Prater

nerp

thc pozitivan
Poznanik Foruma
21.01.2015
1.220
6.424
258
Mlecni Put
Evo jos jednog primera za punjenje bureta za KPK navodnjavanje...sluzi kao zamena za skupe programatore za navodnjavanje..
Posto za bastu koristim kap po kap crevo nakaceno na bure (radi eventualnog dodavanja prihrane), a bure se puni iz bunara u kojem je potapajuca pumpa, nju sam stavio na jednu pametnu uticnicu.
Pre svega sam stopericom izmerio da pumpi treba ~10 min da napuni bure do vrha (za razliku od gradske vode, protok na potapajucoj je konstantan).

U slucaju da me nema dugo na placu, aktiviram napravljeni scenario na telldus sajtu koji svako jutro oko 5h, po ovakvoj zhegi, pali pumpu na 10 min. Kako bure krene da se puni, tako krece i da otice voda ka basti tj ka kapaljkama u istoj.
Slavina na buretu treba ostati otvorena da bi voda krenula da kaplje u basti.

Poor man automatizacija navodnjavanja :)
 

nerp

thc pozitivan
Poznanik Foruma
21.01.2015
1.220
6.424
258
Mlecni Put
Vazna vest, kompanija telldus naveliko radi na pripremi i lansiranju z-wave kontrolera.
Naime, za razliku od resenja u ovoj temi, z-wave uredjaji imaju 2-way komunikaciju.
U prevodu, svaka pametna uticnica, sijalicno grlo ili ugradni relej ce slati nazad inforamciju da li je zaista upaljen ili ne.
Podrska i izbor, sto se tice vendora i proizvodjaca z-wave opreme, je daleko veca nego ove sadasnje koja radi na 433MHz, ali moram da napomenem i skuplja.
Pored klasicnih senzora pokreta, vlage, temperature, magnetnih senozra za vrata i prozore
Z-Wave nudi neke vrste senzora koji se naveliko koriste u fabrikama i proizvodnji.
Od senzora curenja / poplave tecnosti, shock/vibration, nivoa tecnosti, co / co2 senzora, merenja trenutne potrosnje struje u celom objektu... pa nadalje.
Doduse, z-wave senozri i kontroleri su primetno skuplji od resenja u ovoj temi, ali s obzirom da ce telldus nastaviti podrsku i za 1-way 433MHz standard,
na kupcima ce biti da izaberu za sebe najpogodnije resenje.
Prica se o z-wave kontroleru koji bi radio sa oba standarda..

imgStartZWave2015.jpg