B l u e s b l u e s

Hempatia Soma iGrow Hemps garden

Dr.Chronic

Aktivan Član
24.01.2012
157
18
28
Ja volim blues :) bio sam 1.3 u Tvornici na Johnny Winteru bilo je dobro..Star je 68 godina a ubija gitaru :) evo 2 slikice sa koncerta
photomwd.jpg

http://img641.imageshack.us/img641/438/photo1smo.jpg
photo1smo.jpg
[video=youtube;goyjEdJeLUM]http://www.youtube.com/watch?v=goyjEdJeLUM[/video]
 

Hooker

music support
09.01.2012
929
2.318
163
54
Bravo Dr.Chronic,zavidim ti sto si bio na koncertu takvog velikana.Ja sa bio sprecen da odem kad je gostovao u Bg,negde 2008.-me,ako se dobro secam i do danas mi je krivo sto nisam gledao njegov koncert.Valjda ce matori poziveti pa ako se seti da dodje ponovo,bilo bi dobro.

Evo malo osnovne biografije za one koji ne znaju a interesuje ih.


Čuveni teksaški bluz i rok gitarista,albino, Džoni Vinter (Johnny Winter),pravo ime Edgar Holland Winter, jedan od učesnika Vudstoka pre 40 godina,je tokom višedecenijske karijere stekao status jednpg od najcenjenijih gitarista rok muzike.


Vinter je 1988. godine primljen u Kuću slavnih bluz fondacije, 1980. pojavio se i na naslovnoj strani časopisa “Guitar World”, a izmedju ostalog, Smešing Pampkins (The Smashing Pumpkins) odali su mu počast instrumentalnom numerom "Tribute to Johnny".


Vintera je na veliku muzičku scenu uveo 1968. hvalospev u magazinu
“Rolling Stone”, u kojem je nazvan “najžešćom teksaškom rok ponudom uz Dženis Džoplin (Janis Joplin)". Preko nastupa na Vudstoku pre 40- godina, brojnih turneja i ogromnog broja prodatih ploča sa grupom Džoni Vinter End (Johnny Winter And), do saradnje sa Madijem Votersom (Muddy Waters) krajem 70-ih i izdavačkom kućom Alligator Records tokom 80-ih, njegova karijera predstavlja jednu od nadoslednijih u istoriji roka.


Vinter je bio i producent dva albuma Madija Votersa - "Hard Again" i "I'm Ready", nagrađenih Gremijem, a još njegova tri albuma nominovana su za to prestižno priznanje.


Vinterov specificni, tečni gitarski stil, prepoznatljiv vokal i izvođacka energija, omogućili su mu da ne mora da pravi kompromise, na čemu istrajava do danas, provodeći većinu vremena na turnejama i svirajući gotovo svake večeri

[video=youtube;67FE3KqCVoM]http://www.youtube.com/watch?v=67FE3KqCVoM&feature=related[/video]
 

hardbluesman

Aktivan Član
28.11.2010
109
8
18
39
Napokon još netko!!! otvorio sam ja davno tu sličnu temu! Barem ću imat s kim razglabat! :D

jedan od mojih omiljenih,sa stonsima:

[video=youtube;_96cCukoklc]http://www.youtube.com/watch?v=_96cCukoklc[/video]
 

Hooker

music support
09.01.2012
929
2.318
163
54
Znao sam ja,mora nas imati jos!

Veliki pozdrav za Hardbluesman-a.O Muddy Waters-u nema komentara,jedan od najboljih definitivno!!! A za razglabanje o bluzu uvek raspolozen.

[video=youtube;BPfJoBwWRQ8]http://www.youtube.com/watch?v=BPfJoBwWRQ8[/video]

Vracam istom merom....
 

opa cupa

fuckin' Petrolhead
Administrator
04.03.2012
7.984
34.290
2.598
e sada me ovaj fucking forum po ko zna koji put ugodno iznenadio i ovaj dio je samo jedan od razloga zasto ostajem vjeran vutri.pozdrav bluzerima[video=youtube;W6jjNRUqPxg]http://www.youtube.com/watch?v=W6jjNRUqPxg&feature=player_detailpage#t=27 s[/video]
 

opa cupa

fuckin' Petrolhead
Administrator
04.03.2012
7.984
34.290
2.598
[video=youtube;W6jjNRUqPxg]http://www.youtube.com/watch?v=W6jjNRUqPxg&feature=player_detailpage#t=27 s[/video]
 

Hooker

music support
09.01.2012
929
2.318
163
54
J.J. Cale

Jedan od najzasluznijih,ako ne i najzasluzniji,sto sam sa Rock-a presao na Blues , tu se "zaglibio" i ne planiram da izlazim.Zbog belca utonuo u blues...JJ Cale je, po meni, van nekih ustaljenih muzickih pravaca,ne mogu da ga svrstam nigde konkretno.

Pravim imenom John W. Cale rođen je 5.12.1938.g. u Oklahoma Cityu. Američki je kompozitor i muzicar najpoznatiji po pesmama koje je proslavio Eric Clapton, "After Midnight" i "Cocaine", kao i Lynyrd Skynyrd "Call Me The Breeze". Drugo J. u njegovom imenu dobio je od vlasnika Sunset Strip kluba sredinom 1960.g, kako bi izbjegao zbrku sa Johnom Caleom iz Velvet Undergrounda.

Cale je jedan od začetnika Tulsa zvuka, vrlo laganog žanra koji se oslanja na blues, rockabilly, country i jazz uticaje. Njegov osobni stil često je bio opisivan kao "laid back" i okarakterisan kao prevrtljivog ritma, jednostavnim izmenama akorda, nedovoljno izraženog vokala, te vrlo jasnog i prodornog teksta. Njegovi albumi obično su vrlo sažeti i često ih u potpunosti snima on sam, dok su live snimci puno duži i band ih improvizuje.

Mnogi muzicarii, uključujući Erica Claptona, Marka Knopflera, Neil Younga i Bryana Ferrya istaknuli su Caleov utjecaj na njihovu muziku. Neki su proslavili, a mnogi sviraju njegove pjesme. Često je i sam govorio da on primarno piše i snima pesme kako bi ih drugi svirali i proslavili.

Cale je takođe poznat po velikoj averziji prema popularnosti, velikim turnejama, pa čak i kontinuiranim snimanjima albuma. Poslednjih 35 godina zadržao je status relativno kultnog umetnika.

Izlaskom albuma "To Tulsa and Back" 2004.g., pojavljivanjem na Clapton's Crossroads Guitar Festivalu, te izlaskom i dokumentarnog filma "To Tulsa And Back: On Tour With J.J. Cale" privukao je novu publiku. Plivanje u mainstream vodama nastavilo se i 2006. g. sa izlaskom albuma "The Road To Escondido" kojeg je izdao u saradnji sa Ericom Claptonom.


Cale je po prirodi skroman čovek pa se od njega i nije moglo čuti nešto drugo sem izjave da on primarno piše i snima pesme kako bi ih drugi svirali i proslavili.

Clapton je pripremajući svoj debitantski album došao do demo snimka Caleove pesme After Midnight, te je odlučio pesmu staviti na album bez traženja Caleove saglasnosti. Da se nije radilo o čovjeku takve prirode i karaktera kao što je Cale, stvar bi verovatno završila na sudu. Srećom nije se desilo tako i zato imamo jednu fantastičnu saradnju dvojice muzičkih genijalaca koja traje već preko četrdeset godina i koja je kulminirala izlaskom zajedničkog albuma "Road To Escondido" 2006. godine Cale je uradio svoj demo 1966. godine, ali pesma nije zvanično objavljena sve do 1970. kada je Cale na radiu čuo svoj After Midnight u izvođenju Erica Claptona. Cale kaže: ”Bio sam siromašan, nisam imao ni za hleb. Prešao sam već tridesetu i bilo je lepo zaraditi koju kintu

[video=youtube;-kJaYeistEY]http://www.youtube.com/watch?v=-kJaYeistEY&feature=related[/video]
 

Hooker

music support
09.01.2012
929
2.318
163
54
Jos jedna....ne da mi dva videa u jednom postu...

[video=youtube;OuUDh_mRDtI]http://www.youtube.com/watch?v=OuUDh_mRDtI&feature=related[/video]
 

opa cupa

fuckin' Petrolhead
Administrator
04.03.2012
7.984
34.290
2.598
Hooker stari ti si fanatik,enciklopedija ja sam 70godiste moja generacija je odrasla uz novi val Azra,Corba,Prljavci,EKV ja sam slusao zepelline,hendrixa,black sabath ,doorse pao sam 7 razred zbog floyda trkeljali smo neki rock u potkrovlju pazi ovo tri solo gitare bubnjevi i lik koji zna svirati bas ali samo onaj bajs tamburaski jebiga nama je bilo dobro ustvari bilo nam je do jaja.blues je dosao kasnije kada sam usporio sada ga sviram samo za sebe ili ekipu uz pljugu blues je trenutak koji je tada osjecaj koji je neponovljiv a sviranje bluesa je upravo to izrazavanje osjecaja jedino tu je dozvoljeno muskarcu da place.hvala ti na svemu napisanom u ovoj temi i procitat cu sve s gustom.pozdrav [video=youtube;STPRpFM3SBY]http://www.youtube.com/watch?v=STPRpFM3SBY&feature=player_detailpage#t=11 s[/video]
 

Hooker

music support
09.01.2012
929
2.318
163
54
E bre,OPA CUPA,nisi ni ti u cvetu mladosti...Odrasli smo uz istu muziku,ja sam 69-to,sto ce reci godinu dana stariji od tebe.Jes da sam odrastao sa generacijom 68.jer sam krenuo kao "nadaren" u skolu sa 6 godina ali to ne menja nista.Ko zna, mozda smo bili na istim koncertima.

Moramo da odrzimo ovu temu.Ja nastavljam po starom,zanimljivosti,biografije...Ima nas,koliko vidim,Hardbluesman,Dr.Chronic,ti Opa cupa,matia svira L.Paula iz 76-te,Power voli....Da ne nabrajam vise.

Jedna za dobar pocetak...

[video=youtube;bxY26WM17Lo]http://www.youtube.com/watch?v=bxY26WM17Lo&feature=related[/video]

Planiram da uskoro ubacim teme Rock sa prostora bivse Juge i Rock van granice bivse Juge nam,i onda imamo sve...Ako neko to uradi pre mene bicu zahvalan...

A i sta se slaze sa dobrom duvkom ako ne dobra muzika...
 

PowerSeed

fuckin' admin
Urednik
Administrator
15.10.2006
22.849
44.456
3.198
Bekaa Valley
moz', moz', volem, volem, evo malo klasike za ekipu
[video=youtube;4fk2prKnYnI]http://www.youtube.com/watch?v=4fk2prKnYnI&feature=related[/video]
 

Hooker

music support
09.01.2012
929
2.318
163
54
Muddy Waters, Willie Dixon, Little Walter, Howlin' Wolf i Etta James

Skupio sam ih zajedno iz prostog razloga sto su prve albume snimali u istom studiju,za istu kucu Chess Records. Jevrejin Lazar Samuel Chez rodio se u malom gradu Motalu 1917. godine u Poljskoj. Godine 1928. porodica se seli u Ameriku i mali Lazar dobija ime Leonard Čes. Čes je vrlo rano uplovio u svet čikaških ne tako legalnih poslova baveći se prodajom alkohola u vreme prohibicije i otvaranjem noćnih klubova. Upravo u tim klubovima mladi Čes upoznaje bluz muziku kroz svirke crnaca doseljenih iz delte Misisipija. Rano uviđa da ovu muziku niko nije snimio i kreće u novi poslovni poduhvat. Zajedno s bratom ulazi u partnerstvo s diskografskom kućom "Aristocrat Records", a ostalo je istorija. Kuća uskoro dobija jednog vlasnika i novo ime "Chess Records",a prvi veliki muzičar koji je potpisao za ovu kuću je čuveni Muddy Waters.
Uskoro za Chess Records potpisuju Little Walter,Howlin' Wolf i Willie Dixon od bluz muzičara, ali i začetnici rokenrol muzike, pre svih Chuck Berry. Uskoro stiže i žensko pojačanje ovoj kući u vidu legendarne soul pevačice Ete Džejms(Etta James).

Willie Dixon je nepravedno zapostavljen a bas je on napravio neke od najreprezentativnijih bluz pesama koje su kasnije pevali Muddy Waters i Howlin Wolf a to su: Back Door Man, Spoonful, I-m Your Hoochie Coochie Man...
Etta James je jedan od najboljih zenskih blues-soul vokala,a Howlin Wolf sa njegovim glasom prosto neponovljiv.Howlin Wolf i Muddy Waters nisu bili u najboljim odnosima ali su se uvazavali a Muddy je cak i napravio pesmu u cest Howlin-u posle njegove smrti a zove se Howling Wolf.


Muddy Waters -Rođen je kao MekKinli Morganfild u Roling Forku u Misisipiju 1915. godine. Madi Voters je prvi među velikanima Čikago bluza. Votersova karijera je počela kada ga je čuveni folklorista Alan Lomaks godine 1941. snimio za arhivu Kongresne biblioteke. Voters je prvobitno živeo i radio na plantaži u regionu Misisipija, a kada je 1943. godine došao u Čikago zaposlio se kao radnik na železnici. On je prvi zamenio akustičnu gitaru za električnu i dodao bubnjeve, usnu harmoniku i bas. Ovo je dovelo do pojave novog zvuka i ritma koji je počeo mamiti sve više ljudi na plesni podijum i koji je, u svojoj daljoj razradi, doveo do pojave žanrova kao što su ritam i bluz i rokenrol.
Njegovi prvi hitovi su bile numere I Can't Be Satisfied i Feel Like Going Home iz 1948. godine. Nakon ovih numera su usledile i Long Distance Call, Mannish Boy, Got My Mojo Workin', Hoochie Coochie Man, I Just Want To Make Love To You i I'm Ready. Sve njegove numere su danas osvedočeni bluz klasici. Madi Voters umire u Čikagu 1983. godine.
Willie Dixon -William James "Willie" Dixon (1 jul 1915 –29 januar 1992) je bio Americki bluz muzicar,pevac,tekstopisac,aranzer i muzicki producent.Svirao je kontrabas i gitaru,pevao i bio jedan od najplodnijih tekstopisaca svog vremena.Priznat je kao jedan od osnivaca Cikago bluza.Diksonove pesme su zabelezene od strane bezbroj muzicara i prepevane u mnogim zanrovima.Neke od njegovih pesama su: Little Red Rooster", "Hoochie Coochie Man", "Evil", "Spoonful", "Back Door Man", "I Just Want to Make Love to You", "I Ain't Superstitious", "My Babe", "Wang Dang Doodle", "Bring It On Home"...

Little Walter/Marion Walter Jacobs Sr. (01.05.1930., Marksville, Louisiana - 15.02.1968., Chicago); blues pjevač i harmonikaš.Njegova virtuoznost na usnoj harmonici i muzicke inovacije uticale su da bude primljen u The Rock and Roll Hall of Fame 2008 godine .Jedini koji je dobio svoje mesto u kuci slavnih kao svirac usne harmonike.Dugo je svirao sa Muddy Waters-om i bili su veliki prijatelji.Neki od njegovih najvecih hitova su: Sad Hours, Last Night...Odao se drogi i alkoholu.Umro je od posledica ulične tučnjave usled zgrusavanja krvi.

Howlin Wolf - Chester Arthur Burnett(10. jun 191010. januar 1976), poznatiji kao Howlin' Wolf,bio je uticajni američki bluz pevač, gitarista i harmonikaš.Svojim gromkim glasom i impresivnim prisustvom, Bernet spada među vodeće izvođače električnog bluza; muzičar i kritičar Kab Koda izjavio je „niko nije ravan Haulin Vulfu u jedinstvenoj sposobnosti da zaljulja kuću do temelja i istovremeno da isprepada svoje pokrovitelje svojom duhovitošću.“ Mnoge pesme koje je popularizovao Barnet - kao što su Smokestack Lightnin', Back Door Man i Spoonful - postale su standardi bluza.Visok 198 cm i težak oko 135 kg, privlačio je pažnju na sebe sa jednim od najglasnijih i najupečatljivijih glasova od svih „klasičnih“ čikaških bluz pevača 50ih. Haulin Vulfov glas bio je upoređen sa „zvukom teške mašine koja posluje na šljunkovitom putu“.Ovaj grubo oivičen, malo strašan muzički stil stavljan je često u suprotnost sa manje surovim, ali još uvek moćnim izlaganjem njegovog savremenika i profesionalnog rivala, Madi Votersa - iako se njih dvojica navodno nisu razlikovali u stvarnoj ličnosti - da bi se opisala dva stuba čikaškog bluza.http://sr.wikipedia.org/w/index.php?title=Сем_Филипс&action=edit&redlink=1 Roling stoun časopis postavio ga je na 51. mesto na listi 100 najvećih umetnika svih vremena.


Etta James - Jamesetta Hawkins(25. januar 193820. januar 2012), poznatija kao Eta Džejms, bila je američka bluz, soul, R&B, rokenrol, gospel i džez pevačica i tekstopisac. Eta je osvojila četiri Gremija i sedamnest muzičkih nagrada za bluz (Blues Music Awards). 1993, uvedena je u Rokenrol kuću slavnih (Rock & Roll Hall of Fame), Bluz kuću slavnih (Blues Hall of Fame), 2001 i 1999 i 2008 u Gremijevu kuću slavnih (Grammy Hall of Fame). 1950-ih i 1960-ih, imala je svoj najveći uspeh kao bluz i R&B pevačica. Najpoznatija je po svojoj baladi iz 1961. godine At Last kao i pesmi I'd Rather Go Blind.
 

opa cupa

fuckin' Petrolhead
Administrator
04.03.2012
7.984
34.290
2.598
da sam zivio u ovo doba vjerovatno bi umro mlad od....... rocknrola[video=youtube;Jll_YRijWZg]http://www.youtube.com/watch?v=Jll_YRijWZg&feature=player_detailpage#t=31 s[/video]
 

Hooker

music support
09.01.2012
929
2.318
163
54
John Lee Hooker (po njemu sam dobio ime :) )

Rodjen Aug 22, 1917 Clarksdale,
Umro Jun 21, 2001 Los Altos,
Aktivno svirao 40's, 50's, 60's, 70's, 80's, 90's
Vrsta muzike -Blues
Stil
- Electric Blues
- Acoustic Blues
- Electric Delta Blues
- Country Blues
- Delta Blues
- Blues Revival
- Detroit Blues


John Lee Hooker je rodjen 1917. godine u okrugu Coahuma, blizu Clarksdalea, Mississippi. Bio je najmlađe od jedanaestero dece Williama Hookera, nadničara i baptističkog propovednika, i Minnie Ramsey. Poticao je iz muzicke porodice, a ujak mu je bio Earl Hooker. U 4. godini roditelji su mu se rastali, a majka se brzo preudala.Očuh je bio dobar čovek, koji je pridoneo Johnovom prvom susretu s gitarom i bluzom. Kasnije je John očuhu pripisao zasluge za svoj jedinstveni stil sviranja. Naime, on je smeo slušati samo duhovnu muziku, pa je glazbu prvo iskusio u crkvi. U 6. godini umire mu biološki otac. U 15. godini beži od kuće, nikad više ne videvši majku i očuha.


Lutao je sirom SAD-a radeći u fabrikama. Konačno je došao u Detroit gde se zaposlio u Fordovoj kompaniji. Svideo mu se život tamo, i ulice prepune svirača. Ipak, gitaristi su bili retki, jer su preovladavali klaviristi. Svirao je i na privatnim kućnim zabavama.Njegova muzicka karijera traje od 1948. godine pa sve do smrti 2001. Za to vreme izdao je preko 100 albuma i sarađivao sa nizom sjajnih muzicara, a mnogi su i obradili njegove pjesme. Carlos Santana, Bonnie Raitt i Robert Cray su bili medju zvezdama sa kojima je Hook pokupio Grammy. Hooker je bio u drustvu svih, od Albert Collins-a i John Hammond-a, do Van Morrison-a i Keith Richards-a

Iako je bio gotovo nepismen, stvarao je sjajne stihove. Bob Dylan je bio jedan od njegovih otkrića. Poslednje godine života proveo je u San Franciscu gde je bio vlasnik noćnog kluba. Umro je u 83. godini, a nadživelo ga je osmoro dece, devetnest unučadi, niz praunučadi

[video=youtube;BIvka3SSv9Y]http://www.youtube.com/watch?v=BIvka3SSv9Y&feature=related[/video]
 

PowerSeed

fuckin' admin
Urednik
Administrator
15.10.2006
22.849
44.456
3.198
Bekaa Valley
comment: "i belive she has know that. the loard is coming."
[video=youtube;gRYYmO3CuiQ]http://www.youtube.com/watch?v=gRYYmO3CuiQ&feature=related[/video]
 

Hooker

music support
09.01.2012
929
2.318
163
54
Bo Diddley "The Originator"
(30. Decembar 1928 - 2. Jun 2008)



Legendarni muzičar, koji je karijeru počeo kao bokser, imao je značajnu ulogu u rađanju rokenrola a uticao je i na druge muzičke pravce, zbog čega je dobio nadimak "The Originator". U Kuću slavnih rokenrola uvršten je 1987. godine, a 12 godina kasnije 1998. dobio je nagradu Gremi za celokupno stvaralaštvo.

Americki rockenrol gitarista, pevac, tekstopisac... Odgovoran za tranziciju bluza u rokenrol. Zelju da postane muzicar je dobio posle susreta sa John Lee Hooker-om. Njegove pesme su obradjivali bendovi poput Rolling Stones, The Who, Muddy Waters, Yardbirds...
Prepoznatljiv je po cetvrtastoj gitari Gretsch nazvanom "The Twang Machine". Didli je poznat po svom sopstvenom Bo Diddley beat-u. U svom sviranju je akcenat stavljao na ritam nego na samo harmoniju. Pojedine njegove psme nemaju ni promenu akorda.

[video=youtube;rEaB_Oxwr4k]http://www.youtube.com/watch?v=rEaB_Oxwr4k&feature=related[/video]