Bele vrste

Hempatia Soma iGrow Hemps garden
23.03.2005
17
6
0
Postoji li mogucnost da neka vrsta "white widow" ima ljubichaste cvetove...i kojoj sorti pripadaju "new purple power" "shaman",'purple haze',"purple starr" i objasnite malo o tim plavim vrstama...sativa,indica %??Samo opsirnije molio bih :) ::dzok :pivo
 

Tripco

Aktivan Član
23.11.2005
312
99
0
suptropia.4t.com
Green Man, hvala na ponudi za otvaranje novog topica, ali bih ipak ostao u okviru ovoga, jer je ono što stoji u daljem tekstu, apsolutno vezano za ovaj topic.
Na poèetku da odgovorim i Bambiju: strpi se do sutra, preksutra, u okviru novog broja "Irie-People" magazina biæe jedan tekst na temu Cannabis vrste i sorte (istina, ima mnogo toga o tome i ovde na forumu, ali sam ja to napisao nešto opširnije, videæete o èemu se radi). Kad se bude pojavio, staviæu link.
O.K., White Widow. Što jednom neko reèe, lakše je provaliti recepturu za Coca Colu nego za ovu sortu. Ja sam imao puno muka, spremajuæi taj tekst za I.P. magazin, da uðem, makar delimièno, u trag.
Ova sorta je definitivno stabilizovana krajem '94. godine i na Cannabis Cupu '95. vrlo lako pobedila u 2 kategorije (C. Cup i Bio Cup). Rad na njoj je trajao oko 3 godine i u tom timu su bili i Arjan i Shantibaba (izgleda, kao voða tima). '95., ujedno, dolazi do osnivanja Greenhouse (Tolstraat), èiji su suosnivaèi bili Arjan (sadašnji vlasnik) i Shantibaba. Vremenom, druge seed banks su stvarale svoje verzije WW, jer nisu mogle da održe stabilnost sorte, tako da danas postoji znatan broj varijanti WW, ali se one po svojem, kako fenotipu, tako i genotipu u izvesnoj meri razlikuju. Iako se i dalje èesto raèuna da je jedina prava ona iz G.house, èesto se navodi kao dobra genetika i ona iz Aloha seeds (Aloha WW ili '98.WW), kao i ona iz White-Widow-seeds. Meðutim , Shantibaba kaže nešto malo drugaèije. Vratiæemo se na to malo kasnije.
Ako pogledate na veæini sajtova seed banks i (pre)prodavaca semena, videæete da se ona veæinom navodi kao indica (60%)/sativa (40%). To je netaèno. Ako proverite sajtove gore navedenih s.banks, otkriæete sasvim obrnut odnos. To je i logièno, jer su njeni roditelji neka brazilska sativa sa ženske strane i hibrid neke južnoindijske sative i neke indike (koje tu, verovatno, stoje u odnosu 25:75) sa muške strane. Tako dolazimo do odnosa 62,5%:37,5% sativa/indica. Ako je taj odnos taèno 60:40, onda to znaèi da je bilo nekog povratnog ukrštanja sa mužjakom u nekoj generaciji, što nije èudno. Ako zanemarimo sam izgled biljke (koji daje za pravo da je mešavina gena u tom odnosu) i ako gledamo samo po efektu, onda ona izržava dosta jako sativa stranu. Ja lièno o tome ne mogu da sudim, jer sam prestao da duvam malo pre nego je ova sorta stigla u naš tamni vilajet, ali prema onom što su mi neki prijatelji rekli i što sam proèitao, pravi žešæe sativa-high vožnje uz nešto malo down/stone-indica efekta. Dakle, èak i po fenotipu (a mnogi zaboravljaju da u fenotip spadaju i karakteristike kao što su miris, aroma i efekat), ona je više sativa no indica.
E sad šta kaže Shantibaba, jedan od 2 najpoznatija Australijanca u ovom poslu (drugi je, naravno, Nevil, ali njega ipak nisam mogao nikako da povežem sa stvaranjem WW). On potvrðuje takvu genetiku, ali je posle razlaza sa G.house ekipom, poneo i originalne roditelje te sorte, pa G.house danas u najboljem sluèaju mogu da imaju tek F2 generaciju, a ostali ni toliko. Sh.baba je danas glavni za gen. razvoj u Mr.Nice seed bank i ako želite originalnu WW, onda æe to biti Black Widow od Mr.Nice (15 semenki za 44 funti). Zašto je promenio naziv, stvarno ne znam. Da li G.house ima nešto napismeno da su oni ekskluzivni vlasnici imena (što ne verujem, jer bi onda trebali da tuže sve ostale) ili je Sh.baba hteo da naglasi posebnost i originalnost njegove varijante, ne znam. Toliko.
A za Blue Widow sam saznao tek nedavno, iz jednog èlanka u Cannabis Culture, koji je radio Jason King (autor Cannabible 1&2). To je tekst o jednom severnokalifornijskom harvest festivalu, koji je organizovao tvorac ove sorte. To je taèno Blueberry x Aloha WW (a ne obrnuto, kako sam napisao u mom prethodnom postu).