Bipolarni afektivni poremećaj i kanabis ulje

Hempatia Soma iGrow Hemps garden
29.01.2015
121
223
43
62
Zahvaljujem na ovom dokumentu.
Pročitao sam više puta, ali je dosta šturo.
Ovaj dokument jeste zanimljiv,
ali nigdje se ne spominje u kom obliku se konzumiraju kanabinoidi.
Marihuana se spominje samo u naslovu, a nigdje opisa
na koji način se koristio THC, CBD ...i dr. Da li je to ulje u šta sumnjam
ili labaratorijski izvučeni kanabinoid iz marihuane.
Takođe primjećujem da su se kanabinoidi THC i CBD pojedinačno
koristili, ne zajedno. Ono što sam ja shvatio prateći rad gdin-a
Rika Simpsona jeste upotreba kanabis ulja pripremljenog na
njegov način, gdje svi kanabinoidi zajednički liječe i gdje ne
forsira ni THC ni CBD pojedinačno, nego potencira obadva
podjednako CBD jeste važan u liječenju, ali ako se koristi iz
industrijske konoplje on ne može liječiti, jer u industrijskoj
konoplji nema THC-a ili ga ima u količini do 0,002% što
je beznačajno u liječenju.
Dakle kanabis sa svim svojim kanabinoidima jeste lijek.
Decenijama farmaceuti pokušavaju dobiti vještački THC,
jer su svjesni njegove moći, a i profita, no to im ne uspjeva.
Otkud farmaceutima toliko interesovanje za nečim
što nazivaju droga i što podliježe krivičnom gonjenju?
Morate mi vjerovati na riječ, ali više imam povjerenja u
vas članove vutre i članove irka (udruženje za legalizaciju
marihuane) nego u sve dr. mr. pr titule.
Na izneseni problem desetine ljudi u kratkom roku daju prijedloge, a i riješenja.
Ovaj sajt je vjerovatno zamišljen za rekreativce,
ali je to prešlo na veći nivo. Ovo postaje institucija!
Pogledajte koliko ljudi ovdje traži spas i riješenje
za svoje probleme.
 

Pustinjak

Banned
Banovan
08.07.2014
65
79
18
čuj kompa moje ti je mišljenje da mu niti jedan lijek ovog tipa nikad neće pomoći,možda simptomi nestanu,potisnu se ali ''bolest'' će ostati,npr. kad čovjek ima proljev tad se tijelo samo od sebe čisti međutim doktor će reći,a ne ne, ne smiješ srati rijetko evo ti tabletica, tad dolazi do još većeg poremećaja i izbijaju neki drugi simptomi,tjelo ima prirodnu inteligenciju kod lječenja te ima sposobnost da samo izliječi bilo koju bolest, kad se znojiš to ti je prirodno hlađenje,tjelo se hladi znojenjem,ali netko će reći uh što smrdi evo ti dezić našpricaj se kao muha da se ne znojiš, da samo znaš koliko to bolesti potencira,obično spriječavanje znojenja,a zašto samo zato što nekome nešta smrdi? Depresivan pa šta. Prirodno je rasoloženje veselje i zadovoljstvo,ali nekad je depresija simptom,ne bolest. Trebalo bi tu promjeniti način života,ti mu kupuješ ulje i ljekove ja bi mu razbio komp odveo ga na utakmicu,popio pivo s njim,otišao igrati nogomet ili tenis,cjelo ga vrijeme pomalo podjebavao, tako da uvijek bude u aktivnosti. Kad voda dugo stoji ona se usmrdi,ali ako teče čisti se to joj je prirodno stanje. Ako hoćeš pogledaj temu na forumu o Orgonu. Dobar orgonski akumulator na dobroj lokaciji će protjerati 'vodu' aktivnost,polet,vedrina sve će se vratiti ili mu sredi neku ženu :thumb::thumb::thumb:
 
29.01.2015
121
223
43
62
Zanimljiv komentar!
Bilo je više savjeta u smislu druženja, šetanja, izlazaka itd.
Međutim, takve vrste komunikacija su ne moguće, jer on jednostavno liči na jednog lijenog i bezvoljnog čovjeka. Njemu je teško sebi nasuti vodu.
On ništa, ama baš ništa ne može ili ne želi fizički raditi. U mozgu ima jednu blokadu koja ne prihvata ništa što je "normalno".
U toku njegovog liječenja sam upoznao dosta osoba sa istom dijagnozom, ali ni jedna od tih osoba ne liči na mog sina po simptomima ponašanja.
To su funkcionalni ljudi, koji su zaposleni, neki od njih imaju porodice.
Imaju povremene ispade koji su kratkotrajni i život ide dalje.
Mom sinu dajte najmanje 100 gr kafe i 10 kutija cigareta dnevno muziku (svi žanrovi) i on se neće javljati. Nema nikakvih napada. On se izjašnjava da mu je tako super.!?
Mnoge poznate ličnosti su bolovale ili boluju od ove bolesti, ali
ipak imaju uspješne karijere i kvalitetan život (glumica Vivien Leigh,
glumica Carrie Fisher, glumac Jeremy Brett, glumica Kim Novak,
Vincent Van Gogh, Isaac Newton, Ludwig van Beethoven, Abraham Lincoln, Winston Churchill i bezbroj drugih.
I bez obzira na količinu i vrstu unesenih lijekova, on je uvijek isti.
Totalno zbunjujuće. I zadnji prijedlog "žena" je nešto o čemu sam razmišljao. Nekada su u mom kraju mladiće sa psihičkim problemima nazivali "mladalačko ludilo", što je vjerovatno jak, a neupotrebljiv
seksualni nagon. Do 24 godine, prije oboljenja je on bio zapažen momak u ženskom društvu. Lijep, visok, zgodan. Uvijek je imao djevojku.
Sa zadnjom kojom je bio, najviše je volio i imao ozbiljne namjere.
Zbog njenog odlaska u drugu državu na studiranje, sve manje su se viđali i ljubav je plasnula, ali samo sa njene strane. On nju i danas voli sa jednakom strašću, stalno je njena slika ispred njega. Nikada se nije pomirio sa realnošću, još uvijek zna reći, kako će M..... doći i da će živjeti zajedno.
Ali kako ja kao otac da njemu tražim ženu?
 

L0oD

Form
Poznanik Foruma
09.03.2015
5.686
20.015
398
Planeta Zemlja
www.vutra.org
Frend,pratim sve ovo sto pises,imas veliku podrsku od mene:respect: ono sto bi ti predlozio,ako nisi pokusao,naravno kao roditelj,roditelju pisem ovo... cisto predlog... probaj naci neku (kako da se izrazim a da ne bude glupo) zenu kojoj ces platiti da dodje kod njega i da proba da odradi posao sa njim,mozda mu to pomogne... ybg druze,za decu zivimo i kao roditelji u stanju smo sve uraditi pa i poginuti ako treba za dete,samo da je ono zivo zdravo...
 
  • Sviđa mi se
Reactions: Burkijan and radeii

Vutragenjo

Sutra Genjo
Administrator
23.10.2004
5.421
8.734
298
Čikago, USA
www.vutra.org
Cek sad smo dosli sa bipolarnog poremecaja na to da ga je ostavila velika ljubav za kojom i dalje pati i da pije 100 grama kafe dnevno. Mislim iskreno ne znam ko nebi bio bipolaran. Ja ne vjerujem u psihicke poremecaje iako ih "ima" dosta oko mene. Oni su samo stagnacija necega i ne mogu se lijecit nego se mora izadji iz stagnacije ali ako mu svi govore das ima poremecaj pomirit ce se da nesto ima dok ustvari nema nista nego se decko razocarao u zivot a koliko vidim ima i previse briznog oca
 

Blader

Poznanici Foruma
Poznanik Foruma
06.03.2015
1.324
4.894
188
Slicno je i meni bilo. Isto cura, koja mi je bila super, isto jako ozbiljni planovi za dalje koje je i ona najviše najavljivala i onda preko noći nešto je okrene i nestane i vise je nikad ne vidim. Jako mi je tesko palo i ja sam bija depresivan, jer to šta kažeš radeii mi zvuči baš na depresiju. Isto sam ostao zatvoren u emociji, jer tolko sam joj toga htio reći, a nje nije više bilo. Stalno mi se po glavi vrtilo kao da pricam sa njom, sanjao sam non stop situacije da pricam sa njom. Postao sam jako asocijalan,u svoje slobodno vrijeme i baš to šta kažes jako,jako lijen, teška letargija, čak sam se i teško smijao.

Ali s vremenom, sam je skoro zaboravio, ali trebalo mi je 4-5 godina,i jako puno lošeg osječaja. Najviše pomogne kad ti se neka druga svidi cura,to te malo pokrene,pogotovo ako se zaljubiš iako nije to lako jer uvjek uspoređuješ sa ovom prije.

Vjerovatno je i on sad u toj emociji od cure i ne prihvača da je kraj i onda postaje samo-destruktivan,žrtva.

I sada on izbjegaje vanjski svjet koji ga podsjeca ili se ne želi suočit sa tim da mora prihvatit gubitak.

Ovo ti pišem ne kao da je to njemu sto posto(jer teško je ovako),nego čisto da dobiješ ideje kako da malo sam pratiš pa da ga skužiš , i onda lagano s njim radiš.

Isto nebi tribalo njemu govorit da je bolestan ili da ima bipolarni poremečaj jer onda se užive u tu ulogu jer žele biti žrtve da bi to kao vidjela ta cura kako je njemu loše, ubiti privlačenje njene pažnje iako normalno ona nije tu niti će znati ali svašta psiha radi,znam po sebi...

To šta kaže gore ekipa, trebalo bi ga malo po malo pokušavat eksponirat vanjskom svjetu. Malo trčat po šumi, pa onda malo na kavu di nije previše ljudi i tako malo po malo u sve veću masu...ako će pri tome pomoći da nekad uzme te tablete da bi došao u društvo, pa neka uzme. Sve je dobro šta vodi prema riješenju...samo triba pametno.

Evo nadam se da će ti nešto od ovoga pomoći.... :respect:
 

Papa Romeo

barba non facit philosophus
Prijatelj Foruma
30.03.2011
1.204
6.198
258
Ne bih zelio da budem grubo shvacen, ali ovo sto sam procitao mi djeluje nekako naivno, pa cu iznijeti svoje licno vidjenje situacije u kojoj ti se sin nalazi.
5 godina kljukati sina lijekovima bez ikakvog ucinka navodi na zakljucak da mu dijagnoza nije bas najbolje odredjena, pa samim tim ni terapija nije valjana.
Pretpostavimo, dakle pretpostavimo, da ti sin boluje od nekog vida ovisnosti; internet, druga osoba.., ili je jednostavno lijen, sto je opet bolest sama po sebi. U svim tim situacijama osobe sklone ovisnosti i lijenosti su sklone i laganju, sto je sasvim razumljivo, jer su u vecini slucajeva svjesni svog stanja i vlastite nemogucnosti da se s njim bore, pa krivicu prebacuju na teza psihozna stanja, mada ni navedene nisu bezazlene.
Ukoliko je tacno da je ovisan ili lijen nece biti iskren u razgovoru sa psihijatrom, a to je najznacajniji uslov koji treba ispuniti da bi mu se adekvatno pomoglo.
Ne znam da li je isao na terapije kod psihologa, ako nije, smatram da bi trebao ici, i to redovno. Kvalitetan razgovor kroz koji bi se prodrlo do stanja u kojem mu se duh nalazi znatno bi pomogao trudu da se od, kako si napisao "dvadeset osmogodisnjaka zalijepljenog za kompjuter i ogromne kolicine kafe i cigareta" napravi zreo i prema sebi odgovoran covjek.
Cisto sumnjam da ce ulje, samo po sebi, biti od bilo kakve pomoci.
Sta ce covjeka motivisati, sta ce mu davati polet da se pokrene i sam sebi obezbijedi egzistenciju? Sta je ulje, ako nema perspektivu i jasne ciljeve u zivotu?
Vjerujem da ulje pomaze onima koji imaju volju da zive sa jasnim zivotnim ciljevima, bilo da se radi o fizickom ili umnom radu, kreativnom ili umjetnickom stvaralastvu.
Covjek mora nesto da stvara da bi se iskazao kao potpuna licnost. Da pise krimi ili ljubavne romane, da filozofira, da djelje drvo, tuca i struze po kamenu, gonja loptu, obradjuje zemlju, timari konje.., bilo sta, osim, da svakodnevno sjedi na jednom te istom mjestu, slusa muziku, bez da je stvara, ispija litre kafe i pusi "ko turcin".

Postoji zajednica za lijecenje ovisnosti pod nazivom Cenacolo. Pomogli su mnogima, pa pretpostavljam da bi mogli pomoci i tvom sinu, ukoliko nije sposoban da se samostalno bori sa bolescu ili ukoliko ga licno ne mozes motivisati da se pokrene i nesto ucini sa svojim zivotom. U zajednicu moze upasti samo dobrovoljno i sa jakom voljom da se promijeni.
U godinama je kada treba da se uhvati u kostac sa mnogim zivotnim problemima, a zapeo je na samom pocetku.
 

H2O888

Poznanici Foruma
Banovan
Poznanik Foruma
27.12.2011
1.546
3.338
188
vidim da u ovom problemu otac ne zeli nista naglo i slusa sina,jer misli da ce se stanje pogorsat,vidi sam gore da mu sin nije hti pristat da ostane u bolnici na ljecenju..sto bi sad trebalo da prisilno dodu po njega,ja sam siguran da otac to ne zeli,a opet silno zeli neku pomoc...tesko je uc u sustinu problema,jer mozda ni sin nezna sto mu se dogada..a otac potom jos manje,a doktorima je najlakse dat saku tableta...ne zelim davat nikakve prijedloge a ni dijagnoze,jer samo bog zna sto je tu na stvari,pa se nadajmo da ce on i pomoc,saljem samo dobre vibre i sretno;)
 

jesam

rokenrolerica
Urednik
Moderator
14.01.2012
2.249
10.185
358
Eto, svi se nešto trudimo, a dečku zapravo dobro i ništa mu u životu ne fali, osim življenja života samog.

Daj ti njega nama malo tu na forum da ga preodgojimo :).

Al pretpostavljam da mu to uopće ne dolazi u obzir, uostalom, kao ni ništa drugo.

Šalu na stranu, situacija je jako zeznuta, samim tim što toliko dugo traje.

Jel si bar sam kuha kavu?
Za cigare mi je jasno da ih ne zaradi,
il su mu možda i penziju dali?

Šta on misli o smanjivanju tableta i terapiji uljem, il mu je i to svejedno?

Komunicira li više uopće s ikim osim s ukućanima, ako i to i na koji način to radi? Je li uopće svjestan svog problema, primjećuješ li uopće ikakve emocionalne oscilacije?

Jesi probao maknuti sliku i ugasiti Internet? Svesti kavu i duhan na normalniju mjeru? Jel se pobunio i na koji način, ako jesi?

Kakve ispade možeš očekivati kad ne bi bio pod tvojim nadzorom i brigom?

Kvalitetna psihoterapija bi mu sigurno dobro došla, samo kako doći do nje, vidjeti rezultate, a onda i platiti, jer to je isto višegodišnji tretman, a opet nema rezultata bez pristanka i volje same osobe.
Sigurno bi mu dobro došla i promjena sredine, ako si ikako u mogućnosti (baka, deda, selo, grad, more, planine...)

Očito je da nisi imao baš sreće sa stručnjacima, pa evo, da na kraju pitam, jesu li isključene organske bolesti, tipa; hormonski poremećaji, dobroćudni tumori na hipofizi, nadbubrežnim žlijezdama, testisima...
 

Rope73

Form
Poznanik Foruma
02.06.2015
591
4.662
163
51
Sjedite i zapalite zajedno. Neko je ovdje vec to predlozio.
Ulje je samo jos "jedan lijek" koji pije i predaje se dijegnozi.
Puno osoba znam sa dg Bipolarni poremecaj i nijedan simptom nisam procitao kod Vas.
Simptomima sam i cesto prisustvovao. Meni se cini depresija zesca i kad sam procitao "litijum", AJME meni.
Ja pijem jedan od stabilizatora misli ali puuno slabiji od litijuma i tako da znam sta je i da od samog litijuma moze doci do svega sto si naveo.
Psihijatar (iz licnog iskustva) samo cuje jednu nasu rijec i onda on/ona nastavi da MELJE o nama.
Psihoterapija!!! Psiholog neki dobar,neka vam ga neko preporuci ..neko ko je srcem i dusom zavrsio za psihologa a ne zbog potraznje na trzistu.
Ima ih takvih ne odustajte od njih ako "prvi" nije to to.
Daj ti njega nama malo tu na forum da ga preodgojimo
Apsolutno! Neka se makne od FB i ostalih drustvenih i daj ga ovamo u nasu "naciju" gdje su ljudi dozivljavali sve i svasta i pricaju o tome otvoreno,savjetujemo se,smijemo i svi smo ilegala kao pokret otpora :)
Pozdrav ocu od oca ;)
 
20.05.2016
2
0
1
46
Moja preporuka je isto da mozda proba mozda sa malo manjim dozama, jer dosta razlicito utjece na ljude. Ja sam npr. puno osjetljiviji na sve supstance vise nego moji prijatelji.

Šta se tiće dijagnoza,radim u bolnici i dosta pratim i "psihijatrijske slucajeve" (glup izraz) kad dolaze na rtg se slikat, a i pricam sa doktorima-prihijatrima, i mogu ti reći da velika večina, niti ima znanje,niti ima volje, niti su oni iti malo svjesni psihe iznutra,sve gledaju izvana kroz neke faktore i daju dijagnoza,a onda i "ljekove" ovisno koja firma im je dala laptop i plaća im putovanja na kongrese, tako da slusaj svoj razum i samo inteligentne ljude, jer obrazovanje koje su oni pohađali i koje imaju je smješano, a i oni su.

Dijagnoze se postavljaju na temelju nekoliko vanjskih faktora,ali svaki čovjek je različit, a u večini slučajeva i mehanizam nastanka tog novog obrasca psihe koja sama sebi nanovo neke stvari posloži, jer vidim kako kažeš da ga je dosta pogodilo to što ga je djevojka ostavila. Čovjek nekad zna imati veliku sigurnost kraj neke osobe i onda kad ga ona iznevjeri povlači se tamo gdje mu je sigurno, a to nekad zna biti dosta duboko i onda je teško funkcionirat u društvu. Znam ja po sebi, i meni je to bilo i još je i imam i ja sve elemente gore navedene ali ne toliko jake. Tako da smatram da i on malo-pomalo može doći negdje između. Pravilni način nikad neće biti riješenje preko noći.

Ima na rubu znanosti: daniel meklar-drukciji pogled na psihoterapiju (tako nešto). Znam da ti je ozbiljna situacija, ali mozda ti dođe kakva nova ideja i pristup. Jako je bitno koji stav čovjek zauzme, imena dijagnoza su gluposti koje samo sakrivaju jako veliko ne znanje...

Evo ti pišem nakon šta sam izašao iz 24-satnog dežurstva, i surađiva sam sa sigurno 10-ak doktora, i samo ću ti reći da njih 8 nezna stavit papir u printer. Ali jako su vješti u baratanju izrazima i ponašanjem naučenim pa lako prevare čovjeka.Često se šalim pa kažem- da nisu stigli ništa naučit jer su se morali obrazovat.

Sry ako zvuči da pametujem, samo sam htio ukazati da večina ne zna i da paziš od koga savjete slusaš pa makar mu na uniformi pisalo prim.mr.sc.dr.....

edit; Ima jedan čovjek ime mu je Anton Krajcar, živu u buzetu(istra). I on je doktor, specijaliziran je za dosta područja, između ostalog i za analitiču psihoterapiju. Bio je šef doma zdravlja....ukratko,čovjek je inteligentan ko sa drugog planeta i jako,jako svjestan,a potpuno običan stari čovjek. On je moj učitelj iako smo se fizički jednom vidjeli. Sad je u penziji, ali ima svoju privatnu praksu i piše knjige i znam da je jako zauzet, šta se tiće plačanje ostaviš mu koliko hoćeš,možeš i 50 kn. Ali on te odma skuži ako nemaš para. Vidi te na ulici i više zna od tebi nego rođena majka... ali problem je u tome šta već prije 5 god. on nije imao više vremena jer se pročulo i puno ga ljudi zove i on ih nažalost odbija...
Ne treba značit da bi on rješija problem, ali bi pokazao pravilni stav...

Sritno !
Pozdrav, da li se može dobiti kontakt od dr.Antona Krajcara? Hvala
 

Blader

Poznanici Foruma
Poznanik Foruma
06.03.2015
1.324
4.894
188
Nazalost nemam... davno sam išao sa cimerom. Ali sječam se da mi je reka da više ne uzima nove ljude jer nema vremena. Ali ima od toga 7-8 godina... a ja sam se odselio iz njegove blizine.
 

sbcjeceo

Aktivan Član
09.12.2013
673
713
113
015
Aj da i ja prozborim koju, iskreno, i nadam se da niko a pogotovo autor teme nece biti uvredjen i povredjen. Za razliku od Vutragenja ja verujem da postoje psihicka oboljenja, ali ovo bar po mom laickom misljenju nije bolest. Necu ulaziti u to kako ide definicija bolesti ali ovo je reakcija po mom misljenju a ne bolest. Ja znam nekoliko ljudi koji su neka blaza varijanta ovoga ali to kod njih niko nikada nije nazvao bolest nego: bezobrazluk, lenjost, slabost, izgovori, itd, i sve ih je proslo vremenom, a kome je vise posvecivana paznja i zaljen je njemu je duze trajalo. Naravno ne zelim da kazem za Vaseg sina da je nesto od ovoga ali smatram da nije bolestan. Mislim da je greska napravljena u samom pocetku sa stavom koji je prestavljen pred njega. Da niko nije obracao paznju verujem da bi ga proslo (ne u smislu da zanemarite dete nego da kazete jebi ga sine, tako je u ljubavi bla bla i da se vise iz vasih usta to ne pominje!) , mozda za mesec, mozda za godinu dana nebitno. Ali umesto toga dobio je paznju, koju je mozda negde podsvesno zeleo, zatim su usledili jaki lekovi koji su besmislica farmaceutskih kompanija, (ne postoji lek kao hemijska supstanca koji leci psihicke poremecaje) i taj odnos prema njemu da mu se ugadja i sazaljeva. Lecenje uljem smatram bespotrebnim, ali posto je zdravo onda je u redu. Ne mogu da delim savete niti da se mesam u tudji zivot ali ovo je moje vidjenje stvari. U svakom slucaju nadam se da ce se stanje popraviti i zelim Vam sve najbolje!