Bitcoin / BTC - Ponešto o svemu

Hempatia Soma iGrow Hemps garden

Alien OG

Poznanik Foruma
13.09.2019
1.308
9.457
258
Registriras se ovdje na binance i kupis bitcoin preko kreditne kartice, ne moras niti u banku ici. Ako si iz hr mozes sa kunama kupiti.
 

Prater

Prijatelj Foruma
04.04.2012
208
639
93
:thumb: eh, internet je vec odavno pao sa kvalitetom pa treba dobro probrat i onda postaje podnosljiviji. :) slazem se sa svim, jedino sam skeptican po pitanju dijela da je sa kriptom drugacije, ali moguce da jedan veliki val prihvacanja btca nesto stvarno promjeni ali dotad mislim da banke, mjenjacnice, firme, payment processori, online trgovine itd trebaju promjenit pristup prema korisnicima btc-a i postat ozbiljniji - a ne da sve izgleda kao jeftina otimacina i navlakusa. po pitanju tehnologija na kojima se radi izgleda dobro. po logovima sa electrumx servera netko povremeno puni mempool spam transakcijama, provizije rastu - to je jedan ne bas mali problem, a mineri imaju korist od tih provizija. velicina blocka, skalabilnost, kako ce mineri reagirat na povecanje blocka, ili tko god da vec puni mempool. jedino me malo nerviraju sidechainovi kao lightning jer su napravili separaciju, mada nekako imam zanimaciju za rsk sidechain. mozda si u pravu sa sazrijevanjem marketa, vidjet cemo.

sve razumljivo. :) fino za cut da si se odlucio da ti je to jedini posao, samo oprezno. nodove vrtim na 3 rentane dedicated masine, jedna je malo slabija i nju sam dedicirao samo xmru, druge dvije vrte btc node, xmr node i electrumx server. to se sve vrti u svojim docker containerima jer mi je tako lakse radit update, a daje i odredjenu razinu izolacije procesa. ove dvije jace su e5-1660, 32gb, 4x480gb ssd raid10, 1gbps uplink, 25TB outgoing traffica. procesima sam dao dosta resursa, cijelu masinu. posao btc nodea (bitcoind) je uglavnom djeljenje blockchaina sa drugima. bitcoind ne koristi puno memorije cca 3-4gb ali zato voli cpu i naravno net usage jer je na njega povezan electrumx server koji isto voli cpu koji analizira transakcije svakog novog blocka i radi compact baze kako bi kod spajanja novog electrum clienta tj korisnika electrum walleta mogao odmah dati informacije a ne kopat po chainu. naravno kod uploada blockchaina, btc node dosta przi po diskovima jer je i sam uplink jak tako da bi tu strogo preporucio ssdove - sa hddovima bi mogao biti bottleneck ovisi kolko tog vrtis, i hardware raid1 ili raid10 ovisi sa kakvom masinom raspolazes i koliko mozes za nju izdvojit. ok je i software raid1 ako neces imat puno pisanja nego vise citanja. kod max brzine uploada imam cca 80MB/s disk read. naravno i virtualna masina radi svoj posao samo one cesto imaju manje traffica mjesecno pa je bitno da se ogranici bitcoind u konfiguraciji da dnevno uploada max xyGB tako da rasporedi bandwidth na cijeli mjesec, nebi bas uzimao najmanji paket. recimo ovh i leaseweb imaju ok cijene za dedicated masine, leaseweb ima lose diskove tj diskove sa puno sati, ovh nisam testirao ali cuo sam da su ok. hetzner neki hvale neki blate ali imaju ok cijene. nforce je cool, skuplji su ali dosta dobra kvaliteta i primaju btc. sto se tice vpsova, nisam dugo koristio ali se sjecam da je contabo imao jeftine samo ne primaju btc, isto ko ni leaseweb i ovh - znam da mvps i hostsailor primaju btc i imaju jeftine vpsove. ako se odlucis za nekakav node mislim da ti je vps od 15$ mjesecno dovoljan da se malo upoznas kako to sve radi. u slucaju da se odlucis mogu ti poslat gotove konfiguracije ali bi preporucio da sam ceprkas jer ces tako vidjet kako sta radi. koji god da novcic odaberes prodjes kroz dokumentaciju da vidis sta sve mozes postavit. bilo bi dobro neko iskustvo sa linuxom, i povremeno, jednom u nekoliko mjeseci valjalo bi napravit upgrade, pogotovo ako verzija ima end of life. ovisi sta vrtis koji node za koji novcic, ali ako je monero ili electrumx server za btc moze se ocekivat poneki napad mada nije cesto, kada se desava onda traje neko vrijeme pa bi valjalo da znas filtrirat traffic.

ima smisla sta kazes. blockchain tehnologija stvarno jeste odlicna stvar, medjutim ne mogu puno reci jer nisam imao puno doticaja osim kroz novcice. dok sam kopao po nekoj bazi jedne firme koja radi na AI sam vidio da koriste blockchain tehnologiju za core projekt, firma je dosta poznata pa necu da imenujem. svakako, upustit se u projekt sa blockchainom ne znam bas koliko je tesko, treba imat ljude, znanje, kapital za pokrenut nesto ozbiljno.. mozda to ni nije tolko lose barem ih ne vidjamo na svakom cosku, za sad. naravno ne pricamo kopijama neceg postojeceg. RSK se nadovezuje na blockchain i poprilicno je zanimljiva stvar, ako sam dobro shvatio osnove - rsk je smart contract sidechain koji nema ideju stvaranja novih novcica vec prebacivanjem kolicine sa main chaina na sidechain i za posljedicu ima lockanje tog btc-a na main chainu tako da se kolicina novcica na povecava samo prebacuje sa chaina na chain, nisam jos istrazio dublje jer me nije bilo online 6 mjeseci ali neke osnove su mi poznate - procitajte ako imate volje developers.rsk.co. 'Ko ce se boriti sa tim Muskovima i Sunovima,zivot je prekratak da bi oni bili dio njega' +1
 
Poslednja izmena:

Alien OG

Poznanik Foruma
13.09.2019
1.308
9.457
258
@Prater Tocno i mislim tako da sve to mora biti regulirano, pogotovo mjenjacnice. Samo pogledat te svote USDT sto se mintaju u treasury, milijarde USDT svako malo. To sve treba regulirati i to se govori vec duze vrijeme i bila je vec afera sa time, pa se ispostavilo da bitfinex koji ustvari drzi USDT laze da je USDT backan 1:1 sa USD na kraju je ispalo da je samo nekih 60-70% backano sa dolarima. Zamisli ti onda ustvari koji ti prostor malverzacijama daje tih dodatnih 30-40%
Pa to ti je 30% free money, i sad kad podjelis to sa nekim milijardama koje se na dnevnoj bazi mintaju, ti dobijes 300-400milijuna free money na 1 milijardu. Ajde nakon afere je Paolo Ardoino dao nekakav stajtment da je to sada kao 1:1 ali do kada ce biti, ustvari dali jos uvijek je? Ne mozes znati kad nema nikakvo tijelo koje ce to regulirati.
Tu sad dolazimo do binance-a i ostalih exhcanges koje nisu na USA i EU domenama, pa to je divlji zapad, tu ne postoji nitko da ih zaustavi u tim mutnim poslovima… binance je baniran iz kine jos ako se ne varam 2018 ili cak 17 godine i domene su im offshore, ne odgovaraju nitkome i rade sta zele a to nije dobro. Pogledaj razliku izmedju Coinbasea i biancea, na binanceu na dnevnoj bazi imaju pumpovi od 1000% raznih shitcoina, a hvala bogu imaju ih stotine i to su inside sheme. A na Coinbaseu imas organic grow, bez tih PnD shema, jer Coinbase podljeze Americkim regulativama i SEC to strogo gleda. Evo primjer bitmex i arthur hayes, lik je u zatvoru jer je haltao trading 2019godine kad je bitcoin pao skoro na nulu. Netkome je to bilo u interesu i on je to sprijecio, dvije godine kasnije lik je u zatvoru, samo zato sto je bitmex USA domena i on je amerikanac. Da je CZ amerikanac, bio bi u zatvoren jos od 2017.
Tako da treba neko regulativno tijelo koje ce taj divlji zapad dovesti u red.

Ja sam sjecam se tamo negdje 2018 godine ispobao malo rudariti xmr ali chryptonight algo koji je tad xmr koristio nije bas pasao mojim AMD gpu-s, nijima je pasalo bilo sta od ethash algosa, pa sam se nekako i zadrzao na tome. Rudario sam do prije 10mj sa 18grafa sto sam imao doma, imao sam i malu farmu u srbiji za vrijeme bull runa 2017, Na kraju su mi ostale grafe doma, i to mi je bio neki hobi, tune up-at ih i igrati se, ali sam se toga morao rijesiti kad mi se sin rodio, jer su nemilo zagrijavali kucu i isusivali zrak, posto je svaka grafa radila na 60+ temp.
U zadnje vrijeme dosta razmisljam o asic minerima ovim novima sto je bitmain izbacio za ETH, nekako sumnjam da bi jihan wu samo tako napravio hardvare kojem je retail cijena 20k $ a da ce Vitalik pokrpati algos, prije bi rekao da je to prelazak na centralizaciju i na velike mining farme kao sto je i bitcoin odavno vec presao. Pa si razmisljam da si mozda nabavim par komada sada kad krene bear market i kad difficulty lijepo opadne, vrlo vjerovatno da ce i asic minerima drasticno pasti cijena. Pa ih onda lijepo iskoristim tih godinu dvije u bear marketu, namajnam ethereuma i stackam ga lijepo dok cekam ETH 2.0 i tu imam kulmulativni profit, bolje nego da mi stoji i da ceka novi ATH.

A sto se tice RSK znam da eth i btc vec koketiraju sa time, cak mislim da je lighting network u principu nesto u tom smislu? Offchain transactions, znaci xy transakcija koje su zapisane na mrezi se ne obradjuju jedna po jedna, nego nih vise stotina ili tisuca se obrade od jednom kad transakcija dodje on chain, sto sprecuje gusenje mreze i visok fees u trenucima kad je market high volatility. Toliko toga dolazi novoga u Crypto sferu, da se nekads osjecam kao fosil, do nedavno nisam znao kako spojiti metamask sa uniswapom lol
Treba to sve popratiti, ipak sam ja boomer lol :D
 
Poslednja izmena:

Alien OG

Poznanik Foruma
13.09.2019
1.308
9.457
258
A ovako bitcoin izgleda sada, retestira support i ako .236 fib bude drzao ovaj range od 37k narednih dana onda mozemo ocekivati testiranje upper levela fib extension .786 to je 43k sto sada u ovoj situaciji je puno dalja opcija nego potrpuni retest od 30k neki dan. Tako da sve u svemu ne izgleda najbolje, ali vikend je cesto bio crypto saveznik, pa tko zna. 442224F8-7393-4B44-B25C-AF3C70D486D7.png
 

kveLe

Aktivan Član
12.05.2013
267
2.246
143
Earth
Otišli smo preko 23 tisuće dolara, a moji kažu nema kruha bez motike hmm

This aged well :D kakva vožnja posljednjih mjeseci, od gornjeg posta i 23k $ do ATH od 64k+$ pa do trenutnih cca 38k $.. Iskreno odustao sam od daily tradinga jer me uzelo previše, od nespavanja do društvenog života.. Držim polovicu long term i ne opterećuju me cijene, hvatam dipove i smanjujem si prosječnu buy cijenu.. A polovica je otprilike cijelo vrijeme u USDT pa se s time igramo po shitcoinima i hvatamo dipove, ostavimo buy/sell ordere i mozak na pašu..

Uvijek svima govorim da je trenutno situacija u cryptou takva da treba bit bez puno ljubavi i ugrabit lovu gdje ide, prva stvar što svatko treba napravit je izvaditi uloženo i nikad nema minusa. Poznajem ljude koji su s malo love okrenuli dovoljno da otplate kredite 25 godina ranije, kupe si apartman, auto, srede kompletne živote.. A s druge strane krediti, hipoteke i ostale stvari koje ljudi rade, a ne znaju ni 5 posto je najgora stvar koju gledam unazad par mjeseci, a uz to kad se doda ono što je Doge i nekolicina meme coina odradila, ljudi su postali pohlepni i žele s 1k $ okrenuti 50k$ pa kad upadnu u začarani krug i ostanu bez nekoliko tisuća onda im je kripto sranje heh.. Odradim si istraživanja za long term projekte i to ne diram, sve ostalo što izlazi bez ikakvog tima iza sebe, konkretnog projekta etc. je osuđeno na propast, a zaradit će developeri i njihova ekipa koja će uletit prije svih. Naravno u moru shitova izađe i hrpa dobrih i da se s 50 $ okrenut i po par tisuća ako je tajming dobar.

Budite pametni i igrajte se s lovom koja vam ne znači ako je sutra nema, a bacite i oko na cijene iz 4 mjeseca prošle godine - https://coinmarketcap.com/historical/20200426/

Samo ću reći BTC - 7700 $, ETH 197 $, EOS 2 $, a vi si zapalite pa provjerite ostatak liste :). I usput prati li netko domaću ekipu i novi projekt na Cardanu, odnosno Revuto ?
 
Poslednja izmena:

kveLe

Aktivan Član
12.05.2013
267
2.246
143
Earth
Držim ja i drugih stvari long term osim BTC i ETH, ima stvarno brutalnih coina za popratit koji će također u narednim godinama dostići nadam se puno veće cijene, a s obzirom na ljude iza njih i kako trenutno rade, nemam problema s ulaganjem i ono najbitnije nema straha i živciranja kad se desi neki jači pad. Za Revuto sam iznenađen da je u 4 dana skupljeno nekih 10 milijuna $ (valjda nisam promašio brojku).. A uz brojku od 1.5 milijuna ljudi koji su zainteresirani za takvu revoluciju u pretplatama i ostalim pogodnostima mislim da će uz prava partnerstva cijena otići dalje od 0.085-0.10 (private/community presale) u kratkom roku.

Moram nadodati da je ovaj forum i hobi dosta utjecao na mene, odnosno na moje strpljenje za prave rezultate. Uglavnom oko cijelog tog svijeta se držim da sam bio previše mlad za ulaganja u IT ranih 2000-ih, tamo u drugom ciklusu odnosno eri Applea, Samsunga i ostalih IT kompanija koje su uzlet dobile od 2008/10 godine sam opet bio mlad, s malo love i drugim razmišljanjem.. Sad sam definitivno siguran da smo u trećem ciklusu, odnosno razvoju crypto svijeta i povezane tehnologije koja će dovesti do nadam se revolucije.. Tako da sad sam nešto stariji, love se skupilo s godinama, postavke u glavi su mi se okrenule za 360 i spreman sam na ulaganja koja definitivno ne želim propustiti.
 
Poslednja izmena:

xyve420

pacijent
24.04.2021
102
639
93
Kingston, Đamjeka
Naravno, da ne valjaju projekti ne bi ni ulagali u njih :D
Ima tu svasta, pogotvo uz defi i nft trzista koja se opasno razvijaju. Vidjet cemo sto ce biti i s etherom kada predje na proof of stake, ali i ja mislim da je to korak naprijed jer ovo s mineanjem je suludo, gameri ne mogu doci do grafe :D
Definitivno je vlak jos na stanici, treba se ukljuciti ali uvijek pratiti ono osnovno najbolje pravilo: ne ulazi ono sto ne mozes izgubiti. Druga stvar je kad zaradim na nekom IDO 500% u 2 sata pa se zajebavam poslije na futures haha
Uglavnom, odlicno razmisljanje imas i samo naprijed, sto nas je vise ovakvih zainteresiranih za tehnologiju i investiranje u nju, laksi je put kripta prema onome sto tezimo, mass adoption. Evo stavit cu ovu sliku za one koji misle da je vec kasno. Vidio sam bitcoin na 5$ pa sam mislio da je kasno, nece se opet ponoviti haha :D
179083862_789049542047813_1149022669740502033_n.jpg
 
  • Sviđa mi se
Reactions: Alien OG and kveLe

kveLe

Aktivan Član
12.05.2013
267
2.246
143
Earth
Čitao sam i o drugim teorijama poput onih da kompanije koje proizvode grafulje otvaraju sami svoje farme s upravo tim karticama kojih "nema" na tržištu i ostvaruju puno veći profit nego sama prodaja.. Kao bivši gamer (i to žešći) ljut sam na trenutnu situaciju jer su cijene toliko otišle u nebo čak i za starije modele. Samo za primjer prošle godine sam dečku sastavio mid range PC za igre tipa LoL etc. i svi dijelovi su ispali oko 1800 HRK, trenutno na oglasnicima samo za tu njegovu grafičku nude 2000+ HRK.. Uz nedavno pojačan mining putem SSD/HDD cijena i toga će zasigurno gore...

Da se dotaknem i potrošnje energije o kojoj se u zadnje vrijeme priča.. Idealno rješenje - solarne elektrane, a s obzirom na razvoj solarki cijene su pale i to dosta, a snaga ploče je duplo jača nego tipa 2010te kad sam prvi put bio u doticaju s elektranama. Najbolji primjer koji sam vidio je veća mining farma spojena na solarnu elektranu, a za dodatnu uštedu toplina koju rigovi stvaraju, iskorištava se za grijanje ureda tokom zime i tu su opet uštede ogromne.

Crypto mi je trenutno nakon drage nam biljoze jedini ubacio tu dozu sreće i onog vau faktora koji te tjera da čitaš i učiš i ubaciš se u taj svijet koji ako te zanima, uzme te u roku par mjeseci ili kako bi ja rekao uzme te nakon prvog jačeg rasta portofolia. Stvarno mi je drago kad vidim naše ljude koji su u tih par posto svjetske populacije koja uopće pročita o cryptou više od 1 članka u novinama.

Raspričao se u par postova, al jebiga nisam od 12 mjeseca se uopće sjetio ove teme pa reko da se ubacim jer se u 6 mjeseci svakakvih stvari desilo..