Bitcoin Vutra.org Donacije

Hempatia Soma iGrow Hemps garden

kobasicat0r

Tehnička podrška
Administrator
23.10.2004
2.043
771
138
/dev/null
vutra.org
U suštini uopšte nije komplikovano kad razumeš kako radi. Cilj je zaobići banke, vlade, države i ostalo, tako što se samim korisnicima daje da kontrolišu transakcije. No taj deo nije toliko ni bitan. Evo u 4 koraka, bez ikakvih kreditnih kartica, banki i sl:

1) Otvoriš online račun na www.coinbase.com ili www.blockchain.info i zapišeš svoj wallet ID
2) Nađeš na www.localbitcoins.com nekoga u tvom gradu ko prodaje BTC
3) Ti njemu daš keš a on tebi prebaci BTC (najbolje je da se nađete lično mada možete se dogovoriti kako vam odgovara)
4) Doniraš Vutri određenu svotu BTC (može i 0.01) :)
 

kobasicat0r

Tehnička podrška
Administrator
23.10.2004
2.043
771
138
/dev/null
vutra.org
Ma to sam napisao zato što kad ideš preko banke, PayPala i sl, ne bi ti se isplatilo da doniraš 0.01 (eura, dinara, kuna, bilo čega) jer bi provizija bila veća od donacije. U suštini sa btc bi trebalo da može i 0.0000001 da bude izvodivo, s tim što je po trenutnom kursu 0.01 BTC oko 2 EUR a 0.0000001 BTC bi bilo nešto baaaaaaš malo :)
 
  • Sviđa mi se
Reactions: Prater

Big L

B.I.G.
Poznanik Foruma
11.09.2009
1.841
2.187
188
Brooklyn NY
ZAKON!!!! Od mene sigurno nešto dobivate čim mi počme plaća stizati... davno sam ja predlagao donacije i znam da je uvijek bio problem te vražje privatnosti ali vremena su druga i bitcoin je sada IN, a i nije toliko kompliciran kad pohvataš sve, većinom je "kompliciran" samo zato jer je ljudima to sve novo, jer nisu "pravi" novci s kojima možeš u Konzum po kruh pa je ljudima zbrka u glavi.

Mene je izludio bitcoin jer sam ga guglao još u doba kad je nastajao i djelio se za cente po komadu, a ja nisam reagirao jbg, da jesam, danas bi bio multimilijunas.

Ima jedna živa istina, a to je da je jedan tip (mislim da u SAD) davne godine neke, kada je Bitcoin vrijedio manje od kikirikija, platio pizzu s dostavom oko 10,000 BTC jer je tada toliko BTC vrijedio....

Danas je 1 BTC = 238$, u prijevodu, lik je po današnjim standardima pizzu s dostavom platio 2,380,000$ ili u grubo prevedeno oko 14 milijuna kuna.

:D

EDIT:

Evo da nebi bilo da izmišljam, malo sam slagao, radilo se o čak 2 Pizze

http://www.coindesk.com/bitcoin-pizza-day-celebrating-pizza-bought-10000-btc/

:D
 

Big L

B.I.G.
Poznanik Foruma
11.09.2009
1.841
2.187
188
Brooklyn NY
Ma nema vam šta bit komplicirano.

Evo objašnjenje kako bi se reklo "for dummies":

1. Odeš na neku od mnogo stranica koje rade bitcoin wallet gore je kobasica naveo neke i otvoriš račun (kao registracija na forum, znači username, pass, email, pa potvrda preko emaila)
2. nakon prvog koraka sada imaš na tom programu u svom kompjuteru svoj virtualni novčanik sa adresom koja je uvijek ovakvog oblika:

3J98t1WpEZ73CNmQviecrnyiWrnqRhWNLy

Znači uvijek počinje sa brojem 1-3

Više o ovome ovdje: https://en.bitcoin.it/wiki/Address

Znači ta adresa tj taj broj koji dobijete je ID vašeg novčanika

3. Kada imaš svoj novčanik, zapišeš si svoju adresu na neki papirić i spremiš u džep pa onda pronađeš nekoga tko prodaje bitcoine u svom gradu ili u blizini (njuškalo je krcato oglasa btw) i dogovoriš sastanak. Preporuka kod kupovanja BTC je da bude uživo, pa nakon nekoliko transakcija s određenim prodavačem ako se stekne povjerenje moguće je i bez sastanka, ali prvi put odite to odraditi oči u oči

4. Našao si prodavača, sjedneš se s njim na kavu lijepo, uzmete laptop svako svoj i daš mu keš (kn, euro, dolar, jen, nebitno) i on ti u razmjenu pošalje sa svog BTC računa na tvoj (onaj broj sa papirića mu date) onoliko BTC koliko si mu naravno dao protuvrijednosti. Napomena: vrijednost BTC se konstantno mjenja i dosta oscilira nije kao sa standardnim valutama da drži vrijednost svaki dan približno istu tako da treba i to paziti i uvijek prilikom primopredaje provjeriti vrijednost u TOM MOMENTU

5. Dao si mu novce, on ti je poslao BTC, da to provjeriš, otvoriš na svom kompjuteru svoj BTC novčanik i kada vidiš da je "sjelo" daš ruke čovjeku i raziđete se

6. Dođeš doma, nađeš BTC wallet adresu od Vutre (imate u prvom postu ali evo i tu još jednom 123bBxYy78yu4hPitbMAuW9JHmkg3mRwYn) i jednostavno u tom novčaniku izvršiš uplatu kao na netbankingu od svoje banke, znači ukucaš Vutrin wallet ID i uneseš koliko šalješ i to je to. Ta uplata je odmah vidljiva kako vama manjak, tako i Vutri višak.

Znači nije toliko komplicirano....

Oprezni budite sa svojim novčanikom jer novčanik radi i u offline načinu rada, šta to znači, ako imaš wallet na svom laptopu/USB-u/prijenosnom HDD-u NETKO TI GA MOŽE UKRASTI a s time gubiš iznos koji je u tom trenutnku bio u walletu ili ga možete sami greškom obrisati, a onda se oprostite od svojih BTC-a...

Najbolje je imati poseban USB flash i na njemu držati samo novčanik, te spremiti taj USB negdje doma gdje vam ga dijete ili pas neće pojesti.

Eto, toliko o BTC....

Sve više i više tvrtki i kompanija (ozbiljnih) uvodi BTC kao način plaćanja jer su njegove prednosti enormne, kao npr anonimnost uplatitelja, brzina transakcije (znači odmah) i ono najbitnije, nema banke, tj. posrednika koji vam uzima proviziju na provedenu transakciju ili "održavanje računa" kako to zovu inače, šta je čisto iznuđivanje novaca.

:)
 

Big L

B.I.G.
Poznanik Foruma
11.09.2009
1.841
2.187
188
Brooklyn NY
A dobro, ima i ta varijanta sada, prije si prilikom registracije, skinuo wallet na kompjuter i to je tvoj wallet, bio ti online ili offline...

A ovako kao ti je još sigurnije jer ti sajtovi garantiraju valjda da ti novčanik neće ispariti.

Nisam baš u toku zadnje vrijeme sa BTC pa se ispričavam.
 
  • Sviđa mi se
Reactions: Prater

Hazer

Aktivan Član
13.03.2015
147
274
63
Vidim da nije nitko spomenuo pa reko da se ubacim.

Meni je daleko najjednostavnija metoda kupovine i plaćanja bitcoin-ima preko VirVox-a. To je naime sajt za virtualni novac iz Second Life igre (Linden Dollars) a kod kupovine prihvaćaju bankovnu doznaku, paypal, kreditne/debitne kartice. Problem je naravno u provizijama koje su dosta visoke za PayPal a ništa manje ni za direktne kreditne/debitne uplate.

Evo ga na engleskom u detalje:
https://en.bitcoin.it/wiki/VirWoX

Još jedna začkoljica je ta da naposljetku te Linden Dollare treba promjeniti u BTC da bi se moglo "povući". No sve stoji na jednom mjestu, ne treba nikakvi poseban software niti offline novčanik za bitcoine. Onako ugrubo za 10€ uplaćenih naposljetku ostaje oko 6-7€ u bitcoin-ima čisto što se može prebaciti (donirati jelte) ;)

Zato i smatram najjednostavnijom varijantom (ne i najjeftinijom), jednostavno uplatiš paypalom ili karticom, odmah kupiš SLL (linden dolare te) i onda promjeniš u BTC i pošalješ kome trebaš - ostane neka sića SLL i koji cent i to je to.

@Vutragenjo ovih 0.1BTC je od mene, živjeli vi meni i nastavite dobar posao!
 

Big L

B.I.G.
Poznanik Foruma
11.09.2009
1.841
2.187
188
Brooklyn NY
Da ali ta metoda nije anonimna bas pa netko i zbog toga moze ne raditi tako sa BTC naravno ne mislim tu na darivanje vutri nego neke škakljivije stvari kao nekada kupovanje sa Silkroada itd itd
 

Vutragenjo

Sutra Genjo
Administrator
23.10.2004
5.421
8.733
298
Čikago, USA
www.vutra.org