Bitcoin Vutra.org Donacije

Hempatia Soma iGrow Hemps garden

Prater

Prijatelj Foruma
04.04.2012
208
640
93
moze potrajat duze ovisno na koji si nacin slao, tipkam ovo jer zadnje sto je stiglo je 6 aprila kada je mraz poslao - [pregled transakcija]. eventualno da pogledas da nisi mozda nesto krivo uradio, ako nista da znas radi sebe. moguci problem i razlog kasnjenja su trenutno visoke provizije za transakcije koje su na rekordnim razinama u posljednjih 5 godina. normalna provizija tijekom godine iznosi 1-2 sat/vB ~ 0.05 USD za transakciju 1 input / 2 outputa, dok je trenutna provizija 700 sat/vB, sto ispada da za jednu transakciju treba platit 35 USD provizije. neki se mozda nece sloziti samnom ali moje misljenje je da se radi o planiranom napadu na bitcoin mrezu slanjem velikog broja 'spam' BRC-20 tj ordinal transakcija u mempool. ne lupam napamet vec pratim wallete i transakcije po blockchainu koje salju spam, ali necu da ulazim detaljno osim ako nekog ne interesira. kako posiljateljima transakcije nebi ostale zakljucane duze vremena cekajuci na potvrdu, primorani su slati sa vecim provizijama, na taj nacin jos vise dizu razinu provizija a napadac na to 'stacka' jos svojih. postoje iznimke u koje necemo ulaziti, ali u pravilu samo transakcije sa najvisom provizijom se ubacuju u iduci block, tako da ovisno o proviziji, kolicini drugih transakcija sa jednakom ili vecom provizijom i vremenu do iduceg blocka - ovisi kada ce se nasa transakcija potvrdit. zadnjih 10-ak dana pratim situaciju jer drzimo jedan projekt vezano za bitcoin, i imamo ogromnih problema zbog trenutno visokih provizija. dnevno primamo vise stotina transakcija koje treba konsolidirati kako bi krajnji korisnici placali dogovorenu proviziju izracunatu na jedan input, tako da nas ne-malo kosta konsolidacija. privremeno smo obustavili isplate jer ovo nije odrzivo, kako za korisnike tako i za projekt. postoje i layer 2 rjesenja kao sto je lightning network koji funkcionira na nacin da se otvore 'kanali' izmedju dvije strane kroz koji se moze poslat neogranicen broj transakcija sa veoma niskom provizijom ~0.001 USD, a tek kod zatvaranja kanala se napravi izracun kome koliko ostaje i ta transakcija se broadcasta na bitcoin on-chain. lightning je off-chain i treba ga razlikovat od side-chaina. zapoceo sam slaganje LN noda za spomenuti projekt ali sam zapeo sa vremenom, za sad je testnet slozen. trebao bih malo pozurit, zadao sam si previse stvari. pojednostavljeno objasnjenje lightning networka je kao da imas privatni racun u kafani u koju idete svako jutro, ali tek na kraju mjeseca ili kada dogovorite - tada napravite obracun sa konobarom. u slucaju LN obe strane imaju mogucnost slanja i primanja vrijednosti, a zatvaranje kanala je obracun sa konobarom. ova tematika nije bas za ovu temu pa necu duzit.

da skratim, ovih dana nije cudno imati probleme kod slanja i primanja, ali ako je poslano i ako je koristena provizija veca nego koju nodovi 'purgeaju', transakcija bi trebala biti vidljiva, eventualno nepotvrdjena ali definitivno bi trebala biti vidljiva na blockchainu.

mempool.png
 
Poslednja izmena: