Božur-Paeonia lactiflora

Hempatia Soma iGrow Hemps garden

wannabeshaman1

Aktivan Član
31.05.2007
400
33
0
36
trabunjar.bloger.hr


Opis:
Biljka s trajnim korijenom i okruglom sočnom stabljikom koja naraste do 60cm i na kojoj su perasto razdijeljeni i urezani listovi. Pojedinačni dvospolni cvjetovi slični ružama, najčešće su purpurnocrveni, ali i bijeli i ružičasti. Plod je dlakavi tobolac.
Vrijeme cvatnje: Svibanj-lipanj.
Miris i okus: Bez mirisa, gorka okusa.

Tek iskopani korijen ima neugodan odvaratan vonj, ali se nakon sušenja izgubi.

Stanište:
Najčešće se uzgaja kao vrtna ukrasna biljka, a u prirodi raste po planinskim uvalama.


Berba biljke:
Beremo cvijet, korijen i sjeme božura.

Korijen kad je star najmanje 2 godine.
Vadi se u rano proljeće ili u kasnu jesen te suši na toplom mjestu.
Sjeme se sabire krajem rujna.
Cijela biljka je otrovna, a naručito cvijet, pa se preporučuje veliki oprez prilikom branja

Pregled kroz povijest:
Božur je zakonom zaštićena vrsta, tercijarni relikt i rijetka biljka, zaštićen i u našim krajevima te se ne smije brati. Poznat je pod drugim imenima kao božurak, kraljev cvijet, kurjak i trojačke rože. Paeonia je ime dobila po grčkom bogu zdravlja Paeonu. Božur je već tada bio omiljeni lijek za liječenje epilepsije, žutice, bolesti bubrega i mjehura, a sjemenke božura rabile su se za čarolije. Hipokrat ga je rabio za liječenje epilepsije.
Mnogi autori naglašavaju otrovnost te rizičnost uporabe bilo kojeg dijela božura, dok novija provjerena znanstvena saznanja govore da alkaloid peregrinin sužava bubrežne kapilare, utječe na uterus i pospješuje zgrušavanje krvi te se preporučuje homeopatska uporaba matične tinkture.
Osim homeopatskog liječenja pod liječničkom kontrolom, svako drugo liječenje valja izbjegavati. Zapadna pučka medicina rabi božur za liječenje: epilepsije, grčeva općenito, gihta, hemeorida, kašlja, varikoznih vena, slabih živaca te za izazivanje mjesečnice


Ljekovitost: Ljekovit je po mnogočemu, a može poslužiti kao antibakterik, antiepileptik,
antispazmatik, antitusik, emenagog, narkotik i sedativ

Ljekoviti sadržaj:
Cvijet sadrži antocijanske boje peonidina, tanin; korijen glikozide peoniflorin, peregrinin, eterična ulja, peonol i treslovinu, a cijela biljka sadrži još organske kiseline, mast, smollu, škrob, kalcijev oksalat, glukozu i saharozu. Sjeme sadrži masno ulje, treslovinu, boju i šećer.


Ljekovito djelovanje:
Korijen božura djelotvoran je u liječenju:
- grčeva i to epileptičnih i grčeva mokraćnog mjehura i bubrega,

[FONT=&quot]grčeva u djece, menstrualnih grčeva
- krvi
- bolesti živaca kao što su živčane slabosti, neuralgija, padavica, histerija, posljedice
pretrpljenog straha
- bolesti bubrega i mjehura
- bronhijalnog napada, astme
- bolesti jetre tj žutice
[/FONT] - stezanja ili grčenja periferije srca
- epilepsije
- hormonalnih tegoba u žena za vrijeme ciklusa, te za izazivanje mjesečnice.

U pučkoj medicini nekad su se cvijet i sjeme božura koristili za liječenje
- epilepsije
- grčeva crijeva i želuca
- jakog grčevitog kašlja.


Tinktura:
200 grama mješavine suhih listova i cvjetova, 1 litra 60 postotnog alkohola
Priprema - Suho lišće smrvimo i prelijemo alkoholom. Držimo na toplom mjestu 30 dana. Procijedimo.
Uporaba: Uzimamo 5-15 kapi 3 puta na dan s 2dl vode ili čaja.


Danas se cvijet najčešće rabi u kombinaciji čajeva za inhalaciju astmatičara te za liječenje kašlja hripavca, dakako, pod liječničkim nadzorom.

Oprez!
Svi dijelovi biljke su otrovni.
Trudnicama je zabranjena uporaba božura u bilo kojem obliku.


Toksičnost:
Alkaloid peregrinin koga najviše ima u cvijetu izaziva simptome trovanja.
Simptomi trovanja su: glavobolja, tegobe s gutanjem hrane i sline, jaki grčevi, nadražaj crijeva, poremećaji vida te neosjetljivost donjih udova.


Zanimljivost:
Koristi se kao ljek u tradicionalnoj kineskoj medicini.
Korijen se koristi za smanjivanje temperatura i boli, za rane da prestanu krvariti i da se spriječi infekcija. Antispazmodično djelovanje je također zabilježeno u kineskoj farmakopeji.
[FONT=&quot]
Sadržaj sam kopi pejsto i neš malo izmjenio sa http://herbalism.bloger.hr/post/bozur/1550014.aspx

[/FONT][FONT=&quot]

[/FONT]
 

wannabeshaman1

Aktivan Član
31.05.2007
400
33
0
36
trabunjar.bloger.hr
e sad da nadodamo malo važnosti ovom postu(ponuda za prodaju i dalje stoji)
ovo ljeto sam dobio zaušnjake, a s njima bolove ispod uha i visoku temperaturu.
navodno je ljek za njih nepoznat pa sam entuzijastično izbrijo dok me još
prala vrućica kako će mi se ljek ukazat u nekom alternativnom stanju svijesti :D.
već sam i zaboravio na to i ležo sam na krevetu kontemplirajući :p.
nisam ni skužio da sam zaspo, bio sam i dalje u istom položaju s istom lucidnošću u svojoj sobi kad je došla susjeda i rekla mi da me netko treba na telefonu
(ona je telefonirala prije tog u "stvarnosti")
bio je to neki nabrijani šaman iz afrike, telefon me kao kroz portal transportiro u njegov svijet koji sam sad vidio na tv ekranu.
izlagao mi je neki dokumentarac svojom namjerom.
na njemu je bila prikazana gotovo pa indentična slika kao ova
što sam je stavio u postu gore i objašnjena povijest i način ritualne pripreme biljke
(koju je šaman zvao wild rea) u ljek koji bi se pušio,pio ili inhaliro te imao sedativan i opiumski učinak na konzumenta(ja sam bio osoba na kojoj se ljek upotrijebio)
tijelo bi osjećao kao topli plin i u stanju potpune introvertiranosti koju je ljek izazvao dobio bi sposobnost da lociram bolest i namjerom je izgurnem iz sebe.
nažalost zaboravio sam način pripreme al imalo je neke veze sa zelenom svijećom...
ona je imala bitnu ulogu pripremi i tjeranju bolesti,
možda se vosak koristio...pretpostavljam da se suho lišće natapalo u soku cvijeća dok bi se podgrijavalo da polako ishlapi.para se inhalirala, a dobivena smjesa pušila.
nakon tog dokumentarca bio sam opet kao kroz portal uvučen u svijet šamana u afričku pustinju kojoj se nalazilo jedno stablo,džip s vračem i golubicom.
vrač je stajao u džipu s 5-metarskom bijelom golubicom.
rekao je da u 60posto slučajeva ovaj tretman djeluje dok u 40 posto slučajeva...posljedice mi je pokazao bizarnom gestom.
snažnim,elegantnim i brzim pokretima zgrabio je džinovsku golubicu i vinuo je u zrak.bolestna golubica je ošamućeno letila par metara no bila je na izmaku snaga pa se strovalila u korijen isušenog drveta u pustinji.
od udarca drvo se okrenulo za tristo šezdeset stupnjeva.
krošnja je pokopala goluba i preuzela ulogu korijena, a korijen je predstavljao krošnju.zatim sam se probudio i većinu toga zaboravio :D.
sljedeći dan sam prosurfo netom i na enciklopediji biljaka našao
"Lottie Dawson Rea Peony" koja je savršeno odgovarala mojoj predodžbi biljke što sam vidio u snu, botaničarski naziv za nju je Peonia lactiflora...
i eto tako sam došao do gornjih informacija koje poprilično odgovaraju opisu djelovanja biljke što sam ga dobio u snu.
Kako je prekasno za sadnju bio bih zahvalan da mi ,ako netko slučajno u šumi vidi ovu biljku, javi da je uberem...želio bih iskušat ljekovita djelovanja idući put kad se razbolim.
Zahvaljujem na pažnji!
 

choki123

Aktivan Član
25.04.2007
477
29
0
35
zanimljivo ekstra!
probaj je nać u nekom rasadniku ili sjemenkama,al ja bi bio oprezan da sam na tvom mjestu...sanjanj je do jaja:sun2: