Bog, Zlo i Neugodna Pitanja

Hempatia Soma iGrow Hemps garden

RedSh

Vutra Veteran
21.08.2006
821
141
63
45
Sveucilišni profesor postavio je svojim studentima ovo pitanje:
«Je li Bog stvorio sve što postoji?»
Jedan student mu je smjelo odgovorio: «Da, Bog je stvorio sve što postoji!»
«Bog je sve stvorio?» upita profesor još jednom.
«Da, profesore» odgovori student.
Profesor ce potom: «Ako je Bog stvorio sve, onda je stvorio i zlo.
Buduci da zlo postoji a uzevši u obzir princip da nas odreduje ono što
radimo, onda je i Bog zao!»
Student je ostao šutke, a profesor je pun sebe konstatirao kako je još
jednom dokazao da je ono što kršcani vjeruju zapravo mit.
Drugi je student podignuo ruku i pitao profesora smije li ga nešto pitati.
«Naravno» odgovori profesor.
Student ustane i rece: «Profesore, postoji li hladnoca?»
«Kakvo je to pitanje? Naravno da postoji. Zar ti nikad nije bilo hladno?»
Studenti su se zakikotali na kolegino pitanje.
Mladic je odgovorio: «Zapravo profesore, hladnoca ne postoji. Prema
zakonima fizike, ono što mi smatramo hladnocom u stvarnosti je
odsustvo topline. Svako tijelo ili objekt prema proucavanju ima ili
prenosi energiju, a toplina je ono što cini da tijelo ima ili
prenosi energiju.
Apsolutna nula znaci potpunu odsutnost topline, sve stvari postanu
inertne i nesposobne za reakciju na toj temperaturi. Hladnoca ne
postoji. Mi smo stvorili tu rijec da opišemo kako se osjecamo ako
nemamo toplinu.»
Student nastavi s pitanjem: «Profesore, postoji li tama?»
Profesor odgovori: «Naravno da postoji.»
Student ce na to: «Opet ste u krivu, profesore, ni tama ne postoji.
Tama je u stvarnosti samo odsustvo svjetla. Svjetlo možemo proucavati,
ali tamu ne. Zapravo, možemo se poslužiti Newtonovom prizmom da
pretvorimo bijelo svjetlo u mnoge boje i proucavati razlicite duljine
svjetlosnih valova za svaku boju. Ne možemo mjeriti tamu. Najobicnija
zraka svjetla može prodrijeti u svijet tame i prosvijetliti ju.
Kako možete znati koliko je odredeni prostor mracan? Mjerite kolicinu
prisutnog svjetla. Nije li ovo tocno? Tama je pojam koji ljudi
koriste da opišu što se dogada kada nema svjetla.»
Na kraju, mladic upita: « Profesore, postoji li zlo?»
Sad vec pomalo nesiguran, profesor odgovori: «naravno, kao što sam vec
rekao. Vidimo zlo svaki dan. Najcešce u svakodnevnim primjerima
covjekove necovjecnosti prema drugim ljudima... u zlocinima i nasilju
diljem svijeta. Ove manifestacije nisu ništa drugo nego zlo.»
Na to ce student: «Profesore, zlo ne postoji, ili barem ne postoji po sebi.
Zlo je jednostavno odsustvo Boga. Baš kao i tama i hladnoca, to je
pojam kojeg su ljudi stvorili da opišu odsutnost Boga. Bog nije
stvorio zlo. Zlo nije poput vjere i ljubavi koje postoje baš kao što
postoje svijetlo i toplina. Zlo je posljedica onog što se dogodi kada
u covjekovom srcu nije nazocna Božja ljubav. Baš poput hladnoce koju
doživljavamo u odsustvu topline, ili poput tame koja se dogada kada
nema svjetla.»
Profesor je sjeo.
Mladic se zvao Albert Einstein

:sun2: dal je istinito ili ne...zanimljiva prica kako god okrenes. Dobila je na mejl nedavno pa htjedoh podjeliti sa vama:sun2:
 

cannebosanac

Aktivan Član
13.10.2006
391
47
0
46
Ovaj profesor ili bilo ko drugi su glupi ako misle da je Bog zao, zato što je stvorio i dobro i zlo . Anštajn se ustvari samo igra riječima , dobro evo da hladnoća i tama ne postoje u smislu kao što postoje toplina i svjetlost to prihvaćam , ali što kaže za zlo je čista igra riječi , zlo postoji pa zvao on njega odsustvom čega god hoće , ono postoji isto kao što postoji i dobro .Tako isto i ja mogu reći siromaštvo ne postoji to je samo odsustvo novca i materijalnih dobara . E sad koje je porjeklo zla to je neka skroz deseta priča. Niko ne može dokazati da Bog postoji ili ne postoji ili da je samo jedan stvoritelj svega i dobra i zla , ili da su kao što dualističke vjere propovjedaju da postoji Bog dobra i Bog zla . Ni ja ne mogu dokazati nikome ono što ja znam i sad da vam kažem da sam siguran da postoji Bog ili kako god neko to želi , siguran sam da postoji isto koliko sam siguran da sad tipkam ovaj post , samo vi u to možete jedino vjerovati i ništa drugo . I s ovime ne želim reći da sam ja sad neki sveti lik i da sam nužno dobar koliko se god trudim u ovom svjetu da to budem . Ja sam samo čovjek ko i svi ostali a to što sam imao kojekakvih fleševa što bi narod rek`o, pa sam iz takvih stvari došao do zaključka da je nemoguće da ne postoji nešto više , što ja jednostavno i zovem Bog kao i crkva u koju ne idem niti više vjerujem da su ono za šta se preststavljaju niti pripadam bilo kakvom obliku organizirane religije . Vi i bilo ko drugi možete mi samo vjerovati kao što i ja sam mogu samo vjerovati nekome drugom ko bi ovako nešto rekao , i taj neko je samo čovjek i ne može činiti čuda ko ni ja da bi dokazao da postoji neka veća sila . Nekima ljudima je jednostavno dato da vide više iz kojeg razloga nemam pojma , neki su do nekih viših spoznaja došli pomoću raznih sredstava za pucanje , npr. gljivice ove kojekakve kaktusi i ostali entheogeni . Postoje i razni eksperimenti koje su ljudi radili i koji su pokazali da postoje stvari za koje većina normalnog svijeta misli da su to obične laži i budalštine , to je ono njihovo pravo i slobodna volja da vjeruju u to ili ne vjeruju , i to je ono što kažem u to možeš jedino vjerovati osim ako i sam nisi učestvovao u tim eksperimentima .

Anštajn je to na lijep način slikovito sve ispričao ali je po meni budala ako misli da zlo ne postoji , može se on igrati rječima ali ono postoji . Ja osobno ne vjerujem u priče o sotoni ili na primjer o nekome zlom Bogu ili nekoj zloj sili koja jednostavno ide po svjetu kao neka loša energija i onda ulazi u ljude pa oni polude i čine zlo . Što se mene tiče Bog tj. dobro i zlo postoje oduvijek , a ljudi otkad kad god da postoje su valjda uvijek imali slobodu izbora , da biraju hoće li biti loši ili dobri i to je jednostavno najlogičnije objašnjenje ,sve postoji oduvijek . Ne može se reći da je Bog zao zato što je dao ljudima slobodu izbora , Bog je tu po mome mišljenju i dobar i zao pitanje samo da li će neko odabrati da mu Bog bude dobar ili zao . Lijepo kaže zlo je odsustvo Boga. Zašto je onda tu negdje ili kod nekoga Bog odsutan ? Meni je jedini logičan odgovor na to zato što je Bog i dobar i zao i zato što je pustio ljudima da biraju . Mislim da je Bog na početku, kažem početku u koji i ne vjerujem da postoji , ljudskom umu je jednostavno nedokučivo kako to da seve oduvijek u stvari postoji i da nema početka pa je onda taj početak i stvorio u svojoj glavi , mislim da je Bog stvorio sve i dobro i zlo i sve zakone i fizike i svega što postoji , i onda jednostavno pustio to sve da radi i sad posmatra a da intervenira čisto sumnjam u to iako kažem da znam da postoji . Ljudski um i svijest su zarobljeni u materiji , na taj način je Bog čovjeka i stvorio, upravo na svoju sliku i dao mu moć da stvara ,ne kao sebi naravno i stvorio ga je konačnim i s početkom zato ljudski um ne može da dokuči to da sve u stvari postoji oduvijek i nema nikakvog početka ni kraja . Bog se kao i čovjek sastoji i od svjesti i od materije i za razliku od čovjeka nije konačan i ima neograničenu moć stvarnja , e sad šta je bilo prije svjest ili materija ili je jednostavno oduvijek postojalo kaš što ja to zbog svog ograničenog uma jedino mogu sebi i zamislit i mislim da je tako . Ko to može znati možeš jedino poluditi od razmišljanja o tome , možda je u početku ... opet ja sad o početku , kojem fucking početku , gdje je početak ... bila samo svijest kojoj je u toj cjeloj vječnosti bilo dopizdilo da bude samo svijest i onda je jednostavno izmislila materiju hoću reći možda materija i ne postoji možda je to samo doživljaj koji ta svemoćna svjest tj. Bog stvara , samo jebena iluzija i ništa više . Ali onda opet dođem na početak razmišljanja o tome svemu pa zašto onda nebi sve odjednom skupa postojalo od početka i svjest i materija . Zašto se uopće neko pita šta je bilo prvo svjest ili materija kokoš ili jaje . Ustvari ovo su stvari kojima sam zamarao mozak kad sam bio mali . Sad sam se jednostavno naučio da kad me puknu i kad naiđem na ovakve pitalice u glavi da jednostavno kažem mozgu i svjesti daj odjebite obadvoje i ne svađajte se postojite i jedno i drugo od početka i ako me opet počnete sa tim previše zamarat strpat ću vas u ludnicu skupa sa sobom ili ću vas ubit pa onda pitajte Boga ,ovoga za koga znate, kad je sve počelo i kako je bilo .To jednostavno čovjek na ovome svijetu ne može skontat tj . onog trenutka kad skonta ustvari je već preselio , zato i ne želim previše o tome da razmišljam ,da ne bih nedaj Bože prerano skontao . Tako ako vas muče pitanja poput kokoši jajeta i sl. pizdarija jednostavno recite mozgu da odjebe i nek misli na kilo vutre i neku rasnu Šveđanku , ili šta ko već voli. Živi brate i uživaj dok možeš ko jebe Anštajna i njegovu relativnost i savijanje prostora , čim će ga savit možda Atomskom bombom , savit će ga kurcom .
 

Beyond

Vutra Veteran
07.08.2006
1.948
335
0
38
Misliš da ludiš zbog tog osjećaja koji imaš kad razmišljaš o stvarima koje nemaju ni početak ni kraj kao što su prostor i vrijeme, kad razmišljaš tko si ti, zašto si tu, koja ti je svrha... a zapravo samo rušiš ustaljene zidove u svojoj glavi koje su ti sagradili od djetinjstva. To nije osjećaj ludosti već osjećaj prosvjetljenja. To je osjećaj kad po prvi puta počneš misliti vlastitim umom a ne samo kopirati tuđi. Misliš da si ograničen samo zato jer ti nitko ne servira informacije koje tražiš, a naučen si da ti je sve pred nosom ili najdalje na google.com Ti zapravo nisi ograničen ali jesi ako ne želiš razmišljati i stjecati znanje dalje i drugačije nego to radi društvo oko tebe. STRAH, najviši i najjači zid od armiranog čelika. Razmišljajući dublje neko tvoje društvo ti ne ludiš već se unaprijeđuješ i prosvjetljuješ. Ali možeš i poludijeti ali jedino onda ako NEĆEŠ prihvatiti ono što vidiš, ako se tvoji odgovori koji ti dolaze ne slažu sa tvojim ustaljenim shvačanjima, ako se bojiš prihvatiti ih i razmotriti, e onda ludiš, jedino ako se bojiš novoga i nepoznatog, onda nastaje bolest, onda ludiš, onda padaš u depresiju, a samo si trebao odbaciti svoje predrasude, čak niti odbaciti, bar na trenutak odljepiti se od njih tek toliko da možeš proviriti na ono drugo. Bar na trenutak odbaciti sve što znaš, sve što misliš da je stvarnost i da nemože biti drugačije i dovesti se u stanje nulte točke, kao ono kad si tek rođen.
Da, materija je iluzija to je činjenica jer je sastavljena od atoma koji nisu materija već energija, ali u isto vrijeme ona je stvarnost, jer ti živiš na njezinom nivou, nivou materije, i naravno da je onda stvarnost. Nitko te ne sili da razmišljaš dublje, da razmišljajući ne uzimaš u obzir zakone fizike i govoriš sam sebi "ne to nemoguće i zato nemože biti."
Ja nisam neki sveti čovjek ili šta ja znam... netko vrijedniji od vas, netko pametniji. Ja sam isto tu, na razini materije, na razini klasičnog "normalnog" društvenog ponošanja, ali usudio sam se zapitati sva gore spomenuta pitanja i razmišljati o njima dulje od 5 sekuni, koliko o tome razmišlja klasična osoba s predrasudama iz svojeg materijalističkog društva, prije nego misli da će poludijeti zbog toga i vrati se svojim granicama. Razmišljao sam malo dulje i gle čuda shvatio neke stvari. Shvato sam da vi niste ograničeni, bar ne toliko koliko mislite da jeste. Samo je pitanje koliko duboko želite ići, nećete poludijeti, ali nemožete ni očekivati kristalno jasne odgovore koji se mogu napisati na papir.
Jeste li kada pomislili da vi niste odvojeni od boga, da niste zasebni entitet već da ste povezani? To bi značil da ste zapravo na neki način vi bog, ali ne više od mene ili neke treće osobe, u nekom egocentričnom smislu. Možda smo svi mi fragmenti boga, a gledajući sve ukupno na nas, mi jesmo bog. Nisam ja ovo izmislio, izmislila je moderna kvantna fizika, ona tvrdi da smo svi povezani, tvrdi da smo mi kreatori stvarnosti, i to dokazuju u svojim istraživanjima. Ali to ne tvrdi samo kvantna fizika već taj osjećaj povezanosti sa svime ima svaki šaman, svaki iskusni meditant i osoba koja koristi neke psihodelike kao što su LSA a pogotovo DMT.
Ako ćete očajnički tražiti odgovore na "teška pitanja" vjerojatno ćete ostati razočarani, ali daleko od toga da ih morate ignorirati.
 

kanehbosem

Rehabilitacija kanabisa !!!
Banovan
12.10.2006
619
46
48
igru riječi je jednostavno nemoguće izbjeći kad je u pitaju filozofija, teologija, etika...
ja sam uvjeren da zlo postoji kao posljedica slobode izbora i pokvarenosti ljudi
evidentan dokaz tome je poremećena ravnoteža na svim poljima
ponajprije međuljudima i u prirodi,
a budući da smo svi dijelovi boga (kao što to weedran, kvantna fizika, i augustin iz hipoa reče) u tom smislu bog osjeća posljedice tog zla, što je nešto drugo od bog je stvorio zlo
neću komentirati propovjednik 7:14
 

balcan_smoke

Vutra Veteran
01.03.2006
1.836
493
108
jedan moj head je izgledao kao najveće zlo koje je ikada izraslo iz vode
a kada sam ga zapalio,baš je bio dobar..i to mnogo dobar
od tada mi se pobrkalo zlo i dobro
vjerujem samo u moto "čini dobro i dobro će se vratiti"
ja nikome ne nanosim zlo ili provociram,ali isto tako kada mene neko ugrozi radi njegove dobiti ili zlobe
ja ne prezam da budem zao prema njemu ako ne čak i gori nego sto je on pokušao ili bio zao prema meni
tu nestane moja dobrota koja je inače velika,u stvari pretvori se u zlo istoga inteziteta
e sada postoji li ili ne ....pitanje je sada

p.s. mada u poslednje vrijeme,barem se meni tako čini
zlo je pokretač svijeta ,a ne dobro :-(
 

kanehbosem

Rehabilitacija kanabisa !!!
Banovan
12.10.2006
619
46
48
balkane stvarno si me inspiriro brate
lijepo si to sročio
ti si škole završio:icon_lol: (sivi kamion crvene boje):icon_lol:
 

RedSh

Vutra Veteran
21.08.2006
821
141
63
45
cannebosanac je napisao(la):
Živi brate i uživaj dok možeš ko jebe Anštajna i njegovu relativnost i savijanje prostora , čim će ga savit možda Atomskom bombom , savit će ga kurcom .

:icon_lol: :icon_lol: :icon_lol: :icon_lol:

pa dobro je ljudi...ja sam samo stavila pricu, sta ste se tako uzbudili:nana:
 

Vutragenjo

Sutra Genjo
Administrator
23.10.2004
5.421
8.733
298
Čikago, USA
www.vutra.org
Vutrolina gasolina :vb_whip:


Sex Droga Nasilje Religija i propali Rock en Roll


Najbolje je zaronit na dah na nekih 20 metara i lebdit i ne osjecat ni zlo ni dobro ni sebe ni misao ni ljepotu ni ruznocu ni trip ni strah samo jedan divan osjecaj nistavila i tisine.

Sto se tice Boga uvjek mora otici u jednu veliku polemiku. Cak i ljudi koji nevjeruju u boga pricaju o njemu. Kako nesto da ne postoji kad ga stalno spominjes.
 

cannebosanac

Aktivan Član
13.10.2006
391
47
0
46
Ne kažem ja sad to neko treba ignorirati , dobro jesam ga malo pretjerao kad kažem možeš samo poluditi , malo puno sam ga možda pretjarao ali ja sam o tim stvarima razmišljao i kao mali klinac otkud išta otkud ovo otkud ono . A i prije vutre i prije kvantnefizike ,možda baš zato što sam od onih koji se pitaju takve stvari , su mi i stigli odgovori u vidu tih nekih čudnih događaja zbog kojih kažem da sam siguran da nešto gore ima . U pravu si to što misliš da smo mi u stvari dio boga , ja sam došao do toga u tim svojim razmišljanjima da je Bog u stvari sve cijeli svemir i svjest i materija , i mi smo tu kao neki mali bogovi i životinje i sve živo i mrtvo u sebi mora imati neki nivo svjesnosti . Sve to čini stvarnost . Kad sam rekao da sam ograničen mislio sam i na sve ostale ljude, i samo sam htio reći što se tiče nekih pitanja , kao je li Bog stvorio zlo , šta je bilo prije svjest ili materija , da smo svi kao niži oblici svjesti u materiji ograničeni da bi dokučili odgovore na ta pitanja . I lakše mi je nekad prihvatiti da sve tj. Bog jednostavno postoji od uvijek i nema ni početka ni kraja . Kao što crkva s kojom se ne slažem u mnogo čemu upravo zbog njivhovih stavova o vutri sam prestao misliti o njima kao o vjerodostojnim predstavnicima Boga .Crkve sve se više svode na obične lovatore i nacionaliste , zamisli samo kako to samo zvuči Rimokatolička crkva(samo što je u nas još službeno nisu počeli nazivati Hrvatska rimokatolička crkva) ili Srpska pravoslavna crkva , Ruska itd. , šta je Isus bio nacionalist ne kontam , neko je tu glup ja ili oni svi skupa .
Previše je razmišljati o tim nekim stvarima nije sad da ćeš poluditi od toga , ali mislim da čovjek treba više biti čovjek i ako hoće neka vjeruje u što hoće taman u falus ko oni tamo neki na istoku samo neka bude čovek,razumiješ dobar, treba se klonit budala , balcan smoke , naravno treba se znati i obraniti .Rođeni smo da budemo ljudi i tu zadaću treba napraviti na ovome svjetu , a onda ko zna šta će biti . Znam i ljudi koji su uvjereni i da nema ništa poslije i koji bi mi rekli na ovo ma biće ti qrac nema ništa , vidiš to su oni što vjeruju u falus :) ali ne vjerujem da će i njima biti loše na na onome svjetu i pogotovo na ovome sada ako budu dobri , bez obzira što nisu kršteni i pomazani i šta ti ja znam kakvi sve obredi ne postoje . Ja vjerujem u to nešto što ovi budisti ili koji već vjeruju u karmu , a to ti je ono zavisi čemu naginješ u toj slobodi izbora , kao da stojiš na uzbrdici ako se naginješ nizbrdo,to ti je loše,kako god da se okreneš , kad jednom padneš nabit ćeš se ili na facu ili potilljak i sjebat ćeš se , ako se nagneš uzbrdo proći ćeš puno bolje s manje posljedica .Možda se dočekaš i a neku vutrolinu onda ćeš proći najbolje :sun2:
I da, ovo sam htio reći za kaneta zlo jest posljedica slobode izbora ali ovu je stvorio Bog kao i sve ostalo čisto sumnjam da mu i zlo nije bilo na naumu, a od toga je i ova priča počela i ono što me je natjeralo da kažem koji to čovjek može spoznati . Možda i nisam upravu ali najvjerojatnije nitko .
 

RedSh

Vutra Veteran
21.08.2006
821
141
63
45
jel se netko nekad susreo sa dokumentarcem The Secret??

http://thesecret.tv/home.html

uglavnom dokumentarac stoji iza teorije Zakon Privlacnosti, sto bi u kratko bilo, svemir ima energiju, frekvenciju. kad razmisljamo o necemu, dal bilo zelja, strah ili sl i mi sami odasiljemo neku oderedenu frekvenciju prema svemiru i okolini. po toj teoriji sto zazelis to ti se i vraca. ako je to strah, strah ce se ostvariti, ako je to ljubav ljubav ce se desiti.

e sada odmah da kazem, dok gledas dokumentarac ili citas djelove na stranici, pomalo je sve to ljigavo napraviljeno, s jedne strane neki preuzivljeni ameri pricaju neke debilane a sa druge strane postoji ta neka srz koja je- zanimljiva teorija. nije da me pretjerano impresionirala ta njihova jebena Tajna kako oni milijon puta to spominju u dokumentarcu, ali htjedoh reci da sam se nasla u xy situacija gdje se neke stvari dese ili realiziraju bez imalo mog truda, samo treba uhvatiti priliku i prihvatit je. ponekad mi sve to izgleda pomalo cudnovato jer mi se na taj nacin ostvaruju moje najugodnije zelje. dakle postoji nesto, neka sila, neka frekvencija- kako god je nazvali- koja je savrseno uskladena sa nama. ako otkrijemo na kojoj je stanici i uskladimo frekvencije onda zivimo skladno sa prirodom, na taj nacin mi i okolina, svemir nadopunjujemo jedan drugog i mozemo samo uzivat, ako normalno vidimo sta nam svemir sve nudi.

mozda se udaljujemo od teme ali sam se htjela nadovezat na ono "dobro se dobrim vraca". canne spominje karmu pa se sjetila serijala My name is Earl- definitivno zabavno, ko nije pogledao brzo skinut koju seriju!
 

cannebosanac

Aktivan Član
13.10.2006
391
47
0
46
This is The Secret to everything ... the secret to unlimited joy, health, money, relationships, love, youth: everything you have ever wanted.

Dobro ovo pravo radi li :) , ne kontam jesi li ovo naručila ili ...? Gdje si gledala na čemu ?

Samo ne vjerujem baš puno tome , većinom želim dobro svakome a vrati mi se da ti ne kažem šta , pretpostavi šta možeš očekivati od Bosanaca :)
 

RedSh

Vutra Veteran
21.08.2006
821
141
63
45
na taj dokumentarac sam slucajno naletila kod frendice..neko ga je skinuo sa neta...i kao sto rekoh...prica je u samoj srži zanimljiva mada je dokumentarac pomalo tresh sa svim tim americkim ufuravanjem ko da je sam bog sisao na zemlju...ali vrijedi pogledat...nije da se ja ufuravam u to ko mantra neka...ali eto ima nesto i u toj teoriji...definitivno. znam neke xy situacije koje su mi se desile...a slucajno nije sigurno:icon_lol:
 

EXARP

Aktivan Član
10.12.2006
488
66
48
50
Ne postoji ni Dobro ni Zlo, mišjenje ih čini takvima.
Npr. masnoča bez koje amutomehaničar nemože obavljati svoj posal i porijeko mu treba, totalno če usrat posal jednom npr. kirurgu.
Dakle, jeli mast zla?

Bog nema veze ni sa Dobrim ni Zlim. Ako se Bog spušta tako "nisko", onda to nije nikakav entitet koji bi moga ponit naziv BOG.

Bog je u nama i oko nas. Kreacija koja je s pomoću Riječi koja u početku bijaše KOD Boga (kaže krščanska mitologija) stvorila sve sve postojeće svuda je oko nas. Smrt je npr. u k...., loša je to stvar; ali da je nema, a di bi mi svi stali?

Nakon iskustava direktne percepcije onoga šta večina naziva Bog, jednostavno mi sve te mitologije izgledaju ko priče za malu dicu. One to u biti i jesu, ali da nemaju masuuuuu skrivenih poruka, imaju. Ali hvatanje za jednu knjigu, jednu ideologiju jednan način razmišljanja stvara JEDNOUMLJE. Sloboda izbora je največi dar koji smo dobili od "krearoa/ice" (da,da...zar neki još uvik stvarno misle da Bog mora bit muško).

U početku Čovjek izmisli Boga. Pa mu pridoda ekipu oko njega, a on posta vrhovni Bog. I tako se to rastezalo od Sumerana i Egipčana, pa do Grka i Rimljana. Jedino su Židovi imali shemu jednog Boga, koju su onda krščani pokupili za se kao oca njihovog Boga u čovječjem obliku. I onda 325 Konstantin, zadrti Mitraist, sazove samit u Nici i ON, totalni paganin, proglasi šta je točno a šta krivo, usput pokokavši sve one koji se nisu slagali sa njegovom koncepcijom šta bi krščanstvo trebalo bit. I Gnostici, papa. Sva ostala evanđelja bijahu izbačena i proglašena herezom, a odabrana su samo 4 kao "istina". Još in je i to bilo malo, pa su malo kopali i po Starom zavjetu dodajući priće (makabejci, Danijel itd.) da bi mogli reć eto vidite, Čak i u tim drevnim tekstovima, piše da je TO TO. A sve radi toga da se narod zauzda i kontrolira. Izrabljuješ ljude uz objašnjenje da je žiovot sazdan od patnje, ali ako budu "dobri" dobiće nagradu "život vječni". Super kontrola. A onda u 7 st. pojavi se novi nadahnuti. Muhamed i stvori novu religiju. Šta in je poveznica? Poveznica im je Judaizam, 1. Abrahamska religija. NAstala na način da se Abrahama, običnu malo bogatiju izbjeglicu iz Sumerskog grada Ura proglasi Ocem naroda, doda malo (da malo!!!) egipatskih znanja i sve lipo zamiša sa patrijahalnim idiotizmom i... voala dobijemo hibrid, gomilu prepisanih i za političke potrebe navrnutih zakona pod krinkopm VJERE. I Sumerana stavili za svog praoca nacije, čovika koji bi da je dozna šta su napravili, shodno svojim i vjerskim i moralnim vrijednostima s gnjušanjem odbacija sve učinjeno od strane "sledbenika".

I kad, konkretno pričamo o Bogu ocu krščanstva, o kome pričamo? O JHVH, monstrumu iz Biblije koji je legalizira genocid, silovanja i ideologiju da obečanu zemlju treba otet? Ili je to možda neki drugi.
Kad pričamo o Allahu, o kome tad pričamo? Naravno o Bogu, jer prevod riječi Allah je Bog. A itaj vuče korjen opet od Hebreja. Jel to onaj isti JHVH?

Kane, neraspravljaj i ne razočaravaj se ako činiš dobro a vrati se "le merde". Čini dobro radi Dobra sama, ne radi nagrade. ;) Normalno, jer ako uđeš u taj sustav "činimu dobro, da mi se vrati dobro" to je cjenkanje i pogađanje...Sa Bogom nema cijenkanja.

Eto tolko od mene, u malko "high" stanju zbog kojeg molim za razumjevanje ako mi je text malko zbrkan.

Ona prića sa početka od naše mudre Crvene Shamanke je isto tako dvosjekli mač. I za kraj jedno vic-pitanje: "Ako je Bog (pojam koji se tolko rabi za višu i nepoznatu silu) svemočan, može li stvoriti kamen, toliko težak da ga ni on sam nemože dignit?"

Znam da je malo djetinjasta izjava, ali gađa drito u centar pitanja o Bogu.
Jedino pomirenje između dvije strane, ( u ovom našem, ipak dualnom svijetu, bar u ovoj našoj stvarnosti, koja je najniža od svih ostalih, ali i najbitnija jer je jedina sazdana od materije) je TOLERANCIJA. Ona vodi razumjevanju potrebe i za Dobrim i Lošim. TOLERANCIJA ili ti Božanska kreacija. :icon_wink:
 

cannebosanac

Aktivan Član
13.10.2006
391
47
0
46
Hasan bin Sabah je napisao(la):
Ne postoji ni Dobro ni Zlo, mišjenje ih čini takvima.
Npr. masnoča bez koje amutomehaničar nemože obavljati svoj posal i porijeko mu treba, totalno če usrat posal jednom npr. kirurgu.
Dakle, jeli mast zla?

Bog nema veze ni sa Dobrim ni Zlim. Ako se Bog spušta tako "nisko", onda to nije nikakav entitet koji bi moga ponit naziv BOG.

Dobar post slažem se ,većinom ,mada ovo prvo ovdje , opet igra riječi .
Sad kad kažeš o čemu mislimo kad kažemo Bog da li mislimo JHVH , ja ne , kad kažem Bog onda mislim na ono što je sve pokrenulo i sve zna i nema početka ni kraja itd. , a to pošto je uzrok svega onda je uzrok i dobra i zla , zato mi ovo drugo što kažeš da `nema veze` nekako nema smisla , ali dobro to je tvoje mišljenje,imaš pravo na to .


Ne mislim na JHVH jer to je onaj koji kao prema većinom prihvaćenom tumačenju stvorio prve ljude , Adama i Evu , i koji ih je zajebavao da ne jedu jednog drveta da ne bi postali ko i on pametni jer mu je bolje bilo da budu glupi da s njima upravlja a da jedu s drva života nije mu smetalo , tako da ima što više poslušnih koji ne mogu krepat ;) , a ovo tumačenje da su Adam i Eva bili prvi ljudi je smješno , jer ko je onda stvorio one s kojima su se njhova djeca poženila , dakle morali su pralelno s njima živjati drugi ljudi , o kojima isto tako piše u SZ . Samo izgleda nekome ne odgovara da se o tome priča . Ti vidim dosta dobro poznaješ ovaj materijal mislim da znaš o čemu pišem , vjerujem da bi ti o tome znao nešto više napisat .

Evo malo o tim "Drugim" ljudima http://www.geocities.com/Athens/Bridge/1831/zell.html
 

balcan_smoke

Vutra Veteran
01.03.2006
1.836
493
108
Vutragenjo je napisao(la):
Najbolje je zaronit na dah na nekih 20 metara i lebdit i ne osjecat ni zlo ni dobro ni sebe ni misao ni ljepotu ni ruznocu ni trip ni strah samo jedan divan osjecaj nistavila i tisine.
.

e ovo potpisujem,taman dvaes metara,nađeš dobar krš ufatiš ga i cooliranje najače na svijetu
samo me strah da ne ostanem dolje,ali imam lijepih stvari na povrsini,pa se vazda vratim

..pi što nisam delfin,pa fino gajim alge....pravi hydro

offtopic sorry
 
31.03.2008
8
0
0
39
da li vi smatrate da postoji univerzalno dobro? kao recimo radnja koja, kad se napravi bilo gdje i bilo kad, da je dobra?

ja ne. sad vi...
 

hirn

Aktivan Član
05.11.2008
58
2
0
35
www.forums.vutra.org
RedSh je napisao(la):
Sveucilišni profesor postavio je svojim studentima ovo pitanje:
«Je li Bog stvorio sve što postoji?»
Jedan student mu je smjelo odgovorio: «Da, Bog je stvorio sve što postoji!»
«Bog je sve stvorio?» upita profesor još jednom.
«Da, profesore» odgovori student.
Profesor ce potom: «Ako je Bog stvorio sve, onda je stvorio i zlo.
Buduci da zlo postoji a uzevši u obzir princip da nas odreduje ono što
radimo, onda je i Bog zao!»
Student je ostao šutke, a profesor je pun sebe konstatirao kako je još
jednom dokazao da je ono što kršcani vjeruju zapravo mit.
Drugi je student podignuo ruku i pitao profesora smije li ga nešto pitati.
«Naravno» odgovori profesor.
Student ustane i rece: «Profesore, postoji li hladnoca?»
«Kakvo je to pitanje? Naravno da postoji. Zar ti nikad nije bilo hladno?»
Studenti su se zakikotali na kolegino pitanje.
Mladic je odgovorio: «Zapravo profesore, hladnoca ne postoji. Prema
zakonima fizike, ono što mi smatramo hladnocom u stvarnosti je
odsustvo topline. Svako tijelo ili objekt prema proucavanju ima ili
prenosi energiju, a toplina je ono što cini da tijelo ima ili
prenosi energiju.
Apsolutna nula znaci potpunu odsutnost topline, sve stvari postanu
inertne i nesposobne za reakciju na toj temperaturi. Hladnoca ne
postoji. Mi smo stvorili tu rijec da opišemo kako se osjecamo ako
nemamo toplinu.»
Student nastavi s pitanjem: «Profesore, postoji li tama?»
Profesor odgovori: «Naravno da postoji.»
Student ce na to: «Opet ste u krivu, profesore, ni tama ne postoji.
Tama je u stvarnosti samo odsustvo svjetla. Svjetlo možemo proucavati,
ali tamu ne. Zapravo, možemo se poslužiti Newtonovom prizmom da
pretvorimo bijelo svjetlo u mnoge boje i proucavati razlicite duljine
svjetlosnih valova za svaku boju. Ne možemo mjeriti tamu. Najobicnija
zraka svjetla može prodrijeti u svijet tame i prosvijetliti ju.
Kako možete znati koliko je odredeni prostor mracan? Mjerite kolicinu
prisutnog svjetla. Nije li ovo tocno? Tama je pojam koji ljudi
koriste da opišu što se dogada kada nema svjetla.»
Na kraju, mladic upita: « Profesore, postoji li zlo?»
Sad vec pomalo nesiguran, profesor odgovori: «naravno, kao što sam vec
rekao. Vidimo zlo svaki dan. Najcešce u svakodnevnim primjerima
covjekove necovjecnosti prema drugim ljudima... u zlocinima i nasilju
diljem svijeta. Ove manifestacije nisu ništa drugo nego zlo.»
Na to ce student: «Profesore, zlo ne postoji, ili barem ne postoji po sebi.
Zlo je jednostavno odsustvo Boga. Baš kao i tama i hladnoca, to je
pojam kojeg su ljudi stvorili da opišu odsutnost Boga. Bog nije
stvorio zlo. Zlo nije poput vjere i ljubavi koje postoje baš kao što
postoje svijetlo i toplina. Zlo je posljedica onog što se dogodi kada
u covjekovom srcu nije nazocna Božja ljubav. Baš poput hladnoce koju
doživljavamo u odsustvu topline, ili poput tame koja se dogada kada
nema svjetla.»
Profesor je sjeo.
Mladic se zvao Albert Einstein

:sun2: dal je istinito ili ne...zanimljiva prica kako god okrenes. Dobila je na mejl nedavno pa htjedoh podjeliti sa vama:sun2:
bravo bravo:bis::bis::bis:
 

TrueDimSino7ni_ašiš

Banned
Banovan
23.05.2009
29
2
0
82
«Profesore, zlo ne postoji, ili barem ne postoji po sebi.
Zlo je jednostavno odsustvo Boga. Baš kao i tama i hladnoca, to je
pojam kojeg su ljudi stvorili da opišu odsutnost Boga. Bog nije
stvorio zlo.

zlo postoji, zvao ti to tamom ili zlom, ili smatrao pojmom kojeg smo stvorili..
i ako bog nije stvorio zlo, onda zlo postoji samo po sebi...