Bog, Zlo i Neugodna Pitanja

Hempatia Soma iGrow Hemps garden

Kurblaj Kan

Aktivan Član
15.12.2006
1.812
77
73
TrueDimSino7ni_ašiš je napisao(la):
«Profesore, zlo ne postoji, ili barem ne postoji po sebi.
Zlo je jednostavno odsustvo Boga. Baš kao i tama i hladnoca, to je
pojam kojeg su ljudi stvorili da opišu odsutnost Boga. Bog nije
stvorio zlo.

zlo postoji, zvao ti to tamom ili zlom, ili smatrao pojmom kojeg smo stvorili..
i ako bog nije stvorio zlo, onda zlo postoji samo po sebi...

Zlo ne postoji, nikako kao prirodna pojava i mislim da to nije uopće upitno. Dobro i zlo su osobine koje mi kao ljudi pridodajemo radnjama, stvarima, osobama, čemu god; a da zlo postoji kao nešto "stvarno" tj. konkretno nikako. Zlo ne možemo mjeriti, ne zbog nedostatka tehnologije nego jer ne postoji. A ukoliko dokažemo postojanje zla kako ćemo nazvati mjernu jedinicu...
Predlažem da se osnovna mjerna jedinica nazove 1 đavo, i dakako da se uredi nekom konstanom kao i sve SI jedinice(osim mase)
 

TrueDimSino7ni_ašiš

Banned
Banovan
23.05.2009
29
2
0
82
"A ukoliko dokažemo postojanje zla kako ćemo nazvati mjernu jedinicu...
Predlažem da se osnovna mjerna jedinica nazove 1 đavo, i dakako da se uredi nekom konstanom kao i sve SI jedinice(osim mase)"
-šta si ti neki matematičar? :p

"Zlo ne možemo mjeriti, ne zbog nedostatka tehnologije nego jer ne postoji."
-jel možeš ljubav izmjerit? a ne možemo reć da nešto što nas "pomete iznutra" kada se zaljubimo ne postoji...možeš reć da su to endorfini il šta su već...al kad nas je strah također lučimo ostatak kemije...

"Dobro i zlo su osobine koje mi kao ljudi pridodajemo radnjama, stvarima, osobama, čemu god; a da zlo postoji kao nešto "stvarno" tj. konkretno nikako"
-ono lijepo smo nazvali dobro, a ono loše smo nazvali zlo. ako postoji jedno, onda i drugo.
ako je dobrota stvarna, onda je i zlo stvarno, ili oboje je nestvarno, kako god da gledaš..

"Zlo ne postoji, nikako kao prirodna pojava i mislim da to nije uopće upitno."
ako zlo ne postoji kao prirodna pojava, onda postoji kao duhovna..

e sad ovo dalje šta ću pisat može ić u temu krščansko iscjeljivanje, ali neka je ovdje...
to iscjeljivanje postoji ne samo u krščanstvu nego i u drugim religijama...
National Geographic - Is It Real Super Human Powers
pogledaj si ovaj dokumentarac i vidit ćeš razliku između duhovnog i tjelesnog svijeta-tjelesno se da izmjerit i skoro smo sve spoznali što nam je u mogučnosti,
ali duhovni svijet je zapadnom čovjeku jedna velika nepoznanica i dalje...
jer za duhovno treba imat malo više mira i vremena za sebe...
opsjednuti ljudi postoje, dok postoje i umišljeni bolesnici, sve je to tu negdje...
no ako vjeruješ u svoga iscjelitelja, i predaš mu se vjerom, ostvari ti se...
baš je na tom dokumentarcu lik koji nije dozvolio sebi da ga ovaj "hipnotizira" , pa je ispao faca :)
 

Beyond

Vutra Veteran
07.08.2006
1.948
335
0
38
Ne postoji samo duhovni i fizički svijet, već i umni svijet koji je presvučen preko njih svih. I svatko on nas je potpuno pogubljen u umnom svijetu brkajuči ga sa stvarnošću toliko da skoro pa niti ne poznajemo fizički i duhovni svijet, već samo poznajemo mišljenja o njima.
 

Kurblaj Kan

Aktivan Član
15.12.2006
1.812
77
73
Stvar je interpretacije, za različite ljude različite stvari predstavljaju zlo, prema tome u potpunosti je nemoguće univerzalno definirati zlo.
Spominješ ljubav, ljubav je emocija, ne bih znao šta ju točno uzrokuje, osnovna svrha joj je vjerojatno održanje vrste i eto stvarna stvar.
Zlo i dobro, metafizički pojmovi, bez ljudi ne funcioniraju uopće.

A i sve je EXARP reko i tu kratko iznad weeda i stranicu prije malo duže
 

TrueDimSino7ni_ašiš

Banned
Banovan
23.05.2009
29
2
0
82
e onda smo se našli :) dakle zlo je samo naziv onoga što nam se ne čini dobro, već kao pogreška...kad sam imao svoj homegrow, jedna od dvje biljke je zadnjih tri tjedna smrdila tako gadno da mi je bilo zlo ;) kad sam pomislio da ću to pušiti...ko neka krepotina majke ti---al je pucala gadno...e sad samo se trebam naopušit otvorit novu temu i da se pozabavimo simbolima.
 

Bugi

Aktivan Član
10.11.2006
515
14
0
37
izgleda da je šaman prešao granicu od 1.717 đavola koja je dopuštena na ovom forumu.

tekst originalni je super, vidi se poanta iako je samo igra rijecima.

a evo moj doprinos,
pa wtf ljudi, dobro/zlo se nemoze usporedivat kao toplina/hladnoca, svjetlo/tama.

toplina se moze mjerit hladnoca nemoze
svjetlo se moze mjerit tama nemoze
a ni dobro ni zlo se nemogu mjerit niti definirat kao iakakav abstraktni pojam

evo još jedno za one koji čitaju samo prvi i zadnji post.

Zapravo nepostoji ni Dobro ni Zlo...mišlenje ih čini takvima.

toplica ce uvik postojat, svijetlo takoder, a dobro/zlo ce postojat samo dok postoji nase miljenje o njima.

samo eto zalostan sam sto se mjerna jedinica đavo neće usvojiti :S

u spomen samana zamisljam zakone,

marihuna 1 gram = 0.1 đavo

kazna se racuna exponencijalno, dobijete godinu zatvora po forumli tako da izracunate drugi korjen iz zloće. dakle
1 đavo = 1 godina zatvora
4 đavla = 2 godine
9 đavla = 3 godine

bio bi dobar sustav.
 

mali.medo

Aktivan Član
27.04.2008
300
22
0
44
doobarr!!!
a dali dobiješ godinicu ako akumuliraš đavolčiće
neko vreme il se brišu ako si dobrica...??:2flip:
 

majkl

Aktivan Član
09.07.2009
65
11
0
39
nakon shto mu je Bog dao slobodnu volju i mogučnost spoznaje dobra i zla, a ono shto nazivamo (dobro i zlo) je moguche samo neki produkt nekog božanskog procesa, al je dao čovjeku da odluchi dal oche znat(uvjerenje jel), kao i što če učiniti s tim znanjem, a pred bogom su svi isti... biche da kad te stvori nešto tako neshvatljivo-ogromno teško je neosjechat se ko najblistaviji dijamant iako si zapravo zrno prašine. mračna strana čovjeka je njegova sopstvena glupost, takođe moš napravit ljestvicu koja če izmjerit količinu gluposti u čovjeku, ali problem je kod mjerenja kula, danas je svaka budala kul, a u zemlji velik manjak kula, biche da se budale prave pametne... hm... mozda sam ja budala i samo se pravim pametan... zajeban je taj ego, uvuko se u svaku poru chovjeka, a što si dublje u njemu to se više udaljavaš od originalne ideje, a po tome nekako znamo da ipak postoji netko tko nam želi dobro... oped ako kažem da nepostoji i ignoriram osječaj znanja da stvari nisu kakve bi trebale bit, logično je zaključit da ja znam shta je najbolje zamene, problem je u tome shto ja nisam ja, moje odluke donosi moj ego, a ego je glup, u startu nema smisla, a oped... u svijetu punom "zla" za mnoge se čini kao jedina opcija, zato ja glasam za svijet bez ega, j.ebo ego, od koristi je samo onom tko ga ne koristi, život je prekratak da bi bio kreten, svi umiru, imaj m.uda umrijet dostojanstveno...

živ'li
 

Bugi

Aktivan Član
10.11.2006
515
14
0
37
pa da, za manje količine đavolčića bi valjda trebala biti neka kao uvjetna koja ih briše.

isto tako ispovjed jednom tjedno briše 0.1 đavola. vrijedi samo nedjeljom i maksimalno se jednom možete ispovjediti. i to samo ako ste kršteni. pomaže kod uvijetne i kod smanjena zatvorske kazne, i kod bolova u kičmi.



inace majkl, ego je tu sa razlogom, zasto ga odbaciti kad je dar. problem je što opisivas situacije kad neki ljudi bivaju zajašeni vlastitim egom.
treba se naucit zajašit ego. glupa usporedba.
ali ego nije zlo. vise kao alat nezavisan o dobru/zlu.
 

balcan_smoke

Vutra Veteran
01.03.2006
1.836
493
108
dobro se mjeri reputacijom a zlo infractionom :vb_whip:

bugi sinak pa koliko još priča pored vatre treba da skapiraš da nema deda mraza no no
nema ga stvarno :eek:hno:

ali zato ima irvasa
oni stvarno postoje
ima i sanki
malih,ne zelenih ali žutih,što pakuju poklone na svakom petom ćošku
želje su tu
i pisma
ima i snijega
i dimnjaka
samo njega nema

pa sad ti meni reci,što je to sa ovim svijetom
 

majkl

Aktivan Član
09.07.2009
65
11
0
39
da ego je tu s razlogom, da ljude napravi veće neg shto jesu, današnje drushtvo che ti rech da je super imat prevelik ego, (manekenke, veliki brokeri i shta ti ja znam, svashta) kada ga hraniš on raste, možesh ga kontrolirati ali južuli on kontrolira tebe, nije zao jer je i zlo samo opis stvoren da olaksha ljudima percipiranje svijeta, ali ljudi koji ugoje ego gube vezu sa stvarnosti, moš ti chak i močan postat i turbo močan al svi putovi ega vode u propast, ko što rekoh koristi samo onom tko ga ne koristi... ono shto ti prichash o zajashivanju ega je mali dio onog shto kastanjeda u svojim knjigama opisuje kao kontrolirana ludorija, tj. traganje ili prikradanje. vrag = ego + moch xD otprilike :dabliksde:

živio
 

Bugi

Aktivan Član
10.11.2006
515
14
0
37
djed postoji, nego bit ce da balcan nikad dar nije dobio pa se buni :p

majkl... moguce da je doslo do nesporazuma... jer eto drugciji ljudi su drugcije definirali taj Ego...

ali ljudi koji ugoje ego gube vezu sa stvarnosti
po Freudu, ego je jedina veza sa stvarnoscu. ta svjesnost koju razvijamo o okolini.
mislim da indijanci nisu imali razvijen ego, zato su bili inertni i tezili harmoniji prirode.

ali da, dogodio se nesporazum u komunikaciji definitivno. evo sa wikipedije.
In modern-day society, ego has many meanings. It could mean one’s self-esteem; an inflated sense of self-worth; or in philosophical terms, one’s self. However, according to Freud, the ego is the part of the mind which contains the consciousness.

i slazem se sa tebom da narcisisticki putovi vode u propast.
 

extranoize

Aktivan Član
04.01.2008
255
22
0
35
Djed mraz je stvaran koliko i ovaj svijet. Nema neke razlike. Svijet je samo priča u koju vjerujemo, a Djedica je priča unutar priče.
Dobra stvar je što mi možemo napraviti svoju vlastitu priču u toj cijeloj priči. I ona može biti lijepa....
:sun2: :heartbeat:
 

djunga

Aktivan Član
23.07.2008
66
5
0
48
E brate kakve spekulacije na racun ove teme,suze su mi na oci krenule od smjeha,hahaha,nema dobra nema zla,sve je to u nasim glavama.Aj vako imas djecu,neko dodje i pokolje je.Ma nije to zlo,to je samo u mojoj glavi.Ajmo vako,uleti mi miljun eura i imam izbor da zivim kako ocu,ma nije to dobro to je u mojoj glavi,haha.Znaci da svi koji kazu da nema dobra i zla nevjeruju u Boga.E pa smrt brzo dodje,pa cete da vidite Boga svoga hehe.
 

majkl

Aktivan Član
09.07.2009
65
11
0
39
bilo je indijanaca s velikim egom :)= chak možda i za danashnje poimanje xD
al chikafrojd je samo djelomično upravu, jer je ego dio uma u kojem prebiva svjest samo kada mi tu svijest tamo držimo... životinje nemaju ego jel, one se neuvrijede kad ih napadneš, jednom je i chovjek bio takav, bio je savršeni lovac, napravljen da preživi u svim uvjetima, sve što je radio, radio je savršeno dobro, kada je počeo razmišljati o tome kako je on kul zato shto sve radi tako dobro, javio se i ego... kao ono.. stvarno sam dobar, chak bolji od ovih ostalih chobana... možda zato chika frojd kaže da u egu nastaje svijest o sebi, ali svjesnost sama posebi nije samo u egu. ona postoji i u životinjama i biljkama...(chinjenica koju danas recimo znamo, a nije bila prihvachena u njegovo doba) zato smatram da njegova istraživanja velikim djelom smrde, al dobro.. vjerujem da je puno ljudi oduševljeno s njim, a i siguran sam da se ponešto od njegovih studija da iskoristit.. nemojte zamjerit shturost rechenica i teksta, volio bi da imam vishe vremena, a oped moro sam i sad nesht napisat :)
 

djunga

Aktivan Član
23.07.2008
66
5
0
48
U zivotinjama postoji svijest,a svjesnost je samo u ljudima.Jer da zivotinje imaju svjesnost,imale bi priliku za samospoznaju ovako nemaju.Pravite razliku.
 

Bugi

Aktivan Član
10.11.2006
515
14
0
37
majkl je napisao(la):
al chikafrojd je samo djelomično upravu

:icon_lol: :callyou: evo sam se cuo na mob sa njim, isto on rekao za tebe
bilo bi najbolje da vas dvojica popricate, ja odoh prosetati psa :dog_walk2:

ovdje se dogadja kaos sa definicijama. lupetamo ih vecina bez veze.

bar me na to me upozorio jedan covjek jucer.