BOKS ZA GAJENJE - Tehnicke osobine i kako ga napraviti

Hempatia Soma iGrow Hemps garden

Inq

Vutra Veteran
12.08.2006
996
137
0
Grow Box odnosno kutija za gajenje kanabisa moze biti napravljena od sper ploca, od starog ormana ili neke vece komode. U toj kutiji je potrebno vestacki
odrzavati temperaturu, vlaznost, svetlost...

Pre kupovine opreme za box treba postaviti sebi nekoliko pitanja. Koliko grama mi je potrebno mesecno? Koliko mogu da izdvojim novca za izgradnju box-a? Koliko struje mogu da potrosim mesecno? Koliko buke moze da stvori box?

Tek posle odgovora na ova pitanja mozete u kupovinu.

BOX

Najpre sama kutija. Ako nemate neki ormar za preurediti onda morate sami napraviti sve.
Dakle recimo da hocete box 1m x 1m visine 2.5m.

Potrebno je:
- 4 sper ploca dimenzija 1m x 2.5m
- 2 sper ploce dimenzija 1m x 1m
- 4 gredice (letvice) 4cm x 6cm duzine 2.5m
- 8 gredice (letvice) 4cm x 6cm duzine 1m
- ekseri ili horsafi i cekic

Svako ovo moze da sastavi kutiju za gajenje i ovo je vrlo lako nabaviti i nije preterano skupo. Otkostace sve ovo oko 20-25 evra najvise.

SVETLO

Glavna stvar za kupovinu.
Za box ,dimenzija gore navedenih, bi savrsena bila agro HPS sijalica od 430wi mogla bi se koristiti bez cooltube-a za ostale povrsine:

- 2.0m x 2.0m - 1000w HPS
- 1.5m x 1.5m - 600w HPS
- 1.0m x 1.0m - 400w HPS
- 0.8m x 0.8m - 250w HPS
- 0.5m x 0.5m - 150w HPS
- 0.3m x 0.3m - 70w HPS

Ovo su prosecne vrednosti.
Dosta zavisi i od visine box-a, od ventilacije i od tehnike gajenja.

HPS INFO
MH INFO
FLUO INFO
MV INFO
LED INFO

VENTILACIJA

Ventilacija je sporedno najbitnija stvar.
Znaci ako ventilacija ne valja i
ceo grow pada u vodu. Najbolje je koristiti cooltube jer se time izbegava susenje vazduha i visoka temperatura u box-u. Ali moze i bez toga.

Ventilaciju u box-u gore navedenih dim. bi bilo lako resiti sa dva ventilatora 120mm (220V, 20-40w). Jedan se postavi da ubacuje vazduh u box ispod ravni sijalice a drugi na vrhu box-a da izbacuje. Dodatno pomeranje vazduha se resava sa komjuterskim ventilatorima (12V, 80mm).
Ovo bi bilo veoma bucno resenje. Ako biste hteli manje bucno onda se mogu koristiti komjuterski ventilatori (12V, 80mm).Znaci vise njih. 2 da ubacuju vazduh, 2 da izbacuju, 2 dodatna u box-u da duvaju u biljke. Ako ovo nije dovoljno onda dodavati jos dok se ne stvore optimalni uslovi.

Komjuterski ventilatori (12V, 80mm) su obicno 0.16 ampera. Znaci ako ih povezujete sa adapterom od 12V treba obratiti paznju na amperazu adaptera. Na njima obicno pise u mikro amperima. Recimo 800 mikro ampera je 0.8 ampera. Sto znaci da na njemu mogu da se nakace 5 komjuterskih ventilatora (12V, 80mm, 0.16 A). Ako premasite broj ampera adaptera moze doci do pregrevanja i otkazivanja istog kao i pozara.

Pri nabavci adaptera probajte da nadjete sto jaci odnosno sa sto vise mikro ampera. Takodje je dobro ako kupite adapter na kojem moze da se menja voltaza (kao ovaj na slici). Na taj nacin mozete smanjiti broj obrtaja a time i buku koju stvara. Ako koristite punjac od mobilnog telefona procitajte od koliko je volti jer su najcesce od 4-6V. Ventilator od 12V ce se imati duplo manje obr/min na 6V.


Pri stavljanju ventilatora na sper plocu treba obratiti paznju na to da ne bude na sredini sper ploce jer onda ona vibrira i stvara dodatnu buku.
Znaci najbolje je staviti ventilator u cose odnosno ugao konstrukcije.



ODBIJANJE SVETLOSTI

mylar folija 95% odbijanja svetlosti --- cena: 3-5 evra po 1m2
crno bela folija 85% odbijanja svetlosti --- cena: oko 1 evro po 1m2
mat bela farba 80% odbijanja svetlosti --- cena: 5 evra za sprej mat bele boje
obicna alu-folija 75% odbijanja svetlosti --- cena 1-2 evra za 125m dugacke folije



Znaci, najbolje bi bilo obloziti box mylar folijom ali u redu je i prefarbati sper plocu u belo. I jos da pomenem da alu-folija nije dobra za biljke jer reflektuje toplotu i moze da fokusira toplotu u jednu tacku (hot-spot) i time naskodi biljci. Zato je mozda bolje okrenuti mat stranu alu-folije.

KOLIKO BILJKI U BOX ?

Vrlo cesto postavljano pitanje. Najpre kada neko to pita treba da navede o kojoj se vrsti radi, koja tehnika uzgoja, koliko duga vegetacija... Unutrasnje uzgajanje

Recimo da bi u ovaj nas zamisljeni box (1x1x2.5) stale 4 sative normalnim uzgojem. A Indike mozda i 9. Ako bi se radio scrog(sto je nepotrebno zbog visine) stalo
bi mnogo biljki 16 pa i vise. Ako bi se radio LST moglo bi i samo 1-2. Ali opet sve zavisi i od vrste i od duzine vegetacije.

Evo skice kako treba uraditi ovaj 1x1x2.5 box o kome sam pricao. Ovo je najprostiji moguci box i ovo svako moze da napravi:


----------------------------------

Evo par linkova u vezi grow boksa:

- Perfect Growbox - Homemade by Smokemashine
- Growbox za 3 biljke(neonke)
- PC Box
 

hsrt

Aktivan Član
05.01.2006
69
3
0
Posto je tema o box-u, nadam se da nisam pogresio time sto sam postovao ovo. A mozda i zatreba nekom.
Zanima me, da li se pokazalo kao dobro resenje ovo dole na slici.Da li je neko probao i opciju kada se dimnjak koristi nekoliko spratova nize?

U pitanju je izlazni vazduh iz box-a, koji ide kroz rebrasto crevo, uzmeren ventilatorom u otvor za dimnjak pa dalje u nebo :)

 

unknower

buntovnik bez razloga ;)
17.06.2006
882
96
0
Prebaci ga u manji format ,mnogo veliko a mogao je da padne i poprecni presek sa lampama i biljkama.... :wink:
onda bi bilo PROFI odradjeno,a jos autorativno delo utra.org foruma :idea: :wink:
 

Inq

Vutra Veteran
12.08.2006
996
137
0
smanji format... ali ne moras da radis sve komplet. ja vec radim u raznim verijantama skice boksova. Ustvari mozes od viska ne boli glava... :D

Nego... to za dimnjak je super. U Americi cesto rade to... Da se na termo snimku ne vidi toplota koja izlazi negde bezveze i na taj nacin miris(ako nemas filter) ide visoko i nestaje u vazduhu. Ja sam hteo tako nesto da sam uzeo HPS od 400w.
 

Inq

Vutra Veteran
12.08.2006
996
137
0
interesantno... i korisno... Ajde ako imas digitalca i ne mrzi te... da dokumentujes sve to pa da stavimo ovde..
 
  • Sviđa mi se
Reactions: swizzz

Stoner

Aktivan Član
11.12.2006
856
285
83
24
ti baš misliš napraviti marihuana making mashine tako nešto može da proizvodi travicu u vrlo brzom ciklusu ali bi ja na tvom mjestu za onaj gornji dio vege box radje uzeo envirolite nego neonke inače nema se šta reci ovo je profesionala :icon_lol:
 
03.02.2007
24
21
3
Hvala ljudi. Inace ovo jos nije napravljeno, pravim ga za 10-ak dana kad dodjem u rodni kraj, tako da ne mogu da ga slikam. Ovo sam crtao, sve je 3D slika. Ovo sam crtao da bi nasao sve dimenzije koje mi trebaju. Inace mogu da stavim sve dimenzije, materijal itd, ako bi neko pravio ovako nesto. Ovo sam dugo smisljao u glavi, a vecina znanja je sa VUTRE.ORG. Ako bi neko hteo neki drugi pogled nema problema. Drvenarija nece da bude skupa oko 50e.
Ovo na drugoj slici (belo okruglo) skroz dole, je filter, a ovo tamnije braon je CO2, koje ide crevom i kroz rupice i izbacuje CO2 tacno na biljke, trece je kutija sa svim prigusncama, odatle mogu da uzimam toplotu ako zafali. Inace posto se bavim elektronikom planiram da napravim onaj grow comp. Imam vec nekoliko tura za sobom znam sta mi je potrebno. Comp ce da bude perverzija. Palice svetlo, zalivace posebno vodu posebno djubrivo, odrzanace tem. dizace reflektor. Pustis ga i dodjes sa 20 dana. (Studiram i pola meseca sam van kuce tako da mi bas treba).
Ako ima kojih sugestija tu sam jos 10-ak dana, pa javite se ljudi.

PS. INQ, ako hoces mogu da napravim poseban crtez sa svim dimenzijama, spiskom potrebnim stvari nesto kao uputstvo. Ako ovde nesto fali da promenimo i tako to.

BOX2_Squki.jpg
 

Prilozi

  • BOX1_Squki.jpg
    BOX1_Squki.jpg
    92,9 KB · Pregleda: 1.497

hsrt

Aktivan Član
05.01.2006
69
3
0
Ekstra ti je ovo!
Po stranim forumima, to sa kompom je pravi bum! Sve vise ljudi praktikuju to.
Dobro bi doshlo 4-umu ako sve budes dokumentovao.
Srecno!
Keep it green
 

BossGrow

Aktivan Član
04.12.2006
110
21
18
41
lijepo razradeno
samo mi nije jasno sto ces sa onim najvecim biljkama
ovo je ocigledno samo veg box
treba ti jos jedan za cvjetanje
 

Inq

Vutra Veteran
12.08.2006
996
137
0
PS. ING, ako hoces mogu da napravim poseban crtez sa svim dimenzijama, spiskom potrebnim stvari nesto kao uputstvo. Ako ovde nesto fali da promenimo i tako to.

Moze... napravi to sa spiskom i dimenzijama... Ako treba pomoc pitaj...
 
03.02.2007
24
21
3
Ovako ljudi, slika:

Pogledajte prilog 16

1. Gredice 3x3cm, ili neke slicne ( debljina gredica ne narusava ostale dimenzije)

192cm, 4kom (fluo.zeleno na slici)
94cm, 10kom (ljubicasto(magenta) na slici)
194cm, 8kom (crveno na slici)

(Grede ne ulaze jedna u drugu, nego po ovim dimenzijama spaja se tako sto zavrtanj prodje kroz jednu gredu i pricvrsti drugu. Tako da zavrtanj treba da bude oko 6cm, jer je greda 3cm debela razume se naravno).

2. Ploce, moze sper ploca, ja cu ormanski lesonit to je ono sto se stavlja u ormane i obicno ide do zida. Debljina je par mm, jedna strana je hrapava, a druga glatka. Ima ga u raznim bojama a nama treba bela i sredili smo refleksiju. Ja cu da zalepim i al.foliju na to tako da ce da bude potpuno ravna i nece se stvarati hot spotovi. Visina boksa je 200cm.

192cm x 200cm, 1kom (zuto na slici)
100cm x 200cm, 3kom (svetlo plavo (cyan) na slici) * jedna od ove 3
192cm x 100cm, 2kom (tamno plavo na slici)
65cm x 100cm, 2kom (tamnije zeleno na slici) * ove dve
*(Pri gradnji, krajevi (uglovi) ploca koje se nalaze unutr box-a, ce morati da se isecu za debljinu gredica).

vrata box-a:
63.5cm x 200cm, 2kom (sivo na slici)
65cm x 200cm, 1kom (belo na slici)
5cm x 200 x 1kom ( fluo.zeleno na slici skroz levo (ovo ide na vrata, tamo gde se spajaju krila od boksa za cvetanje, sluzi da prodje kljuc ili katanac videcemo, u svakom slucaju veoma vazana stavka)

Box ima 4 odvojena dela: ( visina delova se moze postaviti kako kome odgovara naravno)
1. Cvetanje (deo sa najvecim biljkama (levo) dimenzije 130x100cm sa 200cm visine. Predvidjen za 400w HPS, a moze da se stave i par neonki od 120cm, ako fali plavog spektra. Ja imam Son-t agro tako da mi ne treba.

2. Majke (65x100 visina 80cm). To su 4 biljke gore desno. Odatle uzimamo klonove. Tu idu cetri 18w neonke (oko 4000lm)

3. Vegetativna soba (65x100cm visina 65cm). Desno u sredini. Klonovi odnosno seme. 6x18w (oko 6000lm) neonke odnosno CFL-s

4. Deo za sve ostalo (65x100cm visina 55cm). To su filter, CO2 i kutija sa prigusnicama i sve ostalo sto vam treba. Ovaj deo se nalazi ispod klonova tako da greje klonove kojima treba malo veca temperatura, a odatle se moze sprovesti ventilator i za cvetanje ako je niza temp. Znaci, izbuse se rupe ka cver.box-u i ka napolju, pa ako je u cvet. box-u, niska tem. otvori se ta rupa, u sutrotnom zatvori. To se nalazi i ventilator za vetrenje cvet.sobe koji je unutar filtera radi smaljenja buke, jer je to najveci vent. u box-u.

Ventilaciju majki i klonova i ubacivanje co2 u cvet. box sam nocas smislio. Nacrtacu i objasnicu uskoro samo da ga nacrtam. 1 PC vent. mali preko tajmera za cvet. ima sve da kontrolise.

A da. I reflektor sam posebno konstruisao za ovaj box, samo sam ga pogresno okrenuo na gornjim slikama. Fora je da svetlo veoma malo pada na stranice box-a, pri visini (reflektora) 50cm od vrhova biljki. Provericu jos jednom reflektor pa cu da stavim sve dimenzije samo da se sastavi, i ja cu uskoro da ga pravim. I jedna informacija, video sam u par radnji onaj lim (od aliminijuma), koji se stavlja unutar zamrzivaca. On ima neravnine i zato je idealan za reflektor. Ako se dobro ispolira refleksija mu je ogromna. Reflektor je zatvoren termo staklom i ima poseban veci vent. za hladjenje.

To bi bilo to za sad. (Nisam proveravao dimenzije mozda sam nesto pogresio. Ko nadje gresku neka javi).
 

Prilozi

  • Box drvo.jpg
    Box drvo.jpg
    72,3 KB · Pregleda: 1.098
  • Sviđa mi se
Reactions: Saturn

Inq

Vutra Veteran
12.08.2006
996
137
0
daj mi onda objasni sta je ako nije pošpricana sa kemijom,....

Brain daj molim te posalji mu na pp sta je ili objasni u potpisu... :eek:hno:

ne zaboravi na mene,...
trebat ces mi puno "prijatelju".
upoznat cmo se malo bolje kad bude prilika za to

??? ??? :eek:hno:

Brate... snadji se malo... citaj pa onda postuj normalne stvari... Brisacu ovo sutra...
 

Inq

Vutra Veteran
12.08.2006
996
137
0
@ squki

Dobro je to extra... opsirno... Vidim imas iskustva... Ima par sitnica koje bih ti rekao ali to cu veceras nemam sada vremena... nesto oko co2 i filtera...
 
03.02.2007
24
21
3
Za CO2 i filter cu da napravim poseban crtez i sav opis sad ni ja nemam vremena. Ti pitaj sve sto te interesuje veceras, a sutra kacim slike popodne.