BOKS ZA GAJENJE - Tehnicke osobine i kako ga napraviti

Hempatia Soma iGrow Hemps garden

hsrt

Aktivan Član
05.01.2006
69
3
0
squki je napisao(la):
I jedna informacija, video sam u par radnji onaj lim (od aliminijuma), koji se stavlja unutar zamrzivaca. On ima neravnine i zato je idealan za reflektor. Ako se dobro ispolira refleksija mu je ogromna.

znas li mozda, tacno, kako se zove taj aluminijum?
 
03.02.2007
24
21
3
Ne znam, to je materijal za unutrasnje strane zamrzivaca sanducara. Mislim sasvim obican aluminijum nista specijalno, zato sto je jeftin i moze da se hladno valja, a nije poenta u materijalu nego u hrapavosti tako da daje difuzno svetlo. A refleksija moze da se sredi poliranjem. To je neko moje razmisljanje. Pogledaj neki zamrzivac pa ako ti odgovara, onda dobro. :icon_lol:
 
03.02.2007
24
21
3
Pogledajte prilog 18

Ovim na slici ubacujemo CO2 u cvet.sobu i vrsimo ventilaciju soba sa majkoma i klonovima.

Sistem CO2 je kvasac i secer (najjednostavniji, najpouzdaniji i najjeftiniji). Zutoa posuda je od 25l. Ovo crno na posudi sa strane je mali ventilator koji ubacuje vazduh u posudu, prikljucen na tajmer za svetlo u cvet. sobi (radi kada gori svetlo). Na njega se nadovezuje bela cevka koja ima rupe kroz koje ulazi vazduh u ove dve sobe (najnizi kraj cevke je otvoren). Kroz zelenu cev izlazi preko crnog ventilatora na dnu koji stalno radi.

E sad. Isecemo malu bocu od kisele vode (1/2 l), na pola skinemo zatvarac i ubacimo je u crvenu cevku na posudi, tako da zatvarac ide dole. Nesme da ima lufta izmedju boce i cevke. U flasicu ubacimo PING-PONG lopticu (veoma vazno). To zatvorimo, na to ide crevo do cvet.sobe okolo biljaka, sa izbusenim rupama na crevu.

Kako ovo radi. Kad se ukljuci tajmer mali vent. pocinje da radi, loptica se podigne i CO2 ide u sobu do biljaka. Kad svetlo ne radi vazduh (sa donjeg kraja bele cevke) i CO2 kroz mali ventilator (koji tad ne radi) prolazi i dolazi u ove dve sobe. Taj vazvuh vuce veci vent. na zelenoj cevki. CO2 nece doci do cvet. sobe zbog loptice koja se spusti. Vazno je da ove dve sobe budu hermericki izolovane, sto nije tesko jer je potrebno izilovati samo jednu stranu do vrata. Cevke su od vodovoda do 5cm precnika, a lako je naci krivine i prosirenja za to. Veoma jednostavno i jeftino.

Obajasnjavam opsirno kao da objasnjavam amerima, ali najbitnije ja da svi shvate zar ne, mozda ima jos budala kao sto sam ja pa ovo pocnu da prave.
 

Prilozi

  • CO2.jpg
    CO2.jpg
    25,2 KB · Pregleda: 829

Inq

Vutra Veteran
12.08.2006
996
137
0
Za CO2 i filter cu da napravim poseban crtez i sav opis sad ni ja nemam vremena. Ti pitaj sve sto te interesuje veceras, a sutra kacim slike popodne.

Dodavanje Co2 se najcesce koristi za growroom-ove tamo gde je slabija ili je uopste nema ventilacija. Sto u sustini znaci da bi dodavanje co2 imalo vrlo malo ili uopste ne bi imalo efekta na kolicinu co2 u box-u za cvetanje. Moraces da podignes temperaturu i vlaznost u box-u takodje... Meni je to sve nekako nepotrebno. Koliko imas iskustva sa co2? Da li si radeo to nekada? Ajde izbaci crtez, bas me zanima kako ces to...

Sto se tice filtera... Ces da kupujes filter ili homemade? Mozes ga napraviti i rucno od nekih sitnica po kuci i samo treba kupiti aktivni ugalj (u aquarium shopu recimo).
Filter treba da bude tamo gde izlazi vazduh... a ako sam ja dobro shvatio tebi je skroz dole. Nije to bas... osim ako neces da sprovodis vazduh odozgo sa crevom do dole.

EDIT:
Dok sam ja pisao ti si vec izbacio... aha ja sam misleo da ces ti to sa bocama i regulatorom... Moze i tako samo mozda je to nepotrebno jer ako je konstantna ventilacija nece imati previse efekta. Ali nije nesto komplikovano i nece skoditi biljkama... A mozda ce i nesto koristiti.

Obajasnjavam opsirno kao da objasnjavam amerima, ali najbitnije ja da svi shvate zar ne, mozda ima jos budala kao sto sam ja pa ovo pocnu da prave.

Upravo si nas sve nazvao budalama :)
 
03.02.2007
24
21
3
Ovo za CO2 to potpuno razumem, veca temp. 50-60% vlaznosti. Inace radio sam sa co2 u veg. prici. u cvetanju ne jos. Ali, ceo sistem ce malo da kosta i to, a osim toga co2 ide tacno do biljke trebalo bi da ga primi, u krajnjem slucaju ovo je hobi zar ne, mislicu da radi. A imacu zanimaciju vise.
A filter je home made, ovo sto si rekao + ona tkanina za aspirator u kuhinji i papir koji se koristi za usisivace protiv prasine (slucajno ga imam kuci).
A vazduh se uzima odozgo i sprovodi se dole da bi filter bio izolovan od buke i zato sto necu nista za grow da mi bude van box-a. To je bio jedini nacin.
Vidi ovaj crtez gore da nisam preterao malo. Ovo se nalazi pored filtera a cevke idu u sobe gore.
 
03.02.2007
24
21
3
E upravo tako nesto hsrt, samo bez ovih carapa i malo deblji jer ce ventilator da se nalazi u sredini celog filtera zbog buke. Kako - smislicemo nesto.
 

Inq

Vutra Veteran
12.08.2006
996
137
0

Ima jos laksi nacin i jeftiniji. Ali otvoricu posebnu temu o tome kada nadjem vremena i opisacu par nacina za napraviti filter sa aktivnim ugljem.

u krajnjem slucaju ovo je hobi zar ne, mislicu da radi. A imacu zanimaciju vise.

Bas tako...

A vazduh se uzima odozgo i sprovodi se dole da bi filter bio izolovan od buke i zato sto necu nista za grow da mi bude van box-a. To je bio jedini nacin.

To nije bas najbolje... Mozda ce ti povecati temperaturu dosta... ali ti vec hladis HPS... tako da mozda i bude sve ok. U sustini probaj pa ces videti... ako ne valja menjaces.
 

hsrt

Aktivan Član
05.01.2006
69
3
0
Jos nesto bi da pridodam u vezi resavanja buke:
Kaze lik sa Icmag-a, da je uspeo da cuje balast kako zuji pored ventilatora :)




15566silencer-thumb.jpg


15566carbon_filter-thumb.jpg
 

Mak

25.01.2007
13
0
0
36
Narode sto sam smislio novi box. Boli glava

Od starog frizidera. Jest da je malo nizak ali valja za vegetaciju

Dok ga zavrsim poslacu vam slicice da vidite valja li
 

EXARP

Aktivan Član
10.12.2006
488
66
48
50
Ako se ventilator na 220V od 35W postavi na vrh u kutu boxa, cemu onda postavljanje jos jednog ventilatora da upuhuje zrak? Koliko su me ucili u skoli, ventilacija se u prostoru uvijek vrsi tako da ventilator izvlači zrak (ide na šta višu poziciju), a novi ponovo udje kroz za to predviđene otvore (na šta nižoj točki prostora).

Vidio sam na nekim forumima da ljudi spajaju rebrasto crijevo za ispuh odmah pored lampe tako da izvlači vruči zrak. Je li to možda bolji način za regulitrat temperaturu u boxu od klasičnog?

Konkretno, pitanje postavljam za box dimenzija 150X70X200 cm. Growarea bi bila 120X70, a ostalih 30cm je za ubacit oscilirajuči vent, a sve je pod 400W HPS-om.
 
  • Sviđa mi se
Reactions: E-C-H-O-E-S
03.02.2007
24
21
3
Najbolji nacin je da vazduh prolazi oko lampe i kroz crevo izlazi dapolje. Tako neces imati vecih problema sa temperaturom u box-u. Recimo improvizujes reflektor tako da sa jedne strane ulazi vazduh, a izlazi kroz crevo napolje. Ipak treba ce ti jos jedan manji za ventilaciju, osim ako neces da trosis 35w 24h. 400w se stvarno mnogo greje, ali 20w vent. bi mogo da ohladi taj prostor bez problema. Temperatura je mnogo bitna ne bi trebalo nikako da predje 30c u fazi cvetanja. Na vecoj tem. se razgradjuje thc sto je mnogo lose.
 

Inq

Vutra Veteran
12.08.2006
996
137
0
Ventila cija moze na mnogo nacina da se resi...
Ako se ventilator na 220V od 35W postavi na vrh u kutu boxa, cemu onda postavljanje jos jednog ventilatora da upuhuje zrak? Koliko su me ucili u skoli, ventilacija se u prostoru uvijek vrsi tako da ventilator izvlači zrak (ide na šta višu poziciju), a novi ponovo udje kroz za to predviđene otvore (na šta nižoj točki prostora).

Ventilator koji ubacuje vazduh moze biti slobodno 2-3 puta slabiji od onog koji izbacuje. A koristi se da bi poboljsao kretanje vazduha i smanjio temperaturu.

Vidio sam na nekim forumima da ljudi spajaju rebrasto crijevo za ispuh odmah pored lampe tako da izvlači vruči zrak. Je li to možda bolji način za regulitrat temperaturu u boxu od klasičnog?

Da bolji je...

Konkretno, pitanje postavljam za box dimenzija 150X70X200 cm. Growarea bi bila 120X70, a ostalih 30cm je za ubacit oscilirajuči vent, a sve je pod 400W HPS-om.

Najbolje je CoolTube pa onda improvizovani reflektor sa hladjenjem... pa onda crevo sto blize HPS-u da izvlaci topao vazduh a moze i jos jedno da direktno u HPS duva hladan vazduh. A na kraju najlosija varijanta je kao prikazano u prvom postu (jeste najlosije ali je najjednostavnije i funkcionise.

Mozes koristiti i razne kombinacije svega ovoga... budi kreativan... :)

Temperatura je mnogo bitna ne bi trebalo nikako da predje 30c u fazi cvetanja. Na vecoj tem. se razgradjuje thc sto je mnogo lose.

Interesantno... Uvek sam cuo ili citao da kanabis moze ziveti od 25 do 35 ali ako se ne dodaje co2 onda je 25 najbolje. Srecom mi je u box-u bila uvek ispod 30. Znas li nesto vise o tome?koliki je uticaj na thc? moze i u nekoj novoj temi tipa uticaj" toplote na kanabis" ili tako nesto da ne pravimo off ovde.

Najbolji nacin je da vazduh prolazi oko lampe i kroz crevo izlazi dapolje. Tako neces imati vecih problema sa temperaturom u box-u. Recimo improvizujes reflektor tako da sa jedne strane ulazi vazduh, a izlazi kroz crevo napolje. Ipak treba ce ti jos jedan manji za ventilaciju, osim ako neces da trosis 35w 24h. 400w se stvarno mnogo greje, ali 20w vent. bi mogo da ohladi taj prostor bez problema.

Evo dobrog a ne tako teskog resenja Hasane...
 

Eddie

Aktivan Član
07.12.2006
167
9
0
Ventilatori ne moraju da se postave tako da ubacuju vazduh i da ga izbacuju. Jedan ce biti sasvim dovoljan. Postavljanjem na red se ne dobija nista, protok ostaje skoro isti jedino je pritisak veci sto je bitno u slucaju da postoji neki filter koji stvara otpor. Vent koji izbacuje ne moze napraviti vakum, vazduh ce uci i pritisak ce se izjednaciti. Znaci ako imate dva ventilatora veci protok ce te dobiti ako ih stavite jedan pored drugog.
Ako je bitno da vazduh ulazi sa odredjenog mesta a ne i gde izlazi iz boxa (ako na primer filtrirate vazduh da ne bi usao polen i stetocine) onda ventilator stavite na ulaz a ako treba da izadje na jednom mestu (da se recimo ne bi sirio miris po stanu) onda ga stavite na izlaz i odatle kroz cev kuda ste planirali. U prvom slucaju ce u boxu biti mali nadpritisak i vazduh ce izlaziti kroz pukotine a u drugom obrnuto.
Sto se snage ventilatora tice prosecni iz racunara 80- 140 mm trose od 2-6 W a 35 W je mnogo i nepotrebno za ventilaciju jer imaju protok vise m3 u minuti. To je za unutrasnju cirkulaciju - simuliranje vetra.
 

EXARP

Aktivan Član
10.12.2006
488
66
48
50
Hvala ljudi, riješili ste mi dilemu. Moji assassini će biti sretni. Kad sredim, izvjestim o metodi i njenoj djelotvornosti.

Mislim da cu pokusati iskombinirat tako da na jedan vent spojim dva crijeva: jedano tik uz reflektor, a drugo pri vrhu boxa.
 
19.02.2007
5
1
0
pozdrav iz zg vidim da ti biljke dobro uspjevaju pa imam jedno pitanje,kupit cu gro lux 400w a imam jednu jednu sobicu od 5 kvadrata potkrovlje ima i prozor tko ima dobar prjedlog kako da sve to slozim nek se javi
 

Stoner

Aktivan Član
11.12.2006
856
285
83
24
koja korist od toga kad to nije stealth ? ako smijem pitat , pogle kaj je on nakrcao pored ormara radi buke hmm radi tih par decibela se ne isplati stavljat takvu grdosiju na ormar ili box svejedno.
 
17.03.2007
3
0
0
40
www.myspace.com
Samo am htio reci da sam srecan sto sam vas pronasao :181:
Zadnjih mjesec dana planiram da krenem sa ozbiljnijim radom, a nije da nemam iskustva sa time :)
Uglavnom, vidim da ste svi raspolozeni za pomoc uz to trenutno zivim u gradu u kojem imam dostupna 3-4 GrowShop-a tako da se nadam najboljem :D