BOKS ZA GAJENJE - Tehnicke osobine i kako ga napraviti

Hempatia Soma iGrow Hemps garden

iprezime

Aktivan Član
26.08.2012
154
73
28
12
zanima me kolika se stvori temperatura u boxu, na stranicama posto mi je box drveni, i ako aluminiske cijevi za hladenje cooltuba prolaze kroz box odnosno dodiruju stranice boxa, koliko topla bude ta cijev dali poze doci do pregrijavanja odnosno pozara
 

roower

Aktivan Član
02.01.2013
203
244
63
59
Svica
e da je to tako nebi se prodavali ovi od 100-1000.€,i vise,,,nego bi svi u Aldi i kupovali za 19,90€,,,,kao prvo taj ormar ti nije dicht,,,drugo ispusta sigurno vec kod 100 w HPS-ice svijetlo vanka,,gubis na intenzitetu,
moras pravit sam otvore,,,zrak i to ,,,,a kako izgleda iznutra,,,naravno nije konstruiran za tak nesto ,,,evo imam ja jedan ,,,zena drzi zimsku robu u njemu ,,,i mogu rec nebi stim nista radio ,,,,ali ti nisi ja,,

, [/URL ]149.-CHF

Uploaded with [url=http://imageshack.us]ImageShack.us
 

beštija

Prijatelj Foruma
16.03.2012
4.385
27.832
1.098
Trøndelag
roower je napisao(la):
e da je to tako nebi se prodavali ovi od 100-1000.€,i vise,,,nego bi svi u Aldi i kupovali za 19,90€,,,,kao prvo taj ormar ti nije dicht,,,drugo ispusta sigurno vec kod 100 w HPS-ice svijetlo vanka,,gubis na intenzitetu,
moras pravit sam otvore,,,zrak i to ,,,,a kako izgleda iznutra,,,naravno nije konstruiran za tak nesto ,,,evo imam ja jedan ,,,zena drzi zimsku robu u njemu ,,,i mogu rec nebi stim nista radio ,,,,ali ti nisi ja,,

,
homeboxlight06081512594.jpg
[/URL ]149.-CHF


Uploaded with ImageShack.us

ja nisam niti rekao da moze zamjeniti kupovni boks nego sam rekao da bi se dalo od ovoga napraviti,tako da ne vidim u cemu je problem. unutra od folije napravis jos jedan boks istih dimenzija stavis ciferslus za otvaranje i ubacis u taj ormar,em ce dihtat em ce biti svjetlosno nepropusan 100%. a sto se tice rupa ako je to nekome problem probusiti onda nek si kupi boks ili promjeni hobi.
 
12.04.2008
26
15
3
Pozdrav ljudi! Evo nasao sam ovu temu za prvi grow, i odlucio sam tu pisati posto je tema svjeza i da ne otvaram bezveze novu temu iako ih ima vec puno otvorenih s imenim prvi grow i slicno. Ovako jedno vrijeme vec citam forum i sakupio sam puno-puno korisnih informacija, iako ima par stvari koje mi nisu jasne i nisam ih pronasao na forumu. Znaci ovako, nedavno sam nabavio box (stari sudoper, u dobrom stanju iznutra bijlim, mislim da je mat bijela) malo sam ga ocistio i oprano. Njegove dimenzije su 80x53x70 (stavit cu nacrt da vam bude lakše predoćit), e sad mene zanima koliko bih ja biljki mogao uzgojit u ovom boxu? Ja sam onako odokativnom metodom procjenio 2 biljke, ono s metodom rezanje i/ili podvezivanje, pošto nisam siguran koja je vrsta ali je bila kvalitetna i skontao sam sjeme iste te. Znači ograničen sam prostorom, ali neka, to mi je prvi grow. Znači ako znam broj biljki lakše je s ventilacijom, tu imam isto par pitanja. Pošto je taj box zapravo stari sudoper on ima izrezano dvije rupe na poleđini, valjda je to bilo za odvod vode, jednu rupu mogu iskoristit za montiranje ventilatora, a druga je prevelika. Problem je u tome što su te dvije rupe onako recimo na sredini visine box-a, koliko sam ja shvatio dok sam čitao forum ventilacija bi trebala biti dole upuh i gore ispuh. Trebam li ja "zakrpat" te rupe i probuši nove da budu višlje nego ove. Trenutno imam 4 pc ventilatora promjera 8 cm, i dva adaptera kojima se napon može namjestit do 12 volta, isprobao sam sve a svime, znači i adapteri rade i ventilatori, trenutno mi je ovo optimalnije riješenje, iako mogu nabavit prigušnicu ali mislim da to nije potrebno jer sam i ovako riješio rad ventilatora, a box je na mjestu gdje nema veze ako vire van žice, neće nitko tamo hodat niti će primjetit. U biti trebao bih savjete uvezi ventilacije i koliko gdje da stavim ventilatora jer sam tu malo zaštekao. E sad na svjetlo. Koliko sam shvatio, po ovim dimenzijama box-a meni bi bilo dovoljna jedna HPS žarulja od 200-250W, pročitao sam na forumu onu temu o svjetlosti gdje su one tablice i pisalo je na 1m^2 HPS žarulja od 250W daje 29 000 lumena, a od 20 000 - 30 000 je optimalno lumena za biljku. Ako sam u krivu onda me ispravite, i molim vas da mi kažete koje jačine mi treba žarulja za taj box, pošto sam malo u stisku s novcem uzimao bih samo HPS pošto sam pročitao da je dobra i za vegetaciju i za cvjetanje. I još omjer vremena svjetlosti kada se prebacuje iz vegetacije u cvijetanje. Mislim da je najbolje taj prijelaz napravit u roku od recimo 1-2 tjedna, znači sa 18/6 na 17/7 i ostavit dva dana tak, onda treci dan 16/8 i opet dva dana ostavit, znači svaki treći dan smanjit svjetlo i povećat mrak za jedan sat, to sam ovako zaključio da biljka nebi doživila stres, npr. da dns ima 18/6 a sutra vec 12/12, bar ja tako mislim, neznam jesam li u pravu. I ako mi može netko bacit link sa foruma gdje je lijepo objašnjeno kako se reže biljka, nešto sam čitao o tome ali nije mi sasvim jasno gdje i kada se biljka reže pa bih čitao o tome ili ako imate neki video ili nešto.

Evo slike da stavim:
Box:
http://postimg.org/image/7reil0w4x/

Rupe o kojima sam pricao na poledini:
http://postimg.org/image/zast54mfx/


Ovo je moj drugi post na forumu, nadam se na ste sve shvatili što sam pisao i da vas nisam smarao. Hvala!
 

MrLaki

Aktivan Član
25.08.2010
139
9
0
40
Ovako druze neki trening ces morati da radis o tome vise moras da procitas na forumu i odlucis se sta ti je lakse posto si pocetnik.Druga stvar imas visinu 70 cm,kad odbijes visinu saksije odozdo i visini refletkora odozgo ostane ti malo prostora za biljku da raste pa moras da je treniras da ne ide u visinu.Hps dosta greje pogotovu kad dodje leto,moraces da pregradis staklom gornji deo gde ti je sijalica kako ti toplota ne bi predstavljala problem,imajuci sve to u vidu ja u taj box sa ta 4 pc venta ne bih stavljao jacu sijalicu od 150w zbog temperature.rupe za ventilaciji treba da budu na kontra stranama boxa ali ako moraju da budu pozadi 2 stavi skorz na dno boxa a 2 skroz gore.vegetaciju radis 18/6 kao sto svi rade i promenis na 12/12 posle nekog vremena...Zbog male visine boxa neces moci dugo da je vegetiras.ovo su ti male smernice cisto da imas neki uvid ali mnogo ce ti lakse biti da cistas post po post za svako pitanje koje si postavio i detaljno se uputis u sve jer bi ja odlepio da ti sad sve iskucam u detalje.Pozdrav i srecno u grow-u
 
  • Sviđa mi se
Reactions: usrname
12.04.2008
26
15
3
Dosta mi je ovo pomoglo, a mislim to su bila ovak pitanja iz prve ruke ali naravno nastavljam čitat dalje forum. Našao sam onaj topic o treningu biljke pa ću detaljnije to proučit. Sve u svemu, hvala.
 
08.10.2012
1
0
0
30
Zdravo, novi sam i imam pitanje : puno sam citao na forumima, najvise na ovima ali i stranima - i naletio sam na upozorenje koje govori da je jako opasna instalacija svijetla i da se lako moze dogoditi neka nesreca jer su tu u pitanju ipak voda i struja u jednom malom mjestu, jedno blizu drugoga... Pa sad, sumnjam da se to moze dogoditi u nekom jednostavnom manjem boxu, ali me ipak zanimaju misljenja nekih iskusnijih clanova(box bi otprilike bio 0,5mx0,5mx1,5m) ?:)
 

s0va

Aktivan Član
17.01.2013
332
315
63
32
Opasnos od pozara je velika...


ako poprskas biljke benzinom i zapalis frulu pored... :rofl:


Inace ne verujem da treba da se sekiras previse oko toga osim ako si bas duduk za struju onda bolje neko drugi da ti poveze nego da te istrese struja iz gaca.

Ako je sve pravilno povezano i pravilno postavljeno nemas brige.

Temperatura u boksu nikad ne bi trebala ni da se priblizi nekoj opasnoj granici jer moras da imas dobru ventilaciju. A sto se tice opasnosti od kontakta kablova sa vodom mislim da bi bas morao da budes specijalac da prospes vodu po kablovima. Ako se bas plasis od toga onda zalivaj kad iskljucis sve iz struje.
 
  • Sviđa mi se
Reactions: Sativa Diva

Creative

Grow support
Poznanik Foruma
04.02.2012
1.504
2.273
188
45
Tomorrowland
cemu panika uopce svjetlo je spojeno kablovima a oni mogu biti duzine kakve hocete ....prema tome sama logika vam govori da ce te elektricne sklopove i ostale lako zapaljive stvari drzati van boxa :D
 
  • Sviđa mi se
Reactions: Sativa Diva

fat_troll

Aktivan Član
18.09.2012
318
160
43
44
pozz svima

imam još jedno tehničko pitanje

ako za big tower box moram složiti neki držač za 70W HPS lampu: koliko je pametna ideja složiti tu konstrukciju od drva? imam pristup finim jelovim letvicama koje bi bile savršene, no malo me frka zbog drva...
lampa bi od samog drva bila odvojena metalnim reflektorom, samo bih u drvo ušarafio grlo/grla...

hvala i pozz
 

BoRaiCho

Aktivan Član
05.12.2009
514
184
63
33
Temples of Boom
Jel neko radio boks od rigipsa ? Nadjoh nekih ploca pa kontam uzet letvice pa to zasarafit fino (naravno ako se mogne stopiti u "okolinu" :D) samo me brine da to ne plane, s obzirom da ima preko gipsa onaj papir ili sta je vec....
 

gremo

Deep Relife
17.11.2012
83
227
33
49
Ja sam napravio jedan koji je u stvari L pregrada od gipsa (koristio sam profile orginal ali mogu i letvice poslužit). Unutra je 600w i nema problema. Koristio knauf a ne rigips ali to ti dođe na isto. Gipsane ploče ne gore (taj sloj papira je pretanak) nego u najgorem slučaju, i to ako je direktni udar vatre prema njima, pocrne i postanu lomljivije. Probaj upaljačem da se uvjeriš. Sretno


BoRaiCho je napisao(la):
Jel neko radio boks od rigipsa ? Nadjoh nekih ploca pa kontam uzet letvice pa to zasarafit fino (naravno ako se mogne stopiti u "okolinu" :D) samo me brine da to ne plane, s obzirom da ima preko gipsa onaj papir ili sta je vec....
 
  • Sviđa mi se
Reactions: BoRaiCho