BOKS ZA GAJENJE - Tehnicke osobine i kako ga napraviti

Hempatia Soma iGrow Hemps garden

Stipe

Urednik
Moderator
20.03.2014
12.260
35.790
2.698
Weed California USA
Pa znam :D Malo sam sarkastican hahahha. Hocu rec da ne grijes dovoljno.
Ako grijes box i imas ispuh.... koji je onda smisao grijanja boxa kad za 10 sekundi taj topli zrak zavrsi van boxa.
Ima nekih trikova da se grije upuh al za to pitaj @CilI -a. :) Budem premjestio postove, posto ovo bas i nije offtopic.
U vegi bi mozda i mogao nekako grijat box sa slabijom ventilacijom gdje te nije strah plijesni....al u cvjetanju to nece funkcionirati.
Ja sad kombiniram grijanje prostorije i grijanje tako da mi ispuh iz boxa puse u prostoriju, pa kad vlaga previse skoci, premjestim ispuh van prostorije.
Meni je prostorija oko 20°C, inace je pre hladno u boxu.
 
  • Sviđa mi se
Reactions: Squerlz

Squerlz

F'ing squles greasy bastards
06.07.2011
534
856
113
Otkud znam da si sarkastican to se ne vidi u tekstu hehe nije mi do sale heehe :) Vidis i meni je 20 C u sobi ali u boxu 16-17 tacno izvlaci toplotu napolje bluberg.Budem sacekao da se javi @CilI da vidim sta cu vise popizdeh cupam kosu a treba ove autose da zavrsavam i da stavim foto do tada moram da resim grejanje kako znam i umem,da stavim u sobu ispuh nema pojma nemam flilter a i ovako mi je fino nista se ne cuje ;) Prebaci post gde treba nije frka :thumb:
 

Stipe

Urednik
Moderator
20.03.2014
12.260
35.790
2.698
Weed California USA
Pa nisam se salio :D
I meni se ista stvar desava kad blauberga piknem da vuce van. Grijanje moram pojacat i centralno mi stalno radi :) Zato i premjestam stalno ispuh nutra van da ne moram toliko grijat.
Ima opcija, moras samo vidjet koja ti je moguca i koja ti odgovara.
 
  • Sviđa mi se
Reactions: Squerlz

Squerlz

F'ing squles greasy bastards
06.07.2011
534
856
113
Ajde vazi odoh da pogledam sta se nudi od grejaca da stavim ispred pasivnog a onda ovaj unutarlji da duva pravo iznad rupe da gura toplotu svuda po boxu pa budem bacio sliku ili link.Hvala Stipe valjda budemo uspeli da resimo ovo pa ni ti ne budes morao da okreces ispuh :thumb:
 

Kaolite

Banned
Banovan
29.12.2016
47
31
43
Htjeo bih napraviti veg box i umjesto da ljepim karton ili maylar razmisljam da li kod nas postoji nešto ekvivalenton Američkoj "Panda fojili" koja je dostupna svugdje vani.

Izleda ovako i prodaje se u roli najčešće
006.jpg


Koja bi folija (dostupna recimo na OLX/PIK-u ili kod nas) bila najsličnija ovoj, jer ova folija ne propušta svijetlo, a ima visoko-reflektivnu bijelu podlogu (nije sjajna)?

Wiki: http://purehydroponics.com/products/horticultural-textiles/panda-film/

Hvala
 

No Joke

Predvodnik Krda
Poznanik Foruma
10.09.2012
5.084
17.173
398
42
Tacna
Nemoj karton, pa na njega još foliju ju ju, izgorit ćeš. A i sam znaš amere, oni su uvjek najpametniji pa imaju sve, vjerovatno ih rade od azbesta i izvoze, da se riješe opasnog otpada :D.
Ako hoćeš nešta slično što možeš naći kod nas a da je nepropusno onda googlaj karbonske folije, iako za to treba odriješiti kesu, mislim da je to trenutno nedostižna cifra za običnog smrtnika sa ovih prostora. Napraviš osnovu (kostur) boxa od daske, letvica, alu profila, i onda je dalje lako. Danas bar ima hrpu materijala po prihvatljivim cijenama za opravit kvalitetan box. Npr.: lamperija, brodski pod, knauf, osb, agrotekstil, aluminijski pleh, platna za zastore, pa čak i od laminata ;) . I na nekom boxu izrađenom od ovih materijala uvjek možeš dodatno upgrejdat, dok na toj panda, grizli ili kako već foliji to ne izgleda baš jednostavno.
 
  • Sviđa mi se
Reactions: hazeri

Kaolite

Banned
Banovan
29.12.2016
47
31
43
Heheheh, ma neću izgoriti (cooltube), ne brini (ovakva folija ne zahtjeva karton ispod), a što se tiče amera tu se slažemo. Planiram napraviti drvenu konstrukciju i obložiti ju nekom folijom koja
1) ne propušta svijetlo
2) ima reflektivno-bijelu stranu,​
i unutra utrpati jednu 400w hps i par cfl-ovki.

Sve bih okačio za drvenu konstrukciju, imam viziju ali treba pronaći nekakvu foliju koja se ne bi lako isparala, a odgovara gore navedenim parametrima. Valjalo bi da je ta folija dostupna na OLX-u.
 
Poslednja izmena od urednika:

Vutra Samotnjak

VenloNL
Poznanik Foruma
07.06.2010
8.479
43.585
2.598
Kaolite
Tema je otvorena kako
bi se doslo do sto boljih i raznovrsnijih informacija o nacinu izrade i potrebnom materijalu za "grow box" ... piše u prvom postu.

Ne otvaraj teme nove na tu temu.
 

Kaolite

Banned
Banovan
29.12.2016
47
31
43
U ovoj temi ima toliko ideja da nisam mogao odoliti da i ja ne prikačim nešto...
Nije isprobano ali je rađeno po smjernicama iz časopisa Sam svoj majstor iz 90tih godina gdje je bila opisana klimatizacija sobe na sličan način koristeći vodenu zavjesu....
Na žalost nemam taj časopis alis e sjećam ideje i principa pa sam malo prilagodio za naše potrebe.
Tko zna možda ovo ljeto i napravim neki prototip :)
Pogledajte prilog 84197

Sve ostaje isto kao u privitku "Rolipop-a" samo bez pumpe za vodu.

Malo kompliciranija varijanta, ali jeftinija, tko ne moze priustiti ili nabaviti pumpu za vodu. Zahtjeva punjenje boce (spremnika) s vodom jednom dnevno (ciljao sam na jednom dnevno!)


Bocu vode zakačimo vertikalno za grow box izvana.

Iglom probušimo u čepu od boce vode malu rupicu promjera oko 0.4mm, svaka kapljica vode će curiti kroz cijev brzinom od oko 0.2 m/s (zavisi i od hrapavosti materijala/cijevi), uzmimo u obzir da kap kišnice pada brzinom od oko 10 m/s čisto da dobijemo sliku.

Znači da ćemo dobiti flow rate od 0.090478 L/h (litara po satu), sto dalje konstatira da ce nam za 24 sata trebati 43 177.35 kapljica vode da mi držali spužvu mokrom konstatno.

Tako da bi okvirno trebala boca napunjena sa 2,16L vode (ekvivalentno 43 177 kapljica kroz dijametar od 0.01m) da bi održavali tkaninu mokrom bez pumpe kroz 24 sata, što nam govori dalje da bi boca od 2,5 L pružala tkanini par sati više vlažnosti (extra time).

Na dalje, možete i istu vodu koristiti jer se voda neće baš grijati s obzirom da je "klima box" izvan kutije. Povučete zdjelu, uspete nazad u bocu, vratite zdjelu; voila!

ovla_iva_zraka_by_Rolipop.jpg
 
Poslednja izmena:
08.07.2015
492
203
43
Ovo si planieao za hladjenje ili/i vlazenje?:thumb:
Vidjao sam slicno sa akvariskom ili fontana pumpom pa preko tajmera pa imas vise komocije.
Koji materijal mislis uzet za kvasenje vodom iz rezervoara?
 

Kaolite

Banned
Banovan
29.12.2016
47
31
43
Za oboje, originalni post je od Rolipopa. Tkanina je u pitanju, ja sam samo malu modifikaciju napravio bez potopne pumpice i izracunao koliko bi trebalo vode.

ovla%C5%BEiva%C4%87-zraka-by-rolipop-jpg.84197
 
01.07.2015
32
16
8
Hrvatska
Pozdrav ekipa! :)
Imam pitanja u vezi boxa i molio bih Vašu pomoć. Naime, planiram pravit box 100 cm x100 cm x 160-170 cm od OSB ploča + unutarnja izolacija od 5-10 cm stiropora + mylar folija. Od lampe koristit ću UFO LED 80W, od sjemena isključivo Automatici. Od ventilacije je ulaz pasivni (2 rupe promjera cca. 10 cm) i za izlaz 2 PC venta od 90 mm (spojeni na speed controller radi podešavanja brzine) + 1 PC vent od 120 mm koji je spojen na senzor vlage te se pali samo u slučaju povečane vlage u box-u i veliki stolni vent za unutar boxa.
Dakle, moja pitanja su:
1. je li to ok setup za grow box?
2. s obzirom da ću radit samo automatike u LST-u i koristit LED 80W koji stvara vrlo malu gotovo nikakvu temperaturu, jel visina od 160-170 cm dovoljna za razvoj biljaka i zadržavanje odgovarajuće temp. ili može/treba biti višlji-niži box?
3. je li to dovoljno mjesta za 2-3 pota od 20L?
4. koja je optimalna visina lampe od biljke, 30-40-50 cm?
5. lokacija box-a je tavan pa se bojim hoću li imat problema sa nedovoljnom (čitaj niskom) temperaturom jer kao što rekoh LED ne stvara temperaturu da bi mi zagrijao box; što vi mislite?
6. je li period od 20/4 svijetla kroz cijelo vrijeme života biljke u redu? Jer pročitao sam u knjizi o uzgoju automatika da je 20/4 cijelo vrijeme sasvim u redu. Što vi mislite?

Hvala unaprijed na savjetima/pomoći.
Pozz! :)
 

hazeri

.
Banovan
25.01.2016
7.664
34.461
2.598
1.vise,manje
2.da
3.da
4.ovisi o svijetlu
5.imati ces problema
6.da

Osvrni se na jacu lampu jer je to slabo i za velicinu prostora i za same biljke(2,3);)
 

h0nda

"easy skanking"
Prijatelj Foruma
02.03.2016
2.640
13.731
358
Juritmix temperaturu ako je box dobro izoliran mozes podici sa akvarijskim grijacima ili sa onim grijalicama sto sluze za grijanje prostorija, spojis ih na termometar i kad temperatura padne ispod zeljene neka griju na kolko ih vec namjestis!
 
02.02.2017
90
153
33
55
evo jednog banalnog pitanja na koje odgovor nikako da nadjem:

ako sam dobro skontao, pasivni ulaz za vazduh u boxu je u stvari obican otvor na zidu ili podu.
s obzirom da se u boxu nalazi svetlo jakog inteziteta, kako spreciti da svedlost izlazi iz boxa kroz taj otvor?
cilj mi je da box bude koliko-toliko neupadljiv. snop svetla koji siba kroz neku rupu u ormaru poteze sa sobom mnoga pitanja :whato::
generalno, mislim da cu prilikom konstrukcije boxa imati problema sa curenjem svetlosti, moram nekako resiti vrata ormara da se dobro zatvaraju, ali o tome kada dodje na red.
 

h0nda

"easy skanking"
Prijatelj Foruma
02.03.2016
2.640
13.731
358
pasivni ulaz je rupa na boxu ne u podu ili zidu. Za curenje svjetlosti ti treba light trap!
 
01.07.2015
32
16
8
Hrvatska
Juritmix temperaturu ako je box dobro izoliran mozes podici sa akvarijskim grijacima ili sa onim grijalicama sto sluze za grijanje prostorija, spojis ih na termometar i kad temperatura padne ispod zeljene neka griju na kolko ih vec namjestis!

Box mislim radit od osb ploča, a s unutarnje strane zaljepit 10 cm stiropor i mylar foliju, sve precizno složit da ni mrav ne može ući u box. :) Btw hvala za savjet!

Juritmix temperaturu ako je box dobro izoliran mozes podici sa akvarijskim grijacima ili sa onim grijalicama sto sluze za grijanje prostorija, spojis ih na termometar i kad temperatura padne ispod zeljene neka griju na kolko ih vec namjestis!

Bi li 3 komada akvarijskih grijača od 25W bilo dovoljno za temp. od cca. 25 C u boxu 100x100x160? Odprilike? Ima li netko iskustva sa takvim načinom zagrijavanja boxa? Hvala!
 
Poslednja izmena od urednika:

shegyboss

Aktivan Član
09.02.2017
149
401
63
36
ljudi dajte mi ideju moram napraviti reflektor, a ne znam kako da ga napravim od kojeg materijala, trazio sam po forumu ali nisam uspio naci di neko kaci svoje ideje. dakle iamm 6 cfl i mislio sam nekako staviti reflektor da se fokusira svjetlost na bilku
8ecc1cxdx.jpg