BOKS ZA GAJENJE - Tehnicke osobine i kako ga napraviti

Hempatia Soma iGrow Hemps garden

Slavol Žižek

od dzabe do max 100 eura na ebay klajnezajningen
Poznanik Foruma
28.11.2018
1.170
3.912
188
poz svima zelim da se okusam u ovome na prvu mi se sve cini prekomplilovano pun o nepoznatih rijeci je li ovo bas tolilo kp
omplokovano ili se meni cini i da li raditi po ovome ovde jer je objavljeno prije 14g

U pravu je Stipe, kupi šator, ako ti i to nije prevelika komplikacija. Ja sam tri zanata morao izučiti da napravim boks.
 

Igorče

Član iz separea.
Poznanik Foruma
14.04.2016
966
3.761
163
42
@vutras81 ,daću sebi za pravo da dam odgovor na tvoje pitanje,koje je na mestu. Pre par hiljada godina,kada je čovek posadio prvo seme,oa do danas princip gajenja biljaka je ostao isti. Obezbedi zdravo seme,daj mu da jede,pije i diše i ukratko je to-to. E pošto se ovde radi o indor fazonu , tj u grow boxu,tu se nije mnogo stvari promenilo za tih 14 god,ali i jeste. U pravu si da te nazivi bune i da što više čitaš sve si zbunjeniji. Ali krenimo redom : prvo i osnovno je da nam kažeš koje svetlo misliš koristiti. Tu se promenilo mnogo stvari,ali i nije. Došle su nove stvari kao što je LED ,a on svakog dana napreduje pa je to priča za sebe. Ako hočeš Da plaćaš više struje,ali da radiš na oldskul način,tu se nije promenilo baš mnogo,ima jačih ventilatora i tiših ,ali je princip ostao isti.
Obezbedi biljci dovoljno prostora,sa temperaturom i vlagom koja je biljci potrebna u datom momentu. Dobra zemlja, voda, đubriva ,mikroorganizmi.... I puno strpljenja. Ipak ona nije čarobbi pasulj,treba joj najmanje 100 tinak dana (fotooeriodne) ili 60ak za automatik sorte. To se promenilo,sad imaš veći izbor strejnova,izdržljivi,a solidni i po količini i po jačini, pa mogu i početnici da izguraju do kraja,a da biljka ne pati mnogo. Ako je taj broj u niku tvoje godište,onda smo vršnjaci,nisi znači mali shvatićeš ceo koncept. Samo deluje strašno,a nije uopšte.
Ne znam šta planiraš ,koliko novca želiš da uložiš u projekat,ne može baš za dž,al može dosta jeftino da se sklepa box,naravno ako ga bolje sklepaš imaćeš manje problema,tj ako uložiš malo više. Pogledaj završene dnevnike,pročitaj lepo svaki,ne žuri. Pa onda pitaj za pomoć,evo ja ću ti pomoći koliko mogu. E da čitaj najviše neke skorije datume,ne moraš te od pre 14 god :rofl:
Takođe pod obavezno pročitaj i pravilnik,da ne odletiš odavde ko SMS , samo jer nisi odvojio 5 minuta na pravilnik.
Evo i ja sam upravo napravio prekršaj,nadam se da mi admini neće uzeti za zlo.
Veliki pozdrav i puno sreće u daljem radu kolega,dobro došao. :respect:::grupnjak:::rasta::joint2:
 

Trulyo

Aktivan Član
Poznanik Foruma
01.02.2019
1.029
5.347
258
Ljudi, kakve probleme bi mogao imati sa boksom dimenzija 2x0.5x2m?

Dakle sirina 200cm, a dubina 50cm. 4 auto biljke,svaka 50x50 prostora.

Panel bi sam radio, ostalo standard. Samo eto, ovakve dimenzije mi odgovaraju.
 

Slavol Žižek

od dzabe do max 100 eura na ebay klajnezajningen
Poznanik Foruma
28.11.2018
1.170
3.912
188
Kakvi problemi, samo udri. Moj boks je 125x60, saksije jedna do druge, super za raditi na biljkama jer ne moraš se saginjati ni izvijati da dođeš do drugog reda, sve pregledno i na dohvat ruke.
 
  • Sviđa mi se
Reactions: dzidzo and Trulyo

Trulyo

Aktivan Član
Poznanik Foruma
01.02.2019
1.029
5.347
258
Već 2 tjedna promatram podrum, konstantno je 11C temperatura. Po ljeti je koji stupanj višije. Sad da imam unutra boks i ovakav grijač u boksu za fazu mraka, automate bih bez problema mogao uzgajati.

416IiQT+M-L._AC_.jpg

Stvarno zavidim vama koji imate grijane prostorije i nemate brige sa ovim stvarima. Dobro, ja sam i dosta paranoičan i bojim se, pa zato i tražim što bolje skriveni boks na što boljoj lokaciji. :D
Doslovno bez problema bih sad mogao knaufom pregraditi jedan zid u podrumu, da imam prostor cca 4x0,7m - od toga ostavim 2x0,7m za boks i ostalo kao predprostor u kojem bi bila grijalica za (po potrebi) dodatno dogrijavanje, ali i u isti prostor bi bio izduv uz naravno - dodatne otvore da ipak vuče svježi zrak iz ostatka podruma.
Mogao bih i ograditi 1x1m prostora i imati boks, ali opet - to je na oko vidljivo kao "čudna" prostorijica, dok ovako kad cijeli zid odvojiš po širini - nije uočljivo.
Računajte da nekad i netko dođe u taj podrum ili prostor, iz nekih razloga, pa valja biti 100% siguran.

Jedini problem sa podrumom je ljeto, jer temperatura i dalje ne ide preko 15C, a grijati boks u sredini ljeta spada pod komediju hahahah.

Dok popizdim sastavit ću neki fiksni boks 1x1m sa ovakvom grijalicom za sigurnost i seliti ga podrum - garaža, ovisi o periodu u godini.
 
  • Sviđa mi se
Reactions: Jolly Joker

Trulyo

Aktivan Član
Poznanik Foruma
01.02.2019
1.029
5.347
258
Hop hop, konačno donesena odluka. Radim 80x80x180cm boks od stiropora 5cm debljine. Lagan, prenosiv, sad će do ljeta biti u podrumu i tamo šljakati.
Sve moje ideje od pregrađivanja, ovoga onoga su otpale zbog nedostatka vremena i dosta nelogičnih ideja zbog svih prostorija koje posjedujem (opet napominjem, u kući to ne mogu raditi). Možda nekim drugim vremenom.

boks.JPG

Lagana online skica boksa, da imam točne dimenzije stranica radi rezanja. Vrata (tu su prozirna) će imati duplu stjenku koja će ući 5cm u sami boks u okvir, tj vrata neće biti na pantu nego će se skroz skidati dolje, a vraćati unutra kao lego kockica. :)

Kad poljepim stiropor i napravim "ljepljeni" boks, uokvirit ću ga sa drvenim letvama izvana, tako da unutrašnjošt bude 100% slobodna, i naravno stiropor učvrstiti u taj drveni okvir ( drveni roštilj) te napraviti ojačanja za lampu, filter itd.

Boks će biti smješten u podrumu gdje je stalno 11C, vlaga oko 60%, u manjem ograđenome prostoru širine 100cm i dužine 180cm koji ima svoja vrata (kao špajza, smočnica) koja će biti pod ključem. I ovo mi se sviđa, dakle u 1x1,8m prostora bude boks 0,8x0,8m i konvertorska grijalica za dogrijavanje u periodu mraka. Zrak će stalno cirkulirati u tom prostoru, ali naravno napravit ću rupe tako da uvijek postoji mala cirkulacija sa ostalim dijelom podruma, plus svakodnevno gledanje biljke i uvijek će se zrak izmjeniti.
Plan je 4 automata, ventilator onaj TT 100 sa regulatorom iz Hempatije, moj DIY filter od aktivnog ugljena i moj DIY panel E27.
Ovaj put ulažem u bolje gnojivo i bolju ventilaciju, pa ćemo dalje postepeno.
Nadam se da ću imati godišnji, pa možda riješim boks do kraja mjeseca. ::listomahanje::

prostor.JPG
 
Poslednja izmena:

dzidzo

Hey sexy mama xD
22.04.2015
666
2.957
163
Ako ti je to to plan za duze period mozda bolje razmisljati o nekom cvrscem materijalu od stiropora. Pod hps-om ti ne bi trebalo nikakvo dogrijavanje, a ako je neki cržvrsci materijal mozes ga po potrebi obljepiti stiroporom iznutra.
 
  • Sviđa mi se
Reactions: Slavol Žižek

Trulyo

Aktivan Član
Poznanik Foruma
01.02.2019
1.029
5.347
258
Ne, ovo ce biti boks za hladnije prostorije, a radim sa LED rasvjetom, pa nema grijanja od zarulje.Kupljen materijal, 300kn sve sa vijcima.Danas ljepim :D
 

Slavol Žižek

od dzabe do max 100 eura na ebay klajnezajningen
Poznanik Foruma
28.11.2018
1.170
3.912
188
Ja sam radio od stirodura, boks je odličan i izgleda kao da će potrajati, ali ipak bih se odlučio za OSB ploču da sam mogao. Jeftinije je i manja zajebancija koliko hoćeš, a ako je niska temperatura problem možeš uvijek izolirati iznutra.
 
Poslednja izmena:

Trulyo

Aktivan Član
Poznanik Foruma
01.02.2019
1.029
5.347
258
Poljepljeno, sutra izvana drveni okvir tj rostilj, isto ga ljepim plus sarafim sa grubim navojom. Takoder gore pojacanje radim.

80x80x160 unutra.
Morao sam kratiti sa 180 radi prostorije. Vidjet cu kak ce ispasti, pa napravim tutorial ako bude prihvatljiv.

IMG_20201222_220735.jpg
 

Slavol Žižek

od dzabe do max 100 eura na ebay klajnezajningen
Poznanik Foruma
28.11.2018
1.170
3.912
188
Izlijepi tapetama spolja prije nego što počneš raditi drvenariju, stira propušta svjetlo.

Ako će ti drveni kostur biti s vanjske strane, na što ćeš kačiti opremu unutra?
 

Trulyo

Aktivan Član
Poznanik Foruma
01.02.2019
1.029
5.347
258
Stiropor ove debljine tak i tak propusta svjetlost bilo gdje, a inace je falcani pa su spojevi u falcu. No kad unutra uključiš blic od mobitela, i staviš mobitel blizu stiropora - iz vanjske stranice vidiš gdje je mobitel hahaha.

No folija ide unutar cijelog boksa, osim gornje plohe. Imam ebay "mylar" koji nije ništa drugo nego kopija aluminijske kuhinjske folije, samo mrvicu čvršće.
Sviđa mi se onaj pokrivač protiv smrzavanja, što planinari koriste, ali eto situacija je tako divna u državi da će mi prije stići nešto iz Kine nego Decathlone (tamo je 20kn folija).
Danas ću u Plodine, tamo su imali nekakvu aluminijsku foliju extra strong, cijena oko 30kn, i jedna strana je bila full mat, pa ću sa njom pokrpati gdje mi fali tog kineskog mylara.

Kad dode rostilj izvana, unutra cu staviti 3 drvene potpore koje ce kroz stiropor biti pricvrscene za vanjski rostilj, i to ce biti za vjesanje opreme.

Inace ovo je isti drek kao da sam rostilj napravio pa stiropor stavljao,samo obrnuti postupak hahaha.

Radio bi sa OSB-om ali trebam izolaciju, a neda mi se u dupli trosak osb + stiropor.
Vidjet cu danas kako ce to biti cvrsto,kad se osusi i dode rostilj.
 
Poslednja izmena:

Trulyo

Aktivan Član
Poznanik Foruma
01.02.2019
1.029
5.347
258
Evo vec 6h rada...Mislim da cu stici zavrsiti iduci tjedan, pa i napravim diy tutorial ako bude zanimljivo.

Kotaci su samo radi selidbe, lagan je no nestabilan pa treba pomoc. smiley9934 ( rubove moram odrezati i poravnati hahaha )

IMG_20201223_221102_1.jpg

IMG_20201223_204308.jpg
 

Trulyo

Aktivan Član
Poznanik Foruma
01.02.2019
1.029
5.347
258
Ono kad radi faking corone i jos sranja radi potresa nikamo ne mozes, pa moras alu foliju mat stranu ubacit da popunis boks. Igrat ce, dok ne kupim foliju za podno grijanje ili pokrivac za planinare (Decathlone), to mi je kao najbolja alternativa mylar.

Ovaj kineski mylar sta imam je sranje, kao alu folija ima odsjaj, a propusta mali postotak svjetlosti kroz sebe! Izbjegavati! Obicna kuh folija nista ne propusta.

Nego jel ima smisla da uopce radim diy opis ovog stiropor boksa?

IMG_20201229_143339.jpg

IMG_20201229_161458.jpg
 
11.12.2020
12
57
13
36
Pitanje
Planiram da pravim neki mini box(amaterski) nista posebno obicna led sijalica od 100w zidovi od stiropola i 2 coolera od kompjutera, e sad me zanima da li da stavim alu foliju ili obicni bijeli papir posto sam citao na forumu da je mat bijeli papir dobar, opet kazem nemam uslove za nesto bolje i profesionalnije. Svaki savjet je dobrodošao.