bokserov prvi box

Hempatia Soma iGrow Hemps garden
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
25.10.2010
24
4
0
38
Nakon čitanja hrpe tutorijala, krećem i ja u svoj prvi grow :)
Svaka čast na primjerima i trudu!

Kako mi ponekad dođu gosti koji ne bi trebali znat za moj hobi, planiram prilično stealth verziju. Growbox je 65x25cm x 60cm visine, i u njemu imam CFL 2x25W(6500k) i 3x24W(2700k). Ventilatori su jedan manji za upuh, jedan veći za ispuh i jedan manji da piri po lampama, kasnije dodajem i filter sa ugljenom. Sjeme nepoznate domaćice je između vlažnih maramica, kad proklija ide u kupljenu zemlju sa stiroporom. Naravno, u planu je LST. Ostalo je još samo nekoliko pitanja/nedoumica, pa da mogu početi pisati dnevnik:

1. Dali je osvjetljenje dovoljno za taj box (i što da po potrebi dodam unutra, s obzirom na drugo pitanje)?
2. Preporučate li da krenem od početka sa 12/12, ili ipak da do 1/3 željene visine držim 18/6, 20/4 ili čak 24/0?
3. Koliko biljaka unutra stane do otkrivanja spola, a koliko poslije? Mislio sam dok se biljke ne razviju staviti ih u 8-9 posebnih čaša, pa će valjda 3 od toga biti cure koje bi išle u posude od 6-8 litara.
4. Nigdje nisam našao konkretan odgovor, ali je logično da ventilatori rade non-stop?
5. Ne treba nikakvo prihranjivanje prvih mjesec dana (ili do faze cvjetanja, ako imam fazu vegetacije)?
 
24.10.2010
14
1
0
34
Pozdrav,

1. Za pocetak je dovoljno, a kad dodje vrijeme cvatnje nisam siguran mislim da ce biti malo.
Koje boje su ti CFL-ke ako pise vidi koliko imaju kelvina (K)
2. Nemoj kretat sa 12/12, radje kreni sa 24/0 pa kad izadju iz zemlje (nakon šta ih presadiš u zemlju) stavi 20/4 ili 18/6 i kad želiš da ti procvatu stavi ih na 12/12.
3. stavi ih koliko stane samo nemoj da su previse sabijene.
4. Ja sam imao ventilatore non stop dok ih nisam stavio u boks sa HPS 250W i onda kad se pali lampa pale se i ventilatori.
5. Fazu vegetacije biš trebao imat dok ti biljka malo ne naraste ( do nekih 10, 15 cm), ja ih hranim 2 puta na mjesec konstantno.
 
25.10.2010
24
4
0
38
Napisao sam gore, 2 x 6500 kelvina i 3 x 2700 kelvina. Lumene na žalost ne znam, probat ću potražiti kutiju :(
Imam još jedno mjesto za CFL u boxu, a da nisu nagurane jedna na drugu. Da uzmem onda još jednu od 2700 kelvina?

Mislim da će kod mene ventilatori raditi stalno, zbog mirisa :)

Hvala na pomoći ;)
 

slobodan

Aktivan Član
16.08.2010
329
70
0
74
pozdrav bokseru
spektar boja ti ne ovisi o povrsinu koju osvetljavas vec broj lumena. bilo bi dobro da nadjes kutiju pa da pogledas sta pise na njoj koliko isijavaju lu? a plavi spektar boja 6500k se koristi u vegetaciji a crveni 2700k u cvetanju,mada dok je u cvetanju jos bolje je malo pomesati ih sa akcentom na crveni spektar boja.
1. znaci kada kazes koliko isijavaju lu mozemo ti tacno reci dali ti je to dosta sijalica za tvoju povrsinu..
2. ja licno bi ga bar malo vegetirao sa 18/6 rezimom rada svetlosti,a zati ga prebacio na 12/12
3. e tu nema pravila... ali recimo da je mozda 50% zenki ako semenje nije feminizirano. u zavisnosti od tehnike uzgoja za koju si se odluco toliko ces ostaviti i biljki. ali svakako da je bolje da posadis vise pa posle putem selekcije ostavis one najbolje...
4. pomocu ventilatora dobijas svez vazduh u boxu da biljke mogu nesmetano da disu,i ono najbitnije regulises temperaturu. s obzirom da koristis cfl rasvetu nebi trebao da imas problema sa temperaturom na tolikoj visini i ako si dobro postavio ventilatore.te ces vec videti sam njihov rad... ja sam stavio potenciometar na ventilatore,pa sam u nekim momentima koristio samo ventilator za ispuh
5. a sto se gnojena tice,u principu ne gnoji se prvih mesec dana pod uslovom da su ti posude od 10l.ali opet ni to nije pravilo jer sve zavisi na koje si se gnojivo odlucio. ako ces imati manje posude trebace ranije da pocnes. s obzirom da ne znas sta sadis svejedno,mislim da ce ti vegetacija od 1 meseca biti puno. zamisli ako su neke sative???
 

pc.grower

Aktivan Član
15.10.2010
87
4
0
34
on ima 2x25W(6500k) i 3x24W(2700k)--- sve ukupno je 122 W
meni na kutiji od žarulje piše da ima 65 lumena po watu
to znači on ima otprilike 7930 Lm
mada to sve ovisi od proizvođača do proizvođača... al eto ako nema zapisano na kutiji neka se snalazi ovako hehe
 

mr.dr.Smok

Prijatelj Foruma
13.03.2010
1.495
3.538
188
57
Druže poštovanjei pozdravljam tvoj prvi pokušaj!
Za početak da ti kažem da pogledaš malo njprije od koga češ savjet da poslušaš da si nebi veče probleme napravijo.A to češ vidit tako što češ ispod avatara vidjet Rep Power.On ti govori o vjerodostojnosti onog ko ti piše.U zadnje vrjeme ima dosta gluposti ovdje pa pripazi malo.
A sad šta se tiče tvog pokušaja Slobodan ti je skoro sve ljepo reko.
Moje mišljenje je da ti je rasvjeta za stard dovoljna a poslje za cvatnju ubaci još kolko ti stane CFL sa crvenim spektrom.Preporučio bi ti da ih uguraš bar 6 komada i ideš sa vegetacijom(režim svjetla 18/6,sve ostalo je bezvezno rasipanje energije) jedno 2,3 tjedna.Pa kad su se biljčice malo razvile prebacuješ u cvatnju(režim svetla 12/12).Tu bi nakon nekih 7 dana morao da vidiš koje su cure a koji su dečki.Sistemom eliminacije ostaviš si 2 naj ljepše,mislim da ti je to dosta za tvoje dimenzije boxa.Pogotovo što imaš u planu LST,znači da ih malo rastegneš po boxu.
A sad šta se ventilacje tiče!U boxu bi ti se trebao zrak izmjenjati najmanje svake 4 do 5 minuta.Biljke vole svjež zrak a isto toliko vole i negativan pritisak unutar boxa.To znači da ti ispuh mora biti jači.Još tome pridodaj da kad budeš stavio neki filter on če da uguši ispuhni vent za nekih 30%.Pa vodi dobro računa o toj računici.I da točno je da ventovi rade non stop,jer kako sam ovde gore pročitao da ventovi rade samo dok je svjetlo nije točno.Iz jednostavnog razloga što ako ventovi nerade stvara se vlaga zbog biljaka u boxu.tako da preko noči može vlaga da dosegne i 100%.Šta svakako nije dobro a pogotovo ne u cvatnji.
E sad šta se gnojenja tiče sve zavisi od pripreme zemlje.Kolko dobru zemlju pripremiš u startu tolko češ manje problema imat kasnije u uzgoju.A sa gnojenjem počinješ kad na biljci uočiš promjene.Znači da se nešto počelo dešavat sa listovima.
Ako ti još nešto nije jasno slobodno pitaj.A moja ti je preporuka da si pogledaš koji filmič iz moje kolekcije imaš u mom potpisu lokaciju.
Ljep pozdrav i sretno!
 
  • Sviđa mi se
Reactions: HazeSeeker

pc.grower

Aktivan Član
15.10.2010
87
4
0
34
nisan ništa krivo napisa ode ,,stavit ću sliku kutije di piše koliko mi ima lumena po watu... nevečer... neman šta neistinu pričat...
 

Avantura

kontrolor leta
Prijatelj Foruma
17.10.2008
3.867
2.556
228
Mislim doktor Smok nije mislija ne tebe ali citirat ču floky-a:
2. Nemoj kretat sa 12/12, radje kreni sa 24/0 pa kad izadju iz zemlje (nakon šta ih presadiš u zemlju) stavi 20/4 ili 18/6 i kad želiš da ti procvatu stavi ih na 12/12.
Najbolje 18/6 vegetacija,cvjetanje 12/12.. 24/0 ili 20/4 kao šta reče Dr. je rasipanje energije a biljki treba odmora,kao u prirodi.Ne kažem da nevalja ali u praksi se više koristi ovo.Provjereno.
Fazu vegetacije biš trebao imat dok ti biljka malo ne naraste ( do nekih 10, 15 cm)
Po meni faza vegetacije ne ispod 3 tjedna i u to vrime bi trebala narasti bar 25-30cm,ali sve ovisi koliki ti je box.Također,neke "sorte" u cvijetanju uopče ne narastu(mandala satori) a neke se uduplaju,i više nego duplo(recimo newille haze GHS).Imaj i to u vidu.
 
25.10.2010
24
4
0
38
Pozdrav ekipa, evo me sa par apdejta i par novih pitanja. Prvi pokušaj klijanja je propao, upljesnivile se sjemenke u maramici :eek:hno:
Nakon toga našao sam "na ulici" drugi paket vuve od koje mi je odgovarao rad. Ovaj puta sjemenke su potopljene u čašu vode, i nakon 3 dana kada su klice bile 0,5mm zasađeno je 7 komada u plastične čaše od 1 litre i stavljene u box koji je u međuvremenu dovršen, zbog održavanja vlage i temperature. Već nakon 2 dana, male biljoze su provirile iz zemlje i danas se "na očigled" uspravljaju i šire prve parove listova. Slikam sve stadije, pa će kad uhvatim vremena i dnevnik :sun2:

U boxu sada stoji 4x CFL (23W, 6500 kelvina, 1450 lumena) i 2x CFL (23W, 2700 kelvina, 1550 lumena) kasnije ću zamjeniti da bude 4x crvene i 2x plave lampe. Na vrhu boxa su 2 PC ventilatora od 8cm, rade na 1,5V, na dnu imam dvije rupe od 8cm u koje ulazi zrak pripremljene ako bude trebalo dodavati ventove. Za sada se ova dva čine dovoljnima. Temperatura je konstantna 27C na 5cm od lampi, gdje su biljoze.

Pitanja:
1. U srijedu idem u osijek koji mi je najbliži veći grad, gdje da nabavim higrometar? Obišo sam prošli tjedan sve što mi je palo na pamet i jedino sam u baumaxu našao jedan, ali mi je previše dati za njega 260kn (????) Jel ima neki pet centar gdje bi toga moglo biti?
2. kako ne znam spol biljoza (kojih sada ima 7) a ja imam mjesta kasnije samo za 3 i još moram raditi lst/cropping zbog visine (imam oko 30cm od zemlje do lampi), ima li tko kakvu preporuku za najbrže doznavanje spola? ako odmah idem na 12/12, hoće li biljoze biti kržljave? Problem je taj da ne mogu na ovim velikim čašama raditi lst, jer moram biljoze koje se pokažu ženskama kasnije presaditi u lončanice od 6 litara

Još jednom puno hvala za sve savjete do sada, odlični ste!
Rodilo vam svima :181:

edit: evo i slika male biljoze
 

pc.grower

Aktivan Član
15.10.2010
87
4
0
34
1) "Na vrhu boxa su 2 PC ventilatora od 8cm, rade na 1,5V" --- pa jel tebi uopće prolazi išta zraka ako je na samo 1.5V napajano??
2) hidrometar imaš kupit u pat shopovima ili nekim veleprodajama (rjeđe tu) one analogne hidrometre od 15kn do 50 kn tako nekako - to mi je reka frend a i pročita san ode, moram i ja kupit taj prokleti hidrometar samo mi se neda...
 

mr.dr.Smok

Prijatelj Foruma
13.03.2010
1.495
3.538
188
57
Dobro ti je to ako ti se čini da ima strujanja zraka.Šta se tiče spola,teraj 18/6 tjedan,dva pa prebacuj na 12/12.Optimalna varijanta zbog malog boxa.Kad vidiš šta je žensko napraviš selekciju i presadiš u veče pitare.Jednostavnije nemože!
 
25.10.2010
24
4
0
38
Pozdrav ekipa! :pat:
Vjerovatno sam vam već pomalo dosadan, ali ovo je toliko zabavno a nemam (ne želim) s kime pričati o tome :)
(ako moderatori misle da treba, neka prebace temu u dnevnike da ne spamam na dvije teme)

dr.Smok, hvala na savjetu. Tako nešto sam i mislio, i drago mi je da imam potvrdu iskusnijih :prof10:

Evo nekoliko slika boxa i biljoza. Kupio sam konačno higrometar danas, vlaga 35-40% (morat ću to povećati), temperatura 30-31C (sutra box ide u malo hladniju prostoriju, pa će i to biti u redu).

igralište za djecu:


pogled na sunce i ventilaciju:




Ali imam i prvih problema. Jučer sam 3 dana nakon stavljanja u zemlju prvi puta zalio biljke, a po današnjem sporijem rastu (nakon iznenađujuće brza dva dana) izgleda da je vode previše (pogledajte slike, prvi par listova je klonuo prema dole) :eek:hno:

najbolja biljoza:


najlošija biljoza:


Jesam u pravu što se tiče viška vode, ili može nešto drugo biti problem?
 

mr.dr.Smok

Prijatelj Foruma
13.03.2010
1.495
3.538
188
57
Daj se boxeru malo opusti!Neide to preko noči!Ljepo je to što pratiš razvoj,naučit češ nešto.Al daj druže biljci malo vremena.Tek je izašla iz zemlje a ovi prvi šta ti kažeš listovi nisu ni listovi.To se ne razvija u list nego osuši i spadne.Lističi su ti oni mali,mali u sredini.Oni če se razvit u prve listove.Zato opušteno i dalje prati razvoj da znaš ubuduče kako ide.
Ljep pozdrav i samo teraj! :spliff:
 
25.10.2010
24
4
0
38
zlari, dr.smok
hvala Vam još jednom na pomoći i sav :respect: ali kod mene nešto ne štima :icon_lol:

Pokušao sam malo "smiriti doživljaje", evo prošlo je tjedan dana a meni biljoze i dalje tužno obješene :sick:
Evo slike najtužnije:

ostale su onak po jedna bolja od ove pa sve do jedne koja je samo malo savinuta.

Ne tražim da je svaka biljka simetrična i ko naslikana :pat: i čini mi se da OK rastu (ono: dovoljno brzo) i sve pet ali ovo me baš za*ebava!!! Temp je preko "dana" 26-26C, vlaga 45%. Preko "noći" 15-17C, vlaga prevelikih 70-80%

Jer sam još uvijek samo dosadan, ili kod mene nešto ne štima?
Pozdrav svima i rodilo vam! :family1:
 
29.03.2010
14
2
0
38
Koju vrstu zemlje si uzeo?Gore pise da si kupio kupovnu zemlju i uvalio valjda stiropor.Jer ako zemlja nije dovoljno prozracna mala biljka nema snage da progura korjenčiće kroz nabijenu masu zemlje,mozda zato sporo napreduje?
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.