Bolujem od Anskioznosti

Hempatia Soma iGrow Hemps garden
03.02.2013
3
2
0
32
Tocnije opce anskioznosti u mjesavini sa Socialnom Anskioznosti i zbog toga svega popracena blaga depresija a tek imam 17 ipo godina...necu zavrsit srednju skolu itd itd...
- Poceo sam citat more literature popularne psihologije (puno bolja terapija umjesto da idem psihologu) ali umjesto lijekova isao bi na ulje od kanabisa i pusenje istoga, puno puno bolje nego gudat antidepresive i ostale otrove...mislim da mi je malo preskupo to kupovat pa bi sam zasadio ali ne znam ni sto ni kako, tocnije nemam di vani posadit jedini nacin mi je da kazem roditeljima, eh sad, ne znam kakve ce bit njihove reakcije? oce mi dozvolit da to posadim u kuci? itd itd molim pomoc jer mi je stvarno potrebna
 

Vutra Samotnjak

VenloNL
Poznanik Foruma
07.06.2010
8.479
43.596
2.598
Pozitivno je to sto imas roditelje.Nadam se da su ok te da se brinu o tebi.
Depresija,anksioznost,bla,bla,bla...psiholozi i psihijatri se tako olako razbacuju sa tim terminima tako da i zdravo dijete pomisli,joj sheban sam.
Bacaj se na kauc i knjigu u sake,zavrsi skolu,nadji posao,nadji curu...i zaboravit ces na depresije.
Onda moze ponekad i trava.
Inace nema te biljke koja ce ti pomoci u zivotu ako si sam ne pomognes.
Ako si citao pravilnik,a vidim da nisi(?)...znas da maloljetnicima nije dozvoljeno sudjelovanje u radu foruma pa samim time neces dobiti ni konkretne odgovore na svoja pitanja.
Znaci,tiskaj skolu i dalje po redu.
Obzirom da si napisao godine,tu si na granici da te stavimo 'na cekanje' 6 mjeseci.
Ali,hajd' ...ne spominji vise godine i poslozi 'kockice' pa se javljaj kako ide.
 
03.02.2013
3
2
0
32
Hvala na odgovoru ;)
Imam roditelje i da brinu se za mene, i ne znaju sto mi je jer vec 3 put napustam skolu i nezelim ic u grad u nju...inace ja mislim da se problem najvise razvio kad sam dosao sa grada na selo...
Sto se tice bolesti koje sam naveo, do sada nisam znao da bi to moglo bit u pitanju, al malo sam probo guglat i kad sam naisao na simpome socialne fobije jednostavno imam vecinu simptoma te zbog istih ne mogu ici u grad u skolu...do sad se uvijek rodio neki drugi problem, al ovaj put su me doslovno cijeli razred poceli zajebavat i ne mogu si to psihicki priustit, mozda da nije toga, mozda ali mozda bi nekako i uspio ici i zavrsit sk, al pored toga tesko..
Sto se tice godina, znam da se mora imat 18, al htio sam bit iskren makar pod cijenu kao sto si i sam naveo da budem na cekanju 6 mjeseci ili iskljucivanju s foruma...
Do sad imam neki plan, jednostavno iscitavat knjige popularne psihologije, malo se sabrat naucit nesto, nac sebe... u 1mj otic polozit vozacki, poslije 2,3 mjesec otic do skole i pozalit se o problemima kojima sam imo i zamolit ih da mi daju pravo na razredne ispite pa cu za njih spremit se i ucit, ako padnem nije bitno opet cu ic u sk, zavrsit je s 19 god nema veze, al najbitnije mi je rijesit problem koji imam, al bez psihologa jedino on dolazi u obzir da mi napise ispricnicu za skolu, al problem zelim rijesit samostalno a to cu uspjet konkretnim radom na sebi...

evo nekih simptoma... navodit cu u postotcima koliko me obuzme u kojoj situaciji

“Okidači” za manifestiranje socijalne fobije
kada ste u centru pažnje 90%
kada vas neko posmatra dok radite nešto 0%
pri upoznavanju novih ljudi 25%
obično ćaskanje (ne možete se sjetiti što biste rekli) 10%
držanje govora pred publikom 100% (kad sam imo prvu pricest, pricestio sam se malo kasnije u 7 razredu imo sam u crkvi citanje...jednostavno me gusilo, nisam mogo pricat normalno, naravno uz lagani plac) isto tako bila je situacija kad sam trebo napamet prosle godine recitirat himnu ista stvar mi se pocela dogadjat, tj vec sam vidio da ce se dogodit pa sam reko da nisam naucio i da mi da 1
kada vas neko zadirkuje ili kritikuje 85%
telefonski pozivi s nepoznatim ljudima 0%
usmeni ispiti 50%
odlazak na zabave ili druga društvena okupljanja 0% (obozavam izac vani vikednom i tako to...)

Emocionalni simptomi vezani za socijalnu fobiju
pretjerana samosvjesnost i tjeskoba u svakodnevnim situacijama 80%
očekivanje društvenog okupljanja danima u strahu 60%
ekstremni strah od toga da će vas drugi posmatrati ili suditi o vama (posebno stranci) nije bas ekstremni strah al eto ajmo rec 30%
strahovanje da ćete se osramotiti ili poniziti na neki način 40%
strahovanje da će drugi primjetiti da ste nervozni 0%

Fizički simptomi
crvenjenje u licu 0%
kratkoća daha jako jako jako rijetko...
“leptirići” u stomaku isto tako jako jako rijetko
drhtanje i podrhtavanje glasa 40%
ubrzan rad srca u rijetkim situacijama
znojni dlanovi (često hladan znoj) nekad
vrtoglavica nikad

Simptomi vezani za ponašanje
izbjegavanje društvenih situacija do te mjere da vam ograničava aktivnosti i narušava kvalitetu života- U SVAKOM SLUCAJU
skrivanje u kutu u tišini da biste izbjegli pažnju i potencijalnu sramotu - i to isto
poteškoće pri gledanju drugih u oči (ne dešava se prirodno kako bi trebalo nego previše svjesno) - bez problema mogu cijelo vrijeme nekog gledat u oci dok pricam s nekim...
potreba da povedete prijatelja gdje god idete- nikad mi nije bilo problem sam otic bilo di
odbijanje da vratite pokvarene artikle u prodavnicu ili da se žalite na bilo kakvu lošu uslugu- ovisi o cemu se radi..

kroz tu literaturu koju sam reko da cu citat dobit cu neke smjernice kako treba postupat u kojim situacijama, i uz to radit na sljedecim poljima:
-kako se zauzet za sebe
-dobti samopostovanje i samopuzdanje
-radit na meduljudskim odnosima
-poboljsat komunikacijske vjestine
-osobni razvoj
-uspjeh
itd itd...

- Mislim eto, problemi su tu znam da nece sami nestat ako sam ne pocnem radit na njima, al eto neki savjet nebi bio na odmet, ako nesto krivo radim ili bi nesto trebalo promjenit u postupku kojim sam naumio ici itd itd.. ili bi ipak trebo posjetit psihologa?
- Isto sam svjestan da sam odlucio ic putem manjeg otpora, tj srednjeg jer cu opet bit aktivan na nekim poljima...al vec u naprijed znam da bi putem velikog otpora (za mene velikog) pao, ako ne sad za mjesec dana, dva mjeseca...nebitno al svejedno bi pao i presto ici u tu skolu i sve bi bilo ko sad, samo se sad proces malo ubrzao nego lani...
Lijep pozdrav!
 

Tex

Aktivan Član
25.03.2014
144
182
43
Vid ovako,kao prvo ostavi se interneta kao doktora,ne mozeš tako postaviti dijagnozu,probaj to da uradiš sa simptomima prehlade i "saznaćeš" da imaš u stvari stotinjak drugih bolesti pored prehlade. Tebi treba nešto malo da te pokrene,šutne u dupe ili tako nešto. Nema osobe koju ja poznajem da nije bila bar povremeno depresivna u tim godinama,to što živimo u crnoj rupi u kojoj živimo sigurno da ne pomaže. Ako stvarno imaš toliko godina znači da si pri kraju sa srednjom školom,sjedni,zagrij stolicu i završi to. Onda razmisli šta hoćeš sa životom,uzmi godinu dana pauze,radi sa biljkama :) (mislim bašta,voćnjak) to pomaže mnogo pa onda razmisli. Nikako,ali nikako bez PSIHOLOGA nemoj da pokrećeš neke terapije. Kad sve to središ onda će i vutra doći na red,sad trenutno može samo da ti odmogne. Ne zamjeri,ovo je samo moje mišljenje ali vrijeme ti je da počneš da preuzimaš odgovornost za ono šta radiš,ako si zglajzo u školi to si ti uradio i samo ti i možeš to promjeniti. Samo malo hrabrosti i vjere u sebe i sve će biti na svome. Još jednom te savjetujem da ne izbjegavaš stručnu pomoć.
 
04.04.2014
267
230
43
Ja bih rekao da si po prirodi malo vise senzibilan i nesiguran u sebe i to ti je to, ali to treba da utvrdi psiholog tako da bi po meni bilo mozda najbolje da ti poseta njemu bude prvi korak. Ovaj deo pobija tvoje misljenje da patis od socijalne fobije: "odlazak na zabave ili druga društvena okupljanja 0% (obozavam izac vani vikednom i tako to...)". Anskioznost je sirok pojam, i veruj mi da nema osobe na ovoj planeti koja ne zadovoljava bar jedan kriterijum da bi ju se moglo svrstati u kategoriju anksioznih. Na kraju ako si ipak anksiozan trava bi mogla da te ucini jos anksioznijim tako da: pravac psiholog. I da, knjigu u sake :read: !
 
  • Sviđa mi se
Reactions: NiX12 and Bassman

mičurin

Prof.Doctor
Poznanik Foruma
22.11.2013
723
2.509
163
Bit ću kratak!
Sport,bilo kakav!? Trčanje,mounting bike,ako je moguće plivanje,nešto individualno. U zdravom tijelu zdravi duh. Znoj mora da teče u potocima...Taman si u godinama kad trebaš pražnjenje energije,a ne se uvaljivati u psihosomatska sranja...Kakvo zapuštanje škole???? Ima da to završiš,jer bez škole si nula,i tek onda si najebo!!! Porazgovaraj sa sobom u ogledalu kad budeš spreman,i ne laži!!!! Ako si *****,***** si i to je to,ako si lijen,lijen si itd. Ocjeni u kakvom okruženju želiš živjeti i što ti je zanimljivo? Koji su ti životni ciljevi,tj. gdje se vidiš za 5g.? Svačiji život je težak i svi imamo razloga ići linijom manjeg otpora.Misliš da sam ja zamišljao da će mi s 50 i kusur biti ovako? jesam K.u:r**!!! Radim ko stoka,a nemam love...sve ode državi,mater joj j....Uhhh,sad bio te istuko onako :D
 
03.02.2013
3
2
0
32
Hvala svima na savjetima, bit ce od pomoci...

Vec sam procito 2 knjige, poceo sam sa ovom seansom: http://socijalnafobija.blogspot.nl/2012/11/seansa-br-2-drugi-dio.html
Traje 3 mjeseca, nadam se da necu odustat...

Sto se tice strucne pomoci, odlucio sam otic jedino ako si sam ne pomognem kako sam odlucio, a to sam vec naveo...
Imam 3 mjeseca kojih sam si uzeo, i tu imam vremena i za citat, i za ovu seansu, i za dobar i kvalitetan trening, i za druzenje s frendovima u selu i za sve...

Prvi veliki test da sam se rijesio toga svega bit ce to polaganje vozackog, ako i tad budem osjetio simptome odma se upucujem psihologu...trenutno ih ne osjecam jer ne idem bas puno van sela itd itd..

Da iskomeniram ovaj dio: Ovaj deo pobija tvoje misljenje da patis od socijalne fobije: "odlazak na zabave ili druga društvena okupljanja 0% (obozavam izac vani vikednom i tako to...)".
problem je sto je to samo jedna situacija... kako da to najbolje opisem, jel znas onaj osjecaj pred tucu? kad se moras s nekim potuc? nije bas ugodan, jel tako?
Takav ja osjecaj imam recimo kad mi zazvoni telefon udrustvu moram se javit... ili ako slucajno upadnem u centar pozornosti samo jos dosta jaci taj osjecaj... a ima dosta dosta situacija u kojim me obuzme taj osjecaj...
Ili recimo taj odlazak u grad u skolu, to je meni cisti izlazak iz komfort zone (zone ugode)
Isti onaj osjecaj kad setas gradom i vidis neku zgodnu curu i oces joj se javit i onda te obuzme onaj osjecaj...tako je meni za odlazak u skolu recimo, znaci ovo sto sam reko da su me ovi kreteni iz razreda poceli zajebavat to je samo kap koja je prelila casu...

Sto se tice sporta, vec sam krenuo... ujutro lagana setnjica 3km, popodne trening u kucnoj teretani (svaki drugi dan), na dan kad ne treniram trcanje obavezno...

Na ta pitanja vec imam odgovor
Na ljeto pocinjem radit, imam siguran posao u obrtu kod oca...ali do tad si moram poslozit kockice i bar za 50% rijesit ovaj problem koji imam... radit cu sezonu, na jesen iznajmljujem stan u gradu, radim i paralelno s tim idem u skolu...upisat cu se u neku teretanicu i trenirat, isto tako pocet gradti i socialni zivot, druzit se s ljudima, uc u neke socialne krugove, naravno imat cu 1,2 bolja frenda s kojima cu se cesce druzit, pa samim time svim doc ce tu i cure na red samo pomalo...al prije toga svega moram rijesit problem, i radit na sebi...
To ce mi sve moguce bit ako rijesim problem...u slucaju da ga ne rijesim zivot ce mi bit slican ko i sad, cak cu imat probleme i u vezi s poslom jer je vezan za ljude..
 
  • Sviđa mi se
Reactions: CilI and mazar

amrildooo

Đed
Poznanik Foruma
29.12.2013
393
1.736
143
79
Sumarak
Druze udera te pubertet opasno, ja kad sam bio klinac u pocetku kad bih izasao s rajom negdje u kafic imao sam osjecaj da svi gledaju u mene, a kad me neko malo zadirkiva pocrvenim u licu, a kad bi taj neko to primjetio onda bi ja pocrvenio ko fafarona, neka depresija tipa svedno mi umrijet, sta vise volio bi da me nesto zgazi uz put, cesto sam imao potrebu da placem to kad ostanem sam, a inace sam bio maloljetni delikvent i radio pizdarije, stara me vodila psihicu, jer je ta mjera propisana od MUPa, a danas sam sasvim normalna licnost, radim, izlazim, imam djevojku, vozim auto, pricam sa svim i svakim, ne mozes me usutkat, kad sam na javnom mjestu i medju strancima osjecam se kao da sam kod svoje kuce, nemoj se puno brinuti oko toga, samo pazi da ne napravis neku glupost koja ce te kostat u zivotu, a svi smo mi u pubertetu malkice depresivni, anksiozni, ili sta ja znam sta sve ne, neko manje pa se ne primjeti, a neko vise pa se primjeti, uglavnom trebalo bi to s godinama proci :) Kod mene jest proslo s godinama, a znao sam napusen otic kod psihica zakam se Visinama i crtam neke ljude hahah, danas se zahvaljujuci pubertetu imam cemu smijat, nemoj puno brige :) Opusti se malo, a mara ti mozda pomogne u trenutku dok si napusen, ali ne mozes non-stop bit naduvan, tako da pocni redat stvari u glavi :) Naadji i djevojku ljepse ces se osjecat :) Sex rjesava stresa :p
 
22.08.2014
10
4
3
Vrlo malo sam stariji od tebe (18) ali kapiram te donekle, ume dosta toga da bude teško ali to je samo faza u pubertetu, znači nisi nikakav klinički slučaj.
Svi se tako osećamo u tim godinama i imamo probleme, ali moraš malo unapred da gledaš. I zajebancije u društvu treba da shvatiš baš kao zajebanciju, verovatno i ti nekad zbijaš šale na tuđ račun ali ne planiraš da uvrediš čoveka. Tako i oni tebe zezaju malo (namestilo se jebiga), ali niti žele da te povrede, niti shvataju da tebe to pogađa. Moraš da iskuliraš. Jednostavno treba nabaciti neki stav, da ljude koje gotiviš i koji tebe gotive čuvaš pored sebe, a za druge te baš briga. Jeste malo izlizana fraza ali kad shvatiš to, kad ti dođe u glavu, onda si uspeo.

A što se tiče trave, travu koristi kao biljčicu koja ti ulepšava život, a ne kao nešto što će ti sad rešiti probleme, jer ona to i ne može. Ok je da se zezaš dok si mlad, umeren budi u svemu. Imaš glavu i misli njom, misli o budućnosti, većinu tih likova iz srednje nećeš ni da vidiš kad završite. Misli o budućnosti znači dobro se zamisli šta želiš da budeš. I pazi ovo, svako ko otvori knjige iz psihologije odmah se pronađe u polovini bolesti koje su opisane. Istraži malo pitanja introvertnih i ekstrovertnih, pošto mi više izgleda da si introvertan(ne voliš da si u centru pažnje, kad držiš govor i sl.) nego sociofob. Čak i najsamopouzdanijim likovima nije zgodno u nekim situacijama, znoje im se dlanovi, stegnu se creva. Pa jebiga život nije med i mleko, biće puno neprijatnih situacija sa kojima moraš da se boriš.

Upamti, svoje probleme rešavaš sam, a kad ih rešiš trava je tu da ti dodatno ulepša dan. Pozdrav i drž'se!
 
  • Sviđa mi se
Reactions: jesam and CilI