Borov med - med od borovih izdanaka

Hempatia Soma iGrow Hemps garden

budalin

®
Poznanik Foruma
25.04.2016
2.561
13.696
358
NI na nebu ni na zemlji
Ekipa pozdrav!

Trazio sam na vutri al' ne naletih na ovakvu temu.

Necu nista opsirno, samo osnovno napisati a za ostalo se moze malo i guglati, istrazivati.

Med od mladih izdanaka bora je izuzetno ljekovit. Pomaze kod astme, bronhitisa, upale pluca, prehlade i slicno. Dobro ga je koristiti preventivno u vrijeme gripe jer obiluje vitaminom C, a i jos po nekim. Ljekovita je smola iz mladih izdanaka i zelenih šišarki takodje.
Borovi izdanci se beru krajem aprila i u maju, zavisi kako na kojim nadmorskim visinama.
Najbolje ga je brati dalje od grada i raznih zagadjivaca, hocu reci nikako ne brati borove izdanke u parkovima, pored puteva, fabrika i ostalih zagadjivaca. Borove izdanke treba sakupljati u sumama, na planinama gdje nema uticaja ljudskih faktora. Tu su najbolji i najljekovitiji.
Med se moze praviti na razlicite nacine a ja sam koristio najjednostavniji i najjeftiniji, tako reci i najmanje ljekovit ali ipak izuzetno ljekovit :)

Procedura ide ovako, u ciste tegle stavimo red secera pa red isjeckanih borovih izdanaka, s tim da borove izdanke treba isjeckati na 3cm otprilike i susiti par dana, šišarke treba presjeci na pola,da ispari visak vode, da se u teglama od jakog vrenja ne bi stvorio '' boom '' :) znaci redamo tako red secera, red borovih iglica, otprilike za dva prsta debljine sloja, na kraju obavezno ide secer ili na kraju mozete staviti med kao ja koji nisam imao dovoljno meda,jer ce se svakako sve pretvoriti u ukusni med :) kada dodjete do pred vrh slobodno pritisnite prstima smjesu da je sabijete, tako je dobro :) tegle se zavrnu dobro i ostave na suncano ili toplo mjesto najmanje 40 dana, da se secer otopi. Tegle povremeno promuckamo, prevrcemo, ali ih ne otvaramo.
Za med se mogu koristiti i drugi bolji recepti koje mozete pronaci na internetu.
Eto ako ko bude pravio neka pise ovde, kod mene je to ispalo ovako.

IMG_20200516_212120.jpg IMG_20200516_221040.jpg

Da napomenem, ljekoviti su i drugi cetinari kao sto su Jela i Smreka ali ko slabo poznaje crnogoricu ne preporucujem branje da ne bi doslo do zamjene sa smrtno otrovnom Tisom.
 

grouchy

theGrumpy
16.08.2013
7.177
23.425
1.098
uzeo pola kile borovog meda, za probu... i ono, BLJAK!
tamno, tamno zelen, skoro crn. ali nije pravljen ovom metodom, nego pcele radilice, napadaju i ubijaju neke sitne insekte koje skupljaju smolu sa zimzelenog drveca i bukvalno im iz stomaka vade ?
ali da, kazu da je vrlo lekovit.
valjda?
 

Hercegovina

Aktivan Član
14.08.2015
233
405
63
Bravo majstore :)
Pravio sam ovaj med pa znam ponešto o njemu
Osnovna ideja je dobra samo što u njega ne idu šišarke već samo vrhovi , po mogućnosti sa polenom
Postupak pravljenja je ok , prvi red par cm šećera što je jako važno pa onda red iglica i tako do vrha
Na kraju sve dobro zbiti i po vrhu staviti par kašika meda da malo ubrza i obogati proces
Osim tise treba izbjegavati i tuju a vrhovi svih ostalih četinara se mogu koristiti
Odlična stvar za ljude koji imaju problema sa plućima

Edit : sa Tisom nije veliki problem zbog njezinog karakterističnog oblika krošnje ali dosta ljudi se zaleti i stavi Tuju a ona nema ljekovita svojstva kao ostali četinari
Naškoditi neće kao Tisa ali nema ni neke koristi od nje
 

budalin

®
Poznanik Foruma
25.04.2016
2.561
13.696
358
NI na nebu ni na zemlji
Ja sam od pojedinih travara cuo i sisarke ako ste u mogucnosti da ih dohvatite jer su pune ljekovite smole :) a to sa polenom i nisam bas upratio, ja sam bas te preskakao jer nisam primjetio u pojedinim videima da ih praktikuju. Vjerovatno da je i polen ljekovit. Ali eto, drugi put cu probati. Mislim cuo sam za tu foru sa polenom ali i da se dosta krace drzi u teglama, svega par dana, cirka 4-5. Sad ne znam sta je koliko bolje i ispravnije, valja mi guglati malo :D
Da, pored tise ni tuja nije upotrebljiva, zaboravio sam skroz, kontam to je samo ukrasno drvo, kome ce tuja pasti na pamet :D al dobro si spomenuo, vjerovatno da ima radoznalih, da se ne zaebu :D
 

Hercegovina

Aktivan Član
14.08.2015
233
405
63
Blidinjski med od borovih iglica sam probao prije nekoliko godina , kasnije kupio par tegla a onda počeo sam praviti :)
Ko uspije ubrati cvjetajuće vrhove , pune polena taj ima najbolji med
Isto ko kod nas kad trihomi krenu mjenjati boju
Priroda misli umjesto nas :)
Edit
Što se tiče šišarki , ako se dobro sjećam sa njih i sa kore se može skinti smola pa ubaciti ali u teglu ali nisam nigdje pročitao za cjele šišarke
Već je kasno a ja predobar i ne da mi se googlati pa ako ti nije teško provjeri ovo za šišarke
Mislim da od njih nema štete ali nema ni koristi i samo bezze zauzimaju prostor
Provjeri pa napiši ovde da i ja znam za dalje :)
 

budalin

®
Poznanik Foruma
25.04.2016
2.561
13.696
358
NI na nebu ni na zemlji
Ne mogu da nadjem sad trenutno, ali na jednom snimku sam vidio i cuo za sisarke, a i sam kad sam ih presjekao pune su smole.
Znaci vrhovi sa polenom su prava stvar, odoh danas, ima ih jos koliko hoces, nije kasno, bar kod mene :)
 
  • Sviđa mi se
Reactions: xx_tani

Black_roots

Preaktivan član
02.11.2019
538
2.634
163
Tamam ovih dana razmišljam da bi bilo dobro napraviti baš to. Neda mi se googlati jer sam već od hidroponije oguglao, kad ono ti sa ovom temom :D. Svaka čast, vrijedit će sigurno :thumb:
 
  • Sviđa mi se
Reactions: budalin and xx_tani