Box od ormara... pomoć oko ventilacije

Hempatia Soma iGrow Hemps garden
26.09.2013
6
0
0
Pozdrav svima.
Prvo da kažem, zaprepašten sam koliko ljudi ulaze u detalje oko sadnje jedne biljke i zaista je sve preraslo u pravu znanost. :D
Nakon čitanja hrpetine topica, shvatih da imam uvjete da se i ja bacim na jedan takav poduhvat i zato bi vas molio za pomoć oko nekoliko informacija, da ne felšam odmah u startu.

Dakle, imam prazni ormar 50x60x120 i mislio sam unutra staviti jednu biljku pod HPS lampu od 150W.
Ventilacija koja je bila u planu je pasivni upuh, te ispuh od 4 PC ventilatora pri vrhu boxa, koji bi se napajali preko ATX napajanja.
Ali kako sve više čitam kako HPS od 150W nenormalno grije, htio bi se posavjetovati s iskusnim korisnicima.

Pitanja su sljedeća:

- dali je 150W HPS previše za takav prostor i dali trebam pleksiglas između žarulje i biljke?
- koliki mi treba biti ispuh za takav prostor, pa da prema tome znam kupiti ventilatore?
- pošto je ormar drveni, na što moram obratiti posebnu pozornost kako nebi došlo do požara?

Unaprijed se zahvaljujem na odgovorima i oprostite ako sam izvalio neku glupost u specifikacijama, jer sam zaista početnik :)
 

zlavjestica

Superstrpljiva neurotichna konsultantica
Poznanik Foruma
12.05.2012
1.026
1.565
188
150 je malo previse za 1 biljku..a prostora imas ni tamo ni vamo ...
ali..to moze dosta ovisiti i o tipu i/ili sorti koju mislis uzgajati..
jesi vec nabavio HPS ili ?

a prije nego stavis plexi ili nekakvo staklo ispod hpsice...mozda bi mogao probati sa nekakvim ventilatorom koji bi puhao po njoj..tj. netom ispod nje...i tako otpuhivao zrak koji ona grije..

a sto se pozara tice...nisu to bas toliko visoke temperature-sto se same sijalice tice...ali prigushnica zna dosta grijati..i nju bi svakako trebao ostaviti van ormara-da ti nebi dodatno zagrijavala growbox + zbog opasnosti od zapaljenja..struja je to..mozhe doci do svega i svacega-treba biti pazhljiv.
 
  • Sviđa mi se
Reactions: LakoMan

Cikari

Aktivan Član
18.03.2013
150
109
43
12
pozdrav momak , 150 w hps ti nije puno za taj prostor , kupi kupaonske ventove , ja ih svima preporucam da se nejebes sa spajanjem pc ventova i napajenjem , Kupaonski su malo skuplji al rade svoj posao , 16w , 125mm , 185m3 , uzmes 3 , 2 upuh 1 ispuh ;) ili kako ti pase , moras paziti da nebi doslo pozara , da dobro sve spojis , da zice izoliras dobro , razmaknes , prvo pustis prazan box 24 sata da radi kad je spojen da vidis kako se ponasa , ugl samo mirno i pomalo bez straha ;) Precizno sve i pomalo , I vecini ljudi su drveni boxovi . Meni kupaonski ventovi rade vec 3 i pol mjeseca bez prestanka i prije mi je otisao ventilator stolni koji puse po boxu unutra nego ovi kupaonski , njima nije nista , kad zavrsi grow samo cu ih oprat i to je to ;)
 
26.09.2013
6
0
0
Ok, sad sam dobio dva kontradiktorna odgovora :D

Ne, nisam još nabavio HPS, zato sam se i došao prvo posavjetovati.
BTW, nisu li ti kupaonski ventilatori prebučni? Meni je u cilju da to sve bude što tiše..... ipak spavam u istoj prostoriji. Tako da mogu ja spojiti koliko god treba PC ventilatora, samo nek mi netko kaže koliko min. m3/h protočnosti trebam za ispuh? I dali je dovoljno da upuh bude pasivan? ...s tim da bi vjerojatno još imao jedan PC vent unutra za mješanje zraka unutar boxa.
 

zlavjestica

Superstrpljiva neurotichna konsultantica
Poznanik Foruma
12.05.2012
1.026
1.565
188
ma gle..nisam te djabe pitala sto sam te pitala..

ali ajd..ti se definitivno odlucio za HPS 150 i pc ventove..

cuj.uvijek je bolje ako mozes upuh ostaviti pasivnim..jer ako imas samo ispuh..trebalo bi doci do potlaka..a to odgovara..ali..ako ti bude losha temp. i vlaga..nikakav podtlak ti nece spasiti grow...
a ako mislis spavati u toj sobi...trebati ces dooobro zastiti sve otvore..nije 150 ne znam kako jako..ali dovoljno da ometa san.

ja nebi stavljala manje od 3 pc venta za ispuh -ovisno o njihovoj snazi + jedan izmedju lampe i vrhova biljke + 1 za mjeshanje zraka..

ali velim...ovisi o konkretnoj situaciji..
.
 
26.09.2013
6
0
0
zlavjestica je napisao(la):
ma gle..nisam te djabe pitala sto sam te pitala..

ali ajd..ti se definitivno odlucio za HPS 150 i pc ventove..

cuj.uvijek je bolje ako mozes upuh ostaviti pasivnim..jer ako imas samo ispuh..trebalo bi doci do potlaka..a to odgovara..ali..ako ti bude losha temp. i vlaga..nikakav podtlak ti nece spasiti grow...
a ako mislis spavati u toj sobi...trebati ces dooobro zastiti sve otvore..nije 150 ne znam kako jako..ali dovoljno da ometa san.

ja nebi stavljala manje od 3 pc venta za ispuh -ovisno o njihovoj snazi + jedan izmedju lampe i vrhova biljke + 1 za mjeshanje zraka..

ali velim...ovisi o konkretnoj situaciji..
.
Imam trenutno na raspolaganju 4 venta s protočnosti od 63 m³/h. Jedan bi stavio za mješanje zraka, jedan između lampe i biljke i dva za ispuh.
Kad usporedim to s projektom od kolege, mislim da se ne razlikuje previše po proporcionalnosti.
 

zlavjestica

Superstrpljiva neurotichna konsultantica
Poznanik Foruma
12.05.2012
1.026
1.565
188
pa eto...probaj sa tim - kako si naveo...a..akobude potrebe...mozda ces morati dodati jos jedan za ispuh ili upuh - ovisno o stanju kakvo bude u boxu-toovisi o vise toga i tesko je predvidjeti unaprijed-na prvu..dali grijes tu prostoriju inace? hoce li npr. pasivni upuh biti negdje blize prozoru-dali jeprozor otvoren-zatvoren...itd..itd..itd..n

ono..moras se pomiriti da ces neke stari morati nastimavati u hodu - barem za prvi grow.
sretno.
 

olidoboli

Trapavi
Poznanik Foruma
16.10.2012
352
812
93
Ajd da se i ja malo ubacim :). Za taj prostor koji govoriš ( ormar ) i lampu od 150w ti treba minimalno 4 venta + jedan vent jači koji će mješati zrak u boxu.

2 venta za upuh stavi tako da jedan bude na 50-60 cm od dna tako da upuhuje svježi zrak i piri po biljci, dok drugi stavi cca. 30 cm iznad njega da piri po lampi i da rješava toplinu koju ti pravi HPS-ica.

2 venta za ispuh stavi cca. 80-90 cm od dna, na način da izbušiš 2 rupe jednu pokraj druge. Oni bi trebali ispirivati zrak iz boxa i svu toplinu.
Najvažnije je da nema ustajalog zraka u boxu i da stalno cirkulira sviježi zrak radi raznih nametnika koji se mogu pojaviti u kasnoj vegetaciji kada se vlažnost poveća.

Sa ta 4 venta ćeš rješiti 3 stvari: imat ćeš dobru cirkulaciju svježeg zraka, moći ćeš regulirati toplinu i vlažnost, a i prevencija od nametnika.
Jedan jači vent stavi u box da raspiruje i mješa zrak, te piri po biljsi i jača ju.

Jbg...moram ići radit. :).

Sretno
 
  • Sviđa mi se
Reactions: Cikari
26.09.2013
6
0
0
olidoboli ( AN Master ) je napisao(la):
Ajd da se i ja malo ubacim :). Za taj prostor koji govoriš ( ormar ) i lampu od 150w ti treba minimalno 4 venta + jedan vent jači koji će mješati zrak u boxu.

2 venta za upuh stavi tako da jedan bude na 50-60 cm od dna tako da upuhuje svježi zrak i piri po biljci, dok drugi stavi cca. 30 cm iznad njega da piri po lampi i da rješava toplinu koju ti pravi HPS-ica.

2 venta za ispuh stavi cca. 80-90 cm od dna, na način da izbušiš 2 rupe jednu pokraj druge. Oni bi trebali ispirivati zrak iz boxa i svu toplinu.
Najvažnije je da nema ustajalog zraka u boxu i da stalno cirkulira sviježi zrak radi raznih nametnika koji se mogu pojaviti u kasnoj vegetaciji kada se vlažnost poveća.

Sa ta 4 venta ćeš rješiti 3 stvari: imat ćeš dobru cirkulaciju svježeg zraka, moći ćeš regulirati toplinu i vlažnost, a i prevencija od nametnika.
Jedan jači vent stavi u box da raspiruje i mješa zrak, te piri po biljsi i jača ju.

Jbg...moram ići radit. :).

Sretno
Jel to znači da bi drugi vent za upuh i 2 venta za ispuh bili u istoj ravnini u boxu? Inače, htio bi rezati samo zadnju stranu ormara, koja se ne vidi dok je netko u sobi.
 

olidoboli

Trapavi
Poznanik Foruma
16.10.2012
352
812
93
tako je .....gore 2xispuh i 1x upuh...a drugi upuh cca. 50-60 cm od dna...samo ako ih stavljaš na šperploču kako je inače kod ormara to će se čuti. Ali i to se da srediti. Uzmi komad rigipsa dimenzija 120x50 i izbaci tu šperploču, zamjeni je sa rigipsom, jer time dobivaš više stvari. Dobivaš bijelu boju koja je dobra za refleksiju, dobivaš materijal koji se lakše obrađuje, te ono najvažnije umanjit ćeš buku ventilatora..
Eto...tak bi barem ja napravio.
Sretno frend
 

zlavjestica

Superstrpljiva neurotichna konsultantica
Poznanik Foruma
12.05.2012
1.026
1.565
188
eto..pa ti vidi..samo..imaj na umu da ces morati paziti sa curenjem svjetla..tako da nemoj izmasakrirati ormar vise nego je potrebno..
 
26.09.2013
6
0
0
Hvala svima na detaljnim informacijama.
Budem se polako bacio na nabavku i majstorisanje, pa ako gdje zapnem sa sitnim detaljima, budem vam se javio preko poruka, da ne spamam ovdje više nego što je potrebno ;)
 
09.10.2013
28
49
18
Ja sam za box iskoristio ventilatore iz stare Iskrine grijalice , a propeler je cilindricnog oblika duzine 40cm ,motor je besuman a duva vazduh nenormalnom brzinom . Morao sam da priklucim potencimetar da bi smanjio brzinu posto mi nije bilo potebno toliko vjetra i nakon toga necuje se skoro nimalo a duva kao blesav (dosta bolje od pc i kupsonskih ventova). Ako neko ima takvu grijalicu neka slobodno proba.
 
  • Sviđa mi se
Reactions: Gagiba