box sa panelom led dioda [pomoc]

Hempatia Soma iGrow Hemps garden
07.02.2012
26
0
0
34
Da pocnem sa opisom- izradjujem box koji ce biti dimenzija: 30x30x40 na cisto za rast biljke. To bi bile pocetne dimenzije dok en izraste malo pa bi onda napravio veci box. na stranice box-a bi stavio 2 ventilatora ( jedan za usis svjezeg zraka , a drugi za ispuh i iza njega bi slozio nekakav filter da koliko toliko smanji miris biljke. gore bi isao panel sa led diodama koje bi zalemio na neku plocu i to bi bio zaseban dio za sebe (krov box-a od biljke) i gore bi stavio 1-2 venta ovisi koliko bude potrebno da malo rashladjuje to da biljka se ne grije il da se nes ne zapali :ludaci_lol:.

eh imam jos jedan nerjeseni problem u vezi tih dioda pa bi molio pomoc ako neko ima ikakvog iskustva ili zna da mi pomogne u vezi tih dioda...
posto za vegetaciju treba duzina 420-460nm, a za cvjetanje 640-660nm naravno postotak crvenih, plavih i uv/infracrvenih pitanje je trebaju li mi jos neke neophodno valne duljine ili ce biljka biti zadovoljna ovim mojim navedenim i koliko bi mi % trebalo ovih dioda 640-660 prilikom cvjetanja? i ako biljka nije u cvjetanju hoce li ove diode biti nekorisne za biljku.. pitam to jer ne zelim isprobavati posto su velike cijene za kupnju tih dioda i cemu trositi puno struje beskorisno.

Hvala na sudjelovanju u temi i pomoci
 
07.02.2012
26
0
0
34
zadnja 2 dana me stalno premijestate na forumu i saljete linkove :ludaci_lol::email: znam procitao sam to ali mi nedostaje informacija
 

PowerSeed

fuckin' admin
Urednik
Administrator
15.10.2006
22.849
44.456
3.198
Bekaa Valley
ne znam cemu filter, koji ces miris da izvlacis kada ga nema u ranoj vegetaciji, a ni cemu 3~4 venta, k'o da stavljas hps unutra
 
07.02.2012
26
0
0
34
1 usis , ispuh , 1-2 za hladjenje dioda. to sam napravio tako jer nezelim imati po sobi miris biljke . pa zato ima posebno usis i ispuh, a box mislim nadogradjivati kako bude rasla tojest povecati je prema gore...
 

dinosaur

Aktivan Član
14.02.2011
422
66
28
44
Sorry, nisam znao da si procitao.

Prelistaj par dnevnika ( ako vec nisi ) sa slicnim sadrzajem.
A o LED-icama, ne znam mnogo tehnicki, samo vizuleno :)

Kod mene u boxu sa ledicama je samo potisak zraka
 
07.02.2012
26
0
0
34
a tako ce i bit.. samo me zanimaju te valne duljine da rijesim i vidim sta i kako i onda da si narucim ih i to bi vec za 1-2 tjedna zapoceo sa uzgajanjem.

a ok ak neko naleti da nes zna neka odgovori.. valjda cu naletit na nesto :icon_biggrin:
 

natura

Aktivan Član
29.05.2009
228
146
0
46
tesko ce ti ovde neko odgovoriti o tim talasnim duzinama, kad niko nema iskustva. predlazem da probas najpre bez tih duzina za cvetanje i ako ti budu svi ostali uveti optimalni, posmatraj biljku i ako ne bude napredovala, dodaj i te ostale duzine. moj je savet pored tih duzina koje izgleda koristis kao sveto pravilo, da hladis led panel odozgo, jer se i ledice greju, a njima temperatura znaci smrt.
 

DEDE

Aktivan Član
04.08.2005
444
38
0
51
Pozz

Neznam koliko se isplati praviti sam panel kada ni veliki proizvodjaci neznaju sta i koliko im treba u jednom LED panelu. Imas puno proizvodjaca ali samo mali broj moze da da neke rezultate. Novi 2012 modeli imaju i do 12 valnih duzina, uve, irv, cak kod novih SPECTRA modela ubacuju i bele i to sa sa pravih 3w diodama ( ne 1w, 2w, 3w/3c ). 2009g su tvrdili da 1w je dobra i netreba nam 3w a 2011 i 2012 svi prelaze na 3w. Black Dog kod svog najaceg modela koristi 5w diode a kod slabih 3w. Penetrator je smislio sociva specijalna mada je jako losa reputacija vlasnice. Mnogi proizvodjaci kao i Magnum stavljaju da su im paneli ( u oznaci ) jedna vataza a u stvarnosti je druga. Neki kao EVO su ostali na staroj tehnici i koriste drugacije uglove 80°.
A kada bi pokusao da nadjes dobar led panel jeftiniji naprimer preko e-bey zaboravi,koliko sam citao zadnjih godina to je nemoguca misija. Mnogi kineski prodavci prodaju za jeftine pare al nevalja nista. Nisam sreo na netu dnevnik od kineskog ufa ili panela da je bio uspesan. Ta svetla LED imaju velikog potencijala ali za nasu biljku trebaju neke talasne duzine koje jos niko nezna tacno 100% koje su. Rade ona ima puno dnevnika na netu ali kad pogledas te iste ispada po meni da to jos nije to jer nisu u stanju proizvesti dovoljno velike plodove. Kako kazu uzgajivaci koji koriste LED da je proizvodnja bud-a manja ali je kvalitetnija. Mnogi na svojim stranicama uporedjuju 300w LED sa 1000w HPS-om, hmm koliko sam ja citao svi oni lazu. Svetlo HPS i LED svetlo drugacije funkcionisu kada gledamo papiroloski onda i nelazu toliko punu ali kad gledamo u proizvodnji bud-ova onda ni priblizno. Nisam video na netu dnevnik od 300w LED da da kao 1000 HPS ( mozda mi promaklo al bas sam pratio ) evo jedno uporedjenje LED Grow Light 205W Penetrator vs 400W HPS Medical Marijuana Grow.mpg - YouTube
Ovde mozes videti specifikacije pojedinih modela:
Spectra LED 290 (New 2011 model) [Spectra LED 300] - $749.99 : Grow LED Hydro, Products, Spectra 150w, Spectra 300w, Spectra 600w, Growing LED Lights
357 Magnum Plus LED Grow Light
EVO90 LED Pflanzenbeleuchtung - EVOLED®
Hydro Grow LED | Penetrator 126X-PRO | LED Grow Light
300w Seven Band Led Grow Light panel with 3w and 6w leds LED Grow Lights UK
( nadam se da nece smetati linkovi oni prodaju samo LED, ako smeta neka moderatori izbrisu a koga interesuje moze domaci napraviti )
Mnogo je lazi u danasnjem biznisu svako zainteresovan mora MORA napraviti domaci i surfati netom u potrazi za informacijama.

Sad dali se tebi isplati praviti sam a pitas nas dali je dovoljno 6 talasni duzina to ti moras znati.

Sretno dalje
 
07.02.2012
26
0
0
34
pokusat cu stavit jace diode i probati uzeti te valne duljine koje sam naveo i ubaciti u panel 640-660 neki postotak pa cu vidit kako ce se ponasat bez njih i sa njima.
a koliko od prilike lumena bi mi trebalo lumena svjetla za biljku da znam u kojim granicama idem.. znam da je sto vise to bolje, ali koliko odplilike lumena je potreno? 15k?

i koliko je mcd potreban?

taman rekoh evo valne duljine koje mi trebaju i ond vidim 0,06-0,07W. svijetlosni tok od maksimalno 2000 mCd. takvih bi mi 1k trebalo a to se ne isplati..


evo nasao sam od 1W
Specifikacije plave high power LED 1W:
- svijetlosni tok: 50lm
- radni napon: 3,2-3,6V
- radna struja: 350mA (0,35A)
- snaga: 1W
- kut osvjetljenja: 140°
- valna duljina: 465nm
- promjer: 20mm
- debljina: 7mm

10kn trazi po komadu
 
07.02.2012
26
0
0
34
evo kako sam si isplanirao izgled straznje strane panela, tojest nacin hladjenja panela s diodama.
420224_371087012916020_100000441723495_1252094_1126509369_n.jpg

razmisljao sam malo kako bi napravio ucinkovito hladjenje i mslm da je ovo najbolji nacin , napravio bi plocice od lima i iskoristio ih kao vodice te pritom da preuzimaju toplinu na sebe i strujanje zraka ventilatora ce veoma uspjesno preuzimat toplinu, nadam se da vam se svidja :icon_biggrin: , sry za dupli post
 

SimasZg

Aktivan Član
27.10.2008
500
57
0
38
mnogo zanimljivo, al u praksi mislim da je preskupo zasad i preambiciozno...mogao bi se razocarat sa uloženo-dobiveno

ali valja probati, na forumima okolo to cak i izgleda ok...al nekako mi se čini seravela kapitalistička
 
07.02.2012
26
0
0
34
a malo sam bio gledao te gotove ploce za kupit.. a vidim da imaju veci postotak plavih i uv/infracrvenih nego sto je navedeno u LED vs HID temi..
skupo to dodje sve, ja cu probat nabavit diode po 1wat , pa cemo vidit i malo eksperimentirat , pa kad malo naucim vise o tome svemu cu neke jace uzet poslje
 

natura

Aktivan Član
29.05.2009
228
146
0
46
pa mislim da mozes zahtevati spektar kakav hoces, pominjala sam na temi lampu sa 10 po 1 watt plavih 430nm i 80 isto po watt crvenih 660nm. u vegetaciji se pokazala odlicnom.
 
07.02.2012
26
0
0
34
natura je napisao(la):
pa mislim da mozes zahtevati spektar kakav hoces, pominjala sam na temi lampu sa 10 po 1 watt plavih 430nm i 80 isto po watt crvenih 660nm. u vegetaciji se pokazala odlicnom.

kako sada plave 430? a crvene 660 nm? sta nisu 660nm pa nadalje sve infracrvene?

nez, sve je to velika cijena pa treba posvetiti paznje jer ne zelim dati puno love pa da ne dobijem nis... ond cu radije na neke HID lampe itd..
 

natura

Aktivan Član
29.05.2009
228
146
0
46
CRORazor je napisao(la):
eh imam jos jedan nerjeseni problem u vezi tih dioda pa bi molio pomoc ako neko ima ikakvog iskustva ili zna da mi pomogne u vezi tih dioda...
posto za vegetaciju treba duzina 420-460nm, a za cvjetanje 640-660nm naravno postotak crvenih, plavih i uv/infracrvenih pitanje je trebaju li mi jos neke neophodno valne duljine ili ce biljka biti zadovoljna ovim mojim navedenim i koliko bi mi % trebalo ovih dioda 640-660 prilikom cvjetanja? i ako biljka nije u cvjetanju hoce li ove diode biti nekorisne za biljku.. pitam to jer ne zelim isprobavati posto su velike cijene za kupnju tih dioda i cemu trositi puno struje beskorisno.

Hvala na sudjelovanju u temi i pomoci

decko pricali smo o ovome i preko pp, 430 je talasna duzina oku vidljiva u plavoj boji i potrebna je za vegetaciju
infracrvenu nisam nigde pominjala, samo dve neonke cool white pored navedenih duzina ako zafali nesto iz spektra

i naravno ako u prethodnom postu nisi video, vecina ih je crvenih 660nm i upaljene su zajedno sa plavim tokom cele vegetacije, jer nisam sama pravila panel pa da mogu da upravljam sa njima
 
07.02.2012
26
0
0
34
sad sam se zbunio. bi li bilo dobro da ja to ovako napravim:
- 16X
plave 400-430nm
- 78X crvene 640-660nm
- 6X uv/infracrvene 640-660nm,700-730nm
ako sam te sad dobro skuzio, a jeli onda premalo emitiranja spektakra 430 ili je sve ispravno?