Box unutar prostorije-temp i ventilacija

Hempatia Soma iGrow Hemps garden

Chan

Chasing dreams
01.11.2015
898
3.715
163
Hladni sever
Spremam se za prvi uzgoj u medicinske svrhe, ulje za oca, pa mi je potreban savet pre konacne kupovine opreme. Planiram da odradim grow u podrumskoj prostoriji koja je velicine 3x3x2,1m, dva boxa 1x1m, po 400w, jedan box automati, drugi regular, ukupno 6 saksija, temperatura u podrumu je konstantna oko 10 stepeni, interesuje me da kako da predvidim ventilaciju, da li da to ide u prostoriju, pa iz prostorije sa ventom napolje, ili ce ta vent iz boxova morati direktno da ide van podruma, nema finansijskih ogranicenja sto se tice cooltube ili aircool refl, da li ce mi za off svetla trebati dogrevanje, sorry za manjak informacija jer ne znam kolika je vlaga trenutno u prostoriji, u susednim prostorijama imam problem sa vlaznim zidovima, ova mi deluje dosta suvo, gracias
 
Poslednja izmena:
08.07.2015
492
203
43
Yes Mile.
Jedino dok ne pocnu da mirisu,jer 10c je premalo mozda pustis i unutra zbog racuna ED.Bilje mora dobit svez vazduh.
Imas blizu komsije zbog mirisa?
 
08.07.2015
492
203
43
Ima Mile komsija svuda.
Moze naravno ,malo se ustine protok ako nije direktno ali nemoj uzimati za izduv manji od 400 m3 ,sa potnciometrom ga moz smanjit uvek.
 
  • Sviđa mi se
Reactions: Chan

Stipe

Urednik
Moderator
20.03.2014
12.263
35.803
2.698
Weed California USA
Ne treba ti CT. Prostor ces morat ugrijat. Racunaj kad lampe ne rade ispuh ce i dalje radit i vrtit zrak, a 10°C je pre malo. Digni na barem 18-19. Kakve 4 cijevi? :) Po meni max 2, po jedna za svaki box....iako bi se mozda moglo slozit i jedna turbina da vuce iz oba boxa....
 
  • Sviđa mi se
Reactions: L0oD and Chan

L0oD

Form
Poznanik Foruma
09.03.2015
5.686
20.015
398
Planeta Zemlja
www.vutra.org
A sto ne napravis 2x2x2 sa 1000w ili 1.5x1.5x2 mslm nznm cemu ce ti 2 box-a... izlazes se vecem trosku... trebace ti sigurno neki aparat za spustanje vlage u cvetanju... temperatura ti treba biti od 20 do 30° u box-u... tako da ce ti nesto i za grijanje trebat...
 

Chan

Chasing dreams
01.11.2015
898
3.715
163
Hladni sever
a varijanta growbox komplet 2,4x1,2x2 2x600w 2x150x600 cooltube, uljani radijator i nezavistan ventilator za izbacivanje vazduha iz prostorije, radi vlage?
 

Stipe

Urednik
Moderator
20.03.2014
12.263
35.803
2.698
Weed California USA
Mozes i tako. Ne znam zasto se patis sa automaticima. Pikni fem. fotoperiodne i gotovo.
Zrak mora izac van. Da li ce ic iz boxa direkt ili prvo u prostor pa onda van je manje vise svejedno iako je ekonomicnije direkt iz boxa. Novi zrak ce uc u podrum kako god. Takodjer bi bilo dobro razmislit o turbini sa potenciometrom ili mozda neka manja turbinica koja ce radit dok svjetla ne rade da se nebi desilo da ti turbina brze baca zrak van nego sto radijator moze ugrijat prostoriju :) To se meni trenutno desava.
 

Chan

Chasing dreams
01.11.2015
898
3.715
163
Hladni sever
hvala momci :), jos nesto: kad spremim opremu i pustim u pogon, bez bilja, na zadate temp i ostalo, koliko mogu ocekivati porast vlage na 6 do 8 biljoza, zbog ulaganja u odvlazivac ili u neku ozbiljniju turbinu?:respect:
 

Stipe

Urednik
Moderator
20.03.2014
12.263
35.803
2.698
Weed California USA
Dok su biljke male neces ni imat razlike u vlagi. Tek kad narastu pa pocnes zaljevat sa 50L vode svakih par dana. Ali ako ti ventilacija gura sve van prostorije, opet neces vidjet razliku u vlazi. Prvo vidi vlagu sa upaljenom ventilacijom pa onda razmisljaj o odvlazivacu/ovlazivacu. Ne brini tolko za vlagu, temperatura je bitnija. 25-28 ON, 20 off....bi bilo idealno odprilike +-
 
  • Sviđa mi se
Reactions: ganđalf and Chan
21.11.2011
42
34
18
52
Mene zanima (nije provokacija) zašto uopće praviti box u podrumu?Zar nije lakše iskoristiti cijeli podrum kao box?Posaditi biljke,na strop postaviti rasvjetu i cijeli podrum bude box.I također me zanima ako box bude cijeli podrum onda grijanje,hlađenje odvlaživanje zraka riješiti klima uređajem,kad već financije nisu problem.Klima dok radi fino ima i protok zraka pa biljoze misle da puše povjetarac a u prostoru je uvijek 24-25 stupnjeva bez obzira na vanjsku temperaturu,vlažnost ispod 40%.Ako treba friškog zraka po sat vremena dnevno otvori vrata podruma i eto svježeg zraka.
Jednom ne tako davno nešto slično sam vidio da funkcionira u brodskom kontejneru,nije podrum ali je prostor kontejnera približno kao i navedeni podrum.
 

baobab

vutropush
Poznanik Foruma
25.03.2014
970
2.139
188
A sve zavisi koliki imas podrum, on ima 9 kvadrata za to mu treba min 2 x 600W. A neko ko ima podrum 10, 20 kvadrata kak ces iskoristit cjeli podrum, moras raditi/kupiti box.
 

Degustator

Aktivan Član
02.11.2010
806
1.750
163
iza dima
Ono sto meni predstavlja problem u slicnoj situaciji je ventilacija i grejanje. Pored toga sto je bucna, uskladivanje ventilacije sa temperaturom pravi ozbiljan problem. Biljkama je potrebna izmena vazduha ali i temperatura od najmanje 15C* sto se pokazuje kao nedovoljno visoko za postizanje optimalne temperature zemlje/korena. Grejno telo u boxu je obavezno naspram spoljne temperature ispod 10C*. Postavlja se pitanje sta je najprikladnije koristiti za tako malo veci tip boxa??

@Skill3r iskustvo govori da je uljani radijator los odabir, a sta govore druga iskustva i kako se pokazao u praksi kalolifer od 1 ili 2kW?
Koliko on moze da pomogne ili nasteti zbog izduvavanja toplog i suvog vazduha i koliko je zapravo uspesan za konstantno odrzavanje jednacite temperature?
-Osim sto bi se koristio stiropor kao podloga,koju ideju iskoristiti za dogrevanje saksija koje su zaklonjene vegetacijom od toplote lampe a na udaru hladnih prizemnih strujanja vazduha?
 

Degustator

Aktivan Član
02.11.2010
806
1.750
163
iza dima
@mtran Na koji podeok grejanja si podesio i koristis li dodatni termoregulator(koji). Koliko od prilike grejalica radi vremenski u fazi dogrevanja i znas li koliko se puta dnevno ukljucuje. Te i dodatne informacije bi mi dosta znacile,hvala.
 
Poslednja izmena:
08.07.2015
492
203
43
Nisam jos stavio regulator, bas zbog bimetala u grejalici koji dosta bezi,mada za svaki slucaj cu ga vezati na red sa regulatorom.
Koliko radi nemam pojma,zavisi od konkretnog slucaja.
Gledam da nepredje 25c, zato sam uzeo sa min i max vrednoscu.
 
  • Sviđa mi se
Reactions: Degustator