Branimir Johnny Štulić

Hempatia Soma iGrow Hemps garden

Mahnita

Aktivan Član
11.08.2015
234
1.014
143
43
Preletjela sam sve teme i vidim da se pisalo o svemu i svačemu, skoro svakom " domacem" muzičaru ali sam primjetila kako izostaje institucija zvana Branimir Johhny Štulić, stoga evo ovako, pa ko voli neka izvoli :)

Prije par godina sam mu napisala pismo. Igrom slučaja i raznoraznih društvenih mreža to pismo je stiglo i do Njega. :)

Pa evo, ako neko želi, može da procita, doda, oduzme, pomnoži, podijeli, izvuče korijen ili ignoriše :)

Pismo Štuliću :)) <3

Dragi Branimire,
ne znam što da radim sa sobom, na šta misli da bacim
eto stvaram polako pismo tebi ;)))


...vidiš, ne znam ni da li da te persiram, tata bi me znacajno pogledao, vejerovatno što ne persiram nepoznate ljude. Nekako mi ne ide da te persiram. Kako kada živim s tobom,

dio si moje svakodnevnic, pričam o tebi kao da si tu negdje u blizini, nisi stranac, nisi nepoznato, sve si što usmjerava ovo malo zdravog razuma oko nas. Da ti ne laskam odmah u početku, niti sam ja osoba koja to zna, a nisi ni ti osoba koja se tome dvori. Htjedoh za početak reći samo za tvoje ime, samo tvoje ime Branimi, Brani – mir, je ogledalo svega onoga što ti jesi, otpor ukršten sa ljubavlju i nekad će neko napisati pjesmu nad pjesmama, pričat će o tvom imenu i o tebi, o spasenju u ime ljubavi. Razmišljala sam da dam sinu ime Branimir zbog tebe, ali bojim se da bi dijete imalo doživotno probleme zbog tog imena, jer znaš nas sada dijele po imenima, između ostalog i nije važno što je jedan Branimir Štulic čovjek nad čojstvom, to nikoga više ne zanima, samo su važna imena i svi se otimaju da nas svrstaju u određen tor,
koji pripada određenom imenu. Eh kada bi svrstali mene kao i mog sina kao Branimira, onda mi ne bi bili u istom toru i to ti je ta tuga. Dovedu te do toga da moraš dobrovoljno da izabereš jedan tor, dobrovoljno pristaješ na robiju i ne opireš se ... “dragovoljno narod u boj stupa pa ti vidi di je crna rupa “ …ali znaš ti to već, sve sami manipulatorski kurvini sinovi moj Branimire .

Uslijedio je sumrak ljubavi, niti ima svanuća, niti ima smrknuća, vladaju a nisu kraljevi, sude a nisu Bogovi, hodaju a nisu živi, duhovi …

Ali ja želim nešto drugo da ti kažem, želim da ti kažem da je stvarno vrijeme da se vratiš. Kao da sam sad izmislila toplu vodu, zar ne :)) cijeli Balkan te priziva kao kišu nakon 20 godina suše i ja sad kao pametna :)) Ali daj se vrati ili barem svrati, navrati …kao što nekad “ neko “ reče … “ ma hajde mrdni već jednom , pokreni se, učini nešto...uradi nešto, to je tvoja dužnost, mnogo toga znaš ...napravi nam fini party, mnogo ljudi, nigdje žandara, učini nam sretna lica kakva nisam dugo gledala …. Kaži nam ; želite li dobro svojoj djeci zaslužni, želite li možda najbolje ?! Volimo te kad pričaš u svom ovom ludilu i riječi poput bajke smiruju čamotinju. Jer što god da se mijenja isti su ljudi i jednooka pravda za slijepce u mraku.

zatvori prolaz za trule moraliste, zatvori prolaz za rogonje, zatvori prolaz za feministe, zatvori prolaz za sve, Uradi nesto Johnny boy .
Čekaš li na nešto snažno, doista vrijedno, čekaš li na akciju koja pokreče stvari ?
Svak se bori za ono što mu fail dozvoli da ti objasnim, shvatam da si prokleto ljut,
ali ovdje nisi slučajno I ne razumijem zašto te smeta, ne mari za to ?!
samo kap veselja tražim, samo malo malo smjeha, dođi kao fantom slobode
i pokaži što znaš, umjetnost te čini jačim nego što pretpostavljaš i možda ne razumiješ, ali volimo te . “

Znaš, ovdje se već dugo svi samo sjećaju a samo rijetki osjećaju, posadi riječi slobode u te ljude mlade, jer mi više ne znamo kako da im pomognemo, kako da ih sačuvamo, to postaje skoro pa nemoguće jer svuda mrtvi fazani lete.

Znaš, ovdje se ne zna ko je ko i šta je čije. Svi su uspavani čežnjom i vrijeme je da se probude, jer samo još muzika dopire do njihovih duša, ali sluša se muzika ugašenih nota, otima im i ono malo preostalog sluha i vodi ih iz tamnog u mračn, iz mračnog u crne vrtloge .

Ne mislim da možeš da spasiš ovaj svijet, bojim se da niko to više ne može, ali možeš da im udahneš život, da oslobodiš u grč zarobljena lica, pokaži im boje tvoje muzike, jer oni su već odavno postali daltonisti . Ti, kao umjetnik i kao muzičar, možeš da shvataš šta to znači, kada sve nakaze postanu iste .

Ne želim da nas vodiš, ne želim da nas spasavaš, želim da nađemo utočište u tebi , da konačno čujemo riječi važne i iskrene, srcem i zdravim umom napisane. Dodaj kap vode u naše bašte pune cvijeća, divljeg i nježnog već pomalo uvenulog od suhih dana koji su iza nas .

Ne mislim da si Mag, ne mislim da ćeš uspjeti da ukloniš ovaj sumrak, ali pomozi da nađemo sebe u sumraku, pokaži savjesti kojim putem da ide. Možda i pretjerujem što ti ovo pišem, vjerovatno da, ali kada ljubav postane prljava riječ i kada su svi bolesni od mržnje, onda se ne stidim napisati pismo šetaću svjetlosti i istine. Naša djeca će da se kreću onako kako im mi pokažemo, a tvoje pero i tvoja muzika su moćniji od mača i ako primatima ne isključuju elektriku onda moramo biti glasniji .


Eto, završit ću ovdje Johnny, mada bih mogla ovako danima, ali obzirom da vodim monolog i obzirom da pretpostavljam kako ovo nikada nećes pročitati i kako te nije briga, onda ću završiti, jer ne volim da pričam kada me ljudi ne slušaju :)) … sve u svemu, stanje je alarmantno, eto da znaš, pa ti vidi sad šta ćeš sa nama zarobljenicima u vremenu i prostoru. Željni smo da idemo tragom zaboravljene sreće, da plešemo bosi, da nas muzika nosi i da pronađemo smisao … “ ...i da borba , nikad ne , ne ugasi proljeće “


S'poštovanjem
 

Meskalito

Panamamama
Urednik
Moderator
08.10.2008
955
1.439
163
Potpuno ga razumem sto nije vise ovde , i on je covek sa potrebama i licnim ciljevima . Za njegov opus koji ce ostati svaki respect . Jos uvek vredi da mrtvi fazani lete a nijedan ne pada ...
 

Mahnita

Aktivan Član
11.08.2015
234
1.014
143
43
Naravno, postujem ja njegove odluke zivotne i razumijem samo ne zelim i ne mogu da se prepustim ideji i cinjenici da nasa djeca rastu uz ovo zlo koje se danas slusa... kojekakve mice, cice i zorice su preuzele nase tlo i stvaraju bolesnu okolinu i drustvo. Samo velicina kao sto je Stulic bi mozda mogao da svojim textovima otjera demone.
 

Rope73

Form
Poznanik Foruma
02.06.2015
591
4.662
163
50
Jos kad si cula njegov glas na telefonu :) @Mahnita moja i ... :)
Ne slazem se ja da on ima pravo na sopstveni zivot na ovakav nacin na koji je i otisao.
Otvarao nam je oci,odrastali smo proucavajuci njegove textove.
Metafora metaforine metafore u vrijeme kad metafora nije smjela da postoji.
Da je samo o ljubavi pjevao kao Zera i jabuka..."Haj' ti na odmor..."
Ovako,kao Che,kao Tito,kao svaki revolucionar ostani dosljedan i umri u tome!

Prizivao je obaranje sistema,pa je ostao dosljedan...TOM SISTEMU.

Kako se pojavio,trebao je biti svjestan da vise ne pripada sebi nego milionima drugih.

kao praaaaavi balkanac ovan predvodnik,nalozi nas i...utekne.
 
Poslednja izmena:

Mahnita

Aktivan Član
11.08.2015
234
1.014
143
43
Sada ima 62 godine, ja nisam bas sigurna koliko bi njegov eventualni povratak bio kvalitetan a mislim da je i on toga svjestan, nazalost :(
 

opa cupa

fuckin' Petrolhead
Administrator
04.03.2012
7.986
34.300
2.598
Ja sam veliki fan Azre i Stulica na kraju i odrastao sam uz njih ali Stulic je bio frik lik.Ljudi koji su ga poznavali kazu da je bio poprilicno teska osoba.Nije ni danas drugacije.Svaka cast njegovom dijelu ali imao je Stulic par izjava koje nisu bile u redu.
Ali o politici necemo ;) Rasprava o Stulicu je usko vezana za to pa kidam odavde :)
 

opa cupa

fuckin' Petrolhead
Administrator
04.03.2012
7.986
34.300
2.598
Pa da..nisam mislio da je los covjek haha Boze sacuvaj.
Znam ponesto o Stulicu i shvacam ga kao napadaca sa jako losom zavrsnicom.Ja sam mozda i najveci fan Stulica na forumu ali bi moje pismo upuceno njemu bilo znatno drugacije.
Ok.sistem,politika,otpor ovo,ono ali sta je sa fanovima...kita ni rijec.Ostao pijesnik bez texta. Azru drzi u malom WC-u...a ja ju imam tetoviranu.Kuzis !? Prebahato od njega ali i za ocekivati.To je on.
 

No Joke

Predvodnik Krda
Poznanik Foruma
10.09.2012
5.084
17.173
398
42
Tacna
Štulić je kao umjetnik, glazbenik odličan, kao osoba je ništa drugo nego običan šljam od čovjeka. Nema zrno pristojnosti, vulgaran je i omalovažava sve oko sebe. Izuzetno teška narav i neka ga tamo di je.
Moja žena je trebala radit intervju s njim prije par godina pa je došao pripit i vrijeđao je cijelo vrijeme nakon čega ga je osiguranje izbacilo iz hotela. Nedugo nakon toga mi je frend se susreo s njim i zbog pitanja o titu ovaj ga je pljunuo. Seljačina, trebalo ga je davno na goli otok strpati pa nek tuca kamen.
 
  • Sviđa mi se
Reactions: 420...420...420

Rope73

Form
Poznanik Foruma
02.06.2015
591
4.662
163
50
Ko god ga sretne,bilo novinari bilo prijatelji iz djetinjstva,svi ga pitaju Tito,partija,omladina..ocekujemo odgovor od njega i tako citav zivot a,pogotovo zadnjih 20+ god.
Tako je prijatno pricao sa Mahnitom i bas joj to rekao.
Masa novinara je izmisljala intervjue sa njim (to nam je svima poznato).

Meni se svidja sto,kao najbolja knjizevna djela sa odrastanjem pocinjes da shvacas i svaki put,pa cak i danas ,neki text,dio texta mi uleti u uho i "cuj ovo.." :)
Ne zelim da ga gledam/slusam kao bijelo dugme da se provaljuje na bini. Nema potrebe da s "vraca" igdje ali, nacin na koji se izrazavao je za svaku debatu.
Danas svi ama svi pljuju po vladi,drzavi...a sloboda govora je dosla i oni kao muzicari,textopisci...
Divim mu se kako je znao umotati pjesmu a da mu ni DB nije mogao nista ni UDBA :)
Na kraju krajeva on je NASH co'jk :) pravi :djede::smoke:,vjerujem i da growa 1000% :)

P.S. '89,Sarajevo svirka. Sviraju Balkan 20 min. bez texta. Johnny tablu shita medju raju. Tada se extra dobar shit pusio a ganju smo dobivali u veeelikim sibicama (eto jos jedan zaboravljeni naziv street name Šibica :) ) i to kao poklon :)
 
Poslednja izmena:

Pustinjak

Banned
Banovan
08.07.2014
65
79
18
Branimir Štulić: BOŽANSKA ILIJADA via HOMER
PRVO PJEVANJE

Bijes je tvoja pjesma zlokobniče
Akilejev inat besmrtan i strašan
Loše uspomene Ahejcima nanese
Krasnim junacima podzemlja ogadi
A smrt i pustoš darivajući svuda
Ne da se goste ptice i psine
Eh već da božja volja bude ispunjena

Molim pjevaj pjesmu od začetka
Od prvog sukoba što zakrvavi
Jakog Agamemnona i božanska Akileja

Baš bogovi zametnuše svađu
Uz Divova i Letina sina Apola što kugu
Drsko na vojsku baci koseći užasno
Iznova val za valom nizašto
Misleći pri tom na Atrejeva sina
I to onog što povrijedi čovjeka
Svetog Hrisa kad ovaj do brodova siđe
Istobokih nudeći otkup za svoju kćer
Leš u duši na zlatnom skeptru božji stijeg
Ahejce ljude usrdno moleći
Najviše upravo obojicu Atrida

Imajte milosti Menelaje i Agamemnone i vi ostali
Dobro naoružani Ahejci neka vam bogovi sa Olimpa
Ostvare sječu Prijamovog grada a onda
Barem pravog vjetra u povratku samo
Rado bih nazad kćer za blago
Ostalo ne ištem bilo vam drago

Moćan šapat zatalasa vojsku ne preziri
Istraj daj starcu što želi al pokupi lovu

Samo Agamemnon neće protiv svoje volje
Tako daleko nitko ne izgura bolje
Odlazi stari ne poteži kavgu
Jebem li ti popovsku majku
Uhvatim li te kraj dugačkih lađa
Huljo još jedared sada ili ikada
Ni skeptar ni stijeg pomoći ti neće
A što se tiče djevojke kunem ti se
Ostariće kod mene u Argu daleko od domovine
Predući vunu i grijući mi krevet
A sad ostavi me bježi dok si čitav
Kasno nije
Oprošteno ti je