Branje čaja

Hempatia Soma iGrow Hemps garden

Kurblaj Kan

Aktivan Član
15.12.2006
1.812
77
73
Eo čujte napišite i dajte slika ako imate kojih čajeva se valja nabrati i osušiti pa pit pošto se planiram s time malo sad pozabavit za vrijeme proljeća i ljeta i ako imate dajte informacije za šta su dobri i tako to
Planiram zasd od bazge brat, kamilice i šipka ako nađem pa dajte još mi dajte
 

RedSh

Vutra Veteran
21.08.2006
821
141
63
45
eeee šamane dragi to je jako tesko ovako napisati sta i kako koja biljka za sta jer doslovno gdje god se okrenes imas biljke koje mozes iskorititi na neki ljekoviti nacin i primjeniti u kucnoj apoteci.

izjasni se koje biljke te najvise interesiraju i i za sta ti treba pa cu ti napisati neke informacije...ovako bi to do sutra :))))
 

korjenko

Aktivan Član
19.12.2007
93
2
0
48
Caj od sljeza, dobar je za iskasljavanje
Caj od koprive, posebno su dobri mladi listichi, jako dobar za slabokrvnost, posto sadrzi dosta Fe, ujedno i za imunitet, odlicna kombinacija posto sadrzi i vitamin c koji je bitan za vezanje Fe u krvi. Takodjer je dobar kod nekih blagih krvarenja, posto sadrzi i vit K koji je jedan od kljucnih faktora zgrusavanja, a ujedno i nadoknada Fe
 

Kurblaj Kan

Aktivan Član
15.12.2006
1.812
77
73
ma zanima me štagod nije teško naći a da valja za čaj i po mogućnosti slike da znam preoznati kako izgleda
Uč svoje čajeve praviti, ne mora ni ljekovito nužno biti može samo da valja za pit štagod.
U slavoniji sam
 

RedSh

Vutra Veteran
21.08.2006
821
141
63
45
pa ne znam, mogu ti nabrajat kao i oni biljke koje znas i poznajes pa beri...kamilica, neven, kopriva, sipak, menta, kadulja, ruzmarin, lavanda, hrastova kora, rusomača, trputac, breza, maslačak, medvjeđi luk, odoljen, gorušnica, bosiljak, cimet, zlatica, preslica, stolisnik, majčina dušica, rasličak, končara, broćika, vrijes itd itd itd...

mislim ima toga ko u prici, gdje god da se okrenes mozes naci i iskoristiti biljku na neki nacin sa nekim ljekovitim razlogom. sve te netipicne biljke imaju cudan okus pa se cesto zasladuju medom.

zato sam te i pitala za sto bi ti trebalo jer onda bi ti tocno mogla navesti koja biljka ti je za sta, a ovako nemam pojma sta da sve nabrojim jer bi mogla kompletan ljekoviti leksikon prepisat :))

a slike, googlaj pa gledaj kako izgledaju :)
 

RedSh

Vutra Veteran
21.08.2006
821
141
63
45
caj od hrastove kore je odlican za ciscenje organizma od toxina. ima ga za kupiti u biljnim apotekama. tko se bavi nekim zajebanim poslom gdje udise dosta sumnjivih tvari, caj od hrastove kore pomaze organizmu da se procisti od svih tih sranja :)

HRASTOVA KORA - ČAJ OD HRASTOVE KORE

Najdjelotvornija je kora mladih grana i izdanaka, a tanin iz kore hrasta djelotvorna je tvar.

Čaj od hrastove kore veže uz sebe otrove koje unosimo hranom i zrakom udisajima, pa zbog toga služi za pročišćavanje tijela.

Čaj je dobro piti kod mamurluka jer olakšava triježnjenje.

Kod uboda komaraca i drugih insekata također će vam pomoći čaj od hrastove kore.

Čaj i kupka pomažu kod psorijaze, te u liječenju drugih kožnih oboljenja.

Osim toga čaj od hrastove kore koristi se za ispiranje kod upale grla i drugih upala usne šupljine.

Priprema: U litru vode stavite žlicu hrastove kore, te kuhajte 5 do 10 minuta. Pije se s mlijekom bez šećera.
 

elephant0r

Vutra Veteran
17.09.2007
1.495
60
0
39
A gle.. sta je nekome ok nekome moze bit gadarija.. dobro je da se sve navede pa ce lako svak sebi izabrat sta voli..
 

korjenko

Aktivan Član
19.12.2007
93
2
0
48
Caj od lipe, lipu ces sigurno naci u slavoniji, caj je blag i ukusan, dobar kod povisene temperature, ja osobno najvise uzivam u hibiskusu posto je kiselkast, iako medicinski gledano, od njega nema neke vajde

Lipa
 

natura

Aktivan Član
29.05.2009
228
146
0
46
da ne zaboravimo kantarion, cveta celo leto, lako ga je prepoznati, a caj se pravi od lisca i cvetova, susi se u hladu
raste svagde, na kamenjaru, na livadama, poljima i na rubovima suma
kvaka je samo sto hipericin kojeg sadrzi i deluje antidepresivno, povecava i fotosenzibilitet koze i nije se zdravo izlagati suncu dok se pije caj
inace je dobar za mnogo toga, pored depresije koristi se i za lecenje bolesti jetre, disajnih puteva i mokracnih kanala
eo i slicica da lakse prepoznas ako te zainteresuje

kantarion-320.jpg
 

natura

Aktivan Član
29.05.2009
228
146
0
46
kod nas isto, mada moze jos da se ubere, upravo je gledam pred zgradom
slovenci prave sok od zove i bas je super, evo recept:

3 litra vode
3 kg secera
zajedno zavres i ohladiš (secer mora da se rastopi)

3 limuna narežeš na tanke kriske zajedno sa olupinom
8 g citronske kisline (kao konzervans, ja pravim bez, al onda morate brzo da pijete)
30 zovinih cvetova

sve zajedno ostavis 24 sata, precediš in sipas u embalazu

mnogo lekovit je i caj od hajducke trave, a isto tako imas je celo leto do oktobra i to svagde

Yarrow%20Achillea%20millefolium.jpg
 

Kurblaj Kan

Aktivan Član
15.12.2006
1.812
77
73
Moja stara drugačije radi

150 cvjetova
6 kila šećera
10 litara vode
100 grama limunske kiseline
1 konzervans ako će stojati(ne mora cijeli)

Radi se bez kuhanja tako da se bazga namoči u vodi dvanaest sati i nakon toga se procijedi dobro i u tekućinu se stavi onda sav šećer i limunska kiselina i to se ostavi još da stoji i tu i tamo promiješa i eto ti soka.

Moja stara napravila 96 litara sirupa jer se sabijamo od toga. Što se limuna tiče i njegove kore jednom smo s time radili ali bilo je gorko od kore tak da ili odstranit koru s većine limuna ili ne stavljat uopće limun kak mi radimo. E da i bez beda može ić i više u jednu "turu" mi uvijek stavimo blizu dvjesto cvjetova
 

natura

Aktivan Član
29.05.2009
228
146
0
46
nemam sta da te naucim
ja kuvam vodu i po deset minuta jer ne konzerviram
a za nas troje bude i ova kolicina dovoljna
 

Grasak99

Aktivan Član
26.03.2009
124
8
0
45
Kao konzervans moze posluziti vitamin C u prahu, ima u DM-u za kupiti. Bolje nakrkati vit c nego limunsku kiselinu, odmah s tim i konzerviras osim sto zakiselis :)
Sto se tice drugih prirodnih konzervansa, znam da je cimet jako efikasan.