Branje jestivih gljiva

Hempatia Soma iGrow Hemps garden
01.09.2012
7
0
0
29
Pa brijem da hoće,ja sam pojeo 6-7 komada i sljedeći dan me jebalo strašno a inaće nemam nikakvih problema

I da trebaš puknit više od tog,jer ovih 6-7 što sam popapo' ništa nije puklo samo me sjebalo sljedeči dan bracika :(
 
01.09.2010
4
0
0
33
Zivim u Crnoj Gori i nasao sam neke gljive na pasnjaku blizu kravljih palacinki pa me zanima smijem li probat to, tj. postoji li kakav rizik? Inace imaju miris identican onima sto sam jeo u Beogradu koje su odlicne bile.
 
17.01.2013
0
0
0
41
želim vas pitati ako netko zna gdje točno i kad se trebaju brati gljive za razbibrigu - ajmo ih tako nazvati.
ili dali znate nekoga ko ima spore da se uzgoje doma isključivo za osobne potrebe .
unaprijed hvala !
 

Papa Romeo

barba non facit philosophus
Prijatelj Foruma
30.03.2011
1.204
6.193
258
Danas sam zasao u gustu sumu, gde su me sacekali strani agenti koji vrsljaju po nasoj zemlji. Sve su to Britanci sredili, dojavili Amerikancima, ovi me docekali u Prizu...

Dakle, zasao sam u sumu i osim ugodne setnje tamo sam zatekao 11 prelijepih blagvi (Amanita caesarea) koje sam, dakako, ubrao i sutra cu da se oblizujem i slinim dok se iz tave bude sirio njihov prijatni miris.
Uhh, kud okrenu na tu temu. Sad bih, momentalno, raspalio tavu, a vec sam obedovao.

Osim blagvi nasao sam i par podstavki, crvenkastih barsunovaca, djedova ima ko kineza, mnoooogo pjescanih sluzavaca i nekoliko vrsta krasnica. Njih nisam brao jer, osim krasnica medju kojima je bilo par ostarilih golubaca, i nisu nesto ukusne.
Vrganje su pobrali oni vredniji od mene, tako da niti jednog nisam zatekao.
 

Papa Romeo

barba non facit philosophus
Prijatelj Foruma
30.03.2011
1.204
6.193
258
Slazem se da gljive treba spremati odmah nakon branja, ali nije problem ni da odstoje preko noci pa da se spremaju sutradan. Dobre su kada se ukisele, a suve gljive su najbolji dodatak za razne corbe.
Muhare nikada nisam konzumirao. Za mene su otrovne i to mi se vjerovatno vuce jos iz djetinjstva kao neka trauma zasnovana na raznim pricama starijih.
Vjerujem da je pozeljnija za konzumaciju od mesnih preradjevina, ali kada ih vidim u sumi jednostavno mi ne pada napamet da ih berem.

Berem oko 50ak vrsta gljiva, ali, osim vrganja, lisicarki, suncanica, blagvi, djurdjevaca i bijelih mlijecnica ostale niko nece da jede osim mene :)
 

PowerSeed

fuckin' admin
Urednik
Administrator
15.10.2006
22.849
44.456
3.198
Bekaa Valley
bude za rucak ;) il da susim, bem li ga
6xrawz.jpg
 

NoSeeds

Aktivan Član
17.09.2012
213
304
63
my.mail.ru

Stipe

Urednik
Moderator
20.03.2014
12.260
35.790
2.698
Weed California USA
Kak je R.Božac jednom reko....talijani jedu muharu, prokuhavanjem se muskarin(otrov) neutralizira, ALI CEMU? Toliko ukusnih jestivih gljiva po sumama.
Ili je tebi u interesu ostavit muskarin pa da te opizdi u glavu? :S