Branje jestivih gljiva

Hempatia Soma iGrow Hemps garden

Stipe

Urednik
Moderator
20.03.2014
12.260
35.790
2.698
Weed California USA
Vrganj, lisicarka, suncanica, puhara, truba, blagva, preslica, maglen....sve su to ukusne i jestive gljive...i jos hrpa njih....a ti bi bas muharu jeo :D ne shvacam to al ok....tvoj mozak tvoj zeludac :)

trubace...ocistim ih i prelijem sa kipucim 1:2 jabucni ocat:voda i papar u zrnu. nema sta. gotovo za 2min (osim ciscenja)
 

Papa Romeo

barba non facit philosophus
Prijatelj Foruma
30.03.2011
1.204
6.193
258
Da li je ko isao u potragu za martovkama?
Ugrijalo je, vlage ko u prici, trebalo bi ih biti.

images
 
28.04.2009
106
143
43
37
Odlicna tema! Bavim se Gljivarstvom i Mikologijom oko 5 godina. Zivim u Sumadiji, video i konzumirao dosta vrsta. Omiljena mi je Blagva aka Amanita Ceasarea, rodjaka Amanite Muscaria (muhara) otrovna psihoaktivna gljiva.
 

21 gram

Aktivan Član
08.04.2008
146
666
93
In the magic forest
Evo gledam ovo sunce koje je posle kiše probilo i mislim o gljivama. Još je rano za njih, ali biće ih uskoro. Nisam veliki poznavalac, ali prva stvar koju sam naučio su smrtno otrovne vrste, tako da sam bar siguran da se neću toliko zajebati. Berem samo nekoliko vrsta gljiva i to su: sunčanice, vrganji (samo jednu vrstu), bukovače, puhare, crne trubice, lisičarke, mlečnice, šumsko pile, gnojštirke (mastiljavke)...

Blagvu nisam brao, čuo sam da je delikates, jedna od najukusnijih pečuraka kod nas, ali nisam imao prilike da je probam. S obzirom da spada u pupavke, jednostavno zaobilazim ceo taj rod, bez obzira što je dosta jednostavno razlikovati otrovne od jestivih... Za muharu sam čitao da je termička obrada sasvim dovoljna i da je ta gljiva zapravo jako ukusna (slično kao i blagva).
 
  • Sviđa mi se
Reactions: ZelenaGroznica

hazeri

.
Banovan
25.01.2016
7.664
34.461
2.598
Ja to nebi jeo.Ako ti je tesko naci gljive,ako si nov u trazenju preporucujem lisicarke.Zute su,odlicnog okusa i kad nades "postu"svake godine se vracas..Ma sta ja pricam,nakon svake kise dok je branje;)
Meni ukusniji od vrganja,a traziti vrganje je vec...ono tri sata hoda,kosara prazna:D
 

Anthony Tony DiNozzo

Vrtlar
Poznanik Foruma
08.04.2013
732
3.076
163
rudnjaca-1.jpg Ovo gore mi zovemo "poljski sampinjoni".Jedni su rozi od ispod a drugi su bijeli.Rastu po livadama koje se redovito kose od kraja 8. mjeseca do mraza.Ljudi kod mene ih sad dosta beru i jedu.Jeo sam ih i nisu nesto posebno po okusu.

Ali ako nisi siguran da je gljiva jestiva 100% nemoj jesti.
 

sale82ful

Drug Član
Poznanik Foruma
18.12.2013
2.641
10.741
358
Hvala na info. Bas ovih dana bilo kisovito, danas suncano, pa sam zato pitao.
Znaci, idem ovih dana u prirodu. A od branja gljiva poznajem samo vrganje. Ostalo ne berem, jer bas nisam neki gljivar pa da ne bi bila ona stara dobra o gljivama...

-Sve su gljive jestive, a neke samo jednom...
:)
 
  • Sviđa mi se
Reactions: Badi and hazeri

Papa Romeo

barba non facit philosophus
Prijatelj Foruma
30.03.2011
1.204
6.193
258
Pogledajte prilog 168340 Pogledajte prilog 168338 Pogledajte prilog 168341 Naso sam ih podosta na jednoj livadi a nemam pojma koja je to vrsta :)

Moze biti Leucoagaricus leucothites, Leucoagaricus carneifolius, Leucoagaricus subcretaceus, Leucoagaricus holosericeus.., ima ih raznih vrsta, a razlikuju se po mikroskopiji. Vizuelno ih je gotovo nemoguce razlikovati.
Od otrovnih vrsta najslicnije su im Bijele pupavke (Amanita virosa, Amanita verna..,) sa razlikom sto Amanite rastu iz "jajeta" cija opna nakon sto gljiva izraste ostane prilijepljena za strucak i slabije primjetna, poput ovih na donjoj slici, a to moze biti opasno po zivot.

8155.jpg


Bez obzira sto pupavke rastu po sumama (u svovoj gljivarskoj karijeri nisam ni jednu nasao na livadi) ako nisi 100% siguran sta si nasao, zaobidji ih!

P.S. na nasem govornom podrucju imamo desetine naziva, koji se odnose na istu vrstu, pa je nazive vrste i porodice kojoj pripada preciznije pisati na latinskom.
 
Poslednja izmena:
  • Sviđa mi se
Reactions: Badi and matatata43

hazeri

.
Banovan
25.01.2016
7.664
34.461
2.598
A vid "snicla"...ufff..suncanica.Dobro napravljena je kao dobar komad mesa:drull:
Znam covijeka koji je znao skidati prstenove oko suncanica kako bi drugi mislili kako nije dobra...Pa bi lola dosao za dva,tri dana i pobrao sve..svasta:crazyd:
 
  • Sviđa mi se
Reactions: Badi and Himalaya