Branje jestivih gljiva

Hempatia Soma iGrow Hemps garden

Monk

Aktivan Član
26.09.2011
137
19
0
35
Neznam jeste probali no ako niste morate. Lagani gensic za motivaciju malo strpljenja i spremni ste za branje gljiva :D

Jel se itko zabavlja na slican nacin?
Meni to nikad nije padalo na pamet, no ove godine sam bio vec 5-6 puta i ko da sam ovisnost novu izgradio..stalno u sumi i gljive berem zaboga ^^
Zamotam si 2 dzoka natovarim soka na sebe i setam se po par sati..izvanredna stvar, tako relaksirajuca.. Naime tu kod mene gljiva ima fala bogu, ali zna se zalomit da setam po 10-15 min da niti jednu ne nadem..kako kad, no cim motivacija pocne padat zapalit drugi jok i natrag u zujanje :icon_lol:. Potom dodem doma te odem na sljedecu stranicu:
Online baza gljiva - Jestive gljive - Gljive.com - Udru

i svaku gljivu fino usporedujem..za one koje nisam siguran i one koje znam da nisu jestive bacam, to stvarno zna lijepo izgledat..tolike boje i takvi oblici..nazalost nemam slike jer sve sto je nabrano je naravno i skuhano, przeno ili cak sam od jedne vece rezo kriske i poho s jajima. Ma jednostavno genijalna zanimacija :) Sutra opet idem pa cemo i slikice nabacit..nego imal tko dovoljno naduvan da bere gljive?? :D
 

Meskalito

Panamamama
Urednik
Moderator
08.10.2008
955
1.439
163
Kad je sezona gljiva , isao sam nekoliko puta ,mada sad mi malo mlogo ladno za takve egzibicije :icon_lol:
 
14.09.2011
21
2
0
31
Bas si kontam extra tema :D da uberem koju hal gljivicu :) al se bojim dosta jbt,neznam koje jesu za hal,a sto kaze power,jednom pogrijesi i zgrjesio si :) moze pomoc???
 
30.05.2011
43
6
0
43
nevalja se zajebavat5i sa gljivama posto halucinigene gljive su i otrovnice jetra ode u ***** ak fulas.
ja berem sam suncanice i vrganje
 
29.10.2011
19
1
0
41
Pa covek ljubomoran sto ga diras, ja isreno ne bih imao muda da naberem kamoli probam :icon_lol:
 
Poslednja izmena od urednika:

Monk

Aktivan Član
26.09.2011
137
19
0
35
Meskalito je napisao(la):
Kad je sezona gljiva , isao sam nekoliko puta ,mada sad mi malo mlogo ladno za takve egzibicije :icon_lol:
Sada ti je najbolje vrijeme za gljive..ali ima vrsta koju rastu i drugim dobima no sada u jesen ih ima najvise :) samo pazljivo pri odabiru


pcuthc je napisao(la):
ja berem sam suncanice i vrganje
Gle ovu suncanicu

a vrganje je tesko naci..moras imat cucka dresiranog za trazenje vrganja..jedino one kasne vrganje


Da samo jos jednom napomenem, nemojte spremati za jelo gljivu u koju niste 100% sigurni..to moze biti jako opasno, te izgled gljive moze biti zavaravajuc..morate biti vrlo pazljivi ukoliko zelite napraviti gulas recimo s vise vrsta gljiva.
Koliko zavaravajuc izgled mozete biti, gledajte ovu gljivu na webu ili na linku u prvom postu na 3-coj stranici mislim..to sam neki dan na tv-u vidio da je jestiva gljiva a izgleda ko smrt: tremella foliacea (lisnata drhtavica)
 

Monk

Aktivan Član
26.09.2011
137
19
0
35
Nisam strucnjak za te halucogene gljive pa nebih nista preporucio..ne berem ih s tim ciljem, nego da se dobro najedem i zapalim jok :D
 

dr.manijak

Aktivan Član
08.07.2009
231
131
43
34
..:Flok:.. je napisao(la):
nece mi niko odgovorit???
Mozes imas nekoliko vrsta
Amanita Muscaria iliti Muhara. (Ona crvena sa belim pegama) SADA JE NJENO VREME ZA RAST!



Ako si iz Srbije:

Gymnopilus sp.
Panaeolus cinctulus
Psilocybe serbica
Psilocybe semilanceata
Psilocybe cyanescens
Psilocybe bohemica


Dobro izuci svaku pecurku pre nego sto krenes da je beres.
Jako su slicne sve.
U ostalom Imas gore link www.themajka.com
Tamo mozes sve da se informises.
 
14.09.2011
21
2
0
31
Iz Hrvatske sam,a i blizu sume sam,tako da bi oso malo :) Probo sam ih 2-3 puta i extra mi je,al nisam nikad probo brat sam! Malo me frka jbg,al volim sve sto je iz prirode :)
 

Beyond

Vutra Veteran
07.08.2006
1.948
335
0
38
o psy gljivama nećemo ovdje, za to postoji onaj drugi forum, al čisto da se zna da psihoaktivna molekula psilocibin iz magičnih gljiva nije toksična, nit su te gljive toksične

Što se tiće branja jestivih gljiva po šumama, u našim krajevima ima oko 30 za život opasnih gljiva i samo 7 smrtonosnih vrsta. Tako da treba uzet neku gljivarsku knjigu u ruke i dobro proučit prvo te smrtonosne, a onda one ciljane tipa sunčanica, vrganj itd. Uglavnom kod tih najpoznatijih jestivih gljiva nema nekih otrovnica koje slično izgledaju, ne ako se poznaju morfološke karakteristike gljiva koje želimo brat, a to svaki gljivar mora dobro znati. Krivnja za otrovanje najčešće ide na onoga koji bere zbog neupučenosti i neznanja, a ne zato jer je neka otrovnica slična jestivoj. Zelena i bijela pupavka su najotrovnije gljive, njih treba dobro upoznati. Muhara (amanita muscaria) koja je toliko spominjana i zapravo simbol otrovnih gljiva sadrži samo 0,0003% muskarina, što su ekstremno male količine i zbog toga muhara nije toliko opasna.
 

Monk

Aktivan Član
26.09.2011
137
19
0
35
Tko ima volje i vremena neka procita LOOOOOLCINA!!

ja sam umro od smijeha..nadam se da nije previse offtopic s obzirom da smo vec nabacali koji koment o "magicnim gljivama" i jednostavno sam moro podijelit ovo s vama..oni koji ovo nisu procatli dajte si minutu vremena, dobro cete se nasmijati :D
 
01.09.2012
7
0
0
29
Ja sam danas ubrao par komada,mogu uploadat slike da vidim šta vi mislite dali bi se moglo probat imam jaku želju za tim :joint:

I zaboravio sam pitat koliko ih trebaš popapat da te pukne?
 
16.10.2012
7
3
0
33
Nisam hteo da otvaram novu temu pa da pitam ovde, posto imam problema sa zeludcem tj gastritis i refluksnu bolest pa da vas pitam da li ce mi pecurke uticati negativno na to ?
 
  • Sviđa mi se
Reactions: nigga gucci