Branje jestivih gljiva

Hempatia Soma iGrow Hemps garden

NewPlayer

Aktivan Član
14.06.2018
809
5.172
233
Ekipa jel zna netko jesu ovo gljive? Sad sam googlo malo i naletim na objavu di je covjek naletio na gljive teske par kg, puhare. Pa me zanima jel to to? :D
301409
301410
301411
301412
Naiso sam na 3 ovako velike i ima par malih. Ugl radi se o placu kojeg sam jucer kupio, plac je zarasto i nije odrzavan 20 godina, znaci sikara, pun je bagremova, mladih orasa i bazge. Nije u šumi
 

Minja3

Poznanici Foruma
Poznanik Foruma
13.10.2010
356
1.732
143
imaju ..imaju panterinski sindrom .... amanita rod ... pupavkine rođake ... panterovke ......

ovo me podseti na jednu emisiju na vice ... kad onaj tetovirani voditelj ide danima i satima da nađe beli bun i da napravi čarobni napitak sa vodičem ... i na kraju jemisije prospu napitak koji s s teškom mukom spravili - jer je smrtno otorovan - a sve je bilo u domenu fame o magijskom delovanju belog buna ...
 

Papa Romeo

barba non facit philosophus
Prijatelj Foruma
30.03.2011
1.204
6.193
258
Predlazem da se tekstovi u ovoj temi o jestivim, a koji se ticu otrovnih gljiva, pisu crvenim slovima i da se u naslovu jasno ukaze da crvena slova predstavljaju opasnost od trovanja ciji ishod moze biti fatalan.
Desavalo se da trovanje panterovkama i muharama zavrsi dubokom komom iz koje se neki nisu probudili. Doduse, to su rijetki slucajevi, al' ipak su se desavali.
Ako bas moramo pisati o gljivama koje sadrze termolabilne otrove bilo bi pozeljno napisati podrobniji tekst na koji nacin se ti otrovi neutralisu.

Iz iskustva znam da je nasa regija, prostor bivse SFRJ, prebogata jestivim gljivama, pravim delikatesama, pa zbog toga zaobilazim sve koje zahtijevaju poseban tretman prilikom spremanja, a mogu zakomplikovati zivot, bez neke narocite potrebe.
U tu grupu mi upada i velika gnojistarka, za koju kazu da je ukusna, ali je licno nisam konzumirao, jer u kombinaciji sa alkoholom (jedno pivce ili casica rakije sa komsijom) izaziva koprinski sindrom i upropasti dan!

Osobe sturog znanja o gljivama kada vide hrpu nabranih panterovki pomislice da su bezopasne i jestive, jer nedostaje tekst koji bi im skrenuo paznju na potencijalnu opasnost.
 

huana.meri

Banned
Banovan
30.11.2010
1.110
7.467
258
psilocybe serbica, wild edible magic mushroom....
strogo pripaziti kod lova na ovu gljivu jer dijeli stanište sa jako mnogo gljiva, također opisom poznatih kao mala smeđa gljivica...
među njima također ima i otrovnih, sa napomenom i smrtno opasnih.
jedna galerina ako ne i više vrsta rastu nekad uz same serbice....

!obavezna! pomoć u početku lova, od znalca, iskusnjare, jer radi se o podmukloj gljivi.
sama serbica je gljiva nebesa i zemlje....
serbica raste na kiselim podnožjima mješane crnogorice ili čiste crnogorice, ugl. iznad 300 m nadmorske visine, na sjevernim, zaklonjenijim padinama, koje drže veću vlagu duže u godini, imaju niže temp., hladniju klimu...
osim na velebitu sve naše manje planine imaju nasade crnogorice, svaka bi trebala imati i stanište serbice...
bitno za široku rasprostranjenost serbice je da je uz pojas tih šuma barem nekakva šikara, paprat prisutna, trnje, kupina....
osim na velebitu ja je lovim na papuku, čuo sam da je bilo uspješnih lovova na medvednici, žumberku, risnjaku, vjerujem da je ima i na drugim planinama, jer ako sam na mom malom papučiću ja našao, onda je ona naša balkanska konfšinica itekako, samo neznanje je nama problem.

obavezno kod svih divljih, ulovljenih gljivan tražiti pomoć "stručnjaka", ne nekog istoišljenika o mirisu, boji, izgledu nego baš stručnjaka.
74173587_400527700892727_4092303921198923776_n.jpg 73349350_433380827320305_1586928654242283520_n.jpg 73320452_399150874365906_7874135205009686528_n.jpg 75279321_965661323777993_1878671776771211264_n.jpg WP_20191025_08_31_26_Pro.jpg WP_20191017_09_37_38_Pro.jpg WP_20191025_08_31_26_Pro.jpg WP_20191017_09_57_46_Pro.jpg WP_20191017_09_58_02_Pro.jpg
 

Minja3

Poznanici Foruma
Poznanik Foruma
13.10.2010
356
1.732
143
Predlazem da se tekstovi u ovoj temi o jestivim, a koji se ticu otrovnih gljiva, pisu crvenim slovima i da se u naslovu jasno ukaze da crvena slova predstavljaju opasnost od trovanja ciji ishod moze biti fatalan.
Desavalo se da trovanje panterovkama i muharama zavrsi dubokom komom iz koje se neki nisu probudili. Doduse, to su rijetki slucajevi, al' ipak su se desavali.
Ako bas moramo pisati o gljivama koje sadrze termolabilne otrove bilo bi pozeljno napisati podrobniji tekst na koji nacin se ti otrovi neutralisu.


Osobe sturog znanja o gljivama kada vide hrpu nabranih panterovki pomislice da su bezopasne i jestive, jer nedostaje tekst koji bi im skrenuo paznju na potencijalnu opasnost.

U pravu si .... ali ....

Pa te osobe su kreteni, ovo kažem posle svega što sam videla i pročitala na temu gljiva i trovanja gljivama -

Svako je isključivo odgovoran za sebe i donošenje odluke šta će da strpa u sebe i iz koih razloga

Ima na internetu dovoljno entuzijasta i gljivarskih udruženja koji se bave edukacijom na temu gljiva , ali raspoznavanje gljiva se jedino može naučiti NA TERENU uz iskusnog gljivara i gljivarska društva...
a što je opet pitanje sreće jer svako će reći da je iskusan gljivar ... a to ne mora da bude istina ..
Isto tako ima na netu puno samozvanih iskusnih gljivara koji prave kardinalne greške , lupaju nazive , karakteristike ...
Pratim na fb nekoliko gljivarskih grupa i uvek svake godine ista priča ... Neka budala slika očišćenu gljivu iznad tiganja i pita DA LI JE JESTIVA ?
Pa dal si normalan da pojedeš to što do pre pet minuta nisi znao šta je '???? Ali ima i takvih ljudi .. nema tu leka ..

Ja sam gljive učila godinama i znam ih puno .. ali za jelo berem desetak vrsta i to je više nego dovoljno .

Što se tiče psilocyba serbica , nisam je našla u prirodi i nema ko ni da mi je pokaže .... jer su ovi iz mog udruženja pobrisali sve slike sa fb, a nemam često prilike da idem u šumu s nekim od njih . Ta gljiva je opasna zbog mogućnosti zamene , jer ima mali miliJon tih sitnih koje ne plave na preseku ... ili svejedno mogu da te pošalju u večna lovišta .... Ako neko želi psilocibe, bolje naruči spore ili gotov supstrat preko neta .. manja šteta da te navataju na carini nego da te nema ..
 

Papa Romeo

barba non facit philosophus
Prijatelj Foruma
30.03.2011
1.204
6.193
258
Svako je isključivo odgovoran za sebe i donošenje odluke šta će da strpa u sebe i iz koih razloga
Razumijem, ali se ne slazem.
Ako svojim djelovanjem uticem na drugoga da donese pogresnu odluku, sta ce strpati u sebe, onda i sam snosim dio odgovornosti.
Pa te osobe su kreteni, ovo kažem posle svega što sam videla i pročitala na temu gljiva i trovanja gljivama -
Na "kretene" ne mozemo uticati, ali mozemo na sebe, osim, ako i sami ne spadamo u tu kategoriju.
Posto je tema o JESTIVIM gljivama (pisalo se u raznim temama i o psihoaktivnim, pa smo clanove zainteresovane za te vrste preusmjeravali na "The Majka" forum) onda nam je duznost da pisemo o iskljucivo jestivim i za koje smo sigurni da su takve.

Mozemo promijeniti naslov teme u "Gljive" pa da kacimo sve i svasta, bar cemo skinuti licnu odgovornost po pitanju konzumacije, jer nije navedeno da su jestive, ali, posto to nije slucaj, onda budimo odgovorni po pitanju sebe, za druge ne moramo.
Volim teme ciji su naslovi konkretni i jasno opisuju o cemu je rijec. Zaista ne vidim potrebu da bilo sta komplikujemo.
 

Jolly Joker

Compost your enemies!
Prijatelj Foruma
14.10.2010
1.319
8.339
258
Mislim se da li u baštu, da li srediti konačno suđe, i onda pogledam u psa a ona cvili od dosade... Reko ajmo mi u šumu! :D

IMG_7809.jpeg

IMG_7802.jpeg

E tu sam se morao popeti da zapalim jedan! ::lulamira::

IMG_7803.jpeg

IMG_7800.jpeg

IMG_7812.jpeg

IMG_7819.jpeg

U ovom stadijumu dole su mi omiljene!

IMG_7821.jpeg

I nešto što do sad nisam nalazio!

IMG_7794.jpeg

Eto, izbor nije neki ali ovog što ima, baš ima! :D Pozdrav napušeni gljivari! :rolleyes: