buđenje u REM fazi?

Hempatia Soma iGrow Hemps garden
29.08.2008
28
2
0
34
nisam siguran za naslov no neznam kako bi to drukčije nazvao.

da objasnim...

cura mi je pricala da joj se to često događa i stvarno nisam znao o cem prica dok se i meni nije par puta dogodilo.

probudim se dok spavam (koliko god to glupo zvučalo) blago otvorim oči i svjestan sam sebe kako ležim u krevetu.

no sad stiže čudan dio

ne mogu se pomaknuti...kao da sam paraliziran...onda krene panika..želim se do kraja probuditi ali ne mogu...pokušavam pomaknuti bilo koji dio tijela ali bez uspijeha...

naravno, pokušam se smiriti no onda krenu jake zvučne halucinacije...od zujanja jako visoke frekvencije do sasvim čudnih neartikuliranih zvukova..ponekad se dogode i vizualne halucinacije (rastapanje i razvlačenje predmeta...inače nevidljive linije po sobi itd.)

ponekad osjetim i snažan pritisak u prsima...kao da neko leži na meni ili da me nešto drobi...teško dišem

nisam siguran koliko to traje...možda su sekunde ali meni se nekad čini satima

obično samo od sebe prestane pa se ustanem totalno preznojen... ili se smirim i opet utonem u san i čim zaspem se probudim...te me onda strah opet zaspati da se isto ne bi ponovilo


najčudnije se dogodilo nedavno kad sam prespavao kod cure...isti film...svijestan gdje sam da ležim u krevetu...blago otvaram oči i taman onaj trenutak prije buđenja opet skužm da se nemogu pomaknuti...pokušavam vrištat da probudim curu ali bez uspijeha..uopce nemam kontrolu nad svojim tijelom..

sad ide jako čudan dio...osim jakog pritiska u prsima i otežanog disanja taj put sam osjetio i grčeve u stomaku kake nikad prije nisam osjetio...kada je to sve prestalo i kada sam se uspio probuditi grčevi su se nastavili...nije bila samo halucinacija stomak mi se stvarno naprezao....otišao sam do vecea srat il povračat il bilo šta da bi nakon par minuta grčevi prestali

ušuljao sam se nazad u krevet i jedva nekako opet zaspao...da bi me kasnije ujutro probudila cura, rekla da je procurila i da ju boli stomak...taj je cijeli dan imala grčeve u stomaku

e sada...vjerovatno je da sam ja jednostavno lud i nema mi pomoci :D... a možda se previše igram s razumom u zadnje vrijeme (ali mislim da bar na ovom forumu nisam jedini)

najbliže objašnjenju ovoga je: http://en.wikipedia.org/wiki/Sleep_paralysis

zanima me jel iko možda imo slična iskustva?
 

doors_of_perception

Aktivan Član
28.10.2005
1.095
51
0
37
imao sam jednu curu na msn-u još prije...ona studirala psihologiju uz to, pa i pitala profesore, proučila...imala je ista/slična iskustva...kad bi se budila također to ne bi bilo potpuno buđenje, ne bi mogla micat tijelom, i doživljavala bi zvučne/vizualne halove...kaže zvukovi i svakakva bića, pojave, stvari bi joj dolazile, čak stravičnosti... to bi samo doživljavala i onda se i probudila, tj. opet "bila svoja"...kad pitala i proučila malo, kažu da to kod nekih ljudi, kao frekvencije i rad mozga budu kao "između" još (laički sad ovo pričam, nisam nikad se sam raspitivao, koga zanima nek pogleda pod znanstvena i ostala objašnjenja) dok se budiš i onda da čovjek doživljava drugačije i dolazi mu do tih pojava...kao u jednu ruku da to i normalno, čisto reakcija mozga... al volio bi i ja čut još malo više informacija...zanimljiv fenomen u svakom slučaju:)

...tek tolko, da vidiš da nisi "sam"...hehehe :)))
 

FreddyF

Aktivan Član
23.09.2008
107
2
0
36
meni se nesta slicno desava... evo situacija od neki dan: sanjam da lezim, gledam tv i da me netko zove... javim se ali nista. poklopim, međutim nakon par sekundi ponovno zvoni mobitel, ja se javim a frend mi kaze slusaj ovo, i u tom trenutku iz mobitela pocme izlaziti zvuk isti ili bar slican onom piljenju u slusalicu kada se spajate na internet preko modema... izlazi van iz mobitela ulazi mi u uho, ostaje u glavi neko vrijeme te krene dalje i zaustavi se u grlu gdje vibrira. u tom trenutku se pocinjem gusiti i valjda zbog straha se i budim. Međutim, probudim se, i svjestan sam da sam budan ali se nemogu pomaknuti niti disati... i tako nekih 5 sec otprilike ali se meni cinila kao vjecnost. vidio sam sebe kako lezim u krevetu i zakljucio kako sam mrtav. Gro slika mi je proslo ispred ociju, bas onako kako neki ljudi opisuju posljednji trenutak ali ja nisam bio uplasen, barem ne dok se nisam pokrenuo i udahnuo. u tom trenutku sam se osjecao kao da sam naglo izronio iz dubine desetak metara, a da sam pri tome na samom dnu ostao bez zraka. paranoja koja je usljedila u narednih par sekundi je nesto jako lose... cvilio sam ko malo djete dok nisam dosao k sebi i uspio analizirati situaciju. E sad, razlog zasto se to dogodilo neznam, ali moram priznati da nisam siguran niti sto se tocno dogodilo. dali sam pokusao zaustaviti protok zvuka kroz grlo pa sam prestao disati ili sam prozivio neko dublje iskustvo, zbilja neznam, ali s određenim vremenskim odmakom mogu rec da je bilo uzbudljivo...

pozdrav!
 

Yami_Raziel

Aktivan Član
18.01.2007
633
160
63
koliko znam taj poremecaj se zove "nesto paraliza".... frend mi je pricao gro o tome jer se njemu dogadja dosta cest :D

nesto tipa probudi ti se samo dio mozga zasluzan za razmisljanje i "svjesnost" a ovaj "motoricki" dio, odnosno dio mozga zasluzan za kretanje i dalje spava :D samo treba pricekat da se cijeli razbudis... ili zaspat opet :D
 

Kurblaj Kan

Aktivan Član
15.12.2006
1.812
77
73
Kako sam negdje pročitao ako se dobro sjećam svako to doživi u životu baremn jednom(najčešće).
Mislim da će Weedran imati više nešto za reći o ovome mislim da je spominjao on to negdje
A ako bi mogao se riješiti toga straha u tome trenutno i shvatiti da ti ne može ništa biti to bi moglo biti sasvim zabavno. Sad vjerujem da to nije sasvim lako ali ako ti se često događa svakako treba pokušati
 

Beyond

Vutra Veteran
07.08.2006
1.948
335
0
38
da, to je zapravo najnormalnija stvar koja se zove "paraliza spavanja" kao što je ymi rekao. Nije to buđenje iz rema, ili bar nemora biti i nije direktno povezano. heh baš i ne zvuči normalno, ali je normalno kao i ostale stvari u životu. Nekim ljudima se to događa češće, nekima rijeđe... oni koji vježbaju tehnike tipa lucidnog sanjanja, astralne projekcije ili out of body mogu očekivati da im se to češće dešava. Znam i sam taj osjećaj, nije nimalo ugodan, vrlo paranoičan, imao sam par puta ali srećom kratko traje. Netreba paničariti ni u kom slučaju, bez brige, ne umirete ;) ako uhvatite dovoljno svijesnosti jednostavno čekajte da prođe i divite se iskustvu.

johnhenryfuselithenightnh7.jpg
 
30.10.2008
8
9
0
35
yup, to je poremećaj spavanja nazvan paraliza spavanja..javljaju se napadi paralize dok osoba tone u san ili se budi.
a ta priviđanja su hipnagogne halucinacije-živa stanja poput sna..
a dosta ljudi to doživljava.
i paraliza i halucinacije su posljedica upada fenomena karakterističnih za REM spavanje u budno stanje i uobičajeni su u slučajevima narkolepsije( a to je poremećaj kod kojeg se javljaju kratki napadi spavanja tijekom dana koji se ponavljaju)..
a kako inače spavaš? mislim, spavaš li dovoljno?..jer ta paraliza i halucinacije se javljaju kao posljedice dugotrajne redukcije spavanja.:b_lame:
 
29.08.2008
28
2
0
34
bašmi drago što nisam sam :icon_mrgreen:

nego, razumijem zašto bi se meni događalo. sa svačim nečim zabavnim i opasnim se igram i za očekivat su bar neke posljedice.

ali curi se to stalno događa...pocela je vec brijat na neke tumore na mozgu (lol) i uopce ne nalazimo uzroke...

vidim da večina narodnih predaja to naziva demonskim posječivanja (gledo sam neki dokumentarac u kojem pun***** amerikanaca u biti brije da ih napadaju duhovi)...naravno da ne vjerujem u to sve ali pocinjem mislit da bi mooooozda sve to moglo biti povezano sa supstancama koje konzumiram. just a thought

ovo mi se čini zanimljivim: "In Ethiopian culture the word Dukak is used. Dukak is believed to be some form of evil spirit that possesses people during their sleep. This experience is also believed to be related to use of Khat. Most Khat users experience sleep paralysis when quitting after a long time of use." ( http://en.wikipedia.org/wiki/Khat )

čini mi se zanimljivim jer sam sad u zadnje vrijeme malo na detoksidaciji ... apstiniram i pijem svježe sokiće ... i u zadnje vrijeme mi se više puta ponovilo... može bit da je samo slučajnost al neznam...
 

Džidžadžojac

Aktivan Član
10.10.2007
359
14
0
Meni se to dešavalo vrlo često dok sam išao u srednju školu. Nisam to nikome pričao, jer nisam imao predstavu da je to prilično ustaljen fenomen. Prvi put sam podelio svoja iskustva na času veronauke, nakon čega mi je prišla drugarica i rekla da joj se isto dešava, bio sam prilično zbunjen.

Moji simptomi su bili klasični kao kod svih, totalna paraliza tela, samo sam mogao da gledam u pravcau koji je zaključan jer ne mogu vrat pomeriti. Dok mi se to dešavalo, mislio sam da me neko drži, i sve vreme pokušavam da to "nešto" udarim, i kada mi se telo vrati u normalu ja se trgnem iz kreveta pokušavajući da udarim tu silu koje nema. Prilično me je plašilo sve to, jer nisam imao predstavu o čemu se radi, a posebno što mi se to nije dešavalo retko. A koliko sada znam, to se dešava kada smo prebukirani psihički, umni umor je preveliki i dolazi do toga.