Carlos Castaneda

Hempatia Soma iGrow Hemps garden
25.04.2009
13
0
0
33
Evo ljudi vidim da se ga dosta spominje na forumu ali niko nije otvorio temu na njega
sto mislim da zasluzuje svojim djelom i postignucima,pa cu ja.
Evo njegovih djela:
1. učenja don juana
2. odvojena stvarnost
3. put u ixtlan
4. priče o moći
5. drugi krug moći
6. orlov dar
7. unutarnji oganj
8. moć tišine
9. umijeće sanjanja
10. magijski pokreti šamana drevnoga mexica
11. aktivna strana beskraja/beskonačnosti
12. kotač vremena
O njemu,don juanu i ostalima ima puno tema:eek:d energetskog tjela,spojne tocke,anorganska bica,druge dimenzije itd,itd
 

choki123

Aktivan Član
25.04.2007
477
29
0
35
ajde započni neku raspravu il nešto,reci baci pa da se nadovežemo,ovako je suvo plaho,ne mora nužno bit rasprava,bilo šta,joj:costumed-smiley-027
 

Beyond

Vutra Veteran
07.08.2006
1.948
335
0
38
link za sve njegove knjige:
Kod:
http://rapidshare.com/files/210784134/Carlos_Castaneda_HR-SRB_knjige.zip
 
25.04.2009
13
0
0
33
Mnogi ljudi misle da su tolteci narod sto i nije istina.Toltek znaci covjek od znanja,
covjek koji trazi znanje.Oni se djele na stare i nove vraceve.Stari vracevi su bili obsjednuti
svojim videnjima i podhvatima,puno su koristili biljke moci(halocegene) i prepustali se anorganskim bicima.oni su otkriveno znaje nisu razvrstavali nego ga samo otkrivali i otkrivali to ih je dovelo u sljepu ulicu.Dok novi vracevi su razvrstali to znanje i odredili se na 3 principa vjezbanja i koristenja:prikradanje,sanjanje,namjeravanje tako da nebi zavrsili ko stari vracevi.Jos sto se tice Tolteka oni su se djelili na loze sa nagualima u nacelu.
Njih nisu interesirale toliko vizije ko npr neke religije vec na mogucnosti okretanje spojne tocke i baratanje njome.spojnom tockom oni su smatrali nacin videnja i primanja percepcije.Nesto kao mjenjanje dimenzija kad bi se ta tocka gurnulo malo dalje od normale.Kad se rodimo nasa spojna tocka se okrece i zauzima polozaj nase vrste(to se odnosi i na zivotinje) i zato sivi imamo istu percepciju ali ono sto nas dijeli od zivotinja nije samo medusobno sporazumjevanje i veca svijest nego to sto smo u stanju pomaknut tu spojnu tocku.To je jako kratki uvod za one koji nisu procitali knjigu.
 

Beyond

Vutra Veteran
07.08.2006
1.948
335
0
38
Ratniče prakticiraš možda magične pokrete ili si ih probao ikad? Najbolje što sam naučio od kastanede i don juana sabio sam u temu "unutarnja šutnja" tako da sad nemam inspiracije za pisanje, makar sam jedno vrijeme dosta brijao na kastanedu.
 
15.04.2009
25
0
0
44
Najache mi je kad vuce "dimchic' pa na molekulu kiseonika plovi u reci do mora...ima ona dobra fora o tome kako se postize ultimate sreca.....prvi korak, odricanje od svega sto ti je najvaznije...velika istina
 
25.04.2009
13
0
0
33
Probao sam magicne pokrete i nakon ozbiljnije vjezbe i osjetio rezultate.
Osim toga prakticiram tibetsko sanjanje i ruizove 4 zakljucka za bezprijekornost.
Najvise mi odgovara toltecki "pogled" jer oni svrstavaju otkrivene stvari kao znanje a ne neke mitologije kao sto je u religijama
 
07.02.2009
14
0
0
32
Upravo citam!!! Procitao sam aktivnu stranu beskraja, a sada presao na Umece sanjanja.

Mnogo dobra knjiga...

E sad... koja je razlika izmedju Naguala i Samana...???

Jel moze neko da mi pojasni, imam neku pretpostavku, al voleo bih da cujem vasa misljenja.
 

Beyond

Vutra Veteran
07.08.2006
1.948
335
0
38
Nagual je jedan čarobnjak koji od rođenja ima jednu energetsku strukturu koja je drugačija od ostalih. Njegovo svjetleće jaje izgleda vidovnjaku duplo. On ima energetsko vidjeno više mase. Energetsko tjelo čovjeka ima dva odeljka dok od jednog Naguala ima četiri. Ta struktura nevodi samo do toga da takav čcovjek ima više rezervne snage već i može da pomiće i sinkrozira skupnu točku ostalih ljudi. A oni koji slijede i pokušavaju živjeti po toltečkom učenju nazivaju se Ratnicima.


Jedna od najbitnijih stvari toltečkog učenja je da smo opsjednuti. Naš najveći neprijatelj je naš vlastiti um. Iliti modernim riječnikom bi bilo bolje rečeno da nam je um programiran i naše biće se poistovječuje sa njegovim mislima umjesto da se s njim koristi kao s alatom za praktično organiziranje egzistencije. Mi smo kreirali cijeli svijet umom za koji vjerujemo da je realnost. I tu nam uglavnom odlazi sva životna energija, tu je zakočena naša evolucija kao svjesnih bića. Toltečko učenje don Juanove loze uči da su nam to napravila anorganska bića daleko veće svjesnosti neko smo mi, oni su nam dali taj um koji za nas predstavlja kavez kojeg nismo svjesni, oni nas tako doslovno jedu, crpe našu životnu energiju koju im bezsvjesno dajemo.
Toltečko učenje don Ruizove loze je puno više prilagođeno za široke mase. Ono zapravo govori isto ali drugačijim riječnikom. Po njemu je ta opsjednutost našeg uma samo produkt socijalnog programiranja iz djetinjstva.
Glavna i osnovna stvar toltečkog učenja je da čovjek spozna da je obmanut svojim vlastitim umom. Cilj je savladavanje svog uma i postizanje unutarnje tišine, jer tada čovjek može spoznati sve u svojoj biti bez umnih interpretacija. Samo Nagual vidi svijet kakv on jest u svojoj biti jer ne gleda kroz filter uma, ali se može s njim poslužiti za praktične stvari. Mi svi ostali duboko sanjamo makar nam se san temelji na jednom redu koji je stvaran - doživljavamo ga potpuno subjektivno, taj san je samo opis i u svojoj biti potpuno iluzionaran.
Sve što um može je samo sanjanje, bilo "budno" ili dok spavamo. Mi smo umjetnici, taj san je naša umjetnost kroz koju živimo svoj život. I sve je u najboljem redu dok se ne poistovječujemo s tim snom, tada se rađa ego - odvajanje od spoznaje svoje povezanosti s vječnošću, kreiranje "osobe" unutar uskih granica djelovanja u svijetu ispunjenog vremenom, gdje poistovječeni sa svojim egom podsvijesni svojeg "pada" ganjamo sreću, kratkotrajne užitne i za svim ostalim "vanjskim" stvarima u nadi da će nas one ispuniti, ali one to nikad neće jer naše biće ZNA (ali um ne), osjeća svoju suštinu bivanja i neželi ništa manje od onog što je bila i što jest. Kad svjesnost bića nadvlada um tada se to zove prosvjetljenje.


Evo jedan isječak iz intervjua s kastanedom:

"Kada kažete 'planina' ili 'drvo' ili 'Bijela kuća', vi prizivate univerzum detalja jednom riječju; to je magija. Vidite, mi smo vizualna bića. Možete lizati Bijelu kuću - mirisati, dodirnuti - i to vam neće ništa reći. Ali jedan pogled, i vi znate sve što treba znati: 'kolijevka demokracije', ili tako nešto. Čak ne treba ni gledati, već vidite Clintona kako sjedi unutra, Nixona koji se moli na koljenima-bilo što. Naš svijet je zgušnjavanje detalja, poplava informacija - mi ne zapažamo, mi samo interpretiramo. I naš sustav interpretacije nas je napravio lijenima i ciničnima. Više volimo kazati: 'Castaneda laže', ili: 'Taj posao oko posebnih mogućnosti percepcije jednostavno nije za mene.' Što je za tebe? Što je stvarno? Ovaj teški, usrani, besmisleni svijet svakodnevnice? Jesu li očaj i starost ono što je stvarno? To da je svijet 'dat' i 'konačan' je lažan koncept. Od rane mladosti mi dobivamo 'članstvo'. Jednog dana, kada naučimo stenografiju interpretacije, svijet kaže: 'dobrodošao'. Dobrodošao gdje? U zatvor. Dobrodošli u pakao. A što ako se uspostavi da Castaneda ništa ne 'izmišlja'? Ako je to točno, onda ste u gadnom sosu!

Sustav interpretacije se može prekinuti, on nije konačan. Postoje svjetovi unutar svjetova, svaki realan kao i ovaj. U onom zidu tamo je svijet, ova soba je univerzum detalja. Autisti bivaju uhvaćeni, zamrznuti u detalju - vuku prst po pukotini dok ne prokrvari. Mi bivamo uhvaćeni u sobi svakodnevnog života. Postoje druge opcije osim ovog našeg svijeta, isto tako stvarne kao ova soba, mjesta gdje možete živjeti ili umrijeti. Čarobnjaci to rade - kako uzbudljivo! Misliti da je ovo jedini sveobuhvatan svijet ... to je vrhunac arogancije. Zašto ne otvoriti vrata koja vode u sljedeću sobu? To je prirodno nasljedstvo svjesnih bića. Vrijeme je da interpretiramo i konstruiramo novi rječnik. Idite na mjesto na kome nema a priori znanja. Ne odbacujte stari sustav interpretacije-koristite ga"
 

choki123

Aktivan Član
25.04.2007
477
29
0
35
trebo bi čitat knjige po kronološkom redu izdavanja kako je napisano u prvom postu ove teme...
vidio sam mnogi to čitaju kao neki roman il nešto slično te knjige su ono,kratki opis tog i tog čega već,trebale bi se čitat polako i da ih probaš razumit i razmislit o svemu dok pročitaš jedan dio zato jer se u par rečenica kaže jako puno stvari o kojima ne možeš na brzinu razmisliti...
pa moglo bi se reć da su nagual i tonal-tonal....
 

Beyond

Vutra Veteran
07.08.2006
1.948
335
0
38
Njegove knjige zapravo i jesu napisane kao neki romani, i imaju svoju priču kao sve ostale knjige. Ljudi se uglavnom odma zapetljaju u priču koja naravno zvuči ludo, maštovito, ili šta ja znam... "halucinacijsko", nepovezano, zabrijano, etc. Kastanedi su se događale razno razne stvari tokom druženja s don juanom, ali bitna je jedna stvar kod čitanja njegovih knjiga, a to da nije bitna priča, isto kao što na psihodelicima nisu bitne halucinacije (već nešt drugo neizrecivo), u njegovim knjigama je bitna poanta, ima hiljadu korisnih stvari koje se mogu izvaditi i korisno primjeniti na svoj život, a priča kako mu se sve to dešavalo je samo priča, njegov subjektivni pogled koji nemora biti (niti praktično može biti) naš.
Ima u svijetu puno ljudi koji stvaraju "religiju" od kastanedinih učenja, pokušavaju živjeti sve doslovno, to je fanatizam i oni su potpuno promašili poantu. Isto kako ima i raznih conspiracy fanova teško zabrijanih koji ne shvačaju poantu i zapetljaju se u problem.


malo citata:

"Objasnio je da unutrašnja tišina nije samo odsustvo misli. Pravilnije, ona je u vezi sa uklanjanjem sudova, posmatranje bez tumačenja. Tvrdio je da ulazak u tišinu može biti objašnjen, na osobeno protivrečan način čarobnjaka, kao učenje o tome ‘kako misliti bez reči’.”
“Za većinu od vas, ovo što govorim nema smisla zato što ste navikli da se posavetujete sa svojim razumom u vezi svega. Ironija je u tome što naše misli čak i nisu naše. One odjekuju kroz nas i u tome je razlika. I kada god nam dosađuju dok učimo da upotrebljavamo razum, mi završavamo tako što ih prihvatimo.”
“Ako upitate razum, on će vam reći da je svrha čarobnjaka besmislica zato što ona ne može biti racionalno dokazana. Umesto da vas savetuje da krenete u iskrenu proveru te svrhe, on će vas prisiliti da se sakrijete iza čvrstog zida tumačenja. Dakle, ako želite da imate šansu, postoji samo jedan mogući izlaz: isključite um! Sloboda se postiže bez razmišljanja.”
“Poznajem ljude koji su sposobni da zaustave svoj unutrašnji dijalog, i oni više ne tumače, oni su čisto opažanje; oni nikada nisu razočarani ili žalosni zato što sve što čine započinje iz centra za odluke. Oni su naučili da posluju sa svojim razumom kao gospodari i žive u najizvornijem stanju slobode.”
Nastavio je govoreći kako je tišina naše prirodno stanje.
“Mi smo rođeni iz tišine i u nju će mo se vratiti. Ono što nas kvari su sve te sulude ideje koje prolaze kroz nas u skladu sa našim načinom grupnog življenja.”
“Naši srodnici, primati, imaju veoma ukorenjene društvene običaje čiji je cilj da se umanji nivo napetosti unutar grupe. Na primer, oni posvećuju većinu svog vremena brinući se jedni o drugima, njušeći jedan drugog ili uzajamno trebeći vaške.”
“Ti običaji su urođeni, i zato su trajni; oni su tu u nama, unutar tebe i unutar mene. Ljudska bića su samo naučila kako da ih zamene razmenjivanjem reči. Kad god nam se ukaže prilika, umirujemo jedni druge pričajući o nečemu. Nakon hiljada godina zajedničkog života mi smo se srodili sa tim prilikama do te tačke da, bez obzira spavamo li ili smo budni, naš um se nikad ne utišava, on uvek priča sam sa sobom.”
“Don Huan je tvrdio da smo mi grabljive životinje koje su pomoću sile pripitomljavanja pretvorene u preživare. Mi provodimo svoj život prežvakavajući beskrajni spisak mišljenja o skoro svemu. Misli nam stižu u obliku grozdova; svaka je povezana sa drugom sve dok celi svemir uma ne bude ispunjen. Ta buka nema upotrebnu vrednost zato što je njen praktični cilj da slavi veličinu ega.”
“Zato što se protivi svemu što su nas učili kada smo bili deca, tišini treba pristupiti u duhu borbe. Tada stičete veliko preimućstvo: iskustvo prikradača. Savremeni čarobnjaci preporučuju da prođemo kroz svet bez posvećivanja ikakve pažnje, postupajući preme svemu jednako. Ratnik prikradač (tragač) postaje gospodar situacije – na dobro ili na loše, zato što postoji nešto užasno efikasno u delovanju bez korišćenja uma.'" CC


“Naša stvarna situacija je da smo energetski blokirani, što je posledica onoga što čarobnjaci nazivaju ‘kolektivna učvršćenost skupne tačke.’ “
“Neobična posledica te učvršćenosti je način na koji se specijalizujemo. Kada se pripremamo za profesiju, na primer, umesto da proširimo svoje poglede, mi uglavnom završimo postajući pasivne, dosadne osobe, lišene kreativnosti i motivacije. Za nekoliko godina, naš život postane umršen, ali, udaljeni od preuzimanja odgovornosti za sopstvenu promenu, mi okrivljujemo okolnosti.”
“Jedna od najozbiljnijih navika koja uobličava naš popis je navika da pričamo drugima o svemu što radimo ili ne radimo. To je važan deo socijalizacije. Mi želimo da stvorimo originalnu sliku samih sebe, ali ta slika završava kao oblikovanje sebe prema isčekivanjima drugih ljudi tako da postajemo imitacije onoga što drugi žele da budemo. Jednom kada su nas oni definisali kao činjenicu, mi moramo da postupamo po određenim šemama ponašanja, čak i kada su nam se smučile ili čak i ako ne verujemo u njih, zato što nas svaka želja za promenom navodi da se sudarimo sa zidom.”
“Većina ljudi se oseća prazno kada nemaju ljubav ili prijatelje, zato što su sagradili svoj život na slabom temelju međuljudskih odnosa tako da nemaju ni malo vremena za preispitivanje svoje sudbine. Na žalost, prijateljstvo je uglavnom zasnovano na razmenjivanju poverljivih podataka, dok je u isto vreme osnova premisa svakodnevnih međuljudskih odnosa da će sve što kažemo jednog dana biti upotrebljeno protiv nas. Tužna je činjenica da su oni do kojih nam je najviše stalo, takođe izvor naših najvećih glavobolja!”
“Čarobnjaci smatraju da nas pričanje o sebi čini pristupačnim i slabim, dok nas učenje kako da budemo tihi ispunjava snagom. Pravilo puta znanja je da preokrenete vaš sopstveni život u nešto toliko nepredvidivo da čak ni vi lično ne znate šta će se desiti.”
Susreti sa Nagualom

Evo već dugo nisam ovo citirao :D
'Slušaj, još od rođenja govore nam da je svijet tako i tako napravljen i ne preostaje nam ništa drugo, nego da svijet tako i promatramo, kroz opis koji nam daju..Mi smo svjetleća bića. Mi smo stvarnost. Mi smo svjest. Mi nismo objekti,nemamo čvrstu konzistenciju, mi smo bezgranični. Svijet čvrstih objekata samo je sredstvo da se naše lutanje po Zemlji učini ugodnijim. To je samo opis, stvoren da bi nam pomogao.
Kada svijet spoznamo svojom 'voljom, tada znamo da on uopće nije toliko 'vanjski' niti toliko stvaran kao što vjerujemo.'
Don Juan Matus
 

choki123

Aktivan Član
25.04.2007
477
29
0
35
pa da,al mislio sam u smislu romani kao ovo ono priča zaplet na kraju je stzvar u tome da se gospodin karlos išo drogirat kod nekog starog luđaka koji mu je davo biljke i droge kuiš i sl.
često sam prioje razmišljo i kopkalo me stalno kako je izgledo juan i genaro ili gorda,il kastaneda,stalno sam to razmišljo da mi je samo vidit njihove face ne znam zašto,možda i bolje da nisam nit nikad oću,al pazi ti nigdje nema slike od castanede ja nisam još nigdje našo na netu kolko sam tražio
 

extranoize

Aktivan Član
04.01.2008
255
22
0
35
Cc1962.JPG


evo ga :)

“Jedna od najozbiljnijih navika koja uobličava naš popis je navika da pričamo drugima o svemu što radimo ili ne radimo. To je važan deo socijalizacije. Mi želimo da stvorimo originalnu sliku samih sebe, ali ta slika završava kao oblikovanje sebe prema isčekivanjima drugih ljudi tako da postajemo imitacije onoga što drugi žele da budemo. Jednom kada su nas oni definisali kao činjenicu, mi moramo da postupamo po određenim šemama ponašanja, čak i kada su nam se smučile ili čak i ako ne verujemo u njih, zato što nas svaka želja za promenom navodi da se sudarimo sa zidom.”
ovo je tako istinito da boli! a stvarno je teško mijenjati se (ili ne mijenjati).
 
25.04.2009
13
0
0
33
Weedran je napisao(la):
Ima u svijetu puno ljudi koji stvaraju "religiju" od kastanedinih učenja, pokušavaju živjeti sve doslovno, to je fanatizam i oni su potpuno promašili poantu. Isto kako ima i raznih conspiracy fanova teško zabrijanih koji ne shvačaju poantu i zapetljaju se u problem.
Da,dosta je lako zabrijat pogotovo nakon neke od nejgovih odlicnih knjiga.Kad ljudi to procitaju misle da postaju neki samani da ce oni okolo bacat neke magije,a zapravo ih okolo voza ego.Dok se zapravo radi o teskom zivotnom izboru u kojem se treba odrec svih nasih laznih uvjerenja i sagradit nova,koja su za prosjecnog covjeka luda i glupa dok oni spavaju u iluziji.koj paradoks.:eek:hno:
 

Beyond

Vutra Veteran
07.08.2006
1.948
335
0
38
E baš to, njihov ego, briju da će biti neki čarobnjaci, sve zbog cilja nadmoči nad drugima, a ne s ciljem samospoznaje i slobode. A to može završiti samo s teškim psihičkim i fizičkim poremečajem.

Šta mislite o letačima (los voladoresima)? :)
 

choki123

Aktivan Član
25.04.2007
477
29
0
35
što se toga tiče,bilo je tu nešto sa amy wallace i njenom knjigom u kojoj je pisala o castanedi,sad ja ne znam za sigurno,trebam još čitat za to,al uglavnom ona je u jednoj knjizi govorila o castanedi da je bio takav i takav sad neću u detalje i navodno je knjigu izdala o njemu kao ovo ono i njegovu sliku je bila stavila kao daje bio ful gadan sad ja ne znam kako šta,dal je ta knjiga baš ono istina o njemu,uglavnom trebam još vidit,al nekako mi je ta informacija poljuljala sve to u vezi njega (i navodno je matus bio plod njegove mašte)...uglavnom sad ne znam
a o voladerosima sad ne znam,može se puno više tekstova nać na gal. forumu i textova
 

Beyond

Vutra Veteran
07.08.2006
1.948
335
0
38
Za mene nema veze ni da je kastaneda u stvari bio jedan oduran gmaz koji je jeo malu djecu, a don juan njegova mašta ili neki drevni bog koji je zahtjevao žrtve. Pa i da je samog kastanedu i don juana i sve njih izmislio neki maštovit um, opet nema nikakvi utjecaj na moje mišljenje o napisanom u njegovim knjigama. Jer to nije bitno, nimalo. Njegove riječi su trigeri koji aktiviraju određene poglede na život čitaoca. To nisu strani pogledi u obliku programa koji čekaju da se usade u nečiji um, to su trigeri koje pomažu Biću da se vrati samom sebi. Neke stvari u životu se jednostavno osjećaju, Znaju, bez umnih procesa analize i prosudba. Toltečko učenje nemože biti umno shvačeno jer je racionalnom umu apsurdno, u tome je poanta, mora biti doživljeno da bi bilo shvačeno. Znanje koje je izneseno nije nešto u što bi se trebalo vjerovati, šamanizam nije vjera ili neka religija, šamanizam je čisto praktična stvar. Kastanedine tekstove treba prosuditi i osjetiti onkraj uma, i ako se odluči, tada provjeriti u praksi i krenuti putem ratnika. Ako je sve mašta, ništa se neće dogoditi i vratit ćeš se svojoj iluziji i nastaviti vjerovati u što god želiš vjerovati, ali ako tu nešto ima, tada ćeš znati što dalje raditi. Niti bi se trebalo sve doslovno shvačati jer je to samo opis, kao i sve u životu. A ako pa nevidiš baš ništa u toltečkom učenju osim apsurdnih glupost onda bok, ostavi se toga, put ratnika nije za svakoga.

Ja imam dosta tekstova o letačima ali to je malo škakljiva stvar, nije za paranoike :)
 

choki123

Aktivan Član
25.04.2007
477
29
0
35
eh slažem se,
al opet mi se prćka po glavi ko je to,ne govorimo sad o njegovim knjigama nego baš o njemu direktno al dobro,ko što kažeš nije to bitnije od ovog drugog:costumed-smiley-027