CFL - domaja - Prvi grow - testiranje

Hempatia Soma iGrow Hemps garden
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.

nitro_grow

Aktivan Član
22.03.2010
93
10
0
34
Eo nagovori me zlo&naopako da otvorim dnevnik, pa ajd da pocnemo... :p

Prvo da kazem da uopste nisam imao pojma o svemu ovome, ama bas nista kad sam poceo, sto i nije bas tako davno, malo sam ucio, pa sad kao znam, ali KAO :)

Nabavio seme domaje koje se "rasipalo okolo" ( oko 10 semenki ), i resio da pocnem sa ovim... Krenuo malo sa ucenjem... Vidim da je najbolje da proklija u maramicama, onako dobro nakvasenim, na 12/12 svetla... Napravim manji box 50x50x50, napravim svetlo ( 2 x 35W CFL )...
Samo je imao svetlo i oblozen alu foliom...

Posle 3 dana, da pogledam... Vidim da sam zaboravio kesu... Maramice skroz suve, ni traga klijanju ( logicno )... :icon_lol:

Ponovo navlazim maramicu, stavim u kesu, stavim na 12/12, i za 3 dana proklija 8 od 10, ostavio sam jos 1 dan, da se malo ucvrsti klica...

Posle sam dodao jos 7 semenki, pored...

Ubacio sam jos 2 x 35 CFL ( sto je 140 W, tj. oko 9100 lm ), mada, sto sve vise ucim HPS mi je primamljiviji, ali za sada koristim ovo... ;)
zasadio tih 8 u plasticne male case ( kao od jogurta, ali nisu od toga :icon_lol: ), malo nakvasio,
zemlju sam nasao u sumi, meka, rastresita, prosijao sam je da nema korenja,
case sam zavio u foliju, da ne bi dolazilo svetlo do korenja...
Ubacio sam posudu sa vodom, stavio krpu koju sam izvukao malo, da se ne bi smanjila vlaznost u boxu, zbog svetla, zagrevanja...
Ovo sam danas uradio, sutra cu opet malo nakvasiti zemlju, ali skroz malo, samo da bi bila vlazna dok ne budu ponikle...


E sad, mozda ce zvucati malo smesno, ali uzeo sam crevo ( ono za struju, koje ide pre brojila, ako ne znate, nbt :p ), napravio rupu u boxu, uvukao malo unutra, a drugi izbacio kroz prozor,
nabavio sam ventilator ( za racunare, 12V, onaj veci 12x12cm ), stavio u box, ali jedan deo ventilatora prekriva mesto gde crevo ulazi u box, tako da USISAVA "svez vazduh" s polja i rasprsuje po boxu...
( Valjda bi ovo trebalo da bude dobro, ako ne, nemojte da se smejete :p )

Temperatura u boxu je bila malo veca, oko 34°C, ali to je pre ubacivanja ventilatora, sada bi trebala biti niza... :)

Za vlaznost jos uvek nemam, ali bih trebao nabaviti uskoro...
ph vrednosti ne znam, nemam instrument, ali izgleda da se ne moze kupiti u mom gradu, tako da jedino da naruchim, ili odem u neki obliznji grad...

( Nevezano za ovo, malo ranije sam uzeo jedno seme i stavio u saksiju, kao za cvece, zalio i sve, posle 7 dana... ni traga :/ Mislio sam da nece proklijati, krenem da kopam i presecem klicu :( Zakopam, i ostavim... Kako je to jaka biljka... Posle par dana je izasla, vidi se, sada ima oko 4cm, ali mi je ona odvojeno od boxa, nju preko dana iznesem napolje, na sunce... Outdoor, na neki nacin :) )

Eto, toliko od mene za danas... :p
 
  • Sviđa mi se
Reactions: Z&N

bvana

Aktivan Član
13.05.2009
75
22
0
34
e ja sam jednom u vegetaciji, dok sam presadjivao biljku skoro polomio na pola , i ortak iz fazona da vidimo shta ce da se desi ostavimo je i privezemo za drvo , posle nedelju i po se oporavila :D

uzmi ph testere dok neuzmesh merach, nisu skupi
 

nitro_grow

Aktivan Član
22.03.2010
93
10
0
34
Kazu da je mnogo jaka biljka, koliko god da je ostetis, kazu da su vece sanse da ce se oporaviti nego da ce uvenuti... :)

E, jel zna neko kolika je cena ph testera, ph uredjaja i hidrometra ?
 

Z&N

Aktivan Član
27.12.2009
3.360
5.539
298
Ph mjerač svakako neki skuplji,jer one igračkice po 10-20 e su za k**** !
Digitalni termo/higro metri su oko 15-20 e - dosta dobre kvalitete! Analogni 10-tak e u pet shopovima!
Ovo sam ti sad okvirno napisao,jer vidim da nismo u istoj državi :icon_smile:
Dobro ti bvana reće-kupi lakmus papiriće ili reagens (kapi) ! To se u pet shopovima može nabavit ! Služi za provjeru ph vode u akvariju!
Kad složiš sve,daj malo slika da vidimo :watchplant:
:thumb:
 

nitro_grow

Aktivan Član
22.03.2010
93
10
0
34
Ph merach ne mogu da nadjem nigde... Moracu lakmus ili te kapi... ;)
Hidrometar cu morati naci negde...

Termometar imam, ali bolje da nemam... :/ Temperatura oko 35°C, dok kad je iskljuceno svetlo spusti se do 18°C... Iako sam ubacio ventilator i sve, opet se greje puno...
Moracu danas napraviti jos nesto kako bih to sredio... :/

Bice slika, samo da sredim ovo... ;)
 

Che*

Poznanici Foruma
Poznanik Foruma
10.09.2008
633
104
63
ne procitah od kud si .. ali voda na cijelom balkanu je prihvatljiva za uzgoj. ne zamaraj se sa metrovima..bar za sad.najbolje rezultate sam dobivao dok ih nisam ni imao.

spusti temperaturu...35C je previse...pojacaj ispuh zraka ak mozes.

Ph metar preko ebaya...cca 100 kn ili ti 20dolara sa dostavom.imam ga i sljaka vec godinu dana kao mala beba.
 

nitro_grow

Aktivan Član
22.03.2010
93
10
0
34
Ok, sacekacu onda sa Ph metrom...

Moram nabaviti za vlagu, jer ne znam koliko cfl isusuje vazduh...
Stavio sam vodu i stavio jedan kraj krpe u nju... Valjda to pomaze, ali opet imam osecaj da je smanjena vlaznost...

Znam da je 35 previse... Ovaj ventilator od 12x12cm ne pomaze... Spusti na 30, ali je opet puno... :/
Kasnije sam uzeo veci vent, stavio da ispuhuje gore vazduh, i tad se spusti temperatura na 26... sto je valjda dobro... ali opet, ne mogu stalno koristiti ovaj veci... :/
Mislio sam kupiti jos 2 manja, jedan staviti na ovo crevo sto je napolju, lepo spojiti, zalepiti dobro, da usisava spolja svez vazduh unutra,
a drugi staviti gde su sijalice da ispuhuje vazduh...

Da li bi bilo dobro staviti staklo, da se razdvoji nivo gde su sijalice od onog gde su biljke?
Lepo zalepiti da ne prolazi nikako vazduh dole...
Jel bi to bilo pametno ili bi jos gore napravio? :)

Jos uvek nema slika jer stalno radim prepravke boxa...

Update:
Danas su mi jos 2 semenke proklijale i njih sam posadio, isti postupak kao i gore, tako da sada imam 10 biljcica...
Isto tako mi je jedna sinoc ponikla, ima skoro 2cm, a druga je pocela da podize zemlju, izlazi... ostale jos uvek nista...
Danas sam ih malo zalio, ali skroz malo kako bi povrsina bila vlazna, da mogu lepo nici... Ovu sto je vec nikla nisam zalivao...
 

Z&N

Aktivan Član
27.12.2009
3.360
5.539
298
Nikakvo staklo.Cfl malo grije i ako neki vent staviš da ti piri u vrhove biljki,odnosno između njih i lampi,na 5 cm mogu bit bez greške.
Ako imaš dobar ulaz zraka u box,a izlaz loš,isto ti je kao da nemaš ništa.Dobra cirkulacija zraka je uz svjetlo glavni parametar.
Vlagu bi trebao mjerit!Trebala bi prelazit 45% (do 60%) ,a to odokativno ne možeš odredit.
http://www.vutra.tv/sf.html Svakako pogledati :)
 
S

silikolor banda

Guest
cfl ti je odlican za vege fazu ako je u plavom spektru ali bih ti stvarno savetovao ako imas finansijskih mogucnosti da nabavis hps. i pod hitno resi tu temperaturu, svedi je na 30c
 

nitro_grow

Aktivan Član
22.03.2010
93
10
0
34
Pa mislio sam da u ovom boxu budu dok su male, jer ne mogu u ovom porasti velike...
Moracu napraviti veci box, i u njemu cu bolje sredjivati i nadam se nabaviti HPS... A do tada, moraju da budu u ovom... :)

Temperatura se spustila, sad je oko 25°C...
I to samo sa ovim 12x12cm ventom... :)
To bi trebalo da je dobro... :)

Evo malo slika, samo sto sam i posle ovih slika malo sredjivao...


Evo biljcica...


Evo kako izgleda box kada je otvoren... :)


Evo ga vent, tu je i dovod "svezeg vazduha"... :p


Evo kako izgleda box kada se zatvori ( mada, ima jos 2 strane koje se zatvaraju tako da bude vise sklopljeno, da bude mrak kada je iskljuceno svetlo ), ovde se vide rupice koje sam napravio, koje se nalaze iznad cfl, tako da topao vazduh od cfl na njih izlazi iz boxa... Ovako sam resio temperaturu... :)

Danas sam ih malo podigao, sada su oko 10 cm od svetla, i stavio vodu sa krpom blize ventilatora...
Ne zalivam ih jos uvek puno, samo malo ujutru nakvasim povrsinu zemlje, oko pola sata pre paljenja svetla...

7 je vec pocelo lepo rasti, razvila su se ona pocetna 4 lista,
2 su tek jutros proklijale, izvirile iz zemlje,
dok jos 4 treba tek da proklija... :)

Jos treba da napravim reflektor, jer sada jedini reflektor je ova folija iza sijalica... :/

Moram priznati da mi ovo sve vise postaje zanimljivo, samo mi je malo zao sto ne mogu da im obezbedim bas idealne uslove, ali docicu i do toga polako... :)


zlo&naopako, ja sam ove snimke nasao na youtube i pre, samo sto nisu bili prevedeni i bili su razdvojeni u delove... :)
Ovde sam nasao ovo za semenke i maramicu... :)
 

ZOKI

Aktivan Član
21.01.2008
1.257
42
73
16
sijalice moraju biti 5cm od vrhova biljki.... ako si stedne
 

Z&N

Aktivan Član
27.12.2009
3.360
5.539
298
Gledaj,moraš se potruditi da što više primakneš cfl biljkama jer im intenzitet svjetla jako opada,pa će ti se biljke izdužit.Stavi neki vent da ti piri između vrhova i cfl-ki.
Može 10,ali bolje 5-6 :)
 

nitro_grow

Aktivan Član
22.03.2010
93
10
0
34
Malopre sam proveravao da li su se cfl zagrejale puno, i kada sam ih dodirnuo... Nista... Skoro hladne...
Ne znam zasto se plasim da ih primaknem... :D Moze cak i blize... :)
Jel normalno da vremenom zagrevanje cfl opadne?
Pre su se bas bas grejale, 35°C naprave i to 30cm ispod, jedva se mogu dodirnuti, a sada... Sada ima mozda 20°C u njima... :)
 

Z&N

Aktivan Član
27.12.2009
3.360
5.539
298
Griju se one.Ne jako,ali ipak pazi!
Mjeri temp. u razini biljki. Kasnije kad narastu,uvijek u razini vrhova mjeri temp.
 

ZOKI

Aktivan Član
21.01.2008
1.257
42
73
16
jedan vent da duva izmedju sijalice i vrhova biljka i resio si problem :)
 

nitro_grow

Aktivan Član
22.03.2010
93
10
0
34
Eo jos malo slicica:







Jbg, nisu lepe slike, slikano je sa mob, ali se vidi kako rastu... :)

Kako su mi lepe... Poceo sam da se vezem za njih, kao mala deca... :) I ne rastu u visinu skoro nikako, samo sire listove... :)

Temperaturu drzim oko 22-27 sa svetlom, dok kad nema svetla spadne do 17-18...
Sad su na 18/6 rezimu svetla...
Svako jutro pre paljenja svetla malo pokvasim povrsinu zemlje... Da ne bi bila suva... To radim stalno, sa skroz malo vode, a ponekad pritisnem casu pri dnu, ako je mekano znaci da je vlazna, a ako je tvrda onda je suva... I tako proveravam... :) Mada, kad je suva puno desi se da ispuca od stiska, ali im ne smeta to... :(

Ova zemlja izgleda bas dobro, pjeskovita je, rastresita... Moze vazduh nesmetano da prolazi... :)
 

Z&N

Aktivan Član
27.12.2009
3.360
5.539
298
Čitam i ne vidim-koja je zemlja? Nadam se da si pročitao temu o pripremi zemlje,jer ti je jako bitno osigurati max uvjete,a zemlja je jako bitna-ono:ph,N-P-K,mikroelementi,perlit...svašta nešto!
Na gnojenje ne pomišljaj još dugo!Znam da nisi sad ništa o tome spominjao,al' ono,da kažem dok je još sve ok :icon_lol:
Samo uživaj :thumb:
 

nitro_grow

Aktivan Član
22.03.2010
93
10
0
34
zemlju sam nasao u sumi, meka, rastresita, prosijao sam je da nema korenja
Kupi naocare... Hehehe
Ne znam kakav je sastav zemlje... Ali ovu zemlju svi koriste za cvece, i posle dugo vremena ne gubi svojstva, i dalje ostaje rastresita, meka...
Nisam strucan, ali mislim da je dobra, od istrulih biljaka ima hranljive sastojke, malo je peskovita pa vazduh moze lepo da dolazi do korenja...
Naravno, trebace joj "gnojenje", ali o tome ne razmisljam jos uvek...
 

Z&N

Aktivan Član
27.12.2009
3.360
5.539
298
Sretno ti bilo,ja se nebi zaje*** s tom zemljom punom tko zna čega,a 20 l kvalitetne zemlje ne prelazi cjenom 10-tak eura.Ma k***,nije ni toliko...
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.