CFL + LED ? + Opis growa

Hempatia Soma iGrow Hemps garden

sone1

Coco Loco
Poznanik Foruma
14.12.2019
1.302
6.835
258
E ovako, lutam po forumu ali ne nalazim da je neko probao, pa da predstavim projekat pre nego sto postavim pitanje.
Pocelo je tako sto sam mislio raditi micro box, sklepah neku vecu kutiju 40-60-80 sa 2x120 PC ventovima in/out, + 2x120 unutra, stavio alu cevi da duva i uvlaci spolja sa vrata od tavana, sve to oblozio folijom (kuhinjskom), dobio neki mix kompost od druga 16-16-16 i lepo ja to krenem sa malom cfl iz kuce 18w 2700k 1300lm dok nije niklo i krenulo ko ludo
Po uzoru na strani tutorijal kako je CFL cheap i easy i kako mogu oba spektra i najbitnije sto su idealne za manje visine (moj problem) i ne zagrevaju mnogo, odem ja i kupim: 3x25w 2700k 1840lm, 1x65w 6500k 4550lm, 1x85w 6500k 5950lm i dobijem jos jednu 32w 6500k 2300lm
Kada jedared dolazi taj frend kod mene, sto mi dade kompost i sijalicu, i gleda i pocinju komentari kako to nista ne valja, kako je to malo, uzalem 100e da bi dobio 20, bla bla truc i na kraju me ubedi da napravim nesto vece i da kazem ozbiljnije, i na to sve prodam nesto i uleti mi 150evrica viska nenadano

Sto zbog nedostatka prostora, a sto zbog osnovnog materijala koji sam imao za dz, napravih ja drvenu kutiju 80-80-120, napravio po jedan otvor 115mm dole i gore (pc ventovi i dim. mi bile u glavi), lepo ofarbao u belu, oblozio nekom gradjevinskom folijom koja nije ni 5e kostala(4m2), ubacio 4x120 i 140mm ventove, napravio reflektore od aluminijuma za ove vece sijalice i tu stavio po 80mm ventove (3kom) i jedan od 120mm jer sam uzeo jos jednu CFL od 125w 2700k 8500lm, hygromer, PH i TDS merace, 2xsmart pot 11L, napravio mix coco + perlit (80/20), grow i bloom PH minus, calmag, jungle juice GMB, supervit, i sta jos ne znam ni sam i manje vise spicko skoro svu lovu.
Kada sam se preselio iz kartona u pravi box i pustio sve u rad, nastao je problem sa temperaturom od 34*C.
Odem i uzmem jedan kupatilski vent 120mm oko 150m3 protoka za dovod i turbinu 190m3 i can filter 100mm za odvod. I tu manje vise ja spickam svu lovu sto sam imao, a temp su mi na oko 30* nekad skoce na 32*, pa pojacam potenciometar koji sam pravio za ova dva velika AC venta.

U medjuvremenu razbijem jednu ovu 25w 2700k sijalicu, sto me dovodi na sledeci zakljucak i pitanje iz naslova:
2700k 193w 13500lm u cetiri sijalice
6500k 182w 12800lm u tri sijalice (imam i jednu mini G9 11w 500lm)
375w i 26300lm ukupno, ali je problem sto mi crveno manjka i sto nije svuda isto rasporedjeno, negde ima vise negde manje, biljoze se vec guraju po sirini na tom prostoru (FIM + LST) a jos sam radio i defoliation, 6 nedelja veg i sada ce 2ga nedelja blooma oko 70-80cm u visinu sa potovima, a od cvetanja jos uvek imaju samo one dve bele niti, tek ponegde jos po 2 braon.

Moja dilema je sledeca, da li da uzemem jos 2x philips 32w 2700k 2160lm ili za iste pare 4x china 25w 2700k oko 1500lm
Ili 3x e27 Full spectrum LED 5x2w (400-840nm) iz lokalne radnje Ovakve
ili 3x e27 LED 28x1w mix red, blue, white, uv i ir sa KP Ovakve
Gde bi npr na ove 3 LED dodao mozda jos jednu ali tek za mesec dana kad sedne jos nesto para.
Ili vi imate neki treci predlog ?

Ovo su opcije koju mogu relativno brzo da odradim i da prezimi sada kako tako dok grow zavrsi, dok svakako planiram da pravim LED panel u narednih 2-3meseca za sledecu turu, uz koji cu koristit i neke od CFL koje sada imam.
Naveo sam ova dva modela LEDa po istoj ceni, jer me zanima sta cu moci da stavim sto blize, kako bi sto manje pravio senku sa CFL koje trenutno stoje.
Ovo ce me jos kosta oko 20tak eura koji su mi da kazem skoro poslednji u dzepu trenutno, a imam jos par modifikacija da uradim u boxu, jer me ubija vlaga preko noci, oce i do 70% da ide, a vent ne moze raditi non stop kad je mrak jer ce previse ohladiti (sada pada na oko 18*), a bojim se temperature kada dodju minusi uskoro, pa pripremam neki mini grejac takodje.
Takodje moram smanjiti tempereture dok radi svetlo, kao i vlagu (koja me muci) jer ljudi sa vremenom smanjuju i na 20% RH u posl nedeljama, kako bi pojacali proizvodnju trihoma
Da sam znao kakve muke i probleme cu da dozivljavam stavio bi HPS od 400. . . a ja se bojao da ne bude pretoplo. . .

Izvinjavam se na poduzem postu, sada barem imate sliku bez slika :D
PS Ovo mi je prvi grow, mislim da je vecina zakljucila do sada :)
PPS Planiram takodje da ubacim Arduino koji bi kontrolisao ventilaciju u pocetku na osnovu temperature i RH, sto sa pwm sto sa releyima, a kasnije moze da se dogradi npr autowatering, kao i kontrolisanje osvetljenja ;)
 

h0nda

"easy skanking"
Prijatelj Foruma
02.03.2016
2.640
13.732
358
Osobno nebi nadopunjavao sa led zaruljama jer ce morat biti na okvirno 30etak cm razmaka od biljaka da nebi doslo do burna, rade ako trebas nadopuni sa cflkama posto ih vec imas i one mogu na blizu stajat do biljke. Mislim da ti je tih 375w dosta (mozda i previse za taj prostor al nisam radio sa cfl pa neznam tocno) rade probaj maknuti koju plavu ili ju jednostavno zamjeni sa 2700k.
E da i visoka vlaga , nek te nebrine proizvodnja trihoma koliko pojava pljesni pri viskoj vlazi u fazi cvjetanja!
 
  • Sviđa mi se
Reactions: Lovetogrow

Z&N

Aktivan Član
27.12.2009
3.360
5.539
298
prodam nesto i uleti mi 150evrica viska nenadano
Pročitati pravilnik i poštovati isti molim!
 

sone1

Coco Loco
Poznanik Foruma
14.12.2019
1.302
6.835
258
Mozda je greska u sporazumevanju, hteo sam reci da pored osnovnih primanja, sam uspeo da se resim nekih stvari, preko oglasa, sto mi stoji dugo i skuplja prasinu, pa sam pored za prezivljavanje imao viska da ulozim u nesto. Ako sam prekrsio pravila evo izvinjavam se, nisam znao da takve stvari remete pravilnik.

Kako vreme prolazi i dok razmisljam, tezim vise ipak ka tome da dodam onda jos koju 2700k i zamenim mozda jednu 6500k. Sto se tice ukupne snage, kod CFL kolko sam video do sada nikad nije viska, i svi koji su radili preporucuju sto vise to bolje. Cak sam naleteo na netu na room nekog amera od oko 2m2, gde covek ima oko 1kw :zvezda:::)
Problem je sto sam kupio te malo jace od 6500k, a nije bilo potrebe, mozda da sam eventualno uzeo 65 umesto 85, ali nema veze ionako je cena bila na akciji, a to je zato sto sam poceo da pratim strani giude, a usput sam slusao osobu koja ima "godine" iskustva iza sebe, a izgleda da ustvari nema pojma o nekim osnovnim stvarima, i mislim da sam se za 2-3meseca vise edukovao nego isti za par godina. . .
Elem problem je sto je CFL izumreo u mojoj okolini, a i sire kolko vidim, i stvarno je tesko naci normalnu sijalicu (2700k) po normalnoj ceni, ili je kinez od 20w sa malim lm/w od 3-4e, ili je ova jedna jedina philips sa normalnim lm/w koja je skoro 10e, koje bih ja stavio jos 4, a imam love za 2. . .a ovih 6500k jos ima da se bira. . .
Druga stvar, uspeo sam da resim vlagu, jer sam tajmer od AC ventova slucajno ostavio da stalno radi, umesto kako sam do sada koristio 20/20, i kada sam se vratio da proverim stanje vidim da je 48% RH dok radi, a temp oko 21* (lights off) :) doduse juce-nocas su temperature opet bile iznad proseka, kojih se sad vise ne bojim :D i da budu minusi, jer sam uspeo da skratim cev grejaca od kvarcne grejalice na 25cm, koji sada samo treba da montiram i podesim sa termoprekidacom i ispratim desavanja ;)
A nisam naveo da usisni vent, do sada samo ubacivao u prostoriju spoljni vazduh, box usis je bio pasivan, juce prebacio u sam box i napokon smanjio temp, i dosao na oko 28* na 3/4 snage po potenciometru, sto znaci da imam jos lufta :D :) a RH je 38-40% dok svetla rade

Jos kad bi samo mogao da nadjem one flexi gibljive cevi sto se koriste za stone lampe kako bi bilo lakse da podesavam blizinu i polozaj, i na konju sam :D
iu
 

Jojoman

Banned
Banovan
08.02.2011
2.276
11.277
358
Zaboravi na te "flexi"…preambiciozno vjeruj :D
Radio sam i radim i s cfl između ostalog,sad rade 32w 2200l ,kao kod tebe.odlične lampe. Ako ćeš s njima raditi grow onda ih postavi više vodoravno da iskoristio veću površinu isijavanja lumena.vodoravno ih postaviš,najbolja iskoristivost..problem je samo što 6400k treba bit punoo bliže biljci od 2700 ili warm pa na to obrati pozornost.odlične biljke se mogu izvući pod tom rasvjetom,samo treba dobro posložiti žarulje.ima tema o ovom, mogao si nać sve na forumu:):spliff:
 
  • Sviđa mi se
Reactions: Badi

sone1

Coco Loco
Poznanik Foruma
14.12.2019
1.302
6.835
258
Pitanje jedno, kako resavate visinu PC ventova da ih dizete i spustate a da nisu da kazem fiksni ?

PS Da li ove slike sto kacite pravite sa smart telefonima, posto sam malo skeptican po pitanju toga, pre bi koristio obican aparat koji nije ni na kakvoj mrezi . . .

Ehrm ovaj imam samo jednu to od 32 6500k, ove dve su od 25 2700k, a sada razmisljam da li da uzmem jos 2x 32 ili 4x25 ili 20kolko su vec. . .
Moze neki link od tema posto ovde ima more postova, pa ne mogu bas sve da pohvatam i uglavnom sto sam nasao su micro boxovi.
Velike stoje vodoravno-ukoso(65,85,125), a male uspravno jos nisam nasao pametno resenje kako da ih fiksiram u tom polozaju

PS ova od 125 takodje stoji na 2-3cm i samo ako bas dodirne neki vrh desi se burn
 
  • Sviđa mi se
Reactions: Jojoman

Z&N

Aktivan Član
27.12.2009
3.360
5.539
298
Mozda je greska u sporazumevanju.....
....Ako sam prekrsio pravila evo izvinjavam se
Sad znaš ;)
Naj sigurniji način da ne kršiš pravila je da ih proćitaš.
Ova pravila nisu tu da ih se krši,niti su tu radi represije,nego radi zaštite naših članova,dakle,između ostalih i tebe.
S obzirom da je onaj citirani dio izgledao drugačije nego si mislio,moje je da reagiram. Nema potrebe za isprikama :)
 

Jojoman

Banned
Banovan
08.02.2011
2.276
11.277
358
Ristić
Ma te male ako su one kratke spirale,ne one duguljaste, ne trebas okrećat vodoravno jer su skoro iste u širinu pa nema smisla puno na tome se gnjaviti..ove veće,duže postavi vodoravno, manje nekako između njih da ti popuni prostor na "nebu" ,tako da iz svakog djela "neba" isijavaš svjetlost tih žarulja..pokriješ što veću površinu.. ja sam ih imao preko 300w malih s 1 velikom od 100w 6400k, sve ostale 2700.ako možes i imas volje napravi nekakve reflektore za te snažnije lampe. Kako misliš vent, oni što pirkaju po biljkama ili? Najbolja vege mi je uvijek bila pod takvom rasvjetom,mada nisam MH koristio nikad za razliku od HPS. Ako to fino složis mozes fini dim imati ,samo pametno.
P.s. nesto sam primijetio u predhodnim postovima da previše pišeš u množini ,i iz tvojih riječi da se naslutiti da minimum troje ljudi već zna za tvoje planove,a to samo po onom što si ovdje napisao..nadam se da u stvarnosti nisu *10.…iskreno,za tvoju dobrobit. :thumb:
 

sone1

Coco Loco
Poznanik Foruma
14.12.2019
1.302
6.835
258
Nisi vrv procitao, na 3 velike vec imam reflektora sa sve pc ventovima od 80mm, gde na 125ci ima + jos jedan od 120mm
Ove sto mislim male 2x25w su
eaf4d612-5f7f-4c3c-b604-0fbae501125e.jpg

A jedna 18w je
cnlight-uvc-germicidal-cfl-lamp-220v-wattage.jpg

Te 3 su 2700k
Dok je ova jedna 32w 6500k
232126407

E sad jos lomim da li da uzmem od 2700k takve philips 2x od 32w ili 4x one iznad prva slika od 20-25w

Stvar je sto meni one sve ponaosob vise, sa jednog veceg rama, neke vise neke nize, bitno da su sto blize listovima, nisam pravio ono veliko kuciste kao vecina ovde
Da, na te ventove sto pirkaju po njima sam mislio, za sad su mi na nekim letvama postavljeni po coskovima, pa kad ova cuda odu jos malo u visinu, moracu vaditi pa ponovo srafiti, a bas nemam ni tolko dugackih letava vise, pa se razmisljam kako to na nesto klizno da odradim
Pa ne znam kako si to zakljucio, bas sad citam, vrvt se tako izrazavam pa tako deluje, al to nikako ;) niti imam tolko sveukupno drustvo :))
Mozda u onom prvom postu, na kraju, gde sam zaboravio da dodam "ovde" ;)

Plan je da ovako zavrsim, nemam uslove niti love sada za HPS, da ne dodje do nesporazuma ;)
 
  • Sviđa mi se
Reactions: Badi and Jojoman

Jojoman

Banned
Banovan
08.02.2011
2.276
11.277
358
Ma nisam ni pomislio na HPS nego spomenuo samo nesto.. nebitno.. ja bi prije HPS i cvjetanja ,najbolju vege imao pod ovim rasvjetom,to sam htio reći :(
philips 2x od 32w
Za ove jamčim, odlične su,ali bar 3
ventove sto pirkaju po njima sam misli
Njih tokom growa improviziraju,objesi iznad ili s strane negdi fiksiraš, dobri su ali treba ih nekoliko bar za veću biljku, snaći ćeš se već:)
 
Poslednja izmena od urednika:
  • Sviđa mi se
Reactions: Badi

sone1

Coco Loco
Poznanik Foruma
14.12.2019
1.302
6.835
258
4x120, 1x140, 1x80 dosta ? :D
Hocu napravit koju sliku, al paranoik to je, a usput jos niko nista nije odg na pitanje. . .
 
  • Sviđa mi se
Reactions: Badi

Badi

☼ »» 113 «« ☼
Grow Support
30.04.2016
5.102
44.014
2.598
Nevada, USA
Slobodno stavljaj slike, možeš i preko moba.;)
 
Poslednja izmena:

sone1

Coco Loco
Poznanik Foruma
14.12.2019
1.302
6.835
258
Naleteo ja na ultra jeftine 20w 2700k i tako uzmem 5 komada, grla, malo kabla, luster klemne, i sav srecan idem sloziti to juce.

Prvi peh prilikom montiranja, jedna mi klizne i razbije se :poop: ok jedna manje
Drugi peh posto sam vec blizu plafona od boxa i nemam bas mnogo mesta za manevrisanje, srusim reflektor sa 85icom i padne mi preko biljke. . . .gledam jbg, reko nije strasno, par grancica sam polomio i koju savio, smoren malo kontam jbg nije strasno prezivece, al ipak nije moralo da se desi

Zavrsim sve stanem pogledati za kraj, kad ona kako je bila TOPovana, pa leva desna strana, ono pukla po pola . . .:zvezda:::whato::
Vezao sam zicom sad to i nakapao malo slavola sa vodom i sad sta bude, valda necu ostati na jednoj, jer ova citava je ipak slabija po gradji. . .

Znaci ne verujem koji sam maler i kakve se meni stvari umeju desiti, a sve pre toga se trudis da sve bude tip top, cisto, uredno, na svom mestu i ovako jedna glupost te ujebe. . .
 

sone1

Coco Loco
Poznanik Foruma
14.12.2019
1.302
6.835
258
Cisto da javim da posle 4 dana i mog loma, ona ide dalje bulja kao da se nista nije desilo, cvetici se sire i dalje se grana :)
 
  • Sviđa mi se
Reactions: 1310