CFL pomoc

Hempatia Soma iGrow Hemps garden

Mr. Hedaraa

Aktivan Član
18.02.2011
73
34
18
36
sory ljudi na ovakvim pitanjima al nov sam u tome tako da...desava se :)

imam kuhinjsku stalazu dimenzija 41x28x59 (d*š*v) pa me zanima kolko cfl-ovki bi trebao stavit unutra za veg i za cvjet. jer me to totalno buni..

sutra idem do bauhausa u nabavu pa bi vas molio da mi to objasnite.. :)

pozdrav
 

slap-jack

Aktivan Član
30.05.2010
144
12
0
32
čim više to bolje, al mislim da bi ti 5,6 komada bilo dovoljno.
za vegu 865 a cvjetanje 827
i bolje od kupi ih u pevec jer su ti tamo jeftinije.
 
31.01.2009
18
2
0
34
Ma stavi unutra koliko možeš. Stavlaj jedno po jedno i čekiraj temperaturo dok ne dosegne 30 stupnjeva je ok. Ako imaš dobro provjetravanje onda stavi unutar 70w hps kako ti je proporučio herb-o-logist.
 

Mr. Hedaraa

Aktivan Član
18.02.2011
73
34
18
36
herb-o-logist je napisao(la):
Ja bi na tvom mjestu rađe razmislio o HPS 70w. Evo pogledaj prvi post pa vidi zašto je HPS isplativiji.
https://forums.vutra.org/threads/8276-Micro-hps-grow-box

Edit: A to što te buni svjetlo za vege i cvjetanje, sa HPSom možeš odraditi i jedno i drugo.

vidis vidis :) tnx na savjetu..

i da..koliko bi to kostalo sve skupa sa prigusnicom, grlo e27 i propaljivač... i di to mogu nabavit :)
 

M a n d o r

Banned
Banovan
12.01.2013
720
747
113
pošto se tema ovako zove,da ne otvaram novu imam jedno pitanjce....i nadam se da sam smio off-at malo...

dakle zanima me dali je netko od CFL-grow-era zamjetio da ako ventovi pušu po CFL lampama da one jednostavno ne izbijaju onaj intezitet svijetla,kao kad ventovi ne pušu po njima tj.ako im se ne dopusti da se zagriju na svoju radnu temp. one jednostavno ne svijetle jako kao ove po kojima ne puše i na dodir je velika razlika u temp....pa me zanima dali je bilo već riječi o ovome negdje ili ;)
 

El_Vato

Aktivan Član
04.02.2011
56
46
18
32
m a n d o r je napisao(la):
pošto se tema ovako zove,da ne otvaram novu imam jedno pitanjce....i nadam se da sam smio off-at malo...

dakle zanima me dali je netko od CFL-grow-era zamjetio da ako ventovi pušu po CFL lampama da one jednostavno ne izbijaju onaj intezitet svijetla,kao kad ventovi ne pušu po njima tj.ako im se ne dopusti da se zagriju na svoju radnu temp. one jednostavno ne svijetle jako kao ove po kojima ne puše i na dodir je velika razlika u temp....pa me zanima dali je bilo već riječi o ovome negdje ili ;)
Zato ti na lampama pored vataze, lumena, pise i kolicina Kelvina, menjajuci temperaturu utices na boju svetla takozvani colour temperature, ali to svakako neces primetiti u boxu gde su temperature pribliznvae kucnoj temperaturi tj predvidjenim uslovima rada lampe... u teoriji vazduh hladi lampu, menja joj temperaturu(kelvine), a samim tim i kolicinu svetlosti (lm)
 

Vu ing.

Aktivan Član
09.03.2012
191
229
43
El_Vato je napisao(la):
Zato ti na lampama pored vataze, lumena, pise i kolicina Kelvina, menjajuci temperaturu utices na boju svetla takozvani colour temperature, ali to svakako neces primetiti u boxu gde su temperature pribliznvae kucnoj temperaturi tj predvidjenim uslovima rada lampe... u teoriji vazduh hladi lampu, menja joj temperaturu(kelvine), a samim tim i kolicinu svetlosti (lm)
Ovo mislim da nema veze. Temperatura na kojoj lampa radi ima veze sa elektronikom lampe i zagrevanjem katoda pa one kad su hladnije daju manje "lumena" a temperatura svetlosti koje daju i izrazena je u kelvinima nema veze sa radnom temperaturom i tu temperaturu ne mozes da "ohladis". To je temperatura na kojoj idealno crno telo zraci odredjenu nijansu boje. znaci idealno crno telo (kocka cistog ugljenika) zagrejano na temperaturu od 2000 kelvina ili 1726.85 celzijusa telo ce sijati (svetleti) crvenkastom bojom, ako povecas temperaturu onda ce sijati zuckasto i ako dalje nastavis da ga zagrevas sijace jarkom plavicasto-belom svetloscu i td. S tim se zaj**avao Engleski fizicar Kelvin i u njegovu cast se "boja" svetla izrazava u kelvinima. Ventilator utice na radnu temperaturu CFL sijalice i na vreme "zagrevanja" do optimalne radne temperature kad daje najvise lumena koji su uvek iste boje svetla u kelvinima.

Mogu jos da davim al mislim da je nepotrebno za ovu temu.
 

El_Vato

Aktivan Član
04.02.2011
56
46
18
32
upravo to, zagrevanjem nekog tela(koje kasnije emituje svetlost) i njegovim hladjenjem se moze uticati na spektar svetlosti, ali to vazi za neke ekstremne uslove(svakako ne u boksu) pa sam rekao da te promene ionako golim okom nisu primetne...tako da moj komentar i ne vazi za situaciju Mandorovu, ali hteo sam reci da teorijski jeste moguce... peace
 

Vu ing.

Aktivan Član
09.03.2012
191
229
43
Ne moze se uticati na spektar svetlosti. Razmisljao sam dal da se upustam u dalju pricu ili ne i odlucio sam da se upustim cisto zbog edukacije. CFL radi tako sto preko anoda salje struju i zagreva mesavinu gasova koji se nalaze u staklenom delu CFL-ke, ti gasovi se onda "zagrevaju" i emituju ultra-ljubicasto svetlo koje pada na sloj fosfora koji se nalazi na zidovima staklene cevi. Dalje kad je fosfor "uzbudjen" on emituje svetlo (mali deo UV i IR i vecim delom vidljivo svetlo). E sad kakv je fosfor i kolko ga ima i sta ima jos odredjuje nijansu (boju) kojom CFL svetli. Ta boja je izrazena u kelvinima i pise na kutiji. Elem na kutiji (nekih proizvodjaca, ne svih) ti pise isto i optimalna radna temperatura u stepenima celzijusa. Na osnovu toga odredjujes da li CFL mozes da stavis napolje ili ne. Sad optimalna radna temperatura je temperatura na kojoj ce se najvise ili sva kolicina gasa u cevi "uzbuditi" i emitovati UV svetlo koje pada na fosfor i onda on emituje kolicinu "lumena" koja je data u specifikacijama.

Znaci od temperature sredine u kojoj se CFL sijalica nalazi zavisi dostizanje radne temperature i emitovanje kolicine svetlosti (lumena) a ne "boja" svetlosti. Hladjenjem sijalice smanjujes njenu efikasnost u smislu kolicine lumena koje daje po W ali ne mozes da utices na boju. Po tvojoj logici ako uperim dovoljno ventilarora i ukljucim klimu u sobi mogu da od sijalice koja je 6500K "napravim" sijalicu od recimo 4000 ili manje kelvina a to je jednostavno nemoguce. Jedino mogu da od sijalice koja daje 1500 lumena "napravim" sijalicu koja daje, recimo, 1000 lumena jer cu hladjenjem spreciti da se sav gas zive zagreje pa ce i manje UV svetla pasti na fosfor i on ce biti manje pobudjen i sijalica ce dati manje lumena a iste boje u kelvinima. Kad smo kod teorijski moguceg - moguce je samo dovoljno ohladiti sijalicu toliko da struja koja prolazi kroz gas ne zagreje gas uopste pa sijalica ne svetli uopste :icon_smile: a ako se gas imalo zagreje dace opet boju koja pise u specifikaciji sijalice u K. I opet da kazem ti kelvini nemaju veze sa temperaturom sijalice. Nema te sijalice koja bi ostala citava na 6500K

Ovo nije rasprava ovo je samo moj pokusaj da prenesem neko znanje. Sve sto sam napisao mozes da proveris.
 

cj1980

Banned
Banovan
25.08.2012
83
14
0
43
jebes cfl naguras ih 6 komada i temperatura ti bolesno skace jedan hpsic od 70w je idealan ne grije prevec a daje ti 7k lumena
 
  • Sviđa mi se
Reactions: Vu ing.

Vu ing.

Aktivan Član
09.03.2012
191
229
43
cj1980 je napisao(la):
jebes cfl naguras ih 6 komada i temperatura ti bolesno skace jedan hpsic od 70w je idealan ne grije prevec a daje ti 7k lumena

Podrzavam

Ima jos jedan fazon kod CFL, kazu da ako se s druge strane mnogo greju tj ako rade u nekoj zatvorenoj varijanti (npr oni lusteri sa kuglama ili sl) onda im se smanjuje radni vek.
 

cj1980

Banned
Banovan
25.08.2012
83
14
0
43
BoRaiCho je napisao(la):
Kad smo vec kod HPSa, jel imao neko u big toweru hps 70w bez cool tubea ?
to ti nebu sljakalo spalit ces biljke kupis epruetu razbijes ju pobrusis malo i ko od majke rodjena :) cold tube od 150 w je predebeo pa se dosta lumena gubi ali kak sam cital u 420m izgubis oko 10posto znaci i dalje imas 6300lumena sto bi znacilo da ti je to kao cfl 110w znaci cfl110w ti trosi vise struje od jednog hps 70w