Cigareta - Sustavno trovanje samoga sebe - Porez na budale

Hempatia Soma iGrow Hemps garden
09.01.2013
32
13
0
41
Pozdrav drugari,

Strastveni sam pusac cigareta vec 15 godina. 1-2 kutije dnevno, 7 cigareta samo uz prvu jutarnju kavu svaki dan 7/365.
Kako sam poceo ponovno trenirati i baviti se sportom uvidio sam da ce me cigareta skoro ubiti : iskasljavao sam katran i crno svako jutro a na treningu bi doslovno osjetio okus katrana u ustima. Zelio sam prestat pusit i zelio sam to pokusati uskoro ali sam znao da je to tesko i da je tesko biti bez cigarete i tesko zaboraviti na cigaretu. Takodjer je tesko nastaviti zivot bez cigarete koja nam je toliko znacila cijeli zivot. Ustvari Dali je stvarno tesko ?? Ili su to samo lazi i iluzije kojima nas se manipulira cijeli zivot od kad smo djeca. Koliko je ustvari jaka ovisnost nikotina ? I koliko je podla ta cigareta sama po sebi ?

Evo da skratim pricu otiso sam na kavu s prijateljom kojeg nisam vidio neko vrijeme i brojajuci svoje cikove u pepeljari i zaleci se kako nemogu prestat pusit i kako je to tesko on mi je rekao : HaHa ja ne pusim vec 3 mjeseca a cigaretu sam ostavio samo tako. Bez muke. Bez nikotnskih Kriza. Bez da sam ikada vise pomislio na nju samo tako. I vjeruj mi toliko je lako da ces sam sebe zacuditi ali ima jedna tajna. Procitao sam knjigu - LAKO JE PRESTATI PUSITI ALLEN CARR (ima je u svim boljim knjiznicama/bibliotekama)

Evo ljudi na vama je dali cete procitati knjigu i dali zelite prestat pusiti ali on ne pusi vec 8 mjeseci a ja vec 4. Nikada nije bilo lakse prestat pusit, jer istina oslobadja i otvara oci, neznanje je najveci neprijatelj.

Ne mogu vjerovat koliko sam glup bio 15 godina i koliko je lako prestat pusit bez da ikad vise pomislite na to zlo.

Lijep pozdrav i dajte komentare ukoliko je vec netko procitao knjigu ili ce ju tek procitati. Takodjer morate zeljet prestat pusit ako zelite da stvar proradi ali ako ne zelite prestat pusit znaci da ste samo budala. Knjiga je preporucena i nepusacima radi edukacije.
 

maverick

Aktivan Član
03.01.2011
340
578
93
Kako prestati pušiti cigarete? Razmisliti malo o ovome:
2lungs1.jpg
tumblr_m18x42Kvpt1rra0wno1_1280.jpg


Cigarete uništavaju cilije, plućne resice (Treplje ) koje su zapravo dlačice koje pomažu pri izbacivanju katrana i ostalih nečistoća putem sluzi (ono što iskašljete) iz pluća.
Bronchiolar_epithelium_3_-_SEM.jpg


Za razliku od duhana kanabis ne uništava cilije nego ih privremeno paralizira, te pomaže pri "čišćenju", a THC je bronhodilator ilitiga on širi bronhije, te tako povećava protok zraka u plućima. Naravno samo pušenje bilo čega nosi nekakve rizike sa sobom, pa bi bilo poželjno vaporizirati.

E, sad sam se sjetio i jedne knjige koju nam je naš ekstarmegasuperstručnjak SSakoman prodavao kao klincima u školi
69797.jpg
. IN YOUR FACE BARABO LAŽLJIVA, glavno da je na nama zarađivao...
 
  • Sviđa mi se
Reactions: skipe

usrname

Banned
Banovan
14.04.2012
501
676
0
12
Joj super tema. Imam pušačkog staža preko 20godina i u tom razdoblju sam imao tek jednu fazu nepušenja od nekih 9 mjeseci. Uvijek sam bio umjeren pušač, oko 30 cigareta dnevno. Posljednjih godina sam prešao na motanje Samsona žutog i puno mi je pomoglo i financijski i zdravstveno.

Sad vam s ponosom mogu reći da ne pušim već 12 dana!

Posljednjih mjeseci sam svako večer pri pranju zuba gledajući se u ogledalo govorio sam sebi : "e baš si majmun, pogledaj kako ti zubi žute od kave i duhana, a nemožeš više učinit ni par skala da ti se ne zamanta...ma od sutra ne pušim...samo da izdržim sutra taj jedan prvi dan pa će biti lakše..." Naravno, svako jutro me budila želja za kavom i prvim cigaretama - sve što sam si zadao noć prije padalo je u vodu, jer uvijek je postojalo ono "sutra".

Sve dok nisam shvatio da ne postoji ni jučer, kao što ne postoji ni sutra...postoji samo SAD i OVDJE! Ne valja govoriti od sutra ne pušim, jer sutra ne postoji niti će ikada doći...treba reći JA NE PUŠIM SAD I OVDJE...treba shvatiti da ta jedna cigareta koju i da spržim kad me povuče želja neće dugoročno zadovoljiti moju "potrebu", te će na kraju cigarete vremenom popušiti mene - a ne ja njih.

Pomogla mi je puno i ova duhovita anegdota zen majstora. Premotao sam na dio gdje govori o odgoju djece, prisjeća se kako je on kao 13godišnji dječak želio probati pušiti i kako je uletio svom ocu sa zahtjevom - legenda :)

http://youtu.be/c8dq52CyLAA?t=33m30s

Odbacivanjem pušenja i prestankom kupovanja duhanskih proizvoda ne financiram više debeloguze političare, a pluća su mi se već nakon par dana poprilično oslobodila. Sad mi je pješačenje užitak a uzbrdice više ne primjećujem, nema više onog "otrovnog" znoja i boli u prsima. Uživam bezbolno udahnuti hladan zimski zrak na kraju uspona. Život je lijep. :)
 

Zli Azra

The Good, the Bad and the Ugly
Poznanik Foruma
12.11.2009
540
2.374
163
46
I ja sam prestao pre oko mesec dana i imao sam krize a imam i dalje,posebno je problem stolica i stomak je non stop naduvan,prvih dana sam imao i bolove a sad me hvata po nekad.Nije mi jasno kako to knjiga spreci jer sam mislio da su to neke fizicke kriza,ali ako tester667 kaze da nije imao krize ja mu verujem.Kada bi je sada procitao da li bi mi pomoglo?Mada su sada krize povremene i mnogo blaze ali me nerviraju,i non stop kad zapalim dzojus osecam se kao varalica samog sebe.
Inace sam pusio kao na takmicenju 25 godina i svi moji poznanici nalaze inspiraciju u meni:Ako je .....ostavio duvan onada moze svako.

Poz oD zLOG
 

not smoke

Aktivan Član
26.12.2011
766
126
63
41
ja sam pusio 15g kao majmun 2 kutije lucky strike, i evo vec 3g nepusim i mogu reci da je to perverzija bez cigara.tesko je to pusacu objasniti jako tesko

sve teze je ostaviti gledao sam neki dokumentarac o fabrikama dvana kako trpaju sumpora vise od dozvoljenog i stvaraju sve vecu zavist,zivotinje!!!!!!!!!!!!!

na zalost nece ova tema dugo trajati!!!!!
 

maverick

Aktivan Član
03.01.2011
340
578
93
not smoke je napisao(la):
gledao sam neki dokumentarac o fabrikama dvana kako trpaju sumpora vise od dozvoljenog i stvaraju sve vecu zavist,zivotinje!!!!!!!!!!!!!

Određena količina sumpora je potrebna da bi biljka duhana uopće uspjevala, ali tako je i sa svim biljkama. Mislim da to nema veze s povećanjem ovisnosti. Evo nešto o duhanima iz jedne skripte:
Virginia - zelenkasta boja lišća, zlatnožuta boja osušenih listova; više šećera i malo hlapljivih kiselina; sporija sagorljivost; slabiju moć upijanja sosova listovi se suše u posebno konstruiranim sušarama pomoću toplog zraka(flue-curing)
Burley - svijetlozelena boja listova, čokoladna boja osušenih listova; sadrži više dušika i dušičnih spojeva – imaju ulogu upijanja sosova; listovi se suše pomoću vanjskog zraka i ne smiju biti izloženi sunčevim zrakama(air-curing)

Veći problem je u ovom burleyu kojem je sama njegova svrha zapravo upijanje raznih aditiva (parfemi, aditivi za bolje gorenje, poboljšivaći okusa...), a njega samog je i teže pušiti bez tih aditiva jer je jak.
Još jedan veliki problem su i pesticidi koji se koriste u uzgoju, a neki od njih su i radioaktivni, tj. uzrokuju rak.
 

Papa Romeo

barba non facit philosophus
Prijatelj Foruma
30.03.2011
1.204
6.198
258
Najlaksi nacin rjesavanja nekog problema jeste postavljanje jasnog cilja, koji ce biti mnogo tezi i visestruko izazovniji problem za rjesavanje od beznacajnog duvana.
Veca briga potiskuje visestruko manju brigu i umanjuje njen znacaj, za razliku od situacije dok nam je manja briga bila primarni problem.
Zadajte sebi cilj i krenite u realizaciju, a duvan zaboravite i nece vam se nametati, odnosno, necete imati vremena da ga namecete sami sebi, jer brinete vece brige.
Prosto kao pasulj!
 
  • Sviđa mi se
Reactions: weedoye

usrname

Banned
Banovan
14.04.2012
501
676
0
12
Ne znam koliko se mogu složit s tom filozofijom brate Papa Romeo.

Cigareta odnosno čin pušenja (barem meni) uvijek je bila svojevrsna meditacija/ritual/navika/bijeg, i upravo se tih situacija najteže odviknuti. A ljudsko biće ima veću potrebu za "bijegom" kad je opterećenije problemima i pod pritiskom.

Mislim da ne treba tražiti odgovore na pitanja/probleme izvan sebe, već u sebi - jer smo najčešće problem mi sami. Ne mislim da bi čovjeka trebala kroz život gurati "briga" i vanjski cilj, već Ljubav koju pronađe u sebi. Vjerujem da si se samo nespretno izrazio.

Ljudi rado pripisuju promjene nekim vanjskim faktorima (knjigama, videima itd) ali te sve stvari su tek "okidač" za procese koji se odvijaju u nama samima - nigdje drugdje. Promjena može doći jedino iznutra - u svima nama postoji jedan mali pušač i nepušač, Isus i Baraba, Buddha i usrname...na nama je odluka koga ćemo "hraniti".

Ne mislim pritom da treba osuđivati ikoga - što mi vrijedi nepušenje ako cijeli život "patim" za dimom? Bolje i neopterećeno pušit i živit radosno u miru, nego nepušiti a biti zbog toga tužan, mrzovoljan, nervozan itd. ;)

ps. moram ovom prilikom pohvalit ovog naoružanog jelena što svako malo pljusne neki kvalitetni i informativni post :)

edit: @Papa sad sam skontao...vjerovatno si mislio na period apstiniranja od cigareta, a ne na samu odluku i moment odbacivanja cigareta...u tom slučaju stoji da je lakše ne mislit na cigarete uvođenjem dodatnih aktivnosti - "besposlen um je đavolje igralište" :thumb:
 
  • Sviđa mi se
Reactions: narcis and opa cupa
03.07.2009
1.740
2.317
188
Hah...skucajnost...prije koju uru odlucija da cigarete pusiti necu i odem malo baciti oko po forumu kad ono vidi vraga:). necu puno piskarati samo cu reci da sam bez cigarete 2 sata :icon_lol: koliko dugo budem jednom javija...:)

Maverick razveselis me sa tim "random" informacijama...tj. zelim reci da od kad si na forumu da ostavljas postove koji jednostavno zapinju za oko...jedan si od korisnijih clanova u Zadnje vrijeme def ;-)...
 

maverick

Aktivan Član
03.01.2011
340
578
93
Haha, I'm blushing :).

E, samo da velim složit ću se s Usrnameom jer Papa ovo što ti veliš je samo distrakcija, tj. nađeš nešto što te preokupira da nebi razmišljao dublje o problemu, barem sam tako shvatio...

Upravo ko što i sad sam visim na forumu umjesto da se bavim svojim problemima...:knockknock:
 

Papa Romeo

barba non facit philosophus
Prijatelj Foruma
30.03.2011
1.204
6.198
258
Skontaces ti mnogo toga :)

Evo jedan kratak primjer.
Mnogo ljudi koristi izraz "skontati" koji bi znacio shvatiti i "kontati" sto bi znacilo da radnja shvatanja jos uvijek traje.

Razmislite malo, odakle nam dolaze takvi izrazi?

Ako pokrenete reakciju razmisljanja o sebi i o sopstvenoj unutrasnjosti, pokrenucete lancanu reakciju koja ce vas po principu treceg Njutnovog zakona odvesti u mnogo slozeniji svijet u odnosu na ovaj koji u ovom obliku zivimo.

Nije strano da je svaki pusac, individualac, prosao pravi pakao da ostavi nikotin. Posmatrano iz takve perspektive svima, koji su u tome uspjeli, je bilo mnogo lakse nego nama samima iz prostog razloga - mi smo to dozivili i osjetili, dok za druge u slicnoj situaciji ili tezoj, pretpostavljamo kako im je bilo, ali to nikada nece niti moze imati istu tezinu kao kada smo mi, odnosno, nase Ja u pitanju.

Naveo sam da je to mali problem ako imas jasan cilj koji iziskuje mnogo vise napora da bi se ostvario od samog prestanka pusenja.
Ako to niste u mogucnosti, onda imate ne izgradjen karakter i potrebno je da ga pocnete graditi.

Ovisni ste o duvanu, samo zbog toga, sto milioni pusaca individualaca (posmatrani pojedinacno nemaju nikakvu tezinu) okupljeni oko iste opsjene namecu vam lazno vjerovanje o velikom problemu.
Na dobrom si putu da shvatis na sta se konkretno odnosilo napisano u prethodnom postu, ali je problem samo lutas za pogresnim tragom.
Materija od koje smo sazdani kada se rasclani na sitne sastavne dijelove je nezamislivo mala, a opet tvori takav ogroman objekat kao sto je Solarni sistem. Mi ovako maleni u odnosu na takav objekat, a u isto vrijeme tako ogromni u odnosu na materiju od koje smo sazdani...,

Htjedoh reci da, kada se covjek pozabavi svojim duhom, svojim unutrasnjim Ja, shvati koliko su nistavne cestice svaka za sebe, ali u isto vrijeme koliko su ogromne i nesagledive njene mogucnosti u masi i kolicini.

Shvaticete besmisao gubljenja zivaca zbog problema koji se "tesko" rjesavaju, samo zbog toga sto nam je neko sa strane sugerisao da je to problem.
Nema tu mnogo filozofije. Sagledate situaciju sa pravog aspekta i donesite nepobitan zakljucak; Da li ste ili ne u mogucnosti da rijesite taj problem?
Ako ste sto posto sigurni da mozete, onda ste razmislili i nasli ste rjesenje problema.
Ako ste sto posto sigurni da problem u dogledno vrijeme ne mozete rijesiti, zanemarite ga i rjesavajte sekundarne probleme i time ce sekundarni postati primarni, a primarni sekundarni.

Da se vratimo na cigarete :)

Ustanete ujutro i po navici uz kafu palite cigaretu, jer ste na to navikli i to je postalo sastavni dio vas.
U momentu kada se odlucite prestati sa dugogodisnjom navikom, morate biti svesni i odluku donijeti racionalno.
Sta se pod tim misli? - Vi niste u mogucnosti racionalno razmisljati jer to dugo godina niste cinili, ne uopsteno, vec po pitanju vasih fizioloskih potreba.
Kada ustanete ujutro, vase tijelo vam daje signale, veoma jasne signale o trenutnoj situaciju u kojoj se nalazite, a vi te signale citate, ne po logici, vec po navici.

Recimo to ovako: Ustali ste i kako je primarna potreba vaseg tijela hrana, dorucak jelte, time vam tijelo salje prepoznatljive signale da ga nahranite.
Bas u to vrijeme kada trebate doruckovati vi ste ubacili kafu i cigaretu/e kao primarnu obavezu, a pri tome zanemarujete potrebu tijela za hranom, iliti materijom.
Ta potreba tijela za hranom i fizioloski signali koje upucuje vasem "duhu" kao i vasa navika za kafom i cigaretom ce se stopiti u jedan isti dogadjaj koji se podudara u vremenu i vas mozak je pogresno naucen da, kada tijelo trazi hranu vi to citate kao ovisnost o duvanu.

Ubuduce bolje razmislite sta cete tijelu ponuditi kada vam jasno kaze da je gladno, a tek dobro razmislite sta od vas trazi kada vas blago zaskakilja, ili ste i dalje istog misljenja i da biste slucaj erekcije povezivali sa ovisnosti o duvanom! :)

Ovisnik je pojam koji nam opisuje osobu jako slabog karaktera.
 

Zli Azra

The Good, the Bad and the Ugly
Poznanik Foruma
12.11.2009
540
2.374
163
46
TripToPeru je napisao(la):
Hah...skucajnost...prije koju uru odlucija da cigarete pusiti necu i odem malo baciti oko po forumu kad ono vidi vraga:). necu puno piskarati samo cu reci da sam bez cigarete 2 sata :icon_lol: koliko dugo budem jednom javija...:)



Brate to je znak.....mozes ti to....."gores gotove novce" kaze lala lol lol a jeste tako pozzzzz
 
09.01.2013
32
13
0
41
Drago mi je da vam se svidja tema ! Inace Allen Carr je pusio 40 godina 3 kutije dnevno, umro je od raka pluca 25 godina nakon sto je prestao pusiti. Knjiga je apsolutni izazov za procitat. Kratka je i zanimljiva, ne spominje rakove i bolesti nego bas otkriva jednu drugu stranu koju moze znati samo netko ko je pusio 40 godina 3 kutije dnevno i razmisljao o svemu tome i zasto je to tako.
 

Reacher

Constant learning
18.09.2008
173
126
43
Zagreb
dvi kratke rijeci za prestanak pusenja .... Trening ! nakon 2 godine i nije mi bia neki problem prestat :O al san presta i s kavama i alkohol na minimum svea, sve to veže jedno drugo
 

Pablo Escobar

Aktivan Član
04.07.2012
133
8
0
Imo sam vrijeme da sam pušio 3-4 mjeseca kao klinjo 13-14 god svaki dan 5 cigara na dan sva sreca pa to nije nista spram nekih i da me dim ne privlaci,ali volim zapalit travu i to je mi lakse pusit nego cigare bolie me glava i slicno a nakon nekoliko godina od tada ako sam 2 cigare zapalio mislim da svatko može moj stari poslje bolesti vezane za pluca jednostavno presto pustit al stvar je bila u tome umjesto cigare kad bi htjeo zapalit uzeo bi lizu bila ih puna kuca i nakon mjesec i pol uspio proslo je vise od 6-7 godina i od tada nije zapalio.Najbolje probat s nekim drugim porokom koji ne steti kao cigara da se njega krene vise konzumirat umjesto cigare bar bi ja tako slicno kao i stari pa sad ne znam svako ima svoje misljenje
 
09.01.2013
32
13
0
41
Reacher je napisao(la):
dvi kratke rijeci za prestanak pusenja .... Trening ! nakon 2 godine i nije mi bia neki problem prestat :O al san presta i s kavama i alkohol na minimum svea, sve to veže jedno drugo

Istina brate, i ja kad sam presto pusit od tad vise nit ne kupujem kavu a niti mi se ne pije, radje ujutro pojedem bananu !! Puno zdravije a alkohol ionako nikad nisam ni volio
 

artistic

Poznanici Foruma
Poznanik Foruma
26.07.2011
347
1.479
143
Universe
sve je to ili želiš ili ne želiš...džaba ti 100 knjiga, terapija i pi*darija ako ti nemaš tu volju...a ako imaš volju i STVARNO to želiš, je*beš i terapije i knjige i žvake i flastere...napravit ćeš to...pročitao sam tu knjigu od Alen Carra Lako je prestati pušiti...stvarno je dobra i vjerujem da pomaže i sve to...a ja i dalje pušim :) sestra mi je bila 2put na nekom laserskom tretmanu protiv pušenja, kao svi poslije tog prestanu i gade im se cigare...a ona izašla sa tretmana i odma zapalila...tako da ako hoćeš, prestat ćeš, ako nećeš nećeš...trećeg nema :D
 

SLO-Era

Poznanici Foruma
Poznanik Foruma
24.10.2004
1.812
583
138
52
Da je pusenje zdravo -nikako!!
Posto sam ja mator kao biblija,znaci podavno je bilo.Uglavnom takav je bijo obicaj. Kad se rodi musko dete- baba nam je dala malčice soli u usta za bistrost,jaje za zdravje i snagu,nacrtala brkove i turila mrvicu duvana u usta- musko da se zna!

najveci problem je način uzgoje duvana-pesticida,herbicida na tone...
valjda ču i ja jdenom bataliti duvan- nisam još ni probao