CO2 - sve o Co2 plinu u kojim mjerama i kako

Hempatia Soma iGrow Hemps garden

Stoner

Aktivan Član
11.12.2006
856
285
83
24
Evo još jedna kombinacija brijem malo skuplja no piše učini sam stvar dođe oko 320 dolara znači oko 150 eur što i nije baš tako skupo kad toliko dođe i malo bolji ph metar koji je esencija za bilo hydro ili soil growera . Naime to je kompjuter koji namjestite da kontrolira C02 na stalnoj željenoj razini na sebi ima switcheve kojima kontrolira ventilaciju tako da uvijek štima na optimum tipa termostat .
as310e.jpg

http://mushroomclimate.com/factorymodel.html



Također bi istaknuo netko tko se želi malo poigrat pa ugurat neki vent mali unutra ili smislit kako bi se C02 potjerao iz boce Ovo je po meni najjednostavniji i naj jeftiniji sistem obogaćivanja sa C02

co2equipment.jpg


co2bottle.jpg

Treba vam
- 2L Boca
- Sećer
- Kvasac
- Žlica sa mjericom
- Ljevak
co2mixture.jpg
 

Stoner

Aktivan Član
11.12.2006
856
285
83
24
Evo par idejnih rješenja . Malo sam tražio na netu po tom pitanju i evo našao par ideja pa da ih stavim na forum :







Samo još jedna zanimljivost što se tiče dobivanja CO2 sa fermentacijom a to je da se vrijeme mijenjanja sadržaja posude u kojoj se dešava fermentacija može produžiti tako da u kompost mješavinu dodajete kruh, voće, krumpir ...
Kada se dodaju u mješavinu šećera kvasca i vode kompost se mjenja 2 puta u grow-u znači da recimo 1 mjesečno mjenjate sadržaj . Te još jedna napomena više kvasca izazvat će burniju reakciju ali trajat će kraće vrijedi i obratno.



i evo sistem sa vodom koja kapa polagano na sodu i tako stvara C02

 

Doktor

Aktivan Član
17.02.2007
427
9
0
44
SLO-Era je napisao(la):
ali ipak ko ima novca onda verovatno na kraju kupi malu co2 bombulu-timer bogami po skup-sigurno 150eura +ventil takodje oko 100eura
-

Boca 50 evra ja platio 25 evra(Puna)
Elekrtomagnetni ventil i regulator kostaju 30 evara
U Srbiji a bogami i svuda verovatno!
Punjenje boce kosta oko 5 evara i izvolte!
 
06.12.2007
26
1
0
44
imam one CO2 tablete slow release, i piše da je jedna tableta za 100L vode. S time bi navodno trebao zaliti biljke, ali ovdje sam negdje pročitao da CO2 može štetiti korjenu jer korjen treba kisik, a CO2 ga potiskuje, i bio bi sretniji kad bi išao preko listova. Osim tog, otkud mi bure od 50 ili 100 L vode ?!? Pa s tim bi ih zaljevao mjesecima! Ne kužim te tablete pa ako neko može iz prakse da malo objasni...
 

3ananasa2

Aktivan Član
05.06.2007
213
9
0
38
NoTrippin je napisao(la):
:icon_idea: A sta je s metodom stavis mineralne u spricalo i prskas po biljkama? To sam vidio na nekom filmicu na youtube-u al su ga ukinuli pa nemogu stavit link.To bi po zdravoj seljackoj logici trebalo funkcionirat.

mislim da sam to vidio u onom filmiću od Greenmana. polupo si lončiće meni se čini.
on je uzeo prskalicu onu za staklosjaj i ine pizdarijice , ispraznio ju otvorio mineralnu i iznad otvora na boci praznim zrakom iz prskalice raširivao co2 po prostoriji i onda ponavljao postupak i mućkao mineralnu.:eyebrows:

inače co2 nije zapaljiv ni explozivan nego je jedina opasnost upravo zato jer je boca pod pritiskom i u slučaju da pukne ventil može pocepat čak i zidove jer je neko standardno punjenje pod pritiskom od 180 bara. inače su jako rijetke nesreće ali uvijek postoji mogućnost da nešto pođe po zlu :vb_devil: [SIZE=-1][/SIZE]
 

Doktor

Aktivan Član
17.02.2007
427
9
0
44
Cu bure od 100L
Ako ti je 1 tableta za 100 litara onda ti je 1/4 za 25 litara! Vuala!
A 1/8 za 12.5 litara i tako koliko god mozes deliti i sitniti tabletu!
Ili je smtvi pa tako deli na nekoj staklenoj povrsini na iste polutke dok nedodjes do zeljene kolicine mada neskodi to nikako biljkama mada se slazem to sa tobom za kiseonik u zemlji! Nema logike! Vataj se ti plasticnih boca i kvasca i secera!
 
06.12.2007
26
1
0
44
A 1/8 za 12.5 litara i tako koliko god mozes deliti i sitniti tabletu!
Ili je smtvi pa tako deli na nekoj staklenoj povrsini na iste polutke dok nedodjes do zeljene kolicine mada neskodi to nikako biljkama mada se slazem to sa tobom za kiseonik u zemlji! Nema logike! Vataj se ti plasticnih boca i kvasca i secera!

Pa tako sam nekako i mislio, ali koristim lonac od 5L za mješanje gnojiva i svega pa ću morat stvarno na sitno. Valjda nije štetno zaljevat ih time ako se proizvodi s tom namjenom. Kvasac i šećer su već u akciji :icon_wink:.
 

Doktor

Aktivan Član
17.02.2007
427
9
0
44
Znam da imaju te tablete za u zemlju ali meni je nekako za mesati sa vodom i sipati u zemlju bolji hidrogen! Jer biljka preko korena trazi kiseonik a preko lisca ugljen dioksid!
 

ganjaPeople

Aktivan Član
27.03.2008
77
2
0
53
posto mi de neda pisat samp prenosim sa http://www.icmag.com/ic/showthread.php?t=86694
tj. tema pod naslovom "Mr. Micro's PC3 : Big Box Lazy Organic"

CO2
===

A constant flow of CO2 is supplied from one of these cheap and simple Nutrafin CO2 setups originally made for aquariums ---> http://www.aquariumguys.com/nutrafinco2.html

It's a simple matter of putting some sugar in the bottom of the canister, adding in the activator and stabilizer tablets along with some warm water, screw the cap back on and connect the 1/4" tubing to run it into your growbox. And voila! You have a constant flow of CO2 into your micro cab for 30 days. After 30 days just clean it out and refill it with sugar, water, and the activator and stabilizer tabs and you'll have another 30 days of CO2.

It's simple, cheap, and my yields in my PC case growboxes have always been substantially larger (at least 1/4 oz. bigger) when using this CO2 system when I did side by side comparisons of with CO2 and without. The CO2 output tube is placed on the top right side of the cab, just below the heat shield and directly across from the exhaust fan for the growing chamber. That way when the CO2 comes out of the tube the exhaust fan will suck it across to the other side of the case, and since CO2 is heavier than air the CO2 particles will fall down over the canopy (a ScrOG screen in my case) as the exhaust fan pulls it across the case.

Cheap, simple, and highly effective for PC case growboxes. You can see the CO2 canister mounted on the back of the case on the bottom right side.
cijena, prava sitnica... 26,79 dolara. jos samo da dostavljaju u hr. al treba to potrežit u pet shopovima... ili bar nešto slično.
 
04.07.2008
3
0
0
39
pozdrav,kolege_tek pripremam teren za uzgajanje i provjeravam sve moguce opcije prije no shto vas pochnem daviti oko konachnog sastavljanja :p

ne znam koliko pazhnje posvecujete CO2 uvjetima,no zanima me da li je moguce prilagoditi CO2 reaktor za akvarij kako bi zamijenio boce,tablete,itd itd?
naravno,bilo bi potrebno izrachunati kolike su boce i sirovine potrebne,no ono shto me zanima je da li bi takav reaktor imao negativan utjecaj na usjev(iz bilo kojih razloga)?

za ovaj nam CO2 reaktor treba:
- dvije plastične boce (jedna od litre, jedna od pola litre)
- akvarijsko crijevo
- zračni kamen
- nepovratni ventil

Dakle, nakon što popijete sadržaj plastičnih boca uložit ćete još nekih petnaestak kuna i eto nam odlične alternative za skupe tablete i kupovne CO2 reaktore.

Ono što bih napomenuo jedna je mala sitnica koja me već mjesec dana muči. Naime, obično sam te DIY reaktore radio od "Janinih" boca, no već nakon nekoliko dana mjehurića nije bilo. Nakon detaljnog studiranja otkrio sam kako su navoji na "Janinim" bocama i čepovima prekratki i da se s vremenom rasklimaju. Tu bi izlazio CO2 i na taj način ne bi uopće dospio u akvarij. Možda ta činjenica još nije potvrđena kao sigurno mjerilo, ali odmah nakon izrade reaktora od drugačijih boca, stvar je krenula kako treba.

Tako sam iskoristio pivsku bocu od litre i bocu od pola litre "Radenske". Primijetio sam da se čep na pivskoj boci nekako bolje i čvršće zavrće nego na bocama koje sam ranije rabio.


reaktor.jpg

Pažljivo izbušite rupe na čepovima boca. Na pivskom čepu, u samom središtu, izbušite jednu rupu, dok ćete na čepu od boce od pola litre, izbušiti dvije. Za bušenje se možete koristiti bušilicom i to s manjim srdlom tako da akvarijska cijev jedva prođe kroz nju. Ja sam upotrebljavao nožice te ih pažljivo vrtio u krug dok nisam dobio rupu željene veličine.

reaktor1.jpg

Na zadnjoj slici ovoga članka primijetite kako se postavlja akvarijsko crijevo. Kada ste kroz rupice provukli crijevo, s unutarnje strane čepova naspite malo silikona kako biste začepili prolaze koji nastaju između vanjskog dijela crijeva i čepa.


reaktor2.jpg
Obvezno postavite nepovratni ventil, a pri tom pazite da ga postavite u pravom smjeru :)


reaktor3.jpg
Na kraju crijeva postavite zračni kamen i vaš CO2 reaktor je gotov.


reaktor4.jpg
Evo što smo dobili:


reaktor5.jpg
Nakon što se silikon dobro osušio, možemo započeti s pripremom smjese koja će proizvoditi CO2.

Na sljedeći način omjer smjese odgovara mom gustom zasađenom akvariju od oko 100 litara. Količina smjese može varirati s obzirom na veličinu akvarija i bilo bi dobro da pripremite smjesu koja će odgovarati vašoj litraži.

U pivsku bocu uspemo oko 3 dcl šećera i do pola, možda malo više, mlake vode. Smjesu dobro promućkamo te nakon toga dodamo pola čajne žličice vinskog kvasca (ja koristim kvasac za bijela vina). Vodite računa da voda koju ulijevate nije pretopla ili da nije prehladna. Meni najviše odgovara ona iz mog akvarija, dakle, od 29 stupnjeva manju bočicu, koja inače služi kao filter, napunite do pola vodom.

Nakon nekoliko sati, a nekad se proces oduži do sutradan, počet će izlaziti mjehurići.
 
04.07.2008
3
0
0
39
pozdrav,kolege_tek pripremam teren za uzgajanje i provjeravam sve moguce opcije prije no shto vas pochnem daviti oko konachnog sastavljanja :p

ne znam koliko pazhnje posvecujete CO2 uvjetima,no zanima me da li je moguce prilagoditi CO2 reaktor za akvarij kako bi zamijenio boce,tablete,itd itd?
naravno,bilo bi potrebno izrachunati kolike su boce i sirovine potrebne,no ono shto me zanima je da li bi takav reaktor imao negativan utjecaj na usjev(iz bilo kojih razloga)?

(tekst sam maznuo s neke od akvarijskih stranica,ako se tko prepozna_zahvaljujem).
za ovaj nam CO2 reaktor treba:
- dvije plastične boce (jedna od litre, jedna od pola litre)
- akvarijsko crijevo
- zračni kamen
- nepovratni ventil

Dakle, nakon što popijete sadržaj plastičnih boca uložit ćete još nekih petnaestak kuna i eto nam odlične alternative za skupe tablete i kupovne CO2 reaktore.

Ono što bih napomenuo jedna je mala sitnica koja me već mjesec dana muči. Naime, obično sam te DIY reaktore radio od "Janinih" boca, no već nakon nekoliko dana mjehurića nije bilo. Nakon detaljnog studiranja otkrio sam kako su navoji na "Janinim" bocama i čepovima prekratki i da se s vremenom rasklimaju. Tu bi izlazio CO2 i na taj način ne bi uopće dospio u akvarij. Možda ta činjenica još nije potvrđena kao sigurno mjerilo, ali odmah nakon izrade reaktora od drugačijih boca, stvar je krenula kako treba.

Tako sam iskoristio pivsku bocu od litre i bocu od pola litre "Radenske". Primijetio sam da se čep na pivskoj boci nekako bolje i čvršće zavrće nego na bocama koje sam ranije rabio.


reaktor.jpg

Pažljivo izbušite rupe na čepovima boca. Na pivskom čepu, u samom središtu, izbušite jednu rupu, dok ćete na čepu od boce od pola litre, izbušiti dvije. Za bušenje se možete koristiti bušilicom i to s manjim srdlom tako da akvarijska cijev jedva prođe kroz nju. Ja sam upotrebljavao nožice te ih pažljivo vrtio u krug dok nisam dobio rupu željene veličine.

reaktor1.jpg

Na zadnjoj slici ovoga članka primijetite kako se postavlja akvarijsko crijevo. Kada ste kroz rupice provukli crijevo, s unutarnje strane čepova naspite malo silikona kako biste začepili prolaze koji nastaju između vanjskog dijela crijeva i čepa.


reaktor2.jpg
Obvezno postavite nepovratni ventil, a pri tom pazite da ga postavite u pravom smjeru :)


reaktor3.jpg
Na kraju crijeva postavite zračni kamen i vaš CO2 reaktor je gotov.


reaktor4.jpg
Evo što smo dobili:


reaktor5.jpg
Nakon što se silikon dobro osušio, možemo započeti s pripremom smjese koja će proizvoditi CO2.

Na sljedeći način omjer smjese odgovara mom gustom zasađenom akvariju od oko 100 litara. Količina smjese može varirati s obzirom na veličinu akvarija i bilo bi dobro da pripremite smjesu koja će odgovarati vašoj litraži.

U pivsku bocu uspemo oko 3 dcl šećera i do pola, možda malo više, mlake vode. Smjesu dobro promućkamo te nakon toga dodamo pola čajne žličice vinskog kvasca (ja koristim kvasac za bijela vina). Vodite računa da voda koju ulijevate nije pretopla ili da nije prehladna. Meni najviše odgovara ona iz mog akvarija, dakle, od 29 stupnjeva manju bočicu, koja inače služi kao filter, napunite do pola vodom.

Nakon nekoliko sati, a nekad se proces oduži do sutradan, počet će izlaziti mjehurići.
 

Stoner

Aktivan Član
11.12.2006
856
285
83
24
tablete su ti bezveze razvikani marketinkški trik kupio ih ja davno kad sam počeo growat i vjeruj mi nema neke razlike ... no mercy laže :D xexexexexeeexe
 
28.02.2009
49
0
0
44
dobar je co iz aparata za gasenje i ima navoj gdje stavit ventil za regulaciju pritiska i nemoze eksplodirat 100% jer su stjenke bocice daleko predimenzionirane za taj tlak.ja sam sa tim bocicama hladio pive na tulumima.
 

mali.medo

Aktivan Član
27.04.2008
300
22
0
44
kolko dugo traje boca 2l generator??
kupio sm crevo za infuziju i na njemu je regulator protoka (za br.mehuriča
tj.kolko co2 izlazi;) a pitanje ja kume kolko mehu. u sec. bi bilo OK
jer ja ih ako oču pustim i 20 ako treba..??
..i dali gasiš pomočne ventove koji pušu pu bilju? i jebbbiga još jedno dali
vrh creva digneš više s obzirom da je co2 teži od zraka???
sori na smaranju ZDRAVO i FALLA

frend meni ova 1 izgleda malo za moj box ti si stavo 3 briješ da je dosta jače??
 

HazeSeeker

Poznanici Foruma
Poznanik Foruma
06.09.2008
2.240
1.666
188
Amsterdam-Barcelona-Prague
www.vutra.org
Kako smaranje kume ... samo udri !

2l mješavine traje oko 10-15 dana ovisi koliko kvasca staviš , jer ako ga staviš više brže če se potrošiti smjesa , ali če i proizvodnaj CO2 biti veča!
Problem je što nemam ppm metar pa nemogu izmjeriti koliko CO2 ispušta moj generator . Idealno bi bilo oko 1500 ppm.

Što se tiće mjehurića to ti ovisi i o širini crijeva ... Kod mene je cca. 1 mjehurić/sek, ali je moj dosta širi od infuziskog crijeva , ja sam uzeo ono za akvarij .

Da obavezno crijevo pri vrhu biljke , a ventove samo smanjim na min. Ako nemaš problema sa temperaturom slobodno ugasi vent na par sati , pa ga opet upali .

I de reci jesi to crijevo uzeo u apoteci ili ? I meni bi dobro došlo tako nešto .