CO2 - sve o Co2 plinu u kojim mjerama i kako

Hempatia Soma iGrow Hemps garden

mali.medo

Aktivan Član
27.04.2008
300
22
0
44
je kume u apoteci(6kn;) a taj regulator je čisto da zatvorim i nakon
po ure otvorim da vrh dobije onaj 1.jaki šus(al to je moja ajmo reč čista zadovoljština;))
inače reprodukcija je klasik 2mjeh.sek.
fala čujemo se a nadam i vidimo..ZDRAvo

šo misliš da je na cjevčici izrzana još koja manja rupica(naravno glavna se malo "priguši") da
bude po celoj dužini ajmomreč boxa naravno da je više gener.
 

mali.medo

Aktivan Član
27.04.2008
300
22
0
44
dal mora bit posuda zi mehurići..
najme ako znam kolko ide odokativno
mogu na gen. uglazbit savitljivu slamku
pa eventualno dodavat manji "Fi" izlaza CO2
al ga mogu usmjerit đe oče..neznam tampi al sam nekaj sl.delvi..ZZZ!!

ala vako neč...
 

blkarw

Aktivan Član
27.02.2010
79
4
8
42
zna li neko od iskusnijih da li je dovoljno 40g kvasca i par kasikica secera na bocu sa 2 l vode i koliko ce trajati otprilike ako sam rupicu na cepicu stavio fi 4mm?
 
31.05.2010
47
3
0
40
pozdrav svim groverima
novi sam na forumu i u principu sam dosta toga naucio citajuci vase poucne tekstove,ali sam malo zbunjen po pitanju co2 obogacivanja pa ako moze da mi neko malo pojasni tj odgovori u kratkim crtama na sledecih par pitanja ili da me uputi gde da to trazim:
1 pitanje:procitao sam da visoka temperatura tj preko 3oc umanjuje thc,a za obogacivanje sa co2 za idealnu kolicinu od 15oo ppm je potrebo temperatura od 32c do 35c i oko 45% vlaznosti,ako moze malo da mi se pojasni??
2 pitanje: u kom tacno periodu se pocinje sa co2 obogacivanjem, i u kom zavrsava?
3 pitanje: da li je dovoljno da se postavi samo na vrh bilje cev pa da slobodnim padom pada po celoj biljci ili da to bude sa vise strana?
unapred hvala!
 

Stoner

Aktivan Član
11.12.2006
856
285
83
24
ljudi ne zamarajte se sa CO2 ok za obogacivanje sa CO2 treba imati i opremu za to jer sve ove ostale metode samo su napikavnje isto kao da i radite mjesavinu gnojiva i vode bez ph ec metra ... za pravo obogacivanje sa Co2 kazem potrebna je oprema koja nikako nije jeftina a i to vec spada u advance grow setup tako da stvarno vam nije potrebno i nemojte se previse zamarat sa tim

dax Co2 obogacivanje tek dolazi do izražaja na vecim temperaturama .. uglavno ventilacija ionako mora stat kad se radi obogacivanje sa co2 da jedno nebi se izventilirao van prostorije ili box-a

NE ZAMARAJTE SE OVIME SVLADAJTE PRVO DRUGE STVARI ali naravno treba procitat i znat o cemu se radi jer to je zapravo dio jedne fotosinteze koja je kljucni proces rasta nase nam drage biljcice xD

bb do sljedeceg puta
 

Avantura

kontrolor leta
Prijatelj Foruma
17.10.2008
3.867
2.556
228
Istina za Co2,mislim da je boca najefikasnije i najbolje rješenje,nažalost najskuplje,Ali bočica,kvasac,to bi me smorilo i da pokušam.
Uzmite si Co2 tablete (kao ja) pa se bar tješite da sve savršeno funkcionira,a ako ne zahebete neku drugu stavku dim če ionako biti savršen,s Co2 i bez njega:)
Uglavnom i tablete su marketing i niškoristi,prodavanje m.da za bubrege,bar groweri govore pa dok ih ima neka ih,kad nestane briga manje:)
 
31.05.2010
47
3
0
40
hvala stoneru na brzom odgovoru... :icon_lol:
skontao sam da ventilacija koja izvlaci vazduh ne treba,ali dali treba ventilator koji mesa vazduh unutar boxa? nabavio sam bocu sa co2 kao i elektromagnetni prekidac za regulaciju protoka pa mislim da bi bilo steta da to ne uposlim...
pa ako mozes samo da mi pojasnis odgovor na drugo i trece pitanje,tj. kad tacno poceti sa obogacivanjem, i dali je dovolno jedno crevo postaviti na vrh biljkice???
unapred hvala!
 
12.09.2010
6
0
0
32
Da... Pročitao sam u knjizi o ovome, navodno povečanje koncentracije CO2 u zraku puno doprinosi bržem rastu. Nisam sad siguran koliko točno je pisalo da treba biti, nije bilo u postotku pa nisam zapamtio.

Ja sam više-manje cijelo vrijeme u sobi (+ tu spavam) pa ima puno CO2 unutra pod uslovom da ne otvaram prozore (ni vrata) pretjerano.
:icon_lol::icon_mrgreen:
 
13.09.2010
11
1
0
46
experimentisao sam sa gasom par puta i shvatio gdje su mi bile greske!
prvi put mi je gas izlazio kroz rupice tu i tamo i trosio sam dosta gasa , na relativno malu prostoriju( koristim plin u boci sa kompjuterom u sobi koji cita jacinu ppm i pusta co2 po potrebi
drugi put uopste im nisam davao "vanjski vazduh dok spavaju sto je jako potrebno i opet sam izgubio....
treci put :) . sam pojacao ppm na 2500ppm i rasle su uzasno sporo (na 18 sati svjetlom i pocele da venu.
dosao sam do zakljucka da po danu iako imate plin ne idete jace od 1700ppm dobro je da se zrak u sobi razmjeni po minut dva svaki sat vremena( ne preko 3 minuta(preko digitalnog timera) jer cete izgubiti dragocjeni c02 i po noci naravno usisni i izduvni fenovi moraju biti upaljeni...
 
  • Sviđa mi se
Reactions: Bochwa
13.09.2010
11
1
0
46
dax ukoliko nemas "cool tubes" svjetla kroz koje prolazi zrak pomocu ventilatora imaces dosta problema sa vlagom i temperaturom
temperatura ce lako da ti se digne na i preko 35 stepeni ukoliko ne palis ventilator za izbacivanje zraka a ako ga upalis izace ti sav c02
zato prvo moras da kupis cool tubes i onda ako nista drugo na tajmere namestis ventilatore.u manjoj sobi recimo 3m sa 3 m ti je dosta da plin bude upaljen na 2 minuta koji ce da stoji 20 min zatim 5-10 min ventilatori da ubaci nov svez zrak pa tako u ciklusu (ukoliko nemas kompjuter koji sve to regulise
naravno trebas da stavis "propelere na ventilatore koji su inace zatvoreni dok fenovi nisu upaljeni jer ce ti co2 izaci kroz njih!! ja nebi c02 preporucio bez kompjutera koji regulise vlagu i temperaturu jer moze sve da ti se osusi ako ti vlaga i temp nevalja!! to je najbitnije... dobra atmosfera
 

Avantura

kontrolor leta
Prijatelj Foruma
17.10.2008
3.867
2.556
228
Druže benkovac briješ do bola,furaš se na co2 a ni poštenu ventilaciju da sebi složiš:))Co2 nije nimalo neophodana,ako sve drugo pogodiš veselo ti je i bez njega:)
Eh kompjuteri,više volim osobno komunicirati s njima*:)
*Mara
 
  • Sviđa mi se
Reactions: mr.dr.Smok

Che*

Poznanici Foruma
Poznanik Foruma
10.09.2008
633
104
63
da se pohvalim.. imam CO2 bocu od 5kg i elektomagnetni ventil (automatsko otvaranje i zatvaranje protoka co2) ali nikad nisam ni pomislio ici ovak daleko ,meni je to sve spojeno na akvarij koji je maksimalno zabiljen.. dakle ,malo drugacija agrokultura :)

ali ak si dam malo vremena, mozda napravim neko testiranje i sa travom.. ali opet..ne znam da li bi to igralo ikakvu ulogu...
 
  • Sviđa mi se
Reactions: Bochwa

mr.dr.Smok

Prijatelj Foruma
13.03.2010
1.495
3.541
188
57
Igralo bi ljudi,itekako! :sun2:

Samo kako kaže kolega Stoner to je advance grow.Pa stoga zahtjeva dobru opremu svega a ne samo kompjuter za regulaciju protoka plina.Poanta je u tome šta u advanced growu je sve automatizirano i da se vrlo lako naštimat sve moguče parametre koje grower želi.Ko šta su dečki gore napisali,svaki malo ozbiljniji setap če imati cool tube.Iz jednostavnog razloga da lampa ne utječe na klimu unutar prostora previše.Znači kad se ventilacija ugasi lampa neče poremetit temperaturu i vlagu unutar prostora.
E sad kad je to rješeno možemo dalje.

Gore sam pročitao da se @benkovac igra bez nekog znanja.:eek:hno:
Žalosno!!Nema nikakvog ciklusa kakvog ti spominješ.Pa nije ni čudo da si ugušio biljke plinom.Pročitaj prije nešto ili pogledaj neki video_Ovakvo zezanje je najskuplje zezanje bez rezultata.Bez uvrede!!

Obogačivanje sa CO2 se vrši dva do tri puta dnevno u fazi cvjetanja.A količina se izračuna formulom koja uzima u obzir veličinu prostora i željenu količinu ppm u prostoru.To u principu bude par minuta,ovisno o protoku.Za to vrijeme neradi niti jedan ventilator u prostoriji.Niti aut,niti in,niti oscilirajuči,ništa.Plin se pušta da izlazi sa gornje strane biljaka.Nadam se da smo toliko naučili u školi pa da znamo da je CO2 teži od zraka??Znači plin se lagano spušta prema biljkama i pada na njih.Biljkama se daje vremena 20-ak min do pola sata da apsorbiraju CO2.Nakon tog vremena ventilacija se pali i nastavlja sa normalnim radom.

Stvarno na razumjem kako neko može pustit biljku da cjelo vrjeme bude na plinu koji ni za čovjeka nije dobar.:eek:hno:
Biljki treba i kisika i to više nego CO2.Pa vi koji niti biljku nepoznate dobro,nemojte se zamarati glupostima.

Kako su gore več rekli:Biljke če bit ljepe i bez CO2 ako im pružate pažnje i osnovne uvjete.A samim time šta ih pazite i redovno nešto radite oko njih.Dobit če dovoljno CO2 i od vas samih.Opet se nadam da smo pazili u školi i da znamo da čovjek pri izdisaju ispušta CO2.
Zato vi koji neznate šta radite!:eek:hno:
Bolje vam je da vaše bilke svaki dan gledate,okrečeta,zaljevate ručno,skidate osušene listove,prekontrolirate da nema nekih buba.....
Bit čete nakraju sretniji 100%!Nego da pokušavate par pokušaja od kojih ništa niste dobili.Osim možda nekog upitnog znanja,al sigurno nešto iskustva.
ALI NEMA DIMA ZA TO VRJEME DEČKI!!!!

Pozdrav :spliff:
 
27.09.2010
7
0
0
40
PozdravEvo ovako puno čitam o dodavanju CO2 neki kažu da koriste boce za varanje neki punjenja za paintball neki kvasac i ocat itd. Pa sam htio pitati jer ima netko od vas isukstva jer to ima smisla nije mala investicija za to ugraditi osim ako ovaj kvasac i ocat ne djeluju nemam pojma pa bi hito čuti jer im tko kakva iskustva ?
 

Avantura

kontrolor leta
Prijatelj Foruma
17.10.2008
3.867
2.556
228
Raste li ti biljka sad?Ima jako opširna tema več o ovome,pa prebacujem tamo,pa pročitaj sve skupa.Uglavnom,nemoj misliti o CO2 ako do sada nisi odradio ni jedan indor.