CO2 - sve o Co2 plinu u kojim mjerama i kako

Hempatia Soma iGrow Hemps garden
13.09.2010
11
1
0
46
meni je bilo receno od "profesionalaca koji prodaju komjutere za plin fenove itd da ce biljke biti super samo na gasu naravno "po danu ne vise od 2000ppm jer uzimaju c02 eventualno fenovi da se upale svaki sat na 1 minut cisto radi vlage i novog c02 ali imao sam problema sa vlagom preko %70 pa dok nekupim fan koji kontrolise vlagu necu ni da upotrebljavam gasi jeste sto kaze greenpower ako uradis dobru ventilaciju gas i netreba jer cete mnogo da razmisljate o gasu a ne o osnovnim stvarima sto su najvaznije,
 

slobodan

Aktivan Član
16.08.2010
329
70
0
74
evo i moje iskustvo sa co2.
naime,ja sam bez kompijutera samo sa obicnim tajmerom napravio po obicaju svoj budz sistem... :)))

vazduh sam namestio da se izbacuje preko carbon filtera+dospel turbina i ubacuje preko obicne turbine. ventilatore sam povezao na tajmer koji je podesen da se pali na svaki 15min i radi.15min rade 15min ne rade...
co2 sam uzeo preko boce koju sam povezao na regulator protoka a on na elektromagnetni prekidac koji je povezan na tajmer. kada mu tajmer da struju elektromagnetni prekidac se otvara i pusta co2 u trejanju od 3min. to se desava kada su usisni i izduvni ventilatori ugaseni. takodje ventilator koji simulira vetar se gasi preko tajmera u vreme kad se biljke obogacuju sa co2 i ostaju ugaseni narednih 30min. usisni i izduvni ventilatori se takodje pale nakon 30 min i menjaju vazduh u boxu. to se desava samo u rezimu svetlosti znaci 12h i to na pocetku na sredini i pola sata pred gasenje svetla. co2 se preko creva od akvarijuma dovodi do samog vrha biljke a na kraju creva je prskalica koja ga ravnomerno baca na sve strane oko biljke.tokom noci se vazduh menja na svaki 15 min i neobogacuje se sa co2.

mozda zvuci komplikovano ali je ustvari vrlo jednostavno i prakticno za napraviti....
 

slobodan

Aktivan Član
16.08.2010
329
70
0
74
hvala dr.mr.smok... :))
i ja imao isti problem za tvoj komentar od gore... nece da mi dozvoli rep za tebe... :( ali ima vremena,bice sigurno, jer posle tvojih objasnjenja nema pitanja. stvarno vredi imati tako iskusne growere na ovom forumu
 

griva

Aktivan Član
08.05.2005
100
2
0
51
Slobodan nisi napisao glavnu stvar a to je razliku izmedju pre nego si koristio co2 i sad kad koristis ?Jel se vidi u gramazi ?
 

slobodan

Aktivan Član
16.08.2010
329
70
0
74
griva je napisao(la):
Slobodan nisi napisao glavnu stvar a to je razliku izmedju pre nego si koristio co2 i sad kad koristis ?Jel se vidi u gramazi ?

pozdrav griva
u gramazi se vidi,hedovi su bas tvrdi i masivni,ali mi je ovo bio prvi grow tako da mogu da ga poredim jedino sa onim sto sam kupovo pre... i moj komentar je da nemogu da se prede... ali ne zelim da ispadne da svako hvali svoju robu....

pozdrav zenlee
bocu mozes da nabavis i iz nekog kafica gde imaju toceno pivo,na pijaci gde koriste za co2 zavarivanje,recimo da su malo ozbiljnije one od 5kg pa nagore i polovne kostaju oko 35e a nova je oko 120e... jedino ti je bitno da kada kupujes polovnu da gledas da boca ima atest,ali i ako nema moze da se uradi naknadno...
 
16.01.2010
22
0
0
39
Interesuje me da li tablete co2 treba da se stave u vodu kojom se zaliva ili se u prostoriji stavi posuda da isparava ? hvala unapred
 

Avantura

kontrolor leta
Prijatelj Foruma
17.10.2008
3.867
2.556
228
U vodu. Ja sam to znao od oka razmrviti, inače je tableta kao za 100 litara vode. Provao i bez tableta i ičega ista stvar. bezveze...
 

Dr Grow

Aktivan Član
24.04.2011
65
6
0
39
Negdje sam ćuo da je dobro povremeno zaliti bilje mineralnom vodom.Iskreno meni zvući ko glupost al evo ako netko ima neku pouzdanu inf.
 

Avantura

kontrolor leta
Prijatelj Foruma
17.10.2008
3.867
2.556
228
Naravno, u vodu koju se zalijeva, voda s hranom, voda bez hrane... kako god. Mišljenja sam da su co2 tablete prodavanje magle. Možeš provati ali i bez njih nema razlike kako mi se čini.
 

Dr Grow

Aktivan Član
24.04.2011
65
6
0
39
Ima još jedna metoda dobivanja CO2 plina iz onoga što imate u kući a ništa se neće zapaliti ili puknuti.U box stavite dublju posudu,kantu npr.i u nju po želji zamutite prašak za pecivo i ocat reakcija je da se digne pijena (kao da u coca colu stavite šećer) plin koji se oslobađa tijekom reakcije je ćisti CO2.Ako stavite više praška za pecivo reakcija je jaća ako manje reakcija je manja zato sam napisao po želji.
 

huana.meri

Banned
Banovan
30.11.2010
1.110
7.467
258
Dr Grow je napisao(la):
Ima još jedna metoda dobivanja CO2 plina iz onoga što imate u kući a ništa se neće zapaliti ili puknuti.U box stavite dublju posudu,kantu npr.i u nju po želji zamutite prašak za pecivo i ocat reakcija je da se digne pijena (kao da u coca colu stavite šećer) plin koji se oslobađa tijekom reakcije je ćisti CO2.Ako stavite više praška za pecivo reakcija je jaća ako manje reakcija je manja zato sam napisao po želji.

jel još netko kuhao ovaj bučkuriš???
 

DEDE

Aktivan Član
04.08.2005
444
38
0
51
Pozz

Po pravilu kada se radi sa Co2 box funkicionise drugacije. Izlaz radi 5-10 min u sat vremena ( menjanje vazduha ) i mora se imati dobra ventilacija u samome box radi cirkulacije vazduha, posto je Co2 tezi od vazduha i pada dole. Mora biti uvek ista kolicina Co2 u box-u ( tada je najvece iskoristavanje ). Temperatira box-a nesme da zavisi ( odrzava se ) sa izduvnim ventilatorom posto ce raditi samo 5-10 min u sat vremena. Oprema rezervoar sto veci, merac Co2, regulator, magnetni ventil, mnogo skupa i neisplativa za kucne farmere ( vise je za komercijalni ).
Alternativna resenja:
Komplet za akvarijume vise nego upola jeftiniji boca magnetni ventil i obican tajmer. Tajmer podesis da se pali i gasi na svakih 10-15 min. A na malome brojacu podesis koliko brzo da izlaze mehurici. Tako neces imati uvek istu kolicinu Co2 ali ce biljke dobijati vise nego pre. Ja licno koristim ovu metodu. Pocinjem sa davanjem Co2 posle zavrsene prve nedelje cvetanja. Razlika biljka uzima vise hrane moze da se smanji period cvetanja i dobije na kolicini. Primetio sam da dok nepocnem da im dajem Co2 polivam na svaka 3-4 dana a pod 2-3 i to da su jako zedne posle 3 dana.
Boca od 2 litre kvasac u prahu i secer. U mlakoj vodi pomesati kvasac i kada je pomesano ubaciti secera. Nesme se napuniti da nebi iscurelo kao meni. Traje 3-4 dana zavisi koje kolicine kvasca i secera. Ima dosta pisano o tome koga interesuje nek potrazi. Deluje, da nesto, jer nedobija se bas neka velika kolicina Co2, samo dosada ziva menjati svaka 3 dana bocu uuff i ako iscuri pa kvasac na toploti nemirise bas dobro.
Prasak za pecivo i ocat nisam isprobao ali logicno slican metod kao sa kvascem.
Co2 tablete jos i danas koristim ( kupio pre 5 g. i jos traju ) 1-2 puta mesecno i to samo sa cistom vodom, citao da neka djubriva nemogu da se mesaju sa njima.
Ako imate stalan priliv svezeg vazduha u vas box-s i 4-6 biljki nepotrebno je zezanje sa Co2. U slucaju da vam do box-a nedolazi bas neki svez vazduh onda je druga stvar ( kod mene je u ostavi box-s pa pomaganje sa Co2 se isplati ).
A verujte da je i hranjenje drugacije. Vise im je potrebno. Davanje Co2 nesprecava zucenje listova nego se mora obratiti mnogo veca paznja zbog davanja vece kolicine djubriva.
 

mr.dr.Smok

Prijatelj Foruma
13.03.2010
1.495
3.541
188
57
Mislim da si malo pobrko kolko i kad radi ventilacija.
Al svakom na vlju da isprobava.A pogotovo ako koristiš bocu od 2l i kvasac sa šečerom nikad nemožeš znati kolka je koncentracija CO2 u boxu.Šta isto tao nije preporučljivo.Ako se mislite igrat sa CO2 obačivanjem.Shvatite da je to Viša tehnologija i nemože se samo tako napravit idealne uvjete.Normalo razgovaramo o pravilnom iskorištavanju CO2 plina.Igrat se možete!Al nemožete srat o toome kako ste sa ovim i onim načinom obogačivanja dobili to i to.Jer niste!I svaki vam je grow drugačiji.Odradit grow pravilno i da je pravilno obogačivanje nije jednostavno a pogotovo je neizvedivo bez adekvatne opreme.Opet kažem možete se igrat i isprobavat.Al iz iskustva kažem!Dok se igrate nije da se vide neki značajniji pomaci.Pogotovo ako se uspoređuju par growova.Normalno sa istom sortom da se da usporedit.Nije za ništa to viša razina uzgoja koja zahtjeva veču kontrolu cjelog boxa nego normalno.Pravi rezultati se vide tek kad su svi parametri kontrolirani i na svom mjestu.I kad se odradi više growova sa istom sortom za usporedbu.Ja ne kažem da kvasac i šečer ne pomažu.Dakako da pomognu al to nije to da mi možemo pričat o kvalitetnom CO2 obogačivanju.Mogo bi da ispravljam ovaj tvoj post gore do prekosutra.Zato te molim da nedjeliš informacije na okolo bez adekvatnog znanja.CO2 može sve šta si gore naveo al ne po tvojim savjetima.A pogotovo ne ako ventilacija radi 5-10min u sat vremena.
 
  • Sviđa mi se
Reactions: Badi

DEDE

Aktivan Član
04.08.2005
444
38
0
51
mr.dr.Smok je napisao(la):
Mislim da si malo pobrko kolko i kad radi ventilacija.
Al svakom na vlju da isprobava.A pogotovo ako koristiš bocu od 2l i kvasac sa šečerom nikad nemožeš znati kolka je koncentracija CO2 u boxu.Šta isto tao nije preporučljivo.Ako se mislite igrat sa CO2 obačivanjem.Shvatite da je to Viša tehnologija i nemože se samo tako napravit idealne uvjete.Normalo razgovaramo o pravilnom iskorištavanju CO2 plina.Igrat se možete!Al nemožete srat o toome kako ste sa ovim i onim načinom obogačivanja dobili to i to.Jer niste!I svaki vam je grow drugačiji.Odradit grow pravilno i da je pravilno obogačivanje nije jednostavno a pogotovo je neizvedivo bez adekvatne opreme.Opet kažem možete se igrat i isprobavat.Al iz iskustva kažem!Dok se igrate nije da se vide neki značajniji pomaci.Pogotovo ako se uspoređuju par growova.Normalno sa istom sortom da se da usporedit.Nije za ništa to viša razina uzgoja koja zahtjeva veču kontrolu cjelog boxa nego normalno.Pravi rezultati se vide tek kad su svi parametri kontrolirani i na svom mjestu.I kad se odradi više growova sa istom sortom za usporedbu.Ja ne kažem da kvasac i šečer ne pomažu.Dakako da pomognu al to nije to da mi možemo pričat o kvalitetnom CO2 obogačivanju.Mogo bi da ispravljam ovaj tvoj post gore do prekosutra.Zato te molim da nedjeliš informacije na okolo bez adekvatnog znanja.CO2 može sve šta si gore naveo al ne po tvojim savjetima.A pogotovo ne ako ventilacija radi 5-10min u sat vremena.

Posto si toliki mislioc NEMOJ mene ispravljati. Jer ocigledno nisi razumeo o cemu pricam. Smanji malo pusenje da ti nebude lose.

A u grow box-u ili prostoriji koja radi sa CO2 vazduh se izvlaci samo 5 min il 10 min u sat vremena. Stamislis koliko bi ti trebalo CO2 kada bi ventilator izvlacio vazduh iz box-sa nonstop. A ventilatori koji vrte vazduh u box-su rade non stop.

I naravno samo se prvi deo posta odnosi na pro uzgajanje sa CO2 jer koliko me oci nevaraju posle stoji ALTERNATIVNO.

A TI PROVERI dali je istina ili ne jer nisi u pravu ili procitaj jos jednom moj post pa se onda javi.
I svi ostali mogu proveriti na netu ko je u pravu.

Svasta napadati nekoga a ni sam nisi razumeo sta je taj isti napisao a i nije ti prvi put. Ocigledno ti nesto smeta kod mene zato nesmarajme vise!!!!
A sto se moga znanja tice sam zadovoljam nemoj ga dovodi sumlju nego preispitaj svoje prvo.
 

mr.dr.Smok

Prijatelj Foruma
13.03.2010
1.495
3.541
188
57
Da,da u pravu si DEDE!
Baš tako!Vazduh se izvlači 5-10min u sat vremena.Jer ako ne bi ventilacija izvukla sav CO2 koji je višestruko teži od zraka i koncentriran na dnu boxa.
Baš tako da!
Ventilacija stane u trenutku obogačivanja i ne radi sljedečih 20ak ili 30ak minuta.Nakon toga nastavlja sa normalnim radom.Upravo zbog toga da bi mješala CO2 u samom boxu.To bi i znao da imaš ppm metar i da pratiš stanje u svom boxu.A biljkama sam siguran da nebi bilo bajno sa povečanom koncetracijom CO2 u boxu i da se izvlači zrak iz boxa 5-10min na sat vremena.To možda i prežive kako ti kažeš obogačivanje alternativnom metodom.Jer kolko me znanje služi CO2 je toxičan plin.Al neda mi se prepucavat sa nikim.A po najmanje sa tobom.Dobro si reko,sve se može fino proverit koga zanima.I da,nemam ništa kontra tebe.Oprosti molim te ako nam se mišljenja razilaze. :nana:
 
  • Sviđa mi se
Reactions: Badi and DEDE
01.02.2012
38
3
0
47
growzilla je napisao(la):
Bilo negdje na forumu:
Postoji li opasnost od "predoziranja" sa CO2? ili samo da jednostavno satavim bocu u box napravim malu rupicu,pa neka curi 7-10 dana?PS ovo sa bocom i rupicom karikiram. Ovdje je sve super nejasno. Moze alternativni co2 ,pa ne moze...pa mora biti sve pro,pa ne mora...https://forums.vutra.org/content/130-carbon-dioksid-co2.html , ovdje previse co2 ne moze skoditi,ovdje moze...zbunjen sam,a i nisam jedini ovdje. Ako se bude morao svaki post provjeravati na wikipediji, drugim forumima ili sto ja znam,ovo nema smisla. :(