Coco uzgoj

Hempatia Soma iGrow Hemps garden
17.11.2013
90
92
18
vidim stara tema ali je ime na mjestu pa da ne otvaram novu temu tu bi volio kad bi svi malo vise djelili informacija i coco uzgoju...

Do sad sam radio samo za zemljom i zbog tekuće problematike i zelje za napredovanjem i istazivanjem novih i mozda plodonsnijih tehnika sam se odlucio informirati u coco uzgoju..

Ajmo vidjet prednoti i nedostatke takvog uzgoja odnosno medija?! :

prednosti:

-biljka (korijen) dobiva puno vise zraka,
-nemoguće je prezaliti medij,jer propusta svu kolicinu koja joj je nepotrebna,
-više "oprašta" od zemlje
-veći urod
-bolji korijeni
-lagan je za pripremu od same zemlje, zemlju neki put treba dodatno urahlit
-navodno nisu potrebne velike tegle kad se u njima uzgaja (to ako moze neko od iskusnijih pojasnit)

nedostaci:

-Ph metar i EC metar su bog i batina
- skoro pa svakodnevno zaljevanje, (bas zbog takve rahlosti samog medija i propusnosti)
- kontroliranje run offa
-cesci flushing?!
-većinom su mineralna gnojiva (osobno misljenje da je to nedostatak)

Kakva su vasa iskustva s kokosom?! Smatrate li ta je do laksi ili tezi nacin uzgoja?! koji su vasi zakljuci o prednostima i nedostatcima?!

:vutra:
 
  • Sviđa mi se
Reactions: justgrow and Mareh
17.11.2013
90
92
18
meni za sada poznati i nama dostupni su plagronov coco i od biobizza coco..

dali je netko radio s nekim drugima?! kocke npr ili slicno?!
 

PoluAmater

Funny one liner
05.01.2016
80
301
53
Earth
Iz mog iskustva rockwool kocke su 10 u glavu za coco startere, jednostavno klice brze rastu, brze isklijaju i manje ih je potrebno zalivati.
Desilo mi se cak par puta da se kokosove kocke raspadnu pri rukovanju.

Sto se tice medijuma za rast posle rockwool-a, korisitm coco coir i uzimam ga u vidu kompresovane "cigle".
Procitao sam u pravilniku da nije dozvoljeno reklamiranje kompanija, pa ovom prilikom necu imenovati gde ga tacno kupujem.

Za pocetak ovakav kokos nije ispran, sto znaci da ima viska soli u njemu, posto raste i sakuplja se kraj primorja, i visok ph (bar za nase potrebe).
Sto znaci da ako ga isperem (testa radi) destilovanom vodom (zbog neturalnog ph) novonastali rastvor ce imati dosta rastvorenih soli u njemu (EC oko 6) i ph oko 6,8.

Sve ovo resavam potapanjem i na kraju ispiranjem destilovanom vodom sa podesenim ph na 5,5 sto rezultuje kokosom bez bespotrebnih soli i ph-om od oko 5,9.
Nakon toga baferujem kokos sa 2l destilovane vode obogacene sa 4ml calmag-a, i 2ml powerzyme enzima zbog nedostatka istih u medijumu
i da se otarasim viska kalijuma i natrijuma prisutnih u kokosu.
Ovo je veoma bitno, jer preventivno resavas neke probleme na koje je lako naleteti kasnije.

Kao slag na tortu na kraju mesam sve ovo sa 30% perlita, zbog veceg pristupa korena kiseoniku, lakseg i efektivnijeg flush-a i protoka.
Saksije u kojima gajim su od 12 litara, znaci oko 8l kokosa i 4l perlita, a s' obzirom da koren na kraju uvek popuni saksije, ne znam bas da li bi se usudio da ih stavim u manje.
Rockwool kocke ubacujem u pripremnjeni kokos cim klica izadje na svetlost "dana" :)

To je to sto se tice pripreme kokosa, pa ne bih bas rekao da je priprema "lagana",
ceo ovaj proces bih stavio pod nedostatke u tvoju listu jer traje par sati i dosta se umoris, pogotovo ako radis sa vise biljaka,
ali isplati se na kraju.

Sa te liste bih podvukao i zalivanje, posto se stvarno susi jako velikom brzinom, obavezno je jednom dnevno zaliti do run off-a, bar u fazi rasta.


Pozitivna stvar pored kvaliteta i kolicine uroda i brzine rasta je mogucnost brze ispravke over feed-a jednim brzim ispiranjem.
Posle 3 nedelje rasta ohrabrio sam se sto se tice djubriva i dao im punu dozu od 4ml coco grow-a od advanced nutrients-a dva dana za redom (djubrivo-djubrivo-voda mi je rezim ishrane za kokos).
Odmah nakon ovoga se pojavio problem sa viskom azota koji je resen za isti vremenski period brzim flush-om.

Vecina stvari koje si naveo u prednostima i manama su tacne, ono sto nisam smatrao ispravnim sam obrazlozio u tekstu.

Sve u svemu vidim da sam se raspisao, sve preporuke sto se tice kokosa i naravno ako nesto nisam dobro objasnio ili imas neke zamerke voleo bih da cujem sta imas da kazes/pitas.
 

The Man From Utopia

Aktivan Član
06.08.2009
172
129
43
51
Sve u svemu idealna podloga za hidro uzgoj bilja. U glavnom se za to i koristi zbog svih gore navedenih osobina. U suprotnom, veliko maltretiranje i gubljenje vremena. Ko nema uslova za hidroponi uzgoj, zemlja je majka :cool23:
 

PoluAmater

Funny one liner
05.01.2016
80
301
53
Earth
Koliko sam upucen kokos je jedan vid hidroponskog uzgoja?
Bar sto se tice djubriva moze da se tretira isto kao ***********, a i pristup kiseoniku je slican kao u hidroponskim uslovima.

Nisam bas razumeo zbog cega mislis da je kokos vece maltretiranje od zemlje ako mozes da mi pojasnis, ali slazem se da ako sve podje kako treba sa zemljom, dobija se cvet bolje arome i ukusa.
 
  • Sviđa mi se
Reactions: Ludon

Pedala

Aktivan Član
02.12.2013
273
428
63
Ja već drugi grow odrađujem sa coco/perlite 60/40,plagron power root, coco a+b, green sensation, hesi boost.obavezno vodu ozračim sa zračnom pumpicom a ph varira od 6 do 6.5 ovisi od faze biljke. Urod mi je 40% veći za razliku od zemlje, radi se o potovima 25L
 

PoluAmater

Funny one liner
05.01.2016
80
301
53
Earth
Nisam siguran koga si pitao, ali evo skraticu u svakom sluacju.

--Prve dve nedelje(seediling)--
Samo 2ml stimulanta za rast korena
i isto tako vitamina, da se podloga napravi
pogodnom za razmnozavanje korisnih gljivica i bakterija
i da mi ćerka sto pre izgradi dobar korenov sistem
da bi mogla da podnese grow hranu.


--Faza rasta--
3ml Coco grow a+b uz vitamine i
na svako 3.-4. zalivanje 2ml enzima.


--Faza cvetanja--
3ml Coco bloom a+b uz 2ml pospescivac cvetanja(bloom booster)
kroz ceo ciklus, i poslednje 2 nedelje 2ml oplemenjivaca
sa viskokom koncentraciom kalijuma i fosfora
(ne racunajuci naravno nedelje flush-a) + vitamini
ceo ciklus ne ukljucujuci prve dve nedelje.



pH je uvek podesen na 5.9. a naravno i da napomenem da svaki treci put zalivam cistom vodom uz podesen pH na idealan, u koju natapam i rockwool u kojim ih startujem.
Dodatni kalcijum ili magnezijum nisam pomenuo iako se cesto desi da ga dodam rezimu ishrane da bih popravio nedostatke na koje mi biljka pokazuje.

Vidjao sam da ljudi pisu uz ovakva obrazlozenja i marke proizvoda, sto ne zelim jer postoji preveliki izbog slicnih proizvoda i ne zelim da stajem ni na jednu stranu iako imam misljenje.
Takodje ako nekog zanima detaljnije zasto bas ovakav rezim posto dosta stvari nisam poptuno obrazlozio, rad sam da to uradim. ;)
 

PoluAmater

Funny one liner
05.01.2016
80
301
53
Earth
Prvo da napomenem da je svaka sorta razlicita u pogledu elektricne provodljivost i pogodne kiselosti medijuma, ali naravno razlike ne variraju puno.
Takodje vrste djubriva koje dajes i voda kojom zalivas te mogu ograniciti na odredjene vrednosti.

Voda u mom mestu ima ppm oko 330.
Prvu nedelju do dve zato uvek zalivam RO vodom, koja mi je dostupna u najblizoj prodavnici.

Dobro je i napomenuti, da ukoliko trazis informacije o optimalnim vrednostima ppm-a na webu, moguce je naleteti na nenamerno pogresne informacije.
Svaki metar koji meri procenat rastvorenih soli u rastvoru, cini ovo konvercijom iz EC(elektricne provodljivosti rastvora) parametrom koji zavisi od proizvodjaca. On moze biti od 0.50 do 0.72.
Najbolje bi bilo koristiti EC metar zbog univerzalnosti standarda.

Ali evo na kraju ovako nekako ja to radim po nedeljama:

Klica:

1- 100
2- 250

Faza rasta:
1- 300
2- 500
3- 800

Faza cvetanja:
1- 900
2- 1000
3- 1100
4- 1300
5- 1600
6- 1300
7- 1000
8-9- flush, znaci sto manje soli, opet RO voda.
 
  • Sviđa mi se
Reactions: Ludon

Bulletin

Aktivan Član
21.05.2013
118
383
63
Wonderland
Evo i ja sam u pripremi za prvi coco grow, nakon dosta odrađenih u zemlji, vrijeme je za nešto novo (čim koštice proklijaju kreće dnevnik). Bilo je dosta različitih informacija o coco coiru po netu, ali ih je i dosta zastarjelih. Ja sam kupio Plagron Coco Brix, čiji je pH već od samog starta dobar i spreman za grow, pH mu je 5.7 što je idealno za hidro. Zajebancija ga je u startu močiti i rastvarati - ja sam ga stavljao u vreće za smeće i zalijevao vrućom vodom u kadi, kasnije samo izbušio vreću da višak vode iscuri - i ravno u air potove. Zbog pH se nisam previše brinuo - Advanced Nutrients je izbacio cijelu liniju svojih proizvoda specijalno za kokos, pošto su pH perfect trebali bi naštimati pH.
Jedina mi je briga koju još nisam provalio do kraja kaj napraviti dok su biljoze u seedling fazi, pošto sam napravio seedling mješavinu za probu (1/4 snage) koja je pokazala pH 7, dok je moja voda pH 8.2. Mislim da bi ih mučio i usporavao u startu kada bi voda bila na 7 u hidro uzgoju, kosi se sa svim pravilima. Možda 5l Jane ili sl. za sami početak (pošto je i to RO voda) pa kroz tjedan-dva prebacivanje na običnu vodu, čim se pojača doza. Ako je netko imao iskustva sa AN Coco pH Perfect, napišite kako ste funkcionirali :D

P.S. Pitanje oko pH se odnosi na to da se sa AN Coco gnojivima ne smije koristiti pH + i - radi kemije u njihovim proizvodima, sjebe se onaj pH perfect pa počme varirat gore-dolje svakih par minuta, isprobano u zemlji.
 
Poslednja izmena:

PoluAmater

Funny one liner
05.01.2016
80
301
53
Earth
Ja koristim bas AN Coco Grow i Bloom i uvek dodajem pH - jer mi nikad vodu od 7.8 nije spustio na vise od 6.3, cak i u punoj dozi.
Slobodno stavi nikad mi se nije desilo da pH nekontrolisano skace, sem u RO vodi ali to je naravno druga prica zasto skace.

Pazi ako si rastvarao kocku u vodi iz cesme, jer kako kazes ima pH 8.2 sto znaci da si dosta poremetio pH Coco Brix-a.
Predlazem da ga isperes i baferujes, kako sam opisao gore u poruci, sa vodom koja ima podesen pH na zeljeni i proveris na kraju pH runoff-a.

Dobra je ideja da pocnes za RO vodom, pogotovo ako zelis da dajes hranu odmah od starta.
Tu pazi ako stavljas pH down, ali mislim da ti tu nece ni trebati.
 
Poslednja izmena:
  • Sviđa mi se
Reactions: Ludon
01.07.2015
32
16
8
Hrvatska
Pozdrav!

Zanima me ima li tko iskustva sa coco zemljom od HomeOgarden-a, točnije organska zemlja iz njihove ponude koje je coco zemlja? Naime, razmišljam o tome da probam kupit tu organsku/coco zemlju od 70 litara, pomješat u istu perlit, Organski Vrt (gnojivo u obliku onih malih briketa, u omjeru koji već proizvođač preporuća), Organska Simbioza (mikorize), Organske Ruže (gnojivo za cvjetajuće biljke također u briketama) te ako ne svako onda svako drugo zalijevanje dodavat u vodu Organsko Dognojavanje, sve iz njihovog asortimana. Potovi su oni prozračni bags, kao jutene vreće; mjesto je outdoor (plastenik); seed je RQS autoflw. Šta mislite o ovom mixu/setup-u??? Hvala! :)
 

Influence

backtococo
Poznanik Foruma
19.06.2014
887
9.889
233
ni na nebu ni na zemlji
Pozz za forumase:vutra:. Zamolio bi modere ako je moguce da se ova tema preimenuje u Uzgoj u coco, pa da se malo sire razvije rasprava i o ovome nacinu uzgajanja (mislim na cisti coco, rucno zalevanje). E sad posto sam ljubitelj pokusaja i pogresaka jer se tako najbolje naucim a i praksa cini cuda , odmah na pocetku cu pokazati kako i zasto dolazi do cal mag nedostatka. Prvenstveno pH u coco je najbolje drzati izmedju 5.8 i 6.2( naravno da to moze ici malo dole i malo gore, ali) da bi biljka najbolje iskoristila sve makro i mikro nutrijente . pH_chart71.jpeg kao sto vidimo na levom prikazu cal je vise dostupan na nizem pH a mag na visem. Neki kvalitetniji pH merac je u ovoj vrsti uzgoja jako bitan. Nadalje, nedostatak cal mag se takodje dogodi ako imate "mekanu" vodu iz pipe (sto je kod mene slucaj) ili koristite RO vodu. Moja voda iz pipe je oko 50 60ppm( EC metar pored pH metra je jako bitan, moj je na skali 700). Sa mekanom vodom je najbolje dodati cal mag dodatak i nastimati EC na potrebnu razinu u odnosu na starost i velicinu biljke. Voda koja ima EC 0.2-0.4 , dovoljno je dodati samo coco gnojivo jer ce cal mag biti dovoljan iz vode a takodjer jednim delom i iz gnojiva koje koristite. Nadalje, sto je i vrlo cesto kod pocetaka u coco( zbog toga sto ga tretiramo kao uzgoj u zemlji) je da nesmemo ostaviti nikada coco da se do kraja osusi jer tada dolazi do nakupljanja soli i do lock-outa kako cal mag tako i drugih makro i mikro elemenata. Znaci na pocetku dok koren nije razvijen koristiti mokro/suvo( jbg neznam bolje objasniti, ali opet ponavljam nikako do kraja da se coco osusi) rezim zalevanja, i tada je najbolje imati oko 10% runoffa jer cemo time isprati sve soli koje su se nakupile. Kada je biljka veca i kada se korenski sustav razvio onda moze i bez runoffa ali to jednom drugom prilikom. 151585161479563068894.jpg evo kako to izgleda kod mene, kao sto sam rekao moja voda je mekana sa manje od 0.1EC a stavio sam 1/4nutrijenata i odmah se pokazao nedostatak, cim sam dodao punu dozu coco a i b i punu dozu cal mag prestalo se siriti i novi listovi rastu zdravi i zeleni. Nastavice se.........


Zamolio bih sve forumase sa coco iskustvom da se ukljuce u konstruktivnu raspravu, da nadodaju ili isprave ( posto sam nov u ovoj vrsti uzgoja) sta sam napisao. Hvala
 
Poslednja izmena:

Influence

backtococo
Poznanik Foruma
19.06.2014
887
9.889
233
ni na nebu ni na zemlji
Pozzzz :vutra:.
Tutan nastavlja u eksperimentalnom tonu.
Zalivanje je islo sa 1.4 1.6 EC a pH sam držao izmedju 6.7 do 7.2. Zbog visokog pH biljka nije pravilno uzimala hranu, soli su se nakupile i EC je skočio do 2.8 2.9. Rast je bio usporen , na listovima su se pojavile smeđe mrlje( hrdja), novi izrast je zakrzljao i ima zuto/zelenu boju, a peteljke su dobile crveno/ljubicastu boju(slabo razlikujem boje:):)). Jedan ili dva lista su dobili kao srebrni odsjaj(probao sam slikati ali jednostavno se ne vidi na slici). 20180124_194045.jpg 20180124_193841.jpg 20180124_193723.jpg 20180124_193606.jpg [/CHAT]
Tutan je flusan sa 25lit vode pH 5.2 i na kraju 4lit pH 5.8 i EC 1.4. I uspešno se oporavlja :bocni:::thumb: Coco brzo pokazuje na probleme i pogreške ali i neverovatno brzo reaguje na ispravke .
 

Prilozi

  • 20180124_194312.jpg
    20180124_194312.jpg
    381,9 KB · Pregleda: 12
20.08.2017
67
145
33
46
kingston
Nisam siguran koga si pitao, ali evo skraticu u svakom sluacju.

--Prve dve nedelje(seediling)--
Samo 2ml stimulanta za rast korena
i isto tako vitamina, da se podloga napravi
pogodnom za razmnozavanje korisnih gljivica i bakterija
i da mi ćerka sto pre izgradi dobar korenov sistem
da bi mogla da podnese grow hranu.


--Faza rasta--
3ml Coco grow a+b uz vitamine i
na svako 3.-4. zalivanje 2ml enzima.


--Faza cvetanja--
3ml Coco bloom a+b uz 2ml pospescivac cvetanja(bloom booster)
kroz ceo ciklus, i poslednje 2 nedelje 2ml oplemenjivaca
sa viskokom koncentraciom kalijuma i fosfora
(ne racunajuci naravno nedelje flush-a) + vitamini
ceo ciklus ne ukljucujuci prve dve nedelje.



pH je uvek podesen na 5.9. a naravno i da napomenem da svaki treci put zalivam cistom vodom uz podesen pH na idealan, u koju natapam i rockwool u kojim ih startujem.
Dodatni kalcijum ili magnezijum nisam pomenuo iako se cesto desi da ga dodam rezimu ishrane da bih popravio nedostatke na koje mi biljka pokazuje.

Vidjao sam da ljudi pisu uz ovakva obrazlozenja i marke proizvoda, sto ne zelim jer postoji preveliki izbog slicnih proizvoda i ne zelim da stajem ni na jednu stranu iako imam misljenje.
Takodje ako nekog zanima detaljnije zasto bas ovakav rezim posto dosta stvari nisam poptuno obrazlozio, rad sam da to uradim. ;)
Znaci radis 3 flesha ko u green seedscuo sam da je dobro imam pitanje coco dali je istina da se nesmije prezalit pogotovo kao mali
 

hazeri

.
Banovan
25.01.2016
7.664
34.461
2.598
Kokos najbolji potencijal daje kada je u stalnom dodiru sa vodom jer sam uzima kad mu je potrebno.Ljudi koji sade bez autonavodnjavanja znaju dosta cesto prezaliti kokos i tada se biljka gusi,ne ide kako treba.Kokos je kompleksna,a opet jednostavna tema.Ono sto sam naucio iz 7,8 grow-ova u kokosu je;
1.ph-ec metar obavezan bez obzira na tip gnojiva jer jedini on moze pokazati glavni problem koji niti jedan flush ne moze spasiti.Govorim o "pokvarenom"kokosu na kojem nije na vrijeme shvaceno da je sheban.
2.mag-cal folijarno obavezno u vegetaciji...sa time sprijecavate stresove prilikom prebacaja svijetla
3.flush prije krecanja pravog cvijeta.Znaci cim se formiraju cvijetovi i krecete sa PK gnojivima,bloomom...flush..i to je jedini flush..
4.nije pravilo vec sugestija...autopotnavodnjavanje...to je za kokos mama;)...jos jedan dodatak-obavezno drzati temperaturu preko 20..pogotovo ako picite led.Jer led,kokos i autopot su jedno,a ista kombinacija sa hps-om sasvim druga prica.
 
Poslednja izmena: